architektura na świecie
Zaha Hadid składa hołd Bachowi
Polifoniczna muzyka geniuszu baroku - Bacha - doczekała się swojej architektonicznej interpretacji. Dokonała jej Zaha Hadid specjalnie na Manchester International Festival, gdzie stworzyła aranżację sali koncertowej przeznaczonej na koncerty bachowskie
Kaplica Pożegnalna projektu OFIS Arhitekti
Słoweńska pracownia OFIS Arhitekti zaprojektowała niezwykłą kaplicę w pobliżu wiejskiego cmentarza nieopodal Lublany.
Podwodne metropolie
Dla wielbicieli mocnych przeżyć, wodnych przygód i dalekich podróży powstaje nowa, niecodzienna propozycja. W morskich i oceanicznych głębinach tworzone są zaskakujące realizacje pozwalające, nie tylko odkrywać podwodny świat, ale również w nim zamieszkać...
Czysta geometria w wydaniu Aires Mateus
W ostrym słońcu południowej Portugalii w miejscowości Moura wyrósł nowy kwartał zabudowy. Mimo skrajnie nowoczesnych form idealnie wpisuje się w klimat sennego miasteczka. To zasługa architektów z pracowni Aires Mateus.
Miasto Sprawiedliwości w Barcelonie
Właśnie zakończyła się budowa największego na świecie kompleksu sądowego - City of Justice Barcelona. Robi wrażenie nie tylko skalą, ale wyrafinowaną architekturą spod ręki Davida Chipperfielda
Chińska opera jak sterta talerzy
Trwa wyścig chińskich miast o budowę ikonicznych budynków. Spektakularne realizacje wychodzą poza okręg Pekinu. Niesamowitą operę składającą się z nakładających na siebie srebrzystych spodków planuje wybudować Zhuhai w prowincji Guangdong.
Luksusowe pustynne oazy
Mieszkanie na pustyni wydaje się być czymś uciążliwym, wręcz ekstremalnym. Jednak w poszukiwaniu niesamowitych widoków i niezmierzonej przestrzeni coraz więcej osób marzy o... willi na środku pustyni. Zwłaszcza zbudowanej przez mistrza w ich projektowaniu, amerykańskiego architekta Ricka Joya.
Dziurawe jak ser
Dziurawe budynki przyciągają uwagę. Ten prosty zabieg sprawia, że nawet najzwyklejsza bryła zyskuje niepowtarzalny charakter...
Yas Hotel przy torze Formuły 1 prawie gotowy
Dobiega końca budowa jednego z najbardziej spektakularnych hoteli świata - Yas Hotel projektu Asymptote Architecture w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Skryty za szklaną powłoką będzie idealnym miejscem dla fanów wyścigów bolidów. Bowiem przez środek hotelu przebiega... tor Formuły 1
Mosty: przegląd współczesnych konstrukcji
Budowla łącząca brzegi rzeki lub innej przeszkody wodnej, umożliwiająca jej przebycie. Tyle mówi definicja słownikowa. Choć wydaje się, iż most to mało wyrafinowana konstrukcja, to jego zaprojektowanie wymaga szczególnej precyzji inżynierskiej, a dziś również niemałej wrażliwości estetycznej.
Bjarke Ingels Group projektują ratusz w Tallinie
Większość budynków administracji publicznej przypomina często bunkier, chroniący w swoim wnętrzu rozbuchaną biurokrację i niejasne procedury. Jak zatem powinna wyglądać architektura nowoczesnej demokracji? Architekci z BIG próbują odpowiedzieć na to pytanie w najnowszym projekcie dla stolicy Estonii.
Kolor różowy w architekturze
Nie wliczając szkaradnych przykładów różowych termo-modernizacji, kolor różowy nie jest często stosowany w architekturze. Coraz częściej, jednak można spotkać wiele interesujących przykładów zastosowania go w przestrzeni miejskiej czy w obiektach architektonicznych.
Gont i Beton
We wsi Tarnów nad Wisłą powstaje niewielki, drewniany kościół, który jest nie tylko przykładem dobrej bryły, ale także symbolem i prywatnym votum fundatora. Autorem koncepcji jest warszawskie biuro projektowe Beton.
Willa na Cyprze w betonowej skorupie
W mieście Larnaka na Cyprze powstał introwertyczny, luksusowy dom jednorodziny otoczony skorupą z betonu. Stanowi on ścianę budynku, jak i ogrodzenie dziedzińca. Dzieło Armon Architects to funkcjonalny budynek na planie owalu.
Sztuczne wyspy jak marzenie
Sztuczne wyspy: świat luksusu, przepychu, piękna...popis potęgi gospodarczej i możliwości technologicznych. Budowanie wysp marzeń staje się coraz bardziej popularne. Modę zapoczątkowały Zjednoczone Emiraty Arabskie, teraz podobne projekty są w planach wielu innych krajów.
Pikselowa elewacja
Salony sprzedaży w przestrzeni podmiejskiej to niekoniecznie blaszane kostki z milionem reklam i bilboardów. Pikselowa elewacja ekskluzywnego salonu łazienkowego to pomysł włoskich architektów z pracowni Studio 63 Architecture + Design na budynek, będący częścią identyfikacji marki.
Wielkie jajo w Parku Pokoju ONZ
Moda na parki tematyczne nie przemija. Chungju, miasto w Korei Południowej, postanowiło ufundować sobie Park Pokoju ONZ. W jego centrum stanie obły budynek UN Memorial Hall autorstwa brytyjskiej pracowni Wilmotte UK
Nowoczesne miasta portowe
Przez wiele lat obszary związane z przemysłem i transportem morskim uważane były za tereny zdegradowane. Dziś te przestrzenie nierzadko podlegają ciekawym przemianom i tworzą nowy obraz miasta od strony wody - tzw. waterfront.
Domy ukryte w ziemi
Trudne warunki działki - nieregularny kształt i skomplikowane ukształtowanie terenu - stanowią nie lada wyzwanie dla architekta. Jednocześnie, nietypowe miejsce może być inspirujące i pozytywnie wpłynąć na decyzje projektowe.
Domy na kółkach
Podróże z przyczepami kempingowymi stają się coraz bardziej komfortowe. Zmienia się także ich design. Czasami można mieć wątpliwości czy kamper to jeszcze samochód, czy może już dom na kółkach.
Szwajcarski projekt SANAA
Szwajcaria słynie z wyśmienitych serów i zegarków precyzyjnie odmierzających czas. Jeśli dodać do tego japońską dokładność otrzymamy Rolex Learning Centre - projekt pracowni SANAA, który powstaje właśnie w Lozannie, wygląda jak ogromny plaster Ementalera.
Minimalizm nie lubi kompromisów
Dziecięca układanka z klocków, wycinanka, czy kanciata sinusoida... To tylko niektóre skojarzenia dla czarnego domu jednorodzinnego z duńskiej pracowni Cebra, w którym nic nie jest przypadkowe.
Szkoła w Rotterdamie jak gigantyczny peryskop
Pracownia Neutelings Riedijk Architects zaprojektowała szkołę, która przypomina wysoką pryzmę kontenerów albo przeskalowany peryskop. To Shipping and Transport College, prawdziwie wertykalna uczelnia, która stanęła w dokach Rotterdamu
Synagoga z certyfikatem
Eko-kościół? Jeszcze niedawno brzmiało to jak oksymoron, ale w Stanach Zjednoczonych coraz więcej nowych świątyń budowanych jest w zgodzie z naturą. Taka jest nowa synagoga w Evanston w stanie Illinois zaprojektowana przez Ross Barney Architects
Muzeum Komiksu o Tintinie
W Louvain-la-Neuve, małej miejscowości w pobliżu Brukseli zostało muzeum autorstwa Christiana de Portzamparc. Jest ono poświęcone pracy słynnego ilustratora Herge będącego "ojcem Tintina" - jednego z najpopularniejszych, światowych komiksów.
Zielona estakada High Line w NYC
Od kilku lat pojawiały się w prasie doniesienia na temat stanu zaawansowania prac nad rewitalizacją słynnej High Line - linii kolejowej biegnącej przez 22 kwartały industrialnej części Nowego Jorku. Dziś projekt jest już ukończony.
Zaha Hadid w Egipcie
Kolejny projekt pracowni Zaha Hadid Architects zakłada powstanie luksusowych hoteli i biurowców. Obiekty, podobnie jak dzieła budowniczych starożytnego Egiptu, mają za pomocą rozrzeźbionej struktury elewacji grać silnymi światłocieniami w egipskim słońcu.
Apartament z prywatną galerią sztuki
Najnowsze dzieło pracowni XTEN Architecture to ciekawe połączenie prywatnej galerii sztuki współczesnej z apartamentem artysty na wzgórzach Los Angeles.
Ghost House - japoński minimalizm
Minimalistyczny dom autorstwa japońskiej pracowni Datar można równie dobrze uznać za świetny projekt, jak i zupełnie absurdalny.
Złota Biblioteka
To pomysł studia architektonicznego FF Architekten. Spokojne, niemieckie miasteczko w niecodzienny sposób doznało olśnienia...&