Dachy
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pokrycia dachowego?
Dach naszego domu powinien być trwały, wytrzymały i zapewnić bezpieczeństwo na kilkadziesiąt lat, dlatego wybór odpowiedniego pokrycia dachowego ma fundamentalne znaczenie. Warto sięgnąć zatem po niezawodne i długowieczne dachówki ceramiczne i betonowe Braas. Jakie parametry wziąć pod uwagę, by zagwarantować sobie długie lata spokoju i pewności solidnego dachu nad głową?
Te dachy domów inspirują. Jak dach może grać główną rolę w budynku?
Dachy mogą pełnić kluczową rolę w funkcjonowaniu całego budynku mieszkalnego. Dokładny dobór materiałów do tej części domu może pozytywnie wpłynąć na wytrzymałość obiektu, a nawet na opłaty za energię. Dorken zebrał inspirujące przykłady budynków mieszkalnych, w których to właśnie dach gra główną rolę. W jaki sposób funkcjonują?
Magia rąbka stojącego
Blacha na rąbek stojący może pochwalić się bogatą tradycją. Technika ta stosowana jest od wielu lat. Nie oznacza to jednak, że mówimy o blasze, która cały czas odziewa te same szaty. Panele na rąbek przechodzą szereg technologicznych przekształceń, na czele z fabrycznie zaginanym rąbkiem. Dziś przyjrzymy się współczesnemu kształtowi opisywanych materiałów.
Kultowe pokrycie dachowe – blacha trapezowa
Blacha trapezowa to kawał dekarskiej historii. Mówimy o pokryciu dachowym, z którym spotykaliśmy się na dachach wielkich przemysłowych projektów oraz o materiale, który zachwyca na aranżacjach jednorodzinnych. Co jeszcze skrywa w sobie blacha trapezowa?
Naprawa dachu z dachówek ceramicznych
Nie zawsze wystarczy umycie dachu, by znów wyglądał jak nowy. Czasem konieczne jest przeprowadzenie niewielkiej naprawy dachu.
Pod blachą
Lekkie i łatwe w montażu pokrycia z blachy cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Różnią się wyglądem i właściwościami, dlatego nie ma problemu przy wyborze konkretnego modelu. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.
Co warto wiedzieć o dachówkach betonowych? Poznaj 12 faktów i mitów na ich temat
Wybór odpowiedniego pokrycia dla dachu skośnego to inwestycja na lata. Inwestorzy najczęściej szukają trwałego i estetycznego materiału najwyższej jakości. Dachówki betonowe to pewny, sprawdzony wśród dekarzy materiał na pokrycia dachowe. Co sprawia, że inwestorzy tak chętnie po nie sięgają? Przede wszystkim bardzo dobre właściwości techniczne, które decydują m.in. o ich trwałości i długowieczności.
Remont dachu płaskiego. Taras na dachu
Wiele domów budowanych w latach powojennych ma płaskie dachy, które często są w nie najlepszym stanie i przeciekają. Jak je naprawić i przy okazji zmienić tak, aby wykorzystać je jako taras lub ogród?
Profesjonalna renowacja dachu z blachy – jak odnowić i zabezpieczyć dach
Sekret utrzymania stalowego pokrycia dachowego w idealnym stanie jest prosty. Składają się na niego wybór produktu wysokiej jakości oraz odpowiednia konserwacja. Ta ostatnia nie jest kłopotliwa, wymaga jednak stosowania się do kilku podstawowych zasad.
Zalety dachu dwuspadowego
Dach dwuspadowy to jeden z najczęściej spotykanych typów konstrukcji i najprostsze z rozwiązań w zakresie wznoszenia dachów. Przez pewien czas stracił on popularność na rzecz bardziej skomplikowanych rodzajów dachów. Dziś jednak inwestorzy ponownie coraz częściej decydują się na dach dwupołaciowy. Nie ma w tym nic zaskakującego – rozwiązanie to ma wiele zalet. Oto one!
Termomodernizacja bez zbędnych kosztów – jakie dofinansowania można otrzymać?
Termomodernizacja domu zwraca się po jakimś czasie – głównie przez zmniejszone koszty ogrzewania budynku. Jednak sam remont, docieplenie dachu i ścian zewnętrznych to jednorazowo duża kwota. Tutaj z pomocą przychodzą nam dofinansowania, dzięki którym możemy poprawić efektywność cieplną domu. Dotyczą one klasycznego docieplenia ścian, ale również mniej popularnych rozwiązań – jak termomodernizacja dachu. Wsparcie finansowe dotyczy także innych działań optymalizujących zużycie energii – jak wymiana pieca albo montaż instalacji fotowoltaicznych. Dofinansowanie przyjmuje różne formy. Czasem jest to dotacja z góry, a kiedy indziej zwrot wydanej kwoty. Niemniej warto zapoznać się z dostępnymi opcjami i sprawdzić, która dotyczy planowanego przez nas sposobu termomodernizacji
Indywidualność i elegancja – wariacje stalowej elewacji
Kiedy przeminęła moda na wielkie, bogato zdobione domy o wymyślnych kształtach i kolorach, inwestorzy potrzebowali czegoś mniej ekstrawaganckiego. Przyszła pora na minimalizm w budownictwie, czyli proste, kwadratowe bryły z dachem dwuspadowym, w stonowanych kolorach. Taki styl niesie za sobą także korzyści ekonomiczne – na przykład pozwala na łatwiejsze operowanie temperaturą w takim domu, czyli chłodzenie lub ogrzewanie. Mniej płacimy za to oraz za same, swoją drogą sprawne, wybudowanie nieskomplikowanego budynku. Jednak, jak to się dzieje z każdą nowością, pojawiły się też wątpliwości. Jaki materiał najlepiej zabezpieczy odsłonięte ściany zewnętrzne? Jak połączyć dobrą jakość z trwałą ochroną? I oczywiście, jak skomponować to wszystko tak, aby nasz dom nie był pospolity i taki jak wszystkie inne?
Dachówki ceramiczne – trwałe pokrycie dachowe na lata
Dachówki ceramiczne cieszą się popularnością już od wielu lat. Są synonimem piękna, naturalności i bezpieczeństwa. Na rynku istnieje duża różnorodność wielkości, kształtów i odcieni dachówek ceramicznych. Można je zastosować do budynków nowoczesnych, ale także doskonale sprawdzają się na pokrycia domów z dawnych lat. Ich jakość i wygląd nie zmieniają się nawet po długich latach użytkowania. Co jeszcze wiemy o ceramicznych pokryciach dachowych?
Dach dobrze dopasowany
Kolory mają największy wpływ na finalny wygląd i charakter domu, dlatego tak ważne jest, aby tworzyły przemyślaną, harmonijną i dobrze dopracowaną całość. Podpowiadamy, jak je dobierać, aby wygląd domu z zewnątrz był spójny i miły dla oka.
Czar elewacji z blachy
Minimalizm cały czas święci triumfy i zyskuje nowych miłośników. Domy z dachem dwuspadowym okazały się idealnym rozwiązaniem na dzisiejsze czasy, które zachwyca prostotą oraz dbałością o kwestie wizualne. Minimalizm ceni sobie różnorodność, dlatego kwestia indywidualnego charakteru domu jest w tym stylu bardzo istotna. Dziś proponujemy pomysł, który pozwoli nam na architektoniczną odrębność – elewacje z blachy.
Jak nowoczesność odnalazła się w świecie rynien?
Rynny przez lata zapracowały sobie na miano cichych bohaterów domu. Ich funkcjonalność w kwestii radzenia sobie z deszczówką jest nieoceniona. Branża dekarska zauważyła, że w rynnach oprócz funkcjonalnego, drzemie również wizualny potencjał. I to właśnie to przeświadczenie pozwoliło wkroczyć rynnom w ramy nowoczesności.
Detale techniczne dachu
Na fachowe wykonanie każdego dachu składają się nie tylko odpowiednio dobrane pokrycie, lecz także sposób wykończenia detali. A takich nawet w prostym przekryciu domu bywa niemało.
Jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę
Budowa domu to skomplikowany proces, a montaż dachu jest jednym z ostatnich etapów. Decydującym czynnikiem, czy pokrycie dachowe zostanie właściwie wykonane, idealnie dopasowane i będzie trwałe przez wiele lat, jest kilka czynników. Jakość wykorzystanych materiałów to oczywiście jedna z nich. Innym kluczowym aspektem jest wybór odpowiedniego, doświadczonego i profesjonalnego dekarza. Jak znaleźć takiego specjalistę? Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze zespołu dekarskiego, aby mieć pewność solidnego dachu i bezpieczeństwa na długie lata?
Prefabrykowany szkielet dachu
Więźba dachowa nie tylko powinna być dobrze zaprojektowana, z właściwym doborem klasy drewna oraz przekrojów poszczególnych elementów, lecz także solidnie wykonana. Jej trwałość zależy bowiem od wielu czynników, takich jak jakość materiałów, wilgotność drewna czy też impregnacja.
Dlaczego warto położyć blachę trapezową na swoim dachu?
Kryzysy, wzrosty cen, inflacja – to wszystko składa się na problemy inwestorów w podejmowaniu decyzji, co do materiałów budowlanych, produktów i projektów. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwolą połączyć relatywnie niską cenę i trwałość. Jednym z nich jest blacha trapezowa, materiał o rosnącej popularności, który nadaje się nie tylko na pokrycie dachowe, ale również jako bramy, konstrukcje nośne, czy nawet elewacja.
Czy dach może być odporny na pożary?
Co roku wzrasta liczba pożarów budynków w Polsce, wynika to z danych statystycznych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. W kontekście zmian klimatycznych, przewiduje się, że pożary samozapłonne będą występować jeszcze częściej. Branża budowlana dostosowuje się do tych zmian, przywiązując szczególną wagę do bezpieczeństwa dachu, który jest szczególnie narażony na działanie warunków atmosferycznych. Odporność dachu na pożary można zwiększyć poprzez zastosowanie odpowiednich, niepalnych materiałów. Jakie są sposoby ochrony dachu?
Nowoczesność, trwałość i bezpieczeństwo- trendy oraz inspiracje dachowe na 2024
Styl nowoczesny od kilku lat króluje na dachach. Nie inaczej będzie w 2024 roku. Analizując dynamiczny rozwój rynku pokryć dachowych, eksperci branżowi jednomyślnie wskazują na nowoczesność jako kluczowy trend w branży dekarskiej. Dominować będą dachówki płaskie, które znajdą zastosowanie w minimalistycznych konstrukcjach oraz budynkach inspirowanych stylem nowoczesnej stodoły. Tendencję tę potwierdzają również specjaliści z firmy BMI Polska – światowego eksperta w dziedzinie pokryć dachowych i hydroizolacji na dachy płaskie (Icopal) i skośne (Braas).
Jak wystylizować elewację z prostej blachy?
Prostota i minimalizm królują na rynku budowlanym od wielu lat i na razie nic nie wskazuje na to, że ktoś im tę władzę zabierze. Domy prezentują te same płaskie i nieskomplikowane dachy, najczęściej dwuspadowe, i trend ten tylko się umacnia w przestrzeni publicznej. Jednak prostota i skromność w kształcie dachu nie muszą wcale oznaczać nudy. Jednym z asów w naszym rękawie jest stal, która ożywi każde domostwo.
Jakie wstępne krycie dachu?
Samo pokrycie dachowe nie wystarczy do zabezpieczenia wnętrza domu przed opadami. Każdy dach, a zwłaszcza ten z ociepleniem, powinien być dodatkowo zabezpieczony. Taką funkcję pełni warstwa wstępnego krycia.
Kolorystyczna rewolucja – słów kilka o barwnej różnorodności wśród blachodachówek
Bardzo często skupiamy się na funkcjonalności blachodachówek. Dużo piszemy oraz mówimy o jej praktycznych walorach. Dziś chcemy spojrzeć na estetykę blachodachówek oraz docenić jej kolorystykę.
Rynny – jakie wybrać? I co dalej z tą wodą?
Dobór systemu rynnowego, a także sposobu odprowadzania wody z rynien to bardzo ważne elementy projektowania domu i powinniśmy je dokładnie zaplanować. Chodzi tu nie tylko o odpowiedni materiał, z którego będą wykonane rynny i łączenia, ale także o to, co dalej zrobimy z wodą, która będzie nimi spływała. Jedynie kompleksowe podejście do tego tematu da nam zadowalające w przyszłości efekty.
Które pokrycie dachowe przetrwa trudne warunki atmosferyczne i zachowa piękny wygląd na lata?
Dach to jedna z kluczowych części każdego budynku. Jego wytrzymałość i stan techniczny determinują trwałość całej konstrukcji domu oraz bezpieczeństwo jego mieszkańców. Wybór właściwego materiału na pokrycie dachowe ma zatem zasadnicze znaczenie, wpływając na estetykę, właściwości i trwałość dachu. Jak więc dobrać materiał, który będzie idealny dla naszego budynku, a jednocześnie zachowa piękny wygląd i funkcjonalność na długie lata? Poniżej przedstawiamy istotne aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji.
Połączenie krokwi z murłatą
Sposób oparcia krokwi na murłacie ma bardzo duży wpływ na stabilność całego dachu. Dotyczy to przede wszystkim najpopularniejszych konstrukcji więźb dachowych - krokwiowych i krokwiowo-jętkowych.
Dachówka betonowa Teviva Cisar – trwałość i minimalistyczna elegancja
Twarde jak kamień, wyjątkowo trwałe i odporne - dachówki betonowe Braas od lat cieszą się uznaniem. Produkowane z surowców najwyższej jakości są doskonałym wyborem dla ceniących bezpieczeństwo, trwałość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Przez lata opierają się działaniu słońca, deszczu i mrozu.
Mocna więźba dachowa
Gdy myślimy o dachu, to najwięcej uwagi poświęcamy pokryciu. Więźbę traktujemy po macoszemu. Tymczasem to od niej zależy trwałość dachu i bezpieczeństwo mieszkańców.