architektura na świecie

  • nietypowe, meksyk, architektura, budynek, dom jednorodzinny

    Mixcoac House - dom udający większy niż jest

    W gęstej od zabudowy stolicy Meksyku każdy metr jest na wagę złota. Ale od czego są sztuczki z perspektywą? Architekci z FRENTEarquitectura wyczarowali dom Mixcoac House, który sprawia wrażenie przestronnej willi, a liczy tylko Spróbuj przed końcem tekstu zgadnąć powierzchnię tego budynku!

  • rosja, pawilon, kolor, dom

    Czerwone Domki

    Jednym z najgłośniejszych przykładów współczesnej architektury rosyjskiej są niewielkie Czerwone Domki dla gości, które stanęły nad jeziorem Kljazma na północ od Moskwy. Dzieło Totana Kuzembajewa łączy najlepsze tradycje radzieckiego konstruktywizmu z tradycją ciesielską i współczesnym szacunkiem dla natury

  • Tham

    Moderna museet Malmö - sztuka zapuszkowana

    W pomarańczowej stalowej bryle szczelnie ukryto nową część Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Malmo. Budynek wciśnięty pomiędzy zabudowania zabytkowej elektrowni to zapowiedź tego, co czeka nas po wejściu do środka.

  • Osiedle w Wiedniu proj. Rüdiger Lainer + Partner

    Osiedle jak z (innej) bajki

    Wyróżnikiem tego osiedla są budynki o zaskakujących kształtach i intensywnych kolorach elewacji oraz fantazyjnym układzie balkonów. Poszczególne budynki różnią się między sobą wysokością oraz odmienną architekturą i nie wpisują się w kontekst okolicznych zabudowań. Jak Wam podoba się taka odrealniona architektura?

  • Presidential guards called the Dragons of Independence stand at guard in front of the Brazilian National Congress, designed by architect Oscar Niemeyer, during a welcoming ceremony in Brasilia April 7, 2010. The dream was big. In just a few years, Brazil would build a modern capital in the middle of a savanna, an experiment in egalitarianism that would also shift power toward the center of the vast country. As Brasilia turned 50 years old on April 21, 2010, vestiges of that dream live on in Oscar Niemeyer's soaring architecture, the uniform residential apartment blocks, and the plane-like city shape that legend has it was meant to signal the Latin American giant's take-off. Picture taken April 7. To match Feature BRAZIL-BRASILIA/ REUTERS/Ricardo Moraes (BRAZIL - Tags: ANNIVERSARY CITYSCAPE)

    Brasilia skończyła 50 lat

    W kwietniu ta najmłodsza stolica świata obchodzi swoje 50. urodziny. Choć urbanistyka Brasilii oparta na planie samolotu, autorstwa Lucio Costy okazała się niefunkcjonalna, to budynki użyteczności publicznej projektu Oscara Niemeyera do dziś stanowią jedne z najdoskonalszych przykładów architektury modernizmu.

  • Siedziba firmy farmaceutycznej Novartis w Bazylei, projekt: Frank Ghery

    Gehry pączkuje w Bazylei

    Gigantyczny szklany kwiat - takie skojarzenie nasuwa najnowsza siedziba firmy farmaceutycznej Novartis w Bazylei. Dzieło Franka Gehry`ego ma być nie tylko wizytówką firmy, stanowi również przykład budynku przyjaznego dla środowiska.

  • De Eekenhof, nowy budynek w Enschede autorstwa pracowni Claus en Kaan. Budynek o charakterystycznej ceglanej fasadzie, nawiązujący do amsterdamskiej szkoły architektury.

    Ceglane osiedle w Holandii

    Osiedle De Eekenhof wygląda jak ceglana fala pędząca przez holenderskie przedmieścia. Budynek zaprojektowany przez pracownię Clasu en Kaan dynamizmem formy nawiązuje do słynnej Amsterdamskiej Szkole Architektury. Jak wam się podoba?

  • Drugi co do wielkości budynek na świecie, powstaje właśnie w Mekce w Arabii Saudyjskiej.

    Megawieżowiec Makkah Clock Royal Tower

    W Arabii Saudyjskiej powstaje drugi co do wielkości budynek świata. Makkah Clock Royal Tower będzie także największym hotelem na świecie. Zyski z jego funkcjonowania mają służyć rozbudowie i utrzymaniu świętych miejsc islamu.

  • holandia, 123DV Modern Villas, haga, dom jednorodzinny, villa dali

    W stylu Salvadora Dalego

    Villa Dali w Hadze łączy w sobie charakter sztuki Salvadora Dalego, Jugendstilu, i elementów charakterystycznych dla hiszpańskiej architektury.

  • Pawilon w Taipei wykonany z 1,5 milionów plastikowych butelek

    Ekologiczny Tajwan buduje z... butelek

    Tajwan znany jest z promowania ekologicznych rozwiązań w architekturze. Na czas Międzynarodowej Wystawy Kwiatowej w Taipei stanął tam pierwszy budynek na świecie, który zbudowano za pomocą... plastikowych butek. Konstrukcja pawilonu z wtórnie użytych materiałów ma być odporna na silne wiatry, a nawet trzęsienia ziemi.

  • nagroda pritzkera, ryue nishizawa, architektura, japonia, sanaa, kazuyo sejima, budynek

    Jak SANAA zapracowała na nagrodę Pritzkera?

    Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa na nagrodę Pritzkera zapracowali konsekwentną ewolucją swoich projektów. Mimo coraz większej liczby zleceń nie zaprzedali swoich ideałów - modernistycznej klarowności, rygorystyczności i szczerości. Ich projekty cechuje minimum elementów, które dają maksimum efektów przestrzennych.

  • niemcy, pomnik, hiszpania, beton, chorwacja, francja, europa, polska

    Architektura pamięci

    Jak na język architektury przetłumaczyć tragedię, często tak straszną, że brakuje dla niej słów i wytłumaczenia? Z tym tematem mierzą się projektanci monumentów i pomników poświęconych ofiarom Holocaustu i zamachów terrorystycznych. Być może to właśnie architektura jest jedynym językiem, który choć w pewnym stopniu pozwala ludzkości uporać się ze swoją smutną przeszłością.

  • ciekawostki, pawilon, holandia, elewacja

    Pawilon z niespodzianką

    - Tworząc pawilon kierowałem się barokowym poszukiwaniem uciechy, zderzając go równocześnie z puryzmem formy - tak o swoim projekcie opowiada Australijczyk Callum Morto, który pośrodku barokowego ogrodu postawił szklany pawilon kryjący w sobie... Właśnie co?

  • Mediolan, przewodnik architektoniczny

    Architektura w Mediolanie TOP 10 - przewodnik po budynkach

    Przewodnik po największych architektonicznych atrakcjach Mediolanu. Zobacz co warto zobaczyć w stolicy stylu.

  • brutalizm, le corbusier, modernizm, architektura, miasto, architekt

    Le Corbusier - ojciec brutalizmu

    Po II wojnie światowej papież modernizmu, który wcześniej tworzył białe, purystyczne wille dokonuje wolty. Architektura Le Corbusiera staje się bardziej formalna i surowa, stosuje goły beton, który daje podwaliny pod nowy styl - brutalizm. Jego najgłośniejsze dzieło tego okresu to megablok dla 1,5 tysiąca ludzi zwany Jednostką Marsylską.

  • unsangdong studio

    Południowokoreańscy mistrzowie konceptu

    Ich projekty wyglądają jak sceneria z komiksu. Wyraźne kreski, pewnie wrysowane w tkankę miasta. Seulskie biuro UnSangDong, to jedna z pracowni, która wyrabia markę południowokoreańskiej architekturze. Biuro znalazło się także w prestiżowej publikacji 10x10/3, które stanowi kompendium wiedzy na temat młodej światowej architektury.

  • daniel libeskind, niemcy, architektura, top 10, berlin, renzo piano, frank gehry, budynek

    Architektura w Berlinie TOP 10 - przewodnik po budynkach

    Stolica Niemiec w latach 90. była największym placem budowy Europy, po zburzeniu muru berlińskiego miasto wymagało zszycia. Imponujące gmachy, które wówczas powstały głównie w pobliżu Potsdamer Platz jak i okolicach Reichstagu stały się ikonami miasta i na stałe weszły do kanonu współczesnej architektury.

  • Nagroda Protzkera, SANAA, japońscy architekci,Kazuyo Sejima, Ryue Nishizawa

    Pritzker 2010 dla SANAA

    Los Angeles, 28 marca. Najbardziej prestiżowa nagroda, jaką może zostać uhonorowany architekt, nazywana także architektonicznym Noblem, wędruje do Kazuyo Sejima oraz Ryue Nishizawa, czyli japońskiego duetu SANAA. Autorzy New Museum of Contemporary Art w Nowym Jorku oraz Rolex Learning Center w Lozannie otrzymali ją "za dotychczasowe obiekty i obietnicę nowych".

  • h3ar, wieżowiec, ekologia, evolo

    eVolo 2010: Ekologiczny deszczołap

    Ryszard Rychlicki oraz Agnieszka Nowak z grupy projektowej h3ar zdobyli wyróżnienie w konkursie eVolo Skyscraper Competition 2010. Wieżowiec, który zaproponowali jest ekstremalnie ekologiczny. Utopia? Mamy nadzieję, że nie.

  • niemcy, zjednoczone emiraty arabskie, wieża, zrównoważone budwnictwo, architektura organiczna

    LAVA, wulkan pomysłów

    LAVA to skrót od nazwy Laboratory for Visionary Architecture. Młoda pracownia ma już na swoim koncie wiele wizjonerskich projektów wieżowców, a nawet całych miast. Bioniczne kształty zauważalne są w niemal każdym ich budynku. To już znak rozpoznawczy pracowni, którą chce zmieniać świat.

  • "Dom w krajobrazie" autorstwa katowickiej pracowni Archistudio Studniarek Pilinkiewicz uzyskał wyróżnienie XIII edycji nagrody "Polski Cement w Architekturze"

    Dom w polskim krajobrazie

    W naszym kraju nieczęsto spotyka się tak nieinwazyjną architekturę. Niska bryła i naturalne materiały w doskonały sposób harmonizują z zielenią otoczenia i przecinającym działkę kilkumetrowym uskokiem. Projekt katowickiej pracowni Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz został wyróżniony w XIII edycji konkursu "Polski Cement w Architekturze".

  • thomas heatherwick

    Thomas Heatherwick - sztukmistrz z Londynu

    Architektura Thomasa Heatherwicka często bliższa jest sztuce niż konwencjonalnemu projektowaniu. Jego Brytyjski Pawilon na Expo 2010 wydaje się być oderwany od rzeczywistości, podobnie z resztą jego pozostałych projektów, które sprawiają wrażenie wyrwanych z innego świata.

  • Pawilon Wielkiej Brytanii na Expo 2010

    Architektura EXPO 2010

    Od czasów Kryształowego Pałacu na pierwszej Światowej Wystawie w Londynie, Expo zaczęło lansować najnowsze osiągnięcia z dziedziny architektury i inżynierii. Tak jest do dzisiaj. Po miesiącach budowy i międzynarodowego współzawodnictwa stalowe, szklane i drewniane bryły narodowych pawilonów w Szanghaju powoli nabierają kształtu.

  • Wystawa najlepszych dyplomów warszawskiego Wydziału Architektury potrwa do 19 marca

    Najciekawsze dyplomy warszawskiego Wydziału Architektury

    Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza serdecznie na wernisaż wystawy najciekawszych projektów dyplomowych obronionych w 2009 roku. Niektóre z nich prezentujemy w naszej galerii. Wystawa będzie czynna do piątku, 19 marca 2010.

  • niemcy, herzog and de meuron, nietypowe, minimalizm

    VitraHaus, domy zostały rzucone...

    ... przez szwajcarski duet architektoniczny Herzog & de Meuron. VitraHaus przypomina stos przypadkowo porozrzucanych tradycyjnych domów. To jeden z najnowszych obiektów znajdujących się na terenie kampusu producenta meblowego Vitra w niemieckim Weil nad Renem.

  • holandia, nietypowe, biurowiec, muzeum, budynek

    Budynek jak z krainy po drugiej stronie lustra

    Niderlandzki Instytut Dźwięku i Obrazu w Hilversum w Holandii przypomina z zewnątrz wielki, prostopadłościenny telewizor. Projektanci z Neutelings Riedijk Architecten nadali jego elewacjom wygląd kolorowych pikseli. Jednak środek budynku to inny świat, pełen rzeźbiarskich brył i zadziwiających faktur

  • Zaha Hadid, niekwestionowana diva światowej architektury

    Feminarchitektura, kobiecy punkt widzenia?

    Czy architektura ma płeć? Nad tym, czy kobiecość lub męskość widoczne są w twórczości zastanawiali się już muzykolodzy, badacze literatury i historycy sztuki. Ale czy jest coś takiego jak kobieca lub męska architektura?

  • blob, japonia, pawilon, restauracja, architektura organiczna

    Igloo u stóp góry Fudżi

    U podnóża najwyższego szczytu Japonii - Fudżi (3776 m n.p.m.) powstała restauracja. Obła kubatura budynku przywodzi na myśl bańkę mydlaną na chwilę przed pęknięciem. Tak naprawdę, dzieło japońskiej pracowni Takeshi Hosaka Architects, nosi dumną nazwę Hoto Fudo, jednak miejscowi i obserwatorzy częściej nazywają go po prostu igloo.

  • biurowce, domicz, rewitalizacja, polska architektura, renowacja, adaptacja, polska, opole

    "Przed i po" - biurowiec w Brzeziu pod Opolem

    Jak w "cywilizowany" sposób poradzić sobie z problemem PRL-owskich obiektów przemysłowo-gospodarczych? Zobacz realizację spod Opola autorstwa pracowni M. i A. Domicz.

  • 10x10 3, Phaidon Press - Rojkind Arquitectos, Mexico

    TOP 5 BRYŁA poleca

    Wspólnie z księgarnią BOOK OFF wybraliśmy dla Was kilka najnowszych propozycji wydawniczych dotyczących architektury. Przedstawiamy wyjątkowo cenne publikacje największych światowych wydawców. Mamy nadzieję, że TOP 5 BRYŁY stanie się dla Was inspiracją przy kompletowaniu własnej biblioteczki archimaniaka.