Co na ścianę w kuchni?
Co na ścianę w kuchni? Zanim dokonamy wyboru, pamiętajmy, że materiały stosowane do jej wykończenia muszą więc być trwałe i odporne na ścieranie. Ściany i podłoga są narażone na częste zabrudzenia i kontakt z wodą, dlatego najchętniej kładziemy na nich płytki. Ale czy tylko one potrafią sprostać niełatwym wymogom kuchennego wnętrza? Co na ścianę w kuchni, jeśli nie tradycyjne płytki?
Co położyć na ścianę w kuchni między szafkami? Szkło
Największy kłopot sprawia strefa znajdująca się nad blatem kuchennym. To tam pryska woda w czasie zmywania czy olej w trakcie smażenia. Interesującym materiałem, który jest całkowicie odporny na wyżej wymienione zagrożenia, jest szkło. Decydując się na dużą taflę musimy wybrać szkło hartowane. Można zastosować szkło przezroczyste - wówczas będzie widać ścianę znajdującą się pod nim. Ciekawy efekt uzyskamy, jeżeli pod szklanym panelem będziemy mieć surową cegłę czy inną, równie efektowną strukturę.
Co na ścianę w kuchni?
Jeżeli chcemy wprowadzić kolor do naszej kuchni, zdecydujmy się na szkło barwione. Paleta barw tego materiału jest naprawdę bogata. Ładnie prezentują się również szklane płytki. Ułożone w formie kolorowej mozaiki ożywią wnętrze i nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru. Dla posiadaczy nowoczesnych kuchni mamy jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie ze szkłem w roli głównej - a gdyby tak taflę podświetlić? Ta opcja opiera się na systemie iluminacji na diodach LED. Dostępne są różne wersje kolorystyczne, a efekt oczaruje nawet największego fana designu.
Zobacz także... Lastryko: znany materiał w nowym wydaniu >>
Zobacz także... Biała kuchnia: ponadczasowy trend >>
Zobacz także... Kamień naturalny we wnętrzach: fakty i mity >>
Co na ścianę w kuchni? Płytki kuchenne wymieniamy na tapety
Tapety nie są tradycyjnym materiałem stosowanym w kuchni, chociaż niektóre z nich świetnie się do tego nadają. Tapety winylowe z łatwością mogą zastąpić tradycyjne płytki nad zlewozmywakiem. Są odporne na wilgoć, ścieranie i chemiczne środki czyszczące. Na rynku dostępne są dwa rodzaje takich tapet. Pierwszy to tapety spieniane - przypominające swoją strukturą piankę, mają matową powierzchnię i zazwyczaj wytłaczane wzory, np. cegiełek. Drugi rodzaj to tapety na podkładzie papierowym, cienkie o błyszczącej powierzchni. Te drugie zachwycają nie tylko bogatym wzornictwem. Są również dostępne jako fototapety. W naszej kuchni może pojawić się każde zdjęcie, które chcielibyśmy w niej umieścić. Ściana pełna truskawek czy malin pobudzi apetyt i wprowadzi nas w dobry nastrój każdego dnia. Dostępne są nie tylko standardowe wzory, wiele firm wykonuje fototapety na zamówienie.
Zobacz także... Aneks kuchenny: wady i zalety
Zobacz także... Konglomerat kwarcowy: jak o niego dbać na co dzień?
Zobacz także... Kuchnia na wymiar - porady i inspiracje. Jaka powinna być kuchnia na wymiar?
Co na ścianie w kuchni zamiast płytek? Blacha
Blacha sprawdzi się nie tylko w kuchni w stylu hi-tech. Ten materiał nie wchłania wody i jest żaroodporny. Odpowiednia do kuchni jest blacha kwasoodporna. Może być stalowa - gładka, strukturalna lub perforowana. Nadaje wnętrzu nowoczesnego charakteru i - dzięki strukturze odbijającej światło - powiększa je optycznie. Do wyboru mamy kilka kolorów blachy. Stalową, czyli ze stali szlachetnej lub aluminium. Wprowadza do wnętrza poczucie czystości i higieny.
Co na ścianę w kuchni? Cieplejsze wrażenie sprawią blachy w odcieniach miedzianych. Te będą się ładnie komponować z drewnem w bardziej tradycyjnych kuchniach. Nie musimy pokrywać blachą całych ścian, najładniej będzie ona wyglądać w niewielkiej ilości, ale za to umiejętnie wyeksponowana np. poprzez kontrast z gładką, pomalowaną ścianą.
Oryginalne rozwiązania i materiały zawsze wzbudzają sporo obaw. Czasem jednak warto poeksperymentować, gdyż tylko w taki sposób uzyskamy niepowtarzalne wnętrze, a nasza kuchnia zyska indywidualny charakter.
Co na ścianę w kuchni? Lustro
Wykończenie ściany w kuchni można wykorzystać do optycznego powiększenia przestrzeni - szczególnie, jeśli mamy do czynienia z niewielkim pomieszczeniem. Co na ścianę w kuchni,kiedy chcemy stworzyć iluzję większego metrażu? Sprawdzi się lustrzana tafla, którą w zależności od rozmiarów ściany między blatem roboczym a szafkami wiszącymi mocujemy w jednym kawałku lub w formie kompozycji z mniejszych części. Druga opcja to okazja do stworzenia oryginalnej dekoracji wnętrza - możemy niemal dowolnie poprowadzić cięcia na szkle, a potem zafugować łączenia w taki sposób, aby wzór stał się jeszcze bardziej widoczny. Pamiętajmy, że krawędzie luster powinny być fazowane, czyli oszlifowane (dzięki temu unikniemy ryzyka skaleczenia przy montażu).
Co na ścianę w kuchni, jeśli nie chcemy jednolitego lustra? Wielu producentów tradycyjnych płytek ściennych oferuje również kafelki z lustrzaną powierzchnią. Mogą to być mozaiki, czyli maleńkie płytki umieszczone na siatce, albo na przykład imitacje ceglanych licówek, które idealnie sprawdzą się w aranżacjach utrzymanych w stylu nowojorskim czy glamour, ponadto sprawią, że wnętrze nabierze niezwykłej elegancji.
Zobacz także... Czarna kuchnia – jaki blat, co na ścianę? >>
Zobacz także... Kuchnia klasyczna czy nowoczesna? >>
Zobacz także... Jak urządzić kuchnię? Funkcjonalne rozwiązania do kuchni >>
- Więcej o:
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?
Panele w kuchni – nowoczesna alternatywa dla płytek podłogowych
Franke Mythos Water Hub – woda, jaką lubisz, na wyciągnięcie ręki
Trendy kuchenne 2025
Szafki cargo - modne i wygodne
Drewniana podłoga w kuchni