Dachy
Jak przygotować dach z blachy do zimy?
Właściwe przygotowanie dachu krytego blachą przed nadejściem zimy pozwoli nie tylko uniknąć rozczarowania wiosną, ale również zaoszczędzić czas i pieniądze. Pielęgnacja jest przecież znacznie łatwiejsza niż kosztowny remont pokrycia dachu i wykończenia poddasza.
Czy oszczędzać na stropie
Rodzaj stropu jest podany w projekcie domu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy go zmienili, na przykład na tańszy, nawet wtedy, gdy już mamy pozwolenie na budowę. Często może się to odbyć bez ingerencji konstruktora. Nie ma jednak co liczyć, że na takiej zmianie dużo oszczędzimy. Więcej uwagi należy poświęcić dopilnowaniu poprawnego wykonania stropu. Na tym możemy najwięcej stracić.
Odbiór robót budowlanych - więźba dachowa
Zanim nastąpi krycie dachu warto sprawdzić, czy jego konstrukcja jest wykonana zgodnie z projektem (wymiary, przekroje elementów i ich połączenia, kąt nachylenia krokwi itp). Dobrze jest też obejrzeć drewno, z którego ma być wykonana więźba.
Deska czołowa
Jest to deska przybita do końców krokwi.
Wentylacja dachu stromego
Oprócz pozostawienia w dachu szczelin wentylacyjnych, czasem konieczne jest zastosowanie akcesoriów, które wspomagają cyrkulację powietrza pod pokryciem i jednocześnie uniemożliwiają wnikanie pod nie wody opadowej.
Transport i montaż blachodachówki
Zarówno podczas transportu, jak i montażu trzeba bardzo uważać, żeby nie uszkodzić blachodachówki. Zadrapanie ostrym narzędziem albo przetarcie powłoki osłabia trwałość pokrycia dachowego, a przy tym nie podlega reklamacji.
Kleszcze na budowie
Słowo to kojarzy nam się głównie ze stworzeniem, które jest sprawcą groźnej choroby zwanej boleriozą. Ale na budowie kleszcze mają zupełnie inne zadanie.
Ze słownika pojęć budowlanych: piesek na budowie
Nie jest to, jakby mogło się w pierwszej chwili wydawać zwierzę, które pilnuje placu budowy.
Dachówka wentylacyjna bez kratki
Podczas układania pokrycia z dachówek ceramicznych, dekarz nie zamontował w dachówkach wentylacyjnych kratek. Czy tak może zostać? Andrzej K.
Montaż kolektorów na dachu krytym dachówką
Jak zamontować kolektory słoneczne na dachu, by pracowały z najwyższą efektywnością, a zarazem ładnie wyglądały?
Klamrowanie dachówek
Polskie normy niestety nie mówią nic na temat przypinania dachówek do łat. W rezultacie nie wszyscy wykonawcy je klamrują. Występują też problemy z określeniem, które dachówki mocować spinkami oraz w jakiej liczbie.
Strop typu filigran
Strop typu filigran można zaliczyć do grupy stropów gęstożebrowych. Składa się z prefabrykowanych płyt żelbetowych oraz warstwy betonu wylewanego na budowie.
Po czym poznać, jaki strop jest w domu?
Jeśli na strychu jest stara podłoga, a od spodu mamy otynkowany i pomalowany sufit, trudno będzie nam ?na oko? rozpoznać, jaki typ stropu mamy w domu. Istnieją jednak sposoby pozwalające określić rodzaj stropu bez naruszania jego konstrukcji.
Stalowe złącza ciesielskie - drewno z betonem i murem
Łączniki ze stali przydadzą się do mocowania elementów drewnianych do fundamentów lub ścian murowanych. Na oparcie belki nie trzeba będzie wtedy robić żadnych wnęk ani szczelin, a drewniane słupy da się oddzielić od betonowych stóp lub cokołów, by nie doszło do ich butwienia.
Stalowe złącza ciesielskie do belek, desek i słupów
Te uniwersalne łączniki do drewna docenią wszyscy, którzy tworzą konstrukcje drewniane z tarcicy - w tym także więźby dachowe. Otwory wykonane fabrycznie w niektórych łącznikach mają kształt owalny, dzięki czemu łatwo da się korygować ustawienie łączników po ich wstępnym zamocowaniu.
Łączniki do drewnianych konstrukcji
Czy można montować drewniane konstrukcje bez specjalnych łączników? Można, tylko po co, skoro potrzeba do tego wiedzy i umiejętności cieśli?
Jak wybrać dekarza
Dach - zwłaszcza ocieplony - jest jednym z trudniejszych do wykonania elementów domu. Warto, żeby zrobił go dobry fachowiec.
Stropy gęstożebrowe częściowo prefabrykowane
Stropy gęstożebrowe belkowe są obecnie najczęściej wykonywane w domach jednorodzinnych.
Jak dobrze dobrać rynny
W sprawie wyboru odpowiedniego systemu orynnowania do domu najlepiej poradzić się specjalisty - dekarza lub dystrybutora. Sami możemy wybrać kolor i kształt rynien oraz materiał, z jakiego będą zrobione.
Płytowe stropy monolityczne
Strop monolityczny (wylewany) wykonuje się w całości na budowie. Ułożone na pełnym deskowaniu zbrojenie jest zatapiane w warstwie betonu.
Pokrycia dachów w fale
Zwolennicy pokryć z płaską powierzchnią uważają, że są one bardziej nowoczesne i eleganckie niż pokrycia faliste. Tymczasem statystki sprzedaży potwierdzają, że w Polsce bardziej lubiane są pokrycia ?w fale?. Wynika to z naszego przywiązania do tradycji, ale kupujemy je często także dlatego, że takie samo ma dom sąsiadujący z naszym.
Uszkodzone rynny: przyczyny uszkodzeń i rozwiązania
Najczęstsze problemy z rynnami to rozszczelnienia, niedrożność, łuszcząca się farba, wygięcia, dziury spowodowane korozją. Jakie mogą być przyczyny uszkodzenia rynien i jak temu zaradzić?
Wełna mineralna - wełniane ABC
Wełną mineralną ocieplane są ściany zewnętrzne, stropodachy i poddasza użytkowe oraz stropy i fundamenty. Stosuje się ją również w systemach suchej zabudowy wnętrz.
Dach w kalenicy
W kalenicy powinno się pozostawić szczelinę, umożliwiającą odprowadzenie powietrza spod pokrycia. to samo dotyczy grzbietów, czyli wypukłych naroży. miejsca te są więc potencjalnym źródłem przecieków. Wystarczy drobna nieszczelność i deszczówka zacznie dostawać się pod połać, zawilgacając ocieplenie i więźbę.
Jak w 3 dni powiększyć dom o połowę
Gdy dom staje się za ciasny, a nie mamy obszernej działki, możemy go powiększyć w pionie. Dobudowanie nowej kondygnacji zwykle jest kłopotliwe i trwa przynajmniej kilka miesięcy. Jest jednak sposób, by skrócić ten czas do minimum.
Płaskie pokrycia dachowe
Pokrycia, które tworzą fale na połaci dachu - dachówki profilowane i blachodachówki - to już tradycja. Można ją jednak przełamać. Dobrą propozycją dla wszystkich, którym opatrzyły się już pofalowane kształty pokryć dachowych, są materiały o prostej, geometrycznej formie z gładką powierzchnią.
Folia na dach i na ściany
Na rynku jest coraz więcej folii, które mają zastosowanie w budownictwie. Różnią się między sobą przeznaczeniem, choć czasami wyglądają bardzo podobnie. Warto o tym pamiętać, bo ich niewłaściwe użycie może nas później drogo kosztować.
Odwodnienia dachów płaskich
W odwodnieniach dachów płaskich stosuje się różne rozwiązania: począwszy od tradycyjnego zestawu rynien i rur spustowych, aż po zupełnie niewidoczny układ wewnętrznego odwodnienia wykonany przy użyciu wpustów działających w systemie podciśnieniowym.
Dachy z łupka
Łupek to rodzaj kamiennej dachówki, znanej od setek lat. Kryte nim dachy wyróżniają się nie tylko urodą, ale i niespotykaną trwałością - 300 lat.
Wieniec dachowy
Wieniec dachowy to pozioma belka żelbetowa wykonana na ścianach kolankowych, zapewniająca przez murłatę podparcie konstrukcji dachu i bezpieczne przeniesienie jego nacisku i rozporu na ściany domu.