architektura na świecie
3LHD Architekti: Falujące Centrum Zamet
Otwarte przed paroma dniami w chorwackiej Rijece wielofunkcyjne Centrum Zamet na piątkę zdało egzamin z witruwiańskich cnót architektury. Pracownia 3LHD Architekti po raz kolejny udowodniła swą klasę i jakość współczesnej architektury w tej części Europy.
Blokowisko przyszłości?
Żaden z wielkich architektów nie był w stanie podać właściwej recepty na udane blokowisko, o ile takie w ogóle istnieje. The Interlace, najnowszy projekt OMA, który powstanie w Singapurze, przewrotnie bawi się konwencją i ma ambicje zmienić myślenie o współczesnych osiedlach.
Haus Bold - prawie jak bunkier
Thomas Bendel zaproponował dom z prefabrykowanego betonu, który nie straszy ciężarem, ale zwraca uwagę ciekawym zestawieniem z innymi materiałami. Spokojna, wyważona bryła idealnie współgra z krajobrazem.
Platoon Kunsthalle: kontener na kontrkulturę
Platoon Kunsthalle wylądował w jednej z bogatych dzielnic Seulu. Wśród drogich butików i modnych domków jednorodzinnych ciemnozielona konstrukcja z ułożonych na sobie kontenerów wygląda jak przybysz z innej planety.
Zhang Lei - tradycja kontra nowoczesność
Betonowa struktura w otoczeniu historycznych, ceglanych domów? Slit House autorstwa Zhanga Lei powstał w jednej z dzielnic miasta Nanjing w Chinach. Obiekt przypomina tradycyjny dom z dwuspadowym dachem, jednak jego charakter jest zgoła inny.
BRYLAnty polskiej moderny: Biała Gdynia
Zaledwie 80 lat temu Gdynia wyłoniła się z morza. Jej ulice, gdzie niedawno były jeszcze pola, zapełniły domy-okręty o jasnych elewacjach, obłych narożnikach, tarasach niby-pokładach i dużych przeszkleniach. Idealna modernistyczna metropolia, dzięki swojej skali i jednorodności uważana jest za ewenement na skalą europejską
Dom z pięciu brył od Boyd Cody Architects
Najnowszą realizacją pracowni Boyd Cody Architects jest weekendowy dom jednego z założycieli tego biura, Petera Cody. Każda z brył to prostopadłościenna rama przeszklona z dwóch stron, której wnętrze w unikatowy sposób przenika się z otoczeniem.
Masdar - samowystarczalne miasto przyszłości
W przeciągu 7 lat na pustyni pod Abu Dhabi ma wyrosnąć pierwsze na świecie zeroemisyjne miasto, napędzane w całości energią odnawialną. Nad Masdarem pracują najwięksi architekci, masterplan przygotowała pracownia Foster and Partners, a za wielofunkcyjne centrum odpowiada LAVA
Projekt Bjarke Ingels Group najlepszy w Kazachstanie
Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na projekt siedziby Kazachskiej Biblioteki Narodowej. Jego zwycięzcą została duńska pracownia Bjarke Ingels Group. Propozycja Duńczyków zdeklasowała oferty innych znanych biur projektowych - m.in. Normana Fostera i Zahy Hadid.
Drewniany dom-przystań dla żeglarzy w Helsinkach
Olbrzymie porty to dziś przestrzeń odhumanizowana - wyasfaltowana, wypełniona molochami magazynów. Jednak architektom z ARK-house architects udało się w helsińskim porcie Vuosaari stworzyć azyl dla żeglarzy - Helsinki Seafarers´ Centre.
EXPO 2010 - spektakularne igrzyska architektoniczne
Wystawy EXPO są dziś tym, czym niegdyś były Wystawy światowe, które od samego początku stanowiły poligon doświadczalny dla architektów, by w pigułce, oddać technologiczne i kulturalne atuty kraju i na tle innych państw pokazać własną przewagę. Kto wygra w Szanghaju?
Wielkie ule od Zahy w Pekinie
Stolica Chin ma już Ptasie Gniazdo, czyli Stadion Olimpijski projektu Herzog & de Meuron oraz wielkie gacie, czyli siedzibę państwowej telewizji CCTV od Koolhaasa. Teraz przyszła pora na... gigantyczne ule od mistrzyni obłych form i dekonstrukcji - Zahy Hadid. Jednak czy ten projekt czegoś wam nie przypomina?
Maserati w salonie - konkurs Design Driven rozstrzygnięty
Skoro współczesne samochody przypominają nieraz dzieła sztuki, to dlaczego nie projektować garaży, które eksponowałyby ich walory? - pytają organizatorzy konkursu Design Driven.
Dom jak organizm - Body House w Rotterdamie
Z pozoru to zwykły szeregowy dom jakich w Holandii wiele. Jednak Body House projektu Monolab architects działa na zasadzie żywego organizmu, ma skórę, serce, kręgosłup i krwiobieg.
Wakacje w fabryce lodu
Hotel La Purificadora w Meksyku stanowi przykład udanej adaptacji obiektu przemysłowego do nowej funkcji. Tym razem stara fabryka lodu została przekształcona w miejsce wakacyjnego wypoczynku.
Architekt w przebraniu, czyli zabawy z architekturą
Pewnego czerwcowego popołudnia berlińczyków powitały spacerujące po ulicach budynki. Robiły to, co każdy turysta w Berlinie robić powinien: zwiedzały! Nie były to rzecz jasna prawdziwe budynki, lecz architekci przebrani za swoje projekty.
Podziurawiony blok od MVRDV w Madrycie
Holenderscy architekci z MVRDV słyną z transformacji znanych wzorców. Ich najnowsza realizacja w Hiszpanii - Celosia Building - to kwartał mieszkalny wyglądający jak ser szwajcarski. Budynek przepruwają bowiem pustki mieszczące patia dla mieszkańców.
Biblioteka Techniczna w Pradze
Współczesne biblioteki, to gmachy naszpikowane technologią oferujące znacznie więcej, niż tylko wypożyczenie tradycyjnych woluminów. Nowa Biblioteka Techniczna autorstwa Projektil Architekti, która stanęła w Pradze, to odpowiedź na potrzeby czytelnika XXI wieku.
Zmrożona architektura w Dubaju
Znany z ekstrawaganckich konstrukcji Dubaj pozazdrościł zimnej północy nie tylko stoków narciarskich i białego szaleństwa, ale też struktur z lodu. Ucieleśnieniem tych marzeń ma być Blue Crystal, pierwszy na świecie całoroczny hotel z lodu autorstwa niemieckich projektantów Fraka i Svena Sauer.
Domy z prefabrykatu - najlepsze przykłady
Prefabrykat kojarzy się z blokami z wielkiej płyty - nijakimi, bezdusznymi, brzydkimi. Jednak współczesne technologie pozwalają tworzyć fabrycznie domy o całkowicie zindywidualizowanych formach, ekologiczne, nierzadko nawet luksusowe
Budynek-rzeźba - audytorium Cloud Tower
W pobliżu Wiednia znajduje się niezwykła realizacja architektoniczna; obiekt - rzeźba, w którym odbijają się chmury i drzewa. Pawilon muzyczny projektu Next ENTERprise - architects jest współczesną perełką na tle XVII-wiecznego zamku.
Wertykalne miasto Koolhaasa
Rem Koolhaas podjął się rewitalizacji części portu w Rotterdamie. Projekt ma całkowicie zmienić charakter dzielnicy znacznie podnosząc jej standard i wzbogacając ofertę mieszkalno-rekreacyjno-rozrywkową. Wielofunkcyjne założenie u brzegu rzeki Mozy stanie się miastem w mieścir.
House SH - dom gdzie mieszka nieskończoność
Jak w domu jednorodzinnym o powierzchni 87 m2 wyczarować nieskończoność? Zobacz projekt pracowni Hiroshi Nakamura & NAP Architects.
70F jak Farma w Almere
Minimalistyczna bryła przypomina obiekt mieszkalny, lecz w istocie jest to farma położona w holenderskim Almere, pomysł biura architektonicznego 70F (Carina Nilsson i Bas ten Brinke).
The Villa - ekologiczny dom Libeskinda
Na koniec września tego roku planowane jest oddanie do użytku pierwszego ekologicznego domu jednorodzinnego The Villa. Prototypowy budynek stanie w niemieckim mieście Datteln.
Ashton-Raggatt-McDougall - australijscy indywidualiści
Patrząc na najnowsze realizacje z Melbourne można stwierdzić, że australijska architektura podąża w zupełnie odmiennym kierunku niż europejska.
Jean Nouvel i ornament
Jean Nouvel jest architektem, który działając prostymi formami nie boi się ornamentu.
Matchbox - biurowiec dla kreatywnych
Wyrazista, sugestywna architektura biurowca Matchbox w Amsterdamie nie tylko wyróżnia obiekt spośród otoczenia. Ułatwia ona również podkreślenie autonomii i indywidualnego charakteru każdej z młodych firm działających w jej wnętrzu.
Nowy Paryż według MVRDV
Długofalowy plan przebudowy Paryża zostanie zrealizowany do 2030 roku. Prezentujemy pomysł zespołu architektów z pracowni: MVRDV, ACS i AFF. Paryż Przyszłości według tych trzech pracowni ma być nowoczesną, potężną metropolią działającą w przemyślany i dynamiczny sposób.
Drugie życie domu-kostki
To był brzydki dom-kostka, jakich wiele na przedmieściach Lublany. Jednak po rozbudowie zyskał całkiem nową przestrzeń dzienną. Dynamiczna bryła pełna przeszkleń odmieniła stary budynek. Za projektem stoi świetne słoweńskie biuro Bevk Perović arhitekti