[WARSZAWA] Ruszyły prace nad kompleksem Generation Park. Powstanie nowy wieżowiec
Tuż obok zbliżającej się do końca budowy wieżowca Warsaw Spire rozpoczynają się właśnie prace nad budową kompleksu Generation Park. Cały kompleks będzie składał się z trzech budynków - dwóch niższych oraz jednego 140-metrowego wieżowca. We wszystkich trzech znajdzie się łącznie 84 000 m kw. powierzchni biurowej, zaś pomiędzy budynkami ma znaleźć się ogólnodostępna przestrzeń z urządzoną zielenią.
Tuż przy nowo powstałej stacji metra Rondo Daszyńskiego rozpoczyna się budowa kolejnego kompleksu, którego będzie zwieńczony wieżowcem. Jeszcze niedawno trochę zapomniany rejon przeżywa prawdziwe inwestycyjne ożywienie i z niechętnie odwiedzanych, zaniedbanych przestrzeni zmienia się w nowoczesne city.
Do grona nowych wieżowców niebawem dołączy Generation Park budowany przez Skanska Property Poland. Cały kompleks to trzy budynki, z których najwyższy będzie miał 140 metrów wysokości. Najniższy, od którego rozpoczynają się właśnie prace to mający 11 nadziemnych i 2 podziemne kondygnacje biurowiec, w którym znajdzie się 21 000 m kw. przestrzeni biurowej. Prace nad tym budynkiem mają zakończyć się pod koniec 2017 roku.
Za projekt wszystkich budynków odpowiada pracownia JEMS Architekci. Budynki zachowują charakter poprzednich realizacji z tej pracowni architektonicznej i nawiązują do prostych w formie modernistycznych wzorców.
Projekt z uwagi na swoją lokalizację w najbardziej eksponowanym miejscu powstającego nowego Centrum Woli to wyjątkowe wyzwanie zarówno pod względem architektonicznym, jak również inżynierskim. W trakcie prac projektowych poświęciliśmy szczególnie dużo uwagi problemom kształtowania sylwety budynku z uwzględnieniem analiz widoków z dalekich perspektyw. Budynek z uwagi na swoją lokalizację stanowi istotny punkt w panoramie miasta. Wyznacza ważne kierunki osi ulicy Prostej i Towarowej. Zależało nam bardzo, aby projektowany zespół był przeciwwagą dla zróżnicowanych form i kształtów budynków zaplanowanych do realizacji w najbliższym sąsiedztwie. Niemniej istotne stało się dla nas optymalne wkomponowanie budynków w strukturę miasta i pierzeje zabudowy wzdłuż ulic Wroniej i Łuckiej, dojść do stacji metra, układu ścieżek rowerowych - mówi Paweł Majkusiak z pracowni JEMS Architekci.
We wszystkich trzech budynkach zaprojektowany skyoffice, czyli przeszklone wnętrza o wysokości dwóch kondygnacji, umieszczone na najwyższych piętrach. Wewnątrz może się znaleźć np. wewnętrzny ogród z przestrzenią do wypoczynku dla pracowników, jednak ostateczna aranżacja tych przestrzeni będzie należała do najemców.
Budynki zostały zaprojektowane tak, aby spełniać certyfikację LEED na najwyższym dostępnym poziomie - Platinum. Zielony charakter budynku potwierdzą zastosowane rozwiązania - np. system free cooling, wykorzystujący zimne powietrze pochodzące z zewnątrz do chłodzenia budynków w przejściowych okresach roku. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, wykorzystanie energii w Generation Park będzie niższe min. o 25%, a zużycie wody min. o 60% w porównaniu do norm lokalnych.
Na działce na której ma powstać kompleks do niedawna znajdował się jedenastokondygnacyjny biurowiec mieszczący siedzibę IPN-u, dziś, bo tamtym budynku nie ma już śladu:
- Więcej o:
To będzie najwyższy wieżowiec Katowic. Przygotowania do budowy .KTW
Warszawski wieżowiec nabiera ostatecznych kształtów. Budowa Q22 na finiszu [WIDEO]
Warsaw Spire - wieści z budowy [ZDJĘCIA]
City Tower - kolejna wieża w ścisłym centrum Warszawy
Zgoda na podwyższenie Hotelu Marriott i nowe wieżowce [INFOGRAFIKA]
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci