architektura na świecie
Ekologiczne Chicago
Nowe technologie pomagają architektom w tworzeniu coraz bardziej ekologicznych i współgrających z naturą budynków. Łącząc je z nieograniczoną wyobraźnią ludzką istnieje możliwość konstruowania budynków całkowicie niezależnych chociażby energetycznie, w których energia pochodzi z własnych, ekologicznych źródeł.
Jean Nouvel projektuje dla Bejrutu
Architekt Jean Nouvel wznowił prace nad nowym wielofunkcyjnym kompleksem w centrum Bejrutu w Libanie.
Suzhou Museum - stare i nowe
Chiński architekt zaprojektował Muzeum Suzhou w historycznej dzielnicy miasta położonego ponad 150 km na północny zachód od Szanghaju. Budynek przylega do XIX wiecznego kompleksu Zhong Wang Fu i znajdujących się na liście zabytków UNECSO XVI-wiecznych Ogrodów Zarządcy.
Zadaszenie zmienne jest
Stworzono idealny projekt na uniwersalną altanę ogrodową. Dach pawilonu o rzucie w kształcie koła może przybierać rożne formy w zależności od zapotrzebowania użytkownika. Jest on pocięty na osiem części przypominając tym samym pokrojony tort.
Boeing 747 zamieniony w dom!
Wyobraźmy sobie dom zbudowany z części samolotu. Tak, nie jest to błąd. Taki dom już niedługo powstanie. Architect David Hertz zaprojektował go z części zezłomowanego Boeinga 747.
Indyjska propozycja na nowoczesny biurowiec
Poza elementami estetycznymi, w każdym dobrym projekcie ważne jest także odpowiednie wykorzystanie najnowszych technologii. Czasami nawet to drugie wystarczy aby wprawić odbiorców w zachwyt. Najnowszy projekt biura Morphogenesis zawiera oba: pomysł oraz ciekawe rozwiązania.
Nagrody Stirlinga rozdane
Niemieckie Muzeum Literatury Współczesnej w Marbachu zajęło pierwsze miejsce w najbardziej prestiżowym konkursie architektonicznym w Wielkiej Brytanii. Nagroda Stirling Prize wręczana jest co roku przez Royal Institute of British Architects (RIBA).
Jak silnik Harleya
Nowa siedziba Harley Davidson już otwarta! Zaprojektowany przez Tony Owen NDM Architects budynek powstał w Sydney, jako część West Lane Cove business park. Budynek tworzy swojego rodzaju bramę do tego kompleksu.
Dom-namiot
Dom-namiot zaprojektowany przez architektów z FAR frohn&rojas został nazwany Wall House. Składa się bowiem z wielu ustawionych warstwowo ścian i przepierzeń, które tworzą zacienione miejsca zarówno wewnątrz domu jak i na zewnątrz. Ten dom, który powstał nieopodal autostrady na prowincji w Chile, zaprojektowano dla małżeństwa, które na emeryturę wraca z Berlina do Chile.
Budynki... zboczone
Dom na Wzgórzu został zaprojektowany w taki sposób, żeby dobrze wykorzystać nietypową działkę mieszczącą się na zboczu a jednocześnie mieścić się w kanonach współczesnej architektury. Powstał budynek oryginalny, ale i praktyczny - architekt bowiem świetnie zagospodarował to nietypowe miejsce.
Canary Wharf - bliżej przyszłości!
Zwiedzając stolicę Wielkiej Brytanii rzadko kto zapuszcza się na wschód od centrum. Jednak ci, co mieli okazję przejść dalej niż do Tower Bridge wiedzą, że Londyn to więcej niż Oxford Street. Canary Wharf jest jedną z najmłodszych części miasta. Ta dzielnica to raj dla biznesmenów oraz miłośników architektury.
Nauka po japońsku
W Tokio powstała biblioteka, w której student może poczuć się jak mnich i prowadzić bujne życie towarzyskie zarazem. Jej autorem jest Toyo Ito, jeden z najbardziej znanych japońskich architektów - wizjonerów
Visca Barca!
FC Barcelona jest dziś obecna we wszystkich mediach. Jednak nie za sprawa sukcesów sportowych, lecz jubileuszu swojego stadionu i zwiazanych z nim planów architektonicznych. Przedstawiamy nowe Camp Nou - czyli wizję sir Normana Fostera na jedną z największych świątyń futbolu na świecie.
Rosja wybuduje sztuczną wyspę
Rosja zamierza wybudować za 6 mld dol. sztuczną wyspę na Morzu Czarnym przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Soczi w 2014 r. - poinformowała w poniedziałek rosyjska firma deweloperska M-Industry Group.
Świat BMW
Trwają ostatnie prace na terenie nowopowstałego gmachu będącego częścią głównej siedziby koncernu BMW w Monachium. Oficjalne otwarcie zaplanowane jest na koniec października. My już dzisiaj zapraszamy na wirtualną przechadzkę po jego wnętrzach.
VTP200 Birmingham: ostry zjazd
Jedni preferują całodzienne przyglądanie się działalności naszych parlamentarzystów inni chętniej wspinają się lub skaczą z dużych wysokości. Dla tej nie popadającej w przesadne ekstrema części społeczeństwa władze angielskiego Birmingham przygotowały specjalny projekt o groźno brzmiącej nazwie VTP200.