Najwyższe wieżowce w Warszawie. Gdzie jest ich najwięcej? Które są w budowie?
Najwyższe wieżowce w Warszawie budowane są obecnie przy Rondzie Daszyńskiego na Woli (Warsaw Unit, Skyliner, Generation Park). Na rogu ul. Chmielnej i Jana Pawła II powstaje Varso - 310-metrowy drapacz chmur. Przyjrzyjmy się dokładniej najwyższym wieżowcom w Warszawie - tym w budowie, i tym już istniejącym.
Gdzie jest najwięcej wieżowców w Warszawie? Na to pytanie łatwo odpowiedzieć patrząc na stolicę z lotu ptaka. Warszawskie wieżowce znajdują się w centrum miasta i na Woli. Okolice Ronda Daszyńskiego to dziś gigantyczny plac budowy. Właśnie tu powstają trzy drapacze chmur o wysokości powyżej 150 metrów wysokości. Na na rogu ul. Chmielnej i al. Jana Pawła II (także na Woli) trwa budowa kompleksu Varso. Wieżowiec będzie miał aż 310 m wysokości - w chwili oddania do użytku ma być najwyższym budynkiem na terenie Unii Europejskiej.
Najwyższe wieżowce w Warszawie w budowie. Powstają przy Rondzie Daszyńskiego
Na 2021 rok planowane jest ukończenie Warsaw Unit, wieżowca budowanego na Woli, przy Rondzie Daszyńskiego. Biurowiec został zaprojektowany przez Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury, a jego budowę rozpoczęto w 2017 roku. Wysokościowiec będzie miał 202 m wysokości (46 kondygnacji), co oznacza, że będzie piątym co do wysokości budynkiem w Warszawie. Znajdą się w nim biura i powierzchnia handlowo-usługowa. Na ostatnim piętrze zaplanowano ogólnodostępną restaurację. Powstanie także 456 miejsc parkingowych dla samochodów i specjalny parking dla rowerzystów z szatniami i natryskami. W części drapacza Warsaw Unit pojawi się, po raz pierwszy w Polsce, elewacja typu Dragon Skin. Jest to fasada kinetyczna, złożona z kilku tysięcy ruchomych płytek, które reagując na podmuchy wiatr, tworzą niespotykane i niepowtarzalne obrazy. To pierwszy wieżowiec w Polsce starający się o certyfikat WELL v2>>
Także przy Rondzie Daszyńskiego na Woli w Warszawie powstaje Skyliner. Wieżowiec ma mieć 195 metrów wysokości i będzie trzecim co do wysokości biurowcem w Warszawie. Koncepcję architektoniczną drapacza opracowała pracownia APA Wojciechowski. Budowa ruszyła we wrześniu 2017, a dobiegnie końca w czerwcu 2020 roku. Skyliner będzie miał 30 poziomów biurowych oraz 4 poziomy handlowo-usługowe (ponad 3 tys. mkw.), dostępne zarówno dla najemców budynku, jak i mieszkańców Warszawy. Na wysokości 165 metrów powstanie dwupoziomowy SkyBar, do którego będzie się wyjeżdżać osobną windą. Oddzielna winda panoramiczna będzie obsługiwać tylko najwyższe piętra budynku. Podziemny, pięciopoziomowy parking, pomieści 428
samochodów. Zaplanowano także 500 miejsc rowerowych oraz szatnie z przebieralniami dla rowerzystów.
Również na Woli przy Rondzie Daszyńskiego w listopadzie 2015 wystartowała budowa zespołu biurowego Generation Park. Inwestycja ma być gotowa w marcu 2021 roku. Projekt powstał w pracowni JEMS Architekci. W skład kompleksu wchodzą: wieżowiec Y (35 kondygnacji) oraz dwa 11-kondygnacyjne budynki X i Z z dwoma kondygnacjami podziemnymi. Symbole X,Y, Z nawiązują do następujących po sobie generacji, które będą razem żyć i pracować na Woli.
Varso - będzie najwyższym wieżowcem w Unii Europejskiej
Na Woli, na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II powstaje Varso. Będzie to piąty pod względem wysokości budynek w Europie i zarazem najwyższy w Unii Europejskiej. W skład Varso wejdą trzy budynki: 230-metrowa wieża główna (z ażurową iglicą będzie mieć 310 m) oraz dwa wieżowce o wysokości 90 i 81 m. Projekt architektoniczny wieży głównej przygotował zespół Foster and Partners, a budynków bocznych HRA Architekci. Na wysokości 230 metrów powstanie ogólnodostępny taras widokowy, a na 46 i 47 piętrze będzie restauracja. Pod obiektem znajdzie się czterokondygnacyjny parking dla ok. 1100 samochodów, 80 motocykli oraz 750 rowerów. Wszystkie budynki będą połączone z podziemną galerią dworca Warszawa Centralna. Projekt zakłada również przebudowę fragmentu ulicy Chmielnej.
Najwyższe wieżowce w Warszawie już istniejące
W Warszawie obecnie znajduje się ok. 50 budynków mających ponad 65 m wysokości, a trzy mają ponad 200 metrów wysokości.
Wciąż najwyższym drapaczem jest Pałac Kultury i Nauki. Ma 237 metrów wysokości (187,80 m bez iglicy). Powstał w 1955 r. według projektu Lwa Rudniewa. Pierwotnie drapacz miał mieć ok. 100 metrów wysokości. PKiN jest mieszanką stylu art déco, socrealizmu i polskiego historyzmu. Budynek nosił imię Józefa Stalina - zostało mu ono nadane jeszcze przed ukończeniem gmachu, 2 dni po śmierci Stalina w marcu 1953. Budynek konstruowało około 3,5 tys. radzieckich robotników. Pałac ma 42 kondygnacje i 3288 pomieszczeń. Na 30 piętrze znajduje się taras widokowy, 43. piętro jest miejscem gniazdowania sokołów wędrownych, a na dachu Teatru Studio jest pasieka. Na 40. kondygnacji znajduje się Zegar Milenijny- trzeci co do wielkości zegar w Europie – jego cztery tarcze mają średnice po 6 metrów. Jest to zarazem trzeci najwyżej położony zegar wieżowy na świecie (po zegarach na Abradż al-Bajt w Mekce i NTT DoCoMo Yiyogi Buikding w Tokio).
Zaledwie o 17 centymetrów niższy od PKiN jest znajdujący się przy pl. Europejskim na Woli kompleks biurowców Warsaw Spire. W jego skład wchodzą 180-metrowy wieżowiec (z iglicą 220 m) oraz dwa niższe budynki o wysokości 55 m. Projekt Warsaw Spire powstał w biurach Jaspers & Eyers Partners oraz Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektoniczna. Budowa rozpoczęła się wiosną 2011, a dobiegła końca w pierwszym półroczu 2016 roku. Główny wieżowiec ma podwójną szklaną fasadę, której tafle wznoszą się ponad ostatnim piętrem. Na 49 piętrach znajdują się biura, pod ziemią parking na 1000 miejsc.
Przy ul. Chłodnej 51 na Woli stoi trzeci do wysokości drapacz chmur w Warszawie - Warsaw Trade Tower. Ma 208 metrów wysokości, a powstawał w latach 1997–1999 według projektu MWH Architekci oraz RTKL, jako Warszawskie Centrum Daewoo. Wieża stoi na 6-piętrowym podium. Fundament sięga 11 metrów pod ziemię i opiera się na 156 palach. Budynek wieńczy 26-metrowa iglica. Warsaw Trade Tower ma 45 kondygnacji, trzy znajdują się pod ziemią (parking na 308 samochodów). W latach 2015–2016 wieżowiec przeszedł gruntowną modernizację.
W Warszawie powstaje coraz więcej drapaczy chmur. Większość z nich jest budowana na Woli, w okolicach Ronda Daszyńskiego. Budowa części z nich zakończy się w 2020 roku. W ciągu kilku kolejnych lat Warszawa wzbogaci się o kilkanaście drapaczy chmur. Przewiduje się, ze w 2020 roku na Woli będzie pracować ponad 115 tys. osób, czyli tyle, mieszkańców ma np. Gorzów Wielkopolski.
- Więcej o:
Najwęższy wieżowiec na świecie już prawie gotowy. 111 W. 57th St., zwany także Steinway Tower stanął w Nowym Jorku
Dom Kereta w Warszawie na liście Iconic Houses. Najwęższy dom na świecie ikoną architektury
Najwyższy budynek świata Burj Khalifa (Burj Dubai)
Nowy symbol Dubaju. Calatrava zaprojektował wieżę, która przewyższy Burj Khalifa!
Forest - kompleks biurowy ze 120-metrowym wieżowcem od HRA Architekci [WIEŚCI Z BUDOWY]
Skysawa. W centrum Warszawy powstaje 155-metrowy wieżowiec [WIEŚCI Z BUDOWY]
Powstanie kolejny mieszkalny wieżowiec na warszawskiej Woli. Będzie miał 160 metrów
Nowe wizualizacje Widok Towers w Warszawie