Mała kuchnia z oknem na środku - pomysły na aranżację
Mała kuchnia z oknem na środku to częste rozwiązanie w mieszkaniach w bloku. Takie wnętrze nie jest łatwe w aranżacji, ale przy zachowaniu pewnych zasad można je urządzić funkcjonalnie i atrakcyjnie. Jak sprawić, że mała kuchnia spełni nasze wymagania?
Mała kuchnia to nie problem!
Pierwszym krokiem w aranżowaniu małej kuchni powinno być rozplanowanie zabudowy na wymiar oraz szafek wiszących. Dolna zabudowa nie powinna zaburzać swobodnego poruszania, pamiętajmy też, że okno nie może kolidować z górnymi szafkami. Mała kuchnia w bloku oznacza małą przestrzeń, ale nie musi się wiązać z ograniczeniami przechowywania - wystarczy zaprojektować szafki do samego sufitu. Warto też zagospodarować wolną przestrzeń nad oknem i umieścić tam półkę na przykład na książki kucharskie.
Sam sufit powinien pozostać na pierwotnej wysokości - obniżenie go za pomocą płyt gipsowo-kartonowych sprawi, że pomieszczenie wyda się ciaśniejsze. Świetnym pomysłem na małą kuchnię będzie też zastosowanie bezuchwytowych frontów. Taka zabudowa sprawia wrażenie delikatniejszej, ponadto w małej przestrzeni niweluje ryzyko zahaczenia o uchwyt ubraniem.
Zobacz także:
Okno w wąskiej kuchni - jak sobie z nim poradzić?
Mała kuchnia czasem miewa nietypowy kształt. W wąskiej kuchni okno najczęściej znajduje się na jej krótszym końcu. Jeśli otwór okienny zaczyna się tuż nad podłogą, zabudowę zaplanujemy w dwóch ciągach, z pominięciem ściany z oknem. Kiedy mamy z kolei do dyspozycji niewielką kuchnię z oknem na większej wysokości, dobrym rozwiązaniem będzie zabudowa pod spodem. Jeśli parapet okienny znajduje się na równi z blatem roboczym, możemy je zlicować za pomocą jednej płyty. A jeśli między blatem a oknem mamy jeszcze kawałek ściany, warto zamontować tam zlewozmywak.
Aby w małej kuchni pracowało się komfortowo, trzeba zadbać o przesłonę okienną. Zastosowanie żaluzji sprawi, że kuchnia będzie się prezentowała estetycznie, ale doskonałym pomysłem będą też rolety rzymskie, szczególnie jeśli mamy aneks kuchenny. Tkaniną na roletach możemy nawiązać do zasłon w strefie dziennej i tym samym stworzyć estetyczną spójność między kuchnią i salonem.
Zobacz także:
Mała kuchnia z oknem na środku - jak ją zaaranżować?
Aranżacja kuchni to nie tylko szafki, ale również sprzęt AGD. Małej powierzchni lepiej nie przytłaczać urządzeniami o ponadstandardowych wymiarach. Wystarczy lodówka jednodrzwiowa - w razie potrzeby nawet o wysokości 2 metrów, ale szerokości tylko 60 centymetrów. Dwa oddzielne sprzęty agd zastąpi piekarnik z funkcją mikrofalówki. Miejsce w kuchni oszczędzi też zlew jednokomorowy (najlepiej o kwadratowej komorze).
Przestrzeń powinna być spójna pod względem estetycznym, ale i jasna - ciemne kolory optycznie ją pomniejszą. Wciąż modna jest biała kuchnia, w tym również wykończona na wysoki połysk. Mała kuchnia będzie się prezentowała wyjątkowo atrakcyjnie, jeśli urządzimy ją w stylu skandynawskim, czyli całe wnętrze w bieli i jasnych odcieniach szarości, a do tego drewno na podłodze i częściowo na ścianie. Drewno znajdzie zastosowanie również na blacie i w postaci półek na ścianie.
Kuchenne okno, a dokładniej parapet, możemy wykorzystać jako dodatkowe miejsce do przechowywania lub zaaranżować tam zielnik. Jeśli metraż nie pozwala na stół, możemy zamówić u stolarza przedłużony parapet okienny i uczynić z niego miejsce do spożywania posiłków.
Małe kuchnie z dużym oknem warto pozostawić odsłonięte - wtedy przestrzeń znajdująca się za oknem będzie stanowiła optyczne przedłużenie kuchni. O czym jeszcze warto pamiętać w małych kuchniach?
- Okap podszafkowy będzie lepszy niż klasyczny przyścienny - dzięki niemu zyskujemy dodatkową szafkę do przechowywania.
- Płyta grzewcza - jeśli mało gotujemy, wystarczy dwupalnikowa.
- Stół nie jest niezbędny, aby zjeść posiłek - wystarczy składany blat, przytwierdzony z jednej strony do ściany.
- Dobrym pomysłem w każdym małym wnętrzu są lustra - powiększymy optycznie kuchnię dodając je między szafkami lub na ścianie z oknem.
- Spokojne aranżacje urozmaicimy wykorzystując wzorzyste płytki - ale z umiarem, aby nie dominowały we wnętrzu.
Jak cieszyć się małą kuchnią?
Nie tylko duża kuchnia ma zalety - mniejszy metraż również ma swoje plusy. Zacznijmy od tego, że nieduże wnętrze to mniejszy bałagan, więc szybciej je posprzątamy. Jeśli jest to kuchnia otwarta, umożliwia powiększenie przestrzeni dziennej oraz swobodne poruszanie między strefami roboczą i wypoczynkową. Pamiętajmy jednak, że połączone kuchnia i pokój dzienny wymagają spójnej aranżacji. Duże znaczenie mają podobne materiały wykończeniowe i ograniczona paleta kolorów - dzięki nim w pomieszczeniu zapanuje harmonia.
Niewielka kuchnia to mniejszy koszt projektu aranżacji - i jej wyposażenia, a z czasem również odświeżenia. Nowy wygląd uzyskamy w kuchni choćby poprzez wymianę frontów w zabudowie. Efekt zrobią też nowe rolety rzymskie. Z jakich jeszcze powodów można się cieszyć z małej kuchni?
- Ściana w kuchni może stanowić doskonałe miejsce na galerię rodzinnych zdjęć, jeśli nie mamy miejsca na nie w pokoju dziennym.
- Szafki wiszące możemy zastąpić stylowymi witrynkami, które znajdziemy na pchlich targach - sprawią, że kuchnia będzie wyglądała oryginalnie.
- Nawet mała kuchnia z oknem dodatkowo doświetla przestrzeń w strefie dziennej.
- Wymiana wykończenia ściany między szafkami górnymi a blatem roboczym pozwoli szybko i niedrogo wprowadzić we wnętrzu inny klimat.
- Lodówka nie musi być widoczna - ukryje ją zabudowa meblowa.
- Stół, jeśli tylko znajdzie się na niego miejsce, będzie stanowił dodatkowy blat roboczy.
- Przestrzeń wokół zlewozmywaka ukryjemy za barkiem lub ścianką wysoką na 130 cm.
Mała kuchnia z oknem na środku nie musi stanowić aranżacyjnego problemu - potraktujmy ją raczej jako wyzwanie!
Zobacz także:
Zobacz także:
- Więcej o:
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?
Panele w kuchni – nowoczesna alternatywa dla płytek podłogowych
Franke Mythos Water Hub – woda, jaką lubisz, na wyciągnięcie ręki
Trendy kuchenne 2025
Szafki cargo - modne i wygodne
Drewniana podłoga w kuchni