Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wanna. Z jakiego materiału i o jakim kształcie?

ES

Wanna to zwykle podstawowy element wyposażenia łazienki. Dlatego powinna być dobrze dobrana do wnętrza nie tylko pod względem funkcjonalnym, lecz także estetycznym. Dziś wybór modeli jest ogromny - są wykonywane z różnych materiałów i dostępne w wielu kształtach.

Owalna wanna wolno stojąca
Wanna to dominujący element wyposażenia łazienki
Ravak

Jaki kształt może mieć wanna?

Kiedy już zdecydujemy się na wannę, stajemy przed ważnym wyborem – kupić model do zabudowy czy wolno stojący? Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana wanna może być doskonałym, dekoracyjnym zwieńczeniem aranżacji łazienki. Dlatego warto dopasować ją nie tylko do stylu pomieszczenia, lecz także jego wielkości i naszych preferencji. Producenci proponują różne kształty wanien, od symetrycznych i typowych, po niestandardowe i przeznaczone do konkretnego pomieszczenia, wykonywane na wymiar. Na rynku możemy spotkać wanny:
- asymetryczne – w wersjach: wanny narożne (występują jako prawo- lub lewostronne); specjalne – tworzone na wymiar lub w wersjach limitowanych, w nietypowych kształtach;
 - symetryczne – mają przynajmniej dwa boki równej długości, dzielą się na:
 - wanny prostokątne – klasyczne, najczęściej spotykane;
 - wanny narożne – mają dwa równe boki, najczęściej w wersji zaokrąglonej (kształt ćwiartki koła);
 - wanny beznarożnikowe – przypominają wanny narożne, lecz nie mają narożnika;
 - wanny okrągłe – występujące w wersji wolno stojącej (kształt koła wewnątrz i na zewnątrz); do zabudowy (kształt koła wewnątrz wanny);
 - wanny owalne – zbliżone kształtem do wanien okrągłych.

 

Wanna asymetryczna
dzięki obrotowi o 10° z prostokątnej wanny stworzono wannę asymetryczną.
Ravak
Wanna okrągła
Wanna typu balia pasuje do klasycznych wnętrz
Luxum

Jak dopasować wannę do metrażu łazienki?

Różne wymiary i kształty wanien do zabudowy sprawiają, że można dopasować je właściwie do każdej łazienki. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem do większości łazienek jest wanna do zabudowy. Dostępność wielu modeli, dopasowanych do różnych kształtów wnętrz, pozwala na idealne dobranie wanny, a tym samym na maksymalne i ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Zabudowa wanny pozwala również na zaaranżowanie dodatkowych półeczek na kosmetyki, dzięki którym w trakcie kąpieli zawsze są w zasięgu ręki. Dodatkową zaletą tego typu wanny jest możliwość montażu parawanu nawannowego, który rozszerzy jej użyteczność o funkcję prysznica.
Z kolei wanny wolno stojące są dekoracją samą w sobie – ich wyrazistość znacznie wpływa na wygląd pomieszczenia, czasami zupełnie zmieniając jego styl. Taka wanna stanowi centralny punkt wnętrza i przyciąga najwięcej uwagi – najlepiej prezentuje się w dużych łazienkach przypominających eleganckie salony kąpielowe. Większa przestrzeń sprawia, że wanna jest wyeksponowana, a przestrzeń wokół niej wolna, dzięki czemu można swobodnie korzystać z niej z każdej strony.
Przyjmuje się, że wannę wolno stojącą można wkomponować do łazienki, która ma przynajmniej 6 m² – trzeba jednak wziąć pod uwagę kształt pomieszczenia. Wszelkie nieregularności mogą utrudnić aranżację. Decydując się na wannę wolno stojącą, należy sprawdzić wymogi montażu specjalnej, wolno stojącej baterii i dokładnie określić sposób doprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Wanna wolno stojąca z czarnym obramowaniem
Wanna wolno stojąca pasuje do przestronnych pokojów kąpielowych
Duravit
Wanna pięciokątna wykonana na wymiar
Wanna pięciokątna wykonana na wymiar pozwoli właściwie wykorzystać przestrzeń
Luxum
Wanna do zabudowy wykonana na wymiar
Wanna do zabudowy może być centralnym punktem aranżacji wnętrza
Luxum

 

Z jakiego materiału wykonuje się wanny?

Jak większość wyposażenia domu, także wanny wykonywane są z różnych materiałów.


Wanna akrylowa

Wykonana z polimetakrylanu metylu, czasem wzmacniana poliestrem i włóknami szklanymi, który jest popularnym materiałem ze względu na swoje właściwości łatwego formowania i trwałości. Wanna z akrylu ma ciepłą w dotyku powierzchnię, jest wytrzymała i odporna na przebarwienia. W wielu modelach wanien akrylowych można zamontować hydromasaż, a zarysowane powierzchnie łatwo naprawić. Minusem tego materiału jest podatność na zarysowania oraz konieczność czyszczenia bez użycia powierzchni ściernych. Wanna akrylowa ma lepszą termoizolację niż wanna stalowa, ale gorszą od wanien żeliwnych czy drewnianych.

Wanna stalowa

Wykonana jest najczęściej z blachy stalowej. Na stal nanoszona jest emalia, nawet w kilku warstwach. Wanna stalowa z naniesioną na jej powierzchnię emalią jest następnie poddawana procesowi wypalania w wysokiej temperaturze, dzięki czemu stal i ceramiczna emalia łączą się ze sobą trwale. Zastosowanie takiego rozwiązania ma wiele zalet: twarda emalia umożliwia używanie wszelkich środków czyszczących dostępnych na rynku, nie rysuje się, jej kolor jest przez wiele lat tak atrakcyjny jak w dniu zakupu. Poza tym stal gwarantuje sztywność i stabilność produktu, szczególnie dużych wanien, wanien wolno stojących. Wśród wad wanien stalowych wymienia się m.in. wyższą utratę ciepła oraz mniejszą dźwiękochłonność. Można temu jednak zaradzić stosując otulenie wanny styropianem.

Wanna konglomeratowa

Powstaje na bazie dwóch lub więcej materiałów i wyróżnia się dwa najpopularniejsze rodzaje: quaryl, czyli połączenie kwarcu i akrylu dające łatwą w czyszczeniu, ciepłą i miłą w dotyku powierzchnię oraz konglomerat mineralny – odporny na uszkodzenia i dobrze trzymający ciepło.


Wanna drewniana

Nie jest to popularne rozwiązanie, ale wanny drewniane mają bardzo dużo zalet – są ekologiczne i bardzo trwałe oraz doskonale trzymają ciepło. Wanny drewniane najczęściej są pokryte powłoką antybakteryjną. Spotykane są także wersje 2 w 1, czyli wanny drewniane z wkładem akrylowym.

Wanna z akrylu sanitarnego
Wanna wykonana z wysokiej klasy akrylu sanitarnego to popularne rozwiązanie
Ideal Standard
Wanna o geometrycznym kształcie
Geometryczny kształt wanny skupia na sobie całą uwagę w łazience – czyni ją prawdziwym centrum kąpielowym
Sanplast

Kąpiel z masażem

Oprócz tradycyjnych wanien spotykamy też modele wyposażone w dodatkowe funkcje. Najpopularniejsze z nich są wanny z hydromasażem. Czym jest hydromasaż? Przez specjalne dysze do wanny wypełnionej wodą wtłaczane jest powietrze, które powoduje powstawanie bąbelków (masaż powietrzny). Istnieją też modele, które generują silne prądy wodne o ustalonym kierunku (masaż wodny). Jest to bardzo przyjemna funkcja, ponieważ dzięki hydromasażowi możemy się zrelaksować, zażywając odprężającego, delikatnego masażu. Techniki te wykorzystuje się bardzo często jako element rehabilitacji przy schorzeniach reumatologicznych, oddechowych czy kręgosłupa. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie modele wanien z hydromasażem będą się nadawały do tradycyjnych kąpieli.
Najlepiej tę informację sprawdzić w specyfikacji lub zapytać sprzedawcę.

Wanna z hydromasażem
Wanna z hydromasażem zapewnia relaksującą kąpiel
Kerra

Baterie wannowe

Wybór baterii do wanny jest tak duży, że każdy znajdzie model odpowiedni dla siebie. Dzielimy je na:
 - baterie ścienne, natynkowe – cała bateria jest zamocowana i widoczna na ścianie. Są dwa typy takich baterii: dwuuchwytowe i jednouchwytowe;
 - baterie termostatyczne – dopływem wody do baterii steruje głowica termostatyczna. Pokrętłem ustawia się odpowiednią temperaturę, a drugim uchwytem odkręca wodę i wówczas bateria automatycznie dopasowuje temperaturę płynącej wody. Jeśli następuje zmiana ciśnienia czy temperatury, termostat natychmiast to wychwyci i ustabilizuje na wskazanych parametrach;
 - baterie podtynkowe – cały mechanizm baterii ukryty jest pod tynkiem. Na zewnątrz widoczne są tylko pokrętła i ujście wody.
 - baterie stojące – montowane na jednym z brzegów wanny w odpowiednich do tego otworach;
 - baterie wielootworowe – również montowane są na brzegach wanny albo na jej obudowie. Czasem, ze względu na znaczny ciężar takiej armatury, lepiej jest je zamocować na oddzielnej półce przy wannie.

Bateria wannowa wielootworowa
Bateria z przełącznikiem wanna/natrysk gwarantuje komfort obsługi
Ferro
Bateria wannowa trzyotworowa
Ta bateria została wyposażona w wysokiej klasy głowicę oraz napowietrzacz wody.
Laveo
    Więcej o:

Skomentuj:

Wanna. Z jakiego materiału i o jakim kształcie?