architektura na świecie
Neil Denari i jego niesamowite HL23
Amerykański architekt Neil Denari zaprojektował nowy, bardzo oryginalny apartamentowiec w Nowym Jorku. Budynek powstanie w artystycznym centrum miasta, w dzielnicy West Chelsea, tuż przy sławnym High Line.
Indyjscy architekci wciąż wybierają beton
Sanjay Puri Architects oddali nie dawno do użytku swoje nowe dzieło. Wielokrotnie opisywani przez nas indyjscy architekci tym razem zaprezentowali nam obiekt o zupełnie innym przeznaczeniu niż zazwyczaj. Głównym budulcem wciąż jest beton jednak w nowej dla nas formie. Sami zobaczcie...
Port lotniczy w Pekinie oddany do użytku!
Kilka dni temu nastąpiło uroczyste otwarcie największego budynku na świecie - portu lotniczego w Pekinie. Terminal 3 został zaprojektowany przez nikogo innego, jak słynnego sir Norman Fostera. Obiekt jest dowodem na to, że żyjemy w XXI wieku.
Podniebne rejsy nową formą odpoczynku?
Koniec z wypoczynkiem na lądzie! Chcemy wam zaprezentować kilka futurystycznych koncepcji hoteli umieszczonych nigdzie indziej jak... w powietrzu. Wielkie krążowniki wypełnione helem mogą być już wkrótce najbardziej prestiżową formą odpoczynku.
Dom roku World Architecture News 2007
Nagroda przyznawana przez najpopularniejszy portal architektoniczny świata powędrowała w tym roku do Republiki Południowej Afryki. To duże wyróżnienie, szczególnie, że nagrodzono budynek będący pierwszym samodzielnym projektem twórcy - Kevina Fellinghama.
Hotel Aire de Bardenas
Położony niedaleko miejscowości Tudela w północnej Hiszpanii hotel jest doskonałym przykładem na to, że prostota połączona z odrobiną wyobraźni może dać doskonałe efekty.
The Cube - architektura w najprostszej formie
Duńskie biuro projektowe 3XN zaprojektowało nową siedzibę niemieckiej kolei Deutsche Bahn w Berlinie. Budynek będzie nosił nazwę Cube z racji na swój kształt - niemal idealny sześcian. Brzmi to może banalnie, ale kto powiedział, że dobra architektura musi być skomplikowana?
Architektura przez pączkowanie
Towarzyszył nam od zawsze w różnych odmianach, kolorach i wariantach nadzienia. Mało kto zastanawiał się pewnie kiedykolwiek nad faktem, że poczciwy pączek może mieć, poza zaspokajaniem naszych kulinarnych zachcianek, także inne niecodzienne zastosowanie. Przedstawiamy nieznane drugie życie pączka. Pączka architektonicznego...
Reflections at Keppel Bay
Osiedle Reflections jest najnowszą propozycją renomowanego architekta Daniela Libeskinda na ultra nowoczesny i ekologiczny kompleks mieszkaniowy. Seria wysokościowców ma powstać w Keppel Bay w Singapurze.
Las Vegas łączy światowej sławy architektów
Już niedługo w samym sercu Las Vegas powstanie MGM Mirage CityCentre, określany mianem miasta w mieście. Projekt ten powstaje dzięki połączeniu sił wielu renomowanych architektów m.in.: Daniela Libeskinda oraz sir Normana Fostera.
Micro Compact Home - mały, ale funkcjonalny
Grupa naukowców i projektantów z Londynu oraz z Uniwersytetu w Monachium zaprojektowała Micro Compact Home dla ludzi, którzy potrzebują w pełni funkcjonalnego domu o niewielkiej przestrzeni. Połączyli oni technologie zastosowane na jachtach czy w samolotach, by stworzyć w pełni kompaktowe i przenośne mieszkanie.
Palm Jebel Ali, czyli wyspa-wiersz
Palm Jebel Ali to projekt zakładający budowę 404 domów na 350 000 m kwadratowych sztucznych wysp ułożonych w kształt 84 arabskich słów. Te słowa to czterowiersz autorstwa Szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktum, władcy Dubaju.
Słoneczna Arka pełna energii
Znana z produkcji sprzętu rtv firma Sanyo zbudowała oryginalny budynek o nazwie Arka wieku słońca. To co decyduje o jego oryginalności to, że jest on w stanie wytworzyć ogromne ilości energii.
Wodospady w Nowym Jorku
Szum czterech gigantycznych wodospadów w samym centrum wielkiego miasta, spowodowałby zapewne problemy ze snem wśród mieszkających w pobliżu obywateli. No chyba, że stałoby się to w mieście, które z definicji nigdy nie zasypia.
Nowa ambasada brytyjska w Warszawie
Od kilku lat w Warszawie panuje boom na modernizacje, tudzież projektowanie całkowicie nowych ambasad. Po nowych obiektach ambasady Kanady, Francji oraz Niemiec teraz przyszła kolej na nową siedzibę reprezentantów Wielkiej Brytanii.
Bombaj - miasto w budowie
Już od wielu lat państwa azjatyckie przyciągają sławy architektury do realizowania przeróżnych projektów. Jednym z takich państw są Indie, a w szczególności jedno z największych miast tego kraju - Bombaj.
Bunny Lane House - mieszkanie w szopie
Bunny Lane House to szopa przerobiona na dom mieszkalny. Projekt wykorzystuje samą strukturę budynku gospodarczego a nawet niektóre sprzęty. Efekt jest w istocie loftem w rustykalnym stylu.
Push button house, czyli dom na przycisk
Po naciśnięciu guzika ściany zamieniają się w podłogę i wyposażenie wyskakuje z kontenera niczym deus ex machina.
Casa Darvish jak manifest Le Corbusiera
Ten dom jest próbą połączenia kultury islamskiej z zachodnim modernizmem. Tak przynajmniej mówi o nim architekt Pouya Khazaeli Parsa.
Powstanie budynek ogrzewany ludzkim ciepłem
Ciepło wydzielane przeze tysiące osób przechodzących codziennie przez dworzec centralny w Sztokholmie będzie służyło do ogrzewania części pobliskiego budynku - poinformowali kilka dni temu przedstawiciele firmy odpowiedzialnej za realizację tego projektu.
Gmach opery w Guangzhou już wkrótce
Zaha Hadid już kilka lat temu zaprojektowała budynek opery w Guangzhou. W tym roku ma on zostać oddany do użytku i coraz więcej osób zaczyna się niecierpliwić. Ciekawi jesteśmy, jak w rzeczywistości będzie wyglądał ten dziwny budynek...
Kontrowersyjny Living Bridge w Hamburgu
Czy Living Bridge ma szansę powstać w Hamburgu? Na decyzję w tej sprawie musimy niestety poczekać do końca stycznia, jednak emocje wokół projektu Hadi Teheraniego wciąż rosną.
Żywa elewacja z Seulu
Elegancja i prostota to czynniki, które użyte w odpowiednich proporcjach mają duże szanse dać dobrą architekturę. Przyprawione odrobiną fantazji w postaci naturalnej, trawiastej okładziny i zaokrąglonych przeszkleń ukoją nasze poczucie estetyki po ciężko spędzonym pierwszym dniu nowego roku.
Innovation Tower w Hong Kongu
Zaha Hadid, jedna z najbardziej wpływowych architektek na świecie, zaprojektowała nowy budynek politechniki w Hong Kongu. Innovation Tower będzie jej pierwszym stałym dziełem architektonicznym w tym mieście.
Stulecie Niemeyera
Oscar Niemeyer skończył w sobotę sto lat. Jeden z najsłynniejszych architektów XX-wiecznego modernizmu nadal projektuje. I ciągle jest przekonanym komunistą.
Herzog & de Meuron w Hamburgu
Hamburg przeżywa obecnie okres wzmożonego rozwoju. Coraz bardziej zaawansowany jest plan budowy Hafencity, co przyciąga do miasta miłośników architektury. Nas najbardziej zainteresowała hala filharmonii Elb, którą zaprojektowało szwajcarskie biuro Herzog & de Meuron.
Czarna bryła w Kopenhadze
Jednym z obiektów, która najbardziej zwraca uwagę na nabrzeżu Kopenhagi jest wielki, czarny monolit - budynek Royal Library - duńskiej Biblioteki Królewskiej.
Anty Smog z Paryża
Słoneczna kropla połączona z wiatrową wieżą to pomysły belgijskiego architekta Vincenta Callebauta mające stanowić nową jakość w dziedzinie ekologicznego budownictwa. Nowoczesna architektura ma być nie tylko samowystarczalna energetycznie, ale powinna również sama przyczyniać się do usuwania z powietrza trujących zanieczyszczeń.
Brad Pitt dla Nowego Orleanu
Pisaliśmy już inicjatywie Brada Pitta, która ma na celu pomoc poszkodowanym przez huragan Katrina mieszkańców Nowego Orleanu. Dziś wiemy już na ten temat więcej.
Budynki z sześcianów
Biuro projektowe Sanjay Puri Architects znani są z tworzenia budynków głównie z betonu i szkła. Większość ich projektów można poznać także po bryle: olbrzymie obiekty stworzone z ustawionych na sobie sześcianów.