Warsaw Spire
Wieżowiec Warsaw Spire to jeden z najwyższych budynków w Polsce. Jak prezentuje się ten obiekt, znajdujący się w nowym biznesowym centrum Warszawy?
Warsaw Spire - jedna z najważniejszych inwestycji w stolicy
Warsaw Spire to jeden z tych wieżowców, które rozpoczęły prawdziwy inwestycyjny boom w okolicach Ronda Daszyńskiego. Niegdyś przemysłowa dzielnica zmienia się - dziś to biurowe centrum Warszawy pełne eleganckich biurowców konkurujących między sobą nie tylko wysokością, ale także architekturą czy zagospodarowaniem przestrzeni wokół budynków.
Warsaw Spire to 180 metrów do dachu i 220 metrów wysokości wraz z iglicami. Poza częścią wieżową kompleks składa się także z dwóch 11-piętrowych biurowców, które kształtem przypominają rogaliki, otaczające Plac Europejski, w którego centrum stoi główna wieża budynku. A co z pozostałymi wyróżnikami?
Plac Europejski, bliskość drugiej linii metra - co jeszcze?
Do plusów inwestycji niewątpliwie można zaliczyć stworzenie dużej przestrzeni publicznej z zespołem fontann, naturalną zielenią i zewnętrzną galerią sztuki. Ale nie sposób nie wspomnieć tutaj o kontrowersjach, które pojawiają się już przy sposobie zagospodarowania działki. Rozmieszczenie budynków zdaje się nie do końca fortunne, nie tworzą one pierzei przy głównych ciągach komunikacyjnych - powstaje mnogość kierunków, otwarć i wrażenie niewielkiego chaosu, gdzie wszystko konkuruje ze wszystkim o palmę pierwszeństwa.
Sama architektura również budzi różne emocje - dla jednych to wyczekiwane odejście od "pudełkowych" wieżowców i nareszcie ciekawa i oryginalna forma, dla drugich efekciarstwo, którego największym symbolem jest chromowany dach nad wejściem, który - choć potrzebny ze względów użytkowych i który podkreśla strefę wejściową - to zdaniem niektórych jego forma w połączeniu z krzykliwym materiałem jest niezbyt udanym zestawieniem.
Inwestycja posiada parking podziemny z ponad 1000 miejsc parkingowych, a położone tuż obok Rondo Daszyńskiego stację drugiej linii metra oraz przystanki tramwajowe i autobusowe, które zapewniają dobre skomunikowanie z pozostałymi dzielnicami miasta.
Niewątpliwie budynek wprowadza do nieco sennej okolicy nową dawkę energii. Przestrzeń jest publiczna - pytanie tylko, czy oferta na placu jest na tyle różnorodna, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie?
Projekt polsko-belgijski Warsaw Spire w Warszawie
Nad projektem Warsaw Spire czuwał zespół architektów z belgijskiej pracowni architektonicznej M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury PROJEKT. Pierwszym właścicielem była firma Ghelamco Poland. Do stworzenia projektu Placu Europejskiego Ghelamco zaprosiło pracownię Wirtz International Landscape Architects.
Zobacz także:
- Więcej o:
Koniec ery szklanych pudełek? Nowojorski projekt wieżowca jak z filmów o Batmanie
[WARSZAWA] Nowe miejsce dla sztuki. Art Walk na Placu Europejskim
Noc Wieżowców. Spójrz na Warszawę z perspektywy drapacza chmur!
Spark - warszawski wysokościowiec od Kuryłowicz & Associates. Budowa ruszyła
Na tę budowę zgodzić musiał się... Watykan. W Warszawie powstanie nowy wieżowiec
Przedpremierowy pokaz fontann na placu Europejskim. Byliśmy z wizytą
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica