Dachy
Dach pokryty płytami ocynkowanymi
Kiedyś blachy ocynkowane królowały na polskich dachach. Po okresie zapomnienia znowu są w modzie. Tym razem w ładniejszym, bardziej nowoczesnym wydaniu.
Galanteria na dachu
Obliczając koszty dachu, trzeba też uwzględnić, jakie będą na nim akcesoria.
Strzecha
Piękna, ale droga. Doskonała izolacja cieplna i akustyczna. Materiał: trzcina wodna, najlepiej jednoroczna, z dużą zawartością krzemionki. Na współczesne strzechy nie stosuje się słomy zbóż.
Poddasze - zapewnianie ciepła
Poddasze to miejsce, z którego ciepło z domu uchodzi najszybciej. Warto o tym pamiętać podczas jego budowy lub modernizacji.
Dachówki bitumiczne - jak wybierać?
Wyglądem przypominają powycinaną ozdobnie papę z barwną, ziarnistą posypką.
Dachówki cementowe
Do złudzenia przypominają ceramiczne, ale są nieco lżejsze i tańsze. Materiał: mieszanina cementu, piasku, wody, pigmentów i plastyfikatorów.
Dachówki - jeszcze o blachodachówkach
Blachodachówki, czyli blachy wyprofilowane na podobieństwo tradycyjnych dachówek, są lekkie, ładne i - przeważnie - niedrogie.
Komin - z czego wykonać
Do wykończenia zewnętrznej, wystającej ponad dach części komina można użyć różnych materiałów. Jednak tylko najtrwalsze zagwarantują, że komin będzie estetycznie wyglądał przez lata.
Poddasze - zabudowa
Poddasze to gotowa, bo już zbudowana, kubatura. Wystarczy ją ocieplić i wykończyć, by zyskać sporą dodatkową powierzchnię do mieszkania.
Gont drewniany
Cenione pokrycie na strome dachy proste i krzywoliniowe. Materiał: klinowate deszczułki z modrzewia, świerku, dębu lub jodły.
Od czego zależy wybór pokrycia
Oprócz urody dachu, jest co najmniej pięć elementów, które warto uwzględnić przed podjęciem decyzji.
Orynnowanie
Bez niego deszcz spływałby z dachu bezpośrednio na ziemię, zalewając po drodze ściany domu. A tak ujęty w rygor metalowych lub plastikowych rynien i rur spustowych może co najwyżej zrobić kilka kałuż na działce.
Wieniec stropowy
Wieniec stropowy to obwodowa belka żelbetowa, ułożona na ścianach nośnych, będąca zwieńczeniem żelbetowego stropu każdej kondygnacji.
Usuwanie mchów, grzybów i porostów z pokryć dachowych
Sposoby czyszczenia dachów zależą od rodzaju materiału kryjącego. Zanim wybiorą Państwo preparat do usuwania nalotów i zabezpieczenia dachu przed ponowną inwazją mikroorganizmów, radzimy skonsultować się z producentem pokrycia
Komin - sposoby na dobre wykończenie
W większości domów jednorodzinnych jest przynajmniej jeden duży komin z przewodami dymowymi, spalinowymi i do wentylacji. Pracuje w trudnych warunkach: w deszczu, słońcu, na wietrze i mrozie. Podgrzewany od środka, chłodzony od zewnątrz - musi więc być starannie wykończony.
Dachowe blachy powlekane
Wybierając blachę na pokrycie dachu, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej kształt i kolor. Niezwykle ważny jest też sposób zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem środowiska.
Dach podparty na krokwiach
Sposób oparcia krokwi na ścianach domu ma bardzo duży wpływ na stabilność całego dachu.
Gont bitumiczny
Bardzo lekkie pokrycie, przypominające kolorową papę, ale znacznie od niej ładniejsze i trwalsze. Materiał: rdzeń z włókna szklanego, a na nim podkład pokryty izolacją z twardej masy bitumicznej. Od strony licowej - posypka mineralna, nadająca kolor i chroniąca pokrycie przed działaniem słońca.
Rodzaj konstrukcji dachu
Pod ciężkie materiały (dachówka ceramiczna i cementowa) trzeba zbudować więźbę z krokwiami o odpowiednio większym przekroju niż pod pokrycie tak lekkie jak blachodachówka czy gont bitumiczny.