architektura na świecie
Villa Metamorphosis - przemiana ekstremalna
Villa Metamorphosis to z całą pewnością projekt niecodzienny i emocjonalny. Jak zaznacza projektant budynku - Ben Ryuki Miyagi to architektura, którą należy rozpatrywać w kategoriach sztuki nowoczesnej.
Największe domy na świecie
Największe domy na świecie są w Australii - donosi agencja Reutera. W ciągu ostatnich 10 lat przeciętna powierzchnia australijskich domów i mieszkań wzrosła o 10 proc. i wynosi obecnie 214,6 m kw. Dla porównania, średnia wielkość mieszkania w Polsce to 70,2 mkw.
Wiejski dom w ciepłym płaszczu
Dom z Norfolk otula ciepły płaszcz z cedrowego gontu. Klasyczna bryła została urozmaicona ogromnymi taflami szkła, dzięki którym wnętrze jest bardzo dobrze doświetlone. Tak jak poprawnie wykonane zdjęcie. Projekt Cedar House powstał bowiem dla klienta, którego życiową pasją jest fotografia.
Miasto kobiet
BIG w wersji feministycznej. Word Village of Women Sports, który powstanie w szwedzkim Malmo, to nowoczesny kompleks sportowy całkowicie dedykowany kobietom.
Architektura świata: Azja
Podczas zakończonych w Hong Kongu targów deweloperskich MIPIM Asia, przyznano nagrodę dla najlepszych realizacji komercyjnych z regionu Azji i Pacyfiku. W tym roku do siedmiu konkursowych kategorii dołączyła ósma - honorująca najlepszą chińską inwestycję.
Kotka na gorącym, zielonym dachu
Czy architektura dla zwierząt może być wybitna? Lecznica dla zwierząt w Glasgow projektu Archial Architects udowadnia, że tak. Ten intrygujący budynek doskonale wpisuje się w uniwersytecki park, jego dach tworzy sztuczne zielone wzgórze, od ulicy prezentuje inną, kamienną twarz
Pełnowartościowe domy z drewna
- Nienaruszona gałąź drzewa może udźwignąć nawet 50 proc. ciężaru więcej, niż zwykła deska, dlaczego więc nie wykorzystywać całych drzew w architekturze? - pytają projektanci z Whole Trees Architecture...
The Cloud: cyfrowa chmura nad Londynem
Igrzyska Olimpijskie w Londynie już za dwa lata. Organizatorzy intensywnie główkują, jak przyciągnąć ogromne rzesze turystów do angielskiej stolicy. Jednym ze sposobów ma być niecodzienna architektura - pomysł architektów z Massachusetts Institute of Technology.
Fabryka zaklęta w diament
Obiekty poprzemysłowe często bywają przedmiotem kreatywnych metamorfoz. Jednej z takich przemian dokonano w pekińskiej dzielnicy DongCheng, gdzie architekci z Chiasmus Partners zaadaptowali na potrzeby teatru tańca Red Diamond stare zabudowania fabryczne.
Eko-biurowiec Morphosis
Thom Mayne, założyciel Morphosis udowadnia nową siedzibą władz federalnych w San Francisco, że rzeźbiarski budynek może równocześnie być obiektem zrównoważonym. Stalowo-szklany gmach jak organizm dostosowuje się do zewnętrznych warunków oraz propaguje... chodzenie po schodach.
Miasto Kultury od Petera Eisenmana
W Santiago de Compostela w Hiszpanii powstaje Miasto Kultury Galicji, olbrzymie założenie kulturalno-naukowe. Kompleks projektu słynnego dekonstruktywisty Petera Eisenmana przypomina bardziej sztuczną górę niż zbiór budynków. Niedawno ukończono pierwszy etap budowy.
Najlepszy budynek jest w Afryce
Grand Prix tegorocznego festiwalu World Architecture Festival zdobyło południowoafrykańskie Muzeum Mapungubwe. Niecodzienny projekt pracowni Peter Rich Architects przypomina kopce usypane z ziemi i stanowi udany przykład osadzenia współczesnej architektury w lokalnym kontekście.
Habitat 15: twórczy nieporządek u stóp Hollywood Hills
Z pozornie chaotycznej fasady wyłania się zaskakująca harmonia i rytm. Nieregularny rozkład okien sprawia, że prosta w formie bryła nabiera dynamicznego wyrazu. Tak się mieszka w Los Angeles.
Kolorowe przedmieścia Paryża
Polscy architekci jak ognia unikają wyrazistych kolorów. Jednak na świecie wielu projektantów udowadnia, że mocne barwy to nieodłączny element samej architektury. Przykładem jest bajecznie kolorowy budynek dla dzieci i młodzieży w Saint-Cloud we Francji projektu KOZ
Najlepsze budynki 2009
W zeszłym tygodniu zakończyła się jedna z największych imprez architektonicznych - World Architecture Festival. Podczas niej wybrano najlepsze realizacje z całego świata. Zapraszamy do naszej galerii prezentującej zwycięzców.
Drewniany kościółek w Chile
Czasami dobra architektura powstaje z dala od wielkich miast i bez udziału dużych pieniędzy i słynnych architektów. Takim przykładem jest skromna świątynia w Jonquillos w południowym Chile. Dzieło pracowni Baladrón & Grass powala prostotą
Budynek skrojony na miarę
Sceneria jak z filmu. Futurystyczny budynek wygięty w łuk wtapia się w krajobraz skalistych łańcuchów górskich. Jednak to nie film, choć o kinie mowa. Ukończony niedawno Mellat Cineplex Complex, to nowoczesny multiplex, który stanął w stolicy Iranu.
Siedziba Vitry: architektoniczna mekka
Siedziba producenta mebli Vitra w Weil am Rhein to jedyne chyba miejsce na świecie, gdzie na kilometr kwadratowy przypada kilkanaście dzieł stararchitektów, począwszy od Tadao Ando, przez Sizę, Grimshawa, debiut Zahy Hadid, a skończywszy na Franku Gehrym
Ekobiuro Elithis Tower
We francuskim mieście Dijon powstał pierwszy biurowiec, który produkuje więcej energii niż zużywa i emituje sześć razy mniej szkodliwych gazów niż inne komercyjne budynki.
Toyo Ito na okrągło
Najnowsza realizacja Toyo Ito to dom weekendowy White O w chilijskiej Marabelli. Nietypowy kształt budynku z zaokrąglonym atrium stanowi wynikową specyficznych preferencji inwestora oraz trudnej lokalizacji.
James Bond: Licencja na dobrą architekturę
Agent 007 gustuje nie tylko w Martini z wódką (wstrząśnięte, nie zmieszane), pięknych kobietach i samochodach Aston Martin. Jego przygodom zawsze towarzyszy najlepsza współczesna architektura. W ostatnim filmie "Quantum of Solace" zabrał widzów do awangardowej opery w Bregencji i ekstrawaganckiego hotelu na pustyni w Chile.
Stacja paliw made in USA
Prezentacja nowoczesnej stacji benzynowej autorstwa Group_A Architekci rozgrzała nasze forum do czerwoności. Dla porównania przedstawiamy Wam inny oryginalny projekt, tym razem ze Stanów Zjednoczonych. Czy amerykańska propozycja również przypadnie Wam do gustu? Głosuj HIT, czy KIT!
Dwubiegunowy dom jednorodzinny N House S
N House S składa się z kontrastów. Z jednej strony mamy nowoczesny minimalizm, z drugiej zaś gont i dwuspadowy dach. Wszytko to opatrzone logo młodej pracowni Formodesign.
Cooper Union - budynek w stalowej zbroi
Thom Mayne zdobywa Manhattan. Cooper Union, siedziba słynnej szkoły artystycznej, to fascynujący budynek ukryty w stalowej zbroi i pierwsza nowojorska realizacja laureata nagrody Pritzkera, założyciela pracowni Morphosis, znanej z fantazyjnych pomysłów.
Chińskie DNA w Songzhuang
Chińska architektura prze do przodu i to nie tylko dzięki star-architektom i licznym inwestycjom budowlanym. Młode pracownie z Chin mają dużo do powiedzenia w architekturze i stanowią jeden z ciekawszych biegunów współczesnego projektowania.
Sztuka w wielkim mieście
Miasto to wielka galeria o jakiej każdy artysta może pomarzyć. Eksponatami nie są jedynie budynki, ale rzeźby, murale, czy instalacje. Darmowa przestrzeń, duża frekwencja odwiedzających "wystawy", natychmiastowa reakcja i gwarantowana dyskusja na temat sztuki.
Lego House - architektura z klocków
Na Południu Anglii, wśród malowniczych wzgórz Epsom Downs w hrabstwie Surrey powstał ciekawy i nietypowy dom, bo całkowicie wzniesiony z klocków Lego.
Achitektoniczna układanka od OFIS Arhitekti
Specjaliści od architektonicznego tetris powracają. Ofis Arhitekti ukończyli właśnie najnowszy projekt - industrialny budynek w Słowenii. Fasada przypomina geometryczną układankę, gdzie każdy kolor odpowiada innej funkcji wnętrza.
Ekobudynek z żyjącą fasadą
Pierwszy w Polsce ekobudynek z pionowymi ogrodami na elewacjach i deszczówką do spłukiwania toalet powstanie na warszawskim Mokotowie. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej chce wyznaczyć nowe standardy w architekturze.
Białe rękawy Stevena Holla
W tym miesiącu odbyła się inauguracja Centrum Sztuk w duńskim Herning. To kolejna odsłona budynku Stevena Holla w tak krótkim czasie. Słynący z oryginalnych pomysłów amerykański architekt, tym razem inspirował się rękawami męskich koszul...