Dachy

  • Dach kryty łupkiem

    Dachy z łupka

    Łupek to rodzaj kamiennej dachówki, znanej od setek lat. Kryte nim dachy wyróżniają się nie tylko urodą, ale i niespotykaną trwałością - 300 lat.

  • wieniec dachowy

    Wieniec dachowy

    Wieniec dachowy to pozioma belka żelbetowa wykonana na ścianach kolankowych, zapewniająca przez murłatę podparcie konstrukcji dachu i bezpieczne przeniesienie jego nacisku i rozporu na ściany domu.

  • fot. Grzegorz Otwinowski

    Jak zrobić kosze w dachu

    Kosze to miejsca, w których łączą się (pod kątem mniejszym niż 180°) schodzące się połacie dachu. Wymagają one wyjątkowo starannego uszczelnienia, gdyż są mocno narażone na obciążenie wodą z dwóch połaci i zalegającym śniegiem.

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

    Jak zrobić obróbkę blacharską okapu

    Okap to dolny brzeg połaci dachu. Jego zadaniem jest ochrona elewacji przed zalewaniem wodą opadową.

  • Miejsca, które należy zabezpieczać obróbkami dekarskimi

    Nie warto oszczędzać na obróbkach dachu

    Gotowe obróbki dachowe są dobre jakościowo, mają powtarzalne kształty i wymiary. Ich stosowanie pozwala na znaczne skrócenie czasu krycia dachu.

  • Choć lukarny są trudniejsze do wykonania niż montaż okien dachowych, dodają budynkom urody, zwłaszcza tym nawiązującym do tradycji dworkowej

    11 pomysłów na lukarny

    Lukarny są wokół nas. Często przechodzimy obok nich, nie zwracając na nie uwagi. I czasem to dobrze, bo nie warto. Ale znajdują się też wśród nich pomysły naprawdę godne naśladowania.

  • Na dachu - sucho wokół kosza i komina

    Obróbki blacharskie wykonuje się wszędzie tam, gdzie dach jest szczególnie narażony na przemakanie. Ich poprawne wykonanie eliminuje ryzyko zawilgocenia dachu.

  • Pokrycia bitumiczne - papy, gonty, płyty

    Trwałość pokryć bitumicznych zależy od rodzaju osnowy oraz jakości bitumu; natomiast zakres i sposób ich zastosowania - przede wszystkim od ich kształtu i wielkości.

  • Wiązary gotowe są dość lekkie, można je więc przetransportować na górę bez konieczności użycia dźwigu

    Więźba dachowa - ile można na niej zaoszczędzić?

    Więźba prefabrykowana - choć wciąż jeszcze dużo rzadziej spotykana niż tradycyjna - ma znacznie lepszą jakość, i wbrew pozorom nie jest od niej droższa.

  • Woda deszczowa powinna jak najkrócej stykać się z powierzchnią każdego dachu płaskiego, ale odwodnienie jest szczególnie istotne w dachach odwróconych

    Dom-kostka - renowacja dachu płaskiego

    W budownictwie jednorodzinnym nie ma chyba formy o gorszej sławie niż dom-kostka. Do tej opinii w znacznej części przyczyniły się przemarzające i przeciekające stropodachy.

  • 1. Niedokładnie przycięte odcinki ocieplenia. Za długie (i zbyt mocno upchnięte między krokwiami) będą wypychać folię wstępnego krycia do góry, czego rezultatem stanie się zmniejszenie szczeliny wentylacyjnej pomiędzy nią a pokryciem; za krótkie - wysuną się spomiędzy krokwi.

    6 najczęstszych błędów popełnianych przy ocieplaniu dachu

    Ocieplenie połaci dachowych jest konieczne, jeśli chcemy pomieszczenia na podaszu zamienić na użytkowe. Trzeba wiedzieć jakich błędów nie wolno popełnić przypodczas wykonywania prac

  • Blachodachówka powlekana

    Dobra blachodachówka - jak ją rozpoznać?

    Metr kwadratowy najtańszych blachodachówek kosztuje kilkanaście złotych, za najdroższe zapłacimy nawet ponad 100 zł. Cena zależy głównie od jakości blachy i rodzaju jej wykończenia: im lepsze surowce zostały użyte, tym więcej trzeba za nią zapłacić. Sztuką jest wybranie optymalnego materiału, najlepiej dopasowanego do potrzeb i możliwości finansowych.

  • Układanie pierwszej warstwy ocieplenia, gdy wstępnym kryciem jest membrana dachowa. Wełna powinna ciasno przylegać do krokwi, ale nie może wypychać folii

    Ocieplenie połaci dachu

    Warstwa izolacji termicznej powinna mieć grubość co najmniej 25 cm. Lepiej jednak, by miała 30-40 cm.

  • Dach kryty dachówką cementową

    Dachówki ceramiczne i cementowe

    Dachówki ceramiczne i cementowe są do siebie bardzo podobne - mimo że zrobione z różnych materiałów i w całkowicie inny sposób .

  • Membranę dachową układa się stroną zabezpieczoną przed promieniami UV (czyli tą z nadrukiem) na zewnątrz

    Wstępne krycie dachu

    Chroni warstwę izolacji cieplnej przed wodą opadową, która mogłaby się przedostać przez nie do końca szczelne pokrycie dachowe.

  • 0511-00 Titel02

    Dachówki ceramiczne

    Dachówki ceramiczne to jedno z najstarszych i najbardziej lubianych pokryć dachowych. Od lat nie tracą na popularności, zwłaszcza że ich cena staje się coraz bardziej bardziej przystępna...

  • Dachówka cementowa

    Dachy inspirowane łupkiem

    Dachy kryte łupkiem kamiennym od setek lat budzą zachwyt. Niestety, cena tego pokrycia sprawia, że dla wielu inwestorów jest ono po prostu niedostępne.

  • Dachówka do remontu

    Remont pokrycia z dachówek ceramicznych i cementowych najczęściej ogranicza się do jego odświeżenia lub drobnych napraw. Jedynie, gdy dach jest bardzo zniszczony, konieczna staje się wymiana całego pokrycia.

  • Dachówka bitumiczna firmy STEMA/KATEPAL

    Dachówki - informator rynkowy - Loża ekspertów

    Zaproszeni przez redakcję Ładnego Domu fachowcy przedstawiają opinie na temat różnych pokryć dachowych. W loży zasiedli:: Marek Podeszwa - doradca techniczny z firmy MONIER - producenta dachówek ceramicznych RUPPCERAMIKA i cementowych BRAAS, Grzegorz Pucek - dyrektor sprzedaży w firmie RUUKKI, oraz Krzysztof Stawski - właściciel hurtowni ORION i wykonawca budowlany.

  • Dach płaski - do remontu i modernizacji

    Dachy płaskie budowane kilkadziesiąt lat temu często wymagają kapitalnego remontu. Przy okazji warto pokusić się o zmianę ich przeznaczenia i urządzić na dachu taras lub ogród.

  • Gdy wszystkie wiązary są już ustawione i zamocowane do murłaty lub wieńca, można układać materiał wstępnego krycia i pokrycie dachowe

    Więźba dachowa

    Drewniana konstrukcja nośna dachu. Jej rodzaj dobiera się zależnie od kształtu dachu, odległości między ścianami zewnętrznymi, kąta nachylenia połaci dachowej oraz od ciężaru pokrycia dachowego.

  • Którędy do komina

    Wyłazy dachowe oraz stopnie i ławy kominiarskie nie kosztują wiele, a umożliwiają - nie tylko kominiarzom - bezpieczne poruszanie się po dachu.

  • dach z blachy

    Jak wybierać pokrycia dachowe z blachy oraz rynny?

    Pokrycia z blachy są lekkie i stosunkowo niedrogie. Dobrze spisują się na każdym dachu, a przede wszystkim nie wymagają tak ciężkiej i kosztownej więźby dachowej, jak dachówka ceramiczna czy cementowa. Poprawnie ułożone stanowią pokrycie na lata. Lekkie blachodachówki można stosować nie tylko na nowych dachach, ale też do krycia starych budynków, w których konstrukcja dachowa z upływem czasu uległa osłabieniu.

  • Konsekwencje kształtu dachu

    Dach - chroni dom przed opadami, wiatrem, zimnem i słońcem. W bardzo dużym stopniu decyduje też o jego architekturze.

  • Dach pokryty łupkiem, ułożonym "na dziko"

    O królewskiej sztuce układania łupka

    Dzikie krycie (nazwa tłumaczona z niemieckiego wilde deckung) nie bez powodów nazywane jest królewskim - to najbardziej ekskluzywny sposób układania łupka.

  • Za wieżyczką i kominem na pewno gromadzi się wiele ciekawych rzeczy, które trzeba regularnie usuwać. Pytanie: kto, prócz kota, tam wejdzie?

    Skomplikowany czy prosty dach

    Im bardziej skomplikowany dach, tym większy kłopot. Dlaczego?

  • Ułożona na krokwiach folia dachowa o wysokiej paroprzepuszczalności

    Dach z gontów bitumicznych - membrana i deskowanie

    Dach naszego domu będzie pokryty gontem bitumicznym. W przyszłości chcielibyśmy go ocieplić wełna mineralną. Czy pod pełnym deskowaniem można ułożyć folię wysokoparoprzepuszczalną? Robert B., Wrocław

  • Dachówki betonowe (cementowe) pod względem trwałości są porównywalne z ceramicznymi. Są przeznaczone do krycia dachów stromych. Na zdjęciu dachówka rzymska podwójna, LEIER. Cena: 24,40 zł/m2. Więcej informacji: www.leier.pl

    Dachówki betonowe - przegląd produktów

    Dachówki betonowe (cementowe) pod względem trwałości są porównywalne z ceramicznymi. Są przeznaczone do krycia dachów stromych.

  • Aby deszczówka była sprawnie odprowadzana z dachu, wielkość rynien i rur spustowych powinna być właściwie dobrana

    Rynny - wiosenne naprawy i wymiana

    Z naprawą lub wymianą rynien uszkodzonych zimą przez śnieg i sople nie powinniśmy zwlekać do następnej zimy. Najlepiej zrobić to od razu wiosną.