Dachy
Blachodachówka
Nadzwyczaj popularna, bo bardzo lekka i niedroga. Materiały: najczęściej blacha stalowa, ocynkowana lub pokryta alucynkiem i powleczona tworzywem sztucznym, rzadziej blacha miedziana lub aluminiowa.
Dachówki bitumiczne
Wyglądem przypominają powycinaną ozdobnie papę z barwną, ziarnistą posypką. Dachówki bitumiczne są elastyczne, dlatego układa się je nie na łatach (jak na przykład dachówkę ceramiczną), ale na sztywnym poszyciu.
Rynny - jak je wybierać?
Dom musi mieć orynnowanie, czyli system rur zbierających z dachu wody opadowe. O wszystkich rurach odprowadzających z dachu wodę potocznie mówi się ?rynny?, choć tak naprawdę są one tylko poziomą częścią systemu orynnowania, z której wodę odprowadzają pionowe rury spustowe.
Rynny - dlaczego warto je założyć?
Na większości pochyłych dachów montuje się rynny, którymi woda płynie do rur spustowych. Dzięki temu zdecydowanie zmniejsza się zamakanie ścian domów podczas deszczu i roztopów.
Bitumiczne pokrycie dachu
Nadają się na dachy płaskie lub strome. Są tanie, lekkie i niezawodne. Do wyboru: papy, gonty i płyty faliste.
Rynny, ale jakie?
Dach nie musi mieć rynien, ale z rynnami jest lepiej dla ścian domu, ogrodu i... bezpieczeństwa mieszkańców
Rynny - dobór i montaż orynnowania
Woda deszczowa może spływać z dachu prosto na ziemię. Lepiej jednak najpierw zebrać ją do rynien i rurami spustowymi odprowadzić z dala od domu.
Rynny i rury spustowe
Dom musi mieć orynnowanie, czyli system rur zbierających z dachu wody opadowe. O wszystkich rurach odprowadzających z dachu wodę potocznie mówi się ?rynny?, choć tak naprawdę są one tylko poziomą częścią systemu orynnowania, z której wodę odprowadzają pionowe rury spustowe.
Dachówki ceramiczne i cementowe
Dachówki ceramiczne wypala się z mieszanek gliny, cementowe - wyrabia z mieszaniny cementu i piasku z różnymi dodatkami; masę do formowania z reguły barwi się pigmentami.
Rynny na wodę z dachu
Gdyby nie rynny, elewacje domu byłyby zawilgocone i brudne, a wokół niego tworzyłyby się kałuże. Trzeba je tak zamontować, aby w całości odbierały wodę spływającą z dachu, a zimą wytrzymywały napór lodu i śniegu.
Ile dom ma kominów?
O tym, ile w domu będzie kominów, tak naprawdę nie decydują architekt i instalator, lecz inwestor.
Dach z blachy - akcesoria
Dach nie bez powodu nazywany jest ?piątą elewacją?. Warto zadbać, by fachowiec, który projektuje konstrukcję i pokrycie dachu, dobrał również odpowiednie akcesoria dachowe.
Łupek mineralny na dachu
Najszlachetniejsze i najtrwalsze pokrycie: niepalne i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Materiał: łupki (skały osadowe powstałe 350 milionów lat temu) pocięte na bloki, a następnie rozwarstwione na płytki grubości 5 mm.
Dachówki cementowe - 150 lat na dachu
Dachówki cementowe to pokrycie, które może przetrwać na dachu w dobrym stanie nawet kilkadziesiąt lat.
Podbitka dachowa - wykończenie dachu
Dach pokryty kolorową dachówką, gontami czy blachą zacznie wyglądać naprawdę efektownie dopiero po ostatecznym wykończeniu, czyli przykryciu wystających końcówek krokwi podbitką dachową.
Co to znaczy?
Pojęcia: murłata, krokwie, więźba krokwiowa, więźba krokwiowo-jętkowa
Dobra folia - zdrowy dach
Kto buduje dom, woli oszczędzać na tym, czego nie widać. Folia dachowa pod pokryciem nie będzie widoczna, ale lepiej wybierać nie najtańszą, ale dobrą.
Dachówki ceramiczne kontra cementowe
Są podobne nie tylko z wyglądu. Mają zbliżony ciężar i prawie w taki sam sposób się je układa. Co zatem może przesądzić o wyborze?
Dachówki - blachodachówki i blachy
Pokrycia dachowe z blachy
Od czego zależy wybór pokrycia
Oprócz urody dachu, jest co najmniej pięć elementów, które warto uwzględnić przed podjęciem decyzji.
Dach z blachy - ważne miejsca w układaniu
Uważa się, że ułożenie pokrycia dachowego z blachy to nic trudnego. Tymczasem na dachu, który będzie kryty blachą, czeka kilka pułapek - kto nie zastosuje właściwych rozwiązań, może spodziewać się kłopotów.