architektura na świecie

  • nietypowe, holandia, fasada, elewacja, ciekawostki, architektura

    Holenderski budynek jak piec kaflowy

    Kotłownie to zazwyczaj nijakie budynki powstające na obrzeżach miast. W Roombeeku w Holandii na przekór wybudowano nową kotłownię w samym centrum i nadano jej spektakularny wygląd. Jej elewacje pokrywają wielkie kafle przypominające fajans z Delft. Biało-niebieskie wzorki to dzieło króla szablonu - artysty Hugo Kaagmana

  • publiczne, beton, francja, budynek, komisariat

    Architektura pod specjalnym nadzorem

    Czy komisariat policji może być dziełem architektury? W polskich warunkach kojarzy się z obskurnymi wnętrzami, odpadającym tynkiem i lamperią. Ale na świecie nie brakuje przykładów posterunków, o jakich nie śniło się nawet naszym scenografom, przykładem jest komenda w Saint-Denis we Francji

  • nietypowe, holandia, dom jednorodzinny

    Willa jak pączek z dziurką

    Holenderskie domostwa często zaskakują oryginalnością. Tak jest też z Villa Meindersma, domem jednorodzinnym projektu pracowni De Architekten Cie. Niby to zwyczajny budynek, trochę jak wiejska stodoła, tyle że zgina się on wokół okrągłego patio, tworząc formę obwarzanka z dziurką!

  • wielka brytania, pawilon, heatherwick studio, restauracja, anglia

    Kawiarnia jak sztuczna wydma

    Dziennik The Times wybrał niedawno najlepszą nadmorską restaurację w Wielkiej Brytanii. To zaszczytne uznanie przypadło niewielkiej kawiarni East Beach Cafe w Littlehampton. Co zauroczyło krytyków architektury? Pawilon projektu Heatherwick Studio wygląda jak kawałek pejzażu, przypomina zrytą przez erozję skałę albo wydmę

  • ekologia, holandia, publiczne, fasada, elewacja, architektura organiczna

    Wonderwall - żyjąca fasada w środku osiedla

    Wszystko zaczęło się wraz z nowatorskimi projektami tzw. "pionowych ogrodów" francuskiego botanika Patricka Blanc'a. Dziś żyjące fasady stają się coraz popularniejsze, choć wciąż nie do końca docenia się ich właściwości. Zobacz przykład z Amsterdamu. Osiedlowy obiekt sportowy wzbogacono tam o zieloną elewację. Jak wam się podoba?

  • zlin, modernizm, miasto, czechy

    Modernizacje 1918-1939. Czas przyszły dokonany

    Ponad 300 obiektów - obrazy, rysunki, plakaty, fotografie, filmy reklamowe, a nawet buty - będzie można zobaczyć na wystawie "Modernizacje 1918-1939. Czas przyszły dokonany", która w marcu otwarta zostanie w Muzeum Sztuki (MS) w Łodzi. Będzie można ją oglądać do końca maja.

  • strasburg, rewitalizacja, adaptacja, biblioteka, francja, budynek

    Biblioteka w starym silosie

    W nieczynnym, nabrzeżnym silosie w Strasburgu powstała niedawno - Médiath& André Malraux - nowa biblioteka. Projektanci z Ibos & Vitart dokonując adaptacji przemysłowego obiektu wydobyli z niego całe piękno betonowej konstrukcji, którą skontrastowali z ostrą czerwienią graficznych aplikacji

  • sala koncertowa, szwajcaria, elewacja, miedź

    Pentorama, czyli pięciokąt kultury

    W Polsce częstokroć brakuje obiektów takich jak Pentorama. Jedynym miejscem skupiającym działalność kulturalną w małych miasteczkach są jedynie podupadłe domy kultury. Niech projekt ze szwajcarskiej pracowni Müller Sigrist Architekten AG będzie dla nas inspiracją!

  • biurowce, włochy, ekobudynek, beton, elewacja, minimalizm

    Zakablowany biurowiec

    W Empoli, w pobliżu Florencji, powstała główna siedziba Cabel Industry, firmy zajmującej się systemami informatycznymi dla banków. Dzieło włoskiego architekta Massima Mariani'ego jest połączeniem dobrego designu z funkcjonalnością.

  • kostka, minimalizm, szwecja, dom jednorodzinny

    Townhouse, czyli jak wyjść przed szereg

    Nowoczesny dom wbudowany w starą szeregówkę powstał w Landskronie w Szwecji. Townhouse ma zaledwie 5 metrów szerokości i 75 metrów kwadratowych. Mimo tak niewielkich rozmiarów trudno powiedzieć jednak, żeby projekt z pracowni Elding Oscarson wpisał się nie naruszając tradycyjnej pierzei.

  • Szkoła designu na terenie kopalni Zollverein projektu japońskiego studia SAANA

    Niemieckie zagłębie dobrej architektury

    Poprzemysłowe Zagłębie Ruhry w Niemczech od lat przechodzi metamorfozę. Jednak w tym roku nastąpił prawdziwy wysyp nowych inwestycji. Otwarto już nowe muzeum projektu Davida Chipperfielda, a w budowie jest zjawiskowy budynek Herzoga & de Meurona. Ale to dopiero wierzchołek góry lodowej!

  • Heidi House autorstwa Klein Dycham Architectur w Tokio

    Alpejskie klimaty na przedmieściach Tokio

    Heidi House to skromne biuro, które pod szklaną fasadą kryje rustykalną duszę. Projekt powstał w pracowni Klein Dycham Architecture. Para autorów tego niewielkiego budynku w Tokio jest również pomysłodawcą ekspresowej metody prezentowania prac architektonicznych "pecha kucha".

  • kościół, minimalizm, hiszpania, beton, światło

    Modlitwa w Pampelunie

    Kościół San Jorge to betonowy prostopadłościan. Jednak to nie przygnębiający bunkier, a raczej bezpieczna skorupa sprzyjająca kontemplacji. Architektom z biura Tabuenca y Leache udało się stworzyć nie tylko minimalistyczny budynek, ale i przestrzeń transcendencji.

  • kolor, mieszkaniówka, kosmos, estonia, fasada, tallin

    Cztery wariacje na dom mieszkalny z Kosmosu

    W centrum Tallina w dawnej dzielnicy przemysłowej Rotermann powstał nowy kwartał zabudowy mieszkalno-usługowej (Rotermann Quarter). Projekt estońskiej pracowni Kosmos to zabawa w nową typologię miejskich budynków. Powstały cztery różne bryły o fantazyjnych fasadach

  • japońska architektura, japonia, restauracja, fasada, elewacja

    Dom japońskiego makaronu

    Minimalistyczna restauracja Yufutoku stanęła w centrum Tokio. Minimalistyczna to najlepsze słowo, biorąc pod uwagę oszałamiające rozmiary, jakimi może pochwalić się budynek. Jednak w ciasnej Japonii niewielkie obiekty nie budzą sensacji. Elementem, który najbardziej przyciąga wzrok gapiów jest oryginalna fasada

  • RUHR.2010 Europejska stolica kultury

    RUHR - postindustrialna stolica kultury

    Jeszcze kilkanaście lat temu zdegradowany region wydawał się być skazany na upadek. Dziś rozwija się prężnie, dzięki wzorcowej rewitalizacji terenów i obiektów poprzemysłowych. Zagłębie Ruhry w Niemczech to od stycznia Europejska Stolica Kultury 2010.

  • nietypowe, przestrzeń miejska, publiczne, miasto

    Küchenmonument rekordowa guma balonowa

    Długa na 20 metrów, szeroka na 12 m i wysoka na 6m - takie wymiary ma rekordowa guma balonowa! Küchenmonument - dzieło niemieckiego biura Raumlabor można wykorzystać w dowolny sposób, jako salę balową, salę koncertową, salę konferencyjną, dyskotekę, kino, jadalnię, czy łaźnię parową.

  • architektura sakralna, niemcy, belgia, kościół, holandia, adaptacja

    Zamieszkać w Domu Bożym

    W laicyzującej się Europie wiele kościołów traci swoją sakralną funkcję. Jednak zamiast popaść w ruinę zazwyczaj adaptuje się je do nowych potrzeb. W katolickiej Polsce księgarnie, centra sztuki, a nawet domy mieszkalne w świątyniach nadal wydają się być kontrowersyjne.

  • praga, szkło, hotel, czechy, budynek

    Szklana szafa w Pradze

    Wśród neobarokowych kamienic na Starym Mieście w Pradze stanął niezwykły hotel. Jego gładkie, szklane elewacje odcinają się od zabytkowej tkanki, ale wbrew pozorom nie stanowią zgrzytu. To wszytko dzięki klasie architektów z pracowni Chalupa Architekti

  • rex, teatr, rem koolhaas, oma, usa, Wyly Theater , dallas, The Dee and Charles Wyly Theater

    Inspirujący Wyly Theater od OMA/REX

    Zaprojektowany przez OMA/REX Wyly Theater w Dallas to nowa forma teatru, dla której zrezygnowano z budynku słynnego Franka Lloyda Wrighta.

  • polska architektura, beton, hs99, warszawa, dom jednorodzinny, h11

    Dom H11, czyli dachowa ambiwalencja

    Życzenia inwestorów o domu z płaskim dachem oraz warunki zabudowy, nakazujące wznoszenie dachów stromych, są tylko pozornie nie do pogodzenia. Zobacz H11, dom który to potrafi.

  • dmvA Architecten, house s, dom, dom jednorodzinny

    Dwa oblicza szeregowca

    Dla czteroosobowej rodziny z belgijskiego Mechelen rozbudowa typowej szeregówki była koniecznością. Architekci stworzyli jednak coś więcej niż dodatkową przestrzeń użytkową. Wchodząc do House S nie wiemy jeszcze, że po drugiej stronie kryje się całkiem inny architektoniczny świat.

  • portugalia, rewitalizacja, minimalizm, adaptacja

    Budynek z pasożytem w środku

    W mieście Tomar w Portugalii od ponad ośmiu wieków stoi stary magazyn wzniesiony jeszcze przez templariuszy. Dzięki rewitalizacji przeprowadzonej przez architektów z pracowni EMBAIXADA arquitectura zyskał zupełnie nowe wnętrza. W starą skorupę wstawiono nową strukturę, która jest niczym pasożyt w ciele żywiciela

  • biurowce, portugalia, beton, barbosa guimaraes arquitectos, biurowiec, porto, vodafone

    Pognieciony biurowiec Vodafone

    Dynamiczna forma biurowca międzynarodowego giganta komunikacyjnego, ma być manifestacją kredo firmy: "Życie z Vodafone, życie w ruchu".

  • willa, japońska architektura, futuryzm, dom jednorodzinny

    Futurystyczna willa z domieszką swojskości

    Unsui - willa stworzona przez japońskiego architekta Norisada Maeda zdaje się lewitować ponad ziemią. Bardzo nowoczesny dom w mieście Yamato to połączenie futurystycznego designu i tradycji materiału, ponieważ do jego budowy użyto naturalnej gliny.

  • Księgarnia Selexyz Dominicanen. Architektoniczne sacrum czy profanum? Zamiast konfesjonałów półki z książkami. W takim kościele nikt nie będzie się nudził. Trzynastowieczna gotycka budowla z Maastricht zamieniona została w niezwykłą księgarnię. Metamorfozy dokonało holenderskie biuro Merkx + Girod. Zanim uczyniono z niszczejącego kościoła świątynię konsumpcji dokonano jego renowacji (Satijnplus Architecten), pamiętając by nowoczesny design wnętrza nie przysłaniał historii miejsca.

    Budynki z drugiej ręki

    Wyobrażacie sobie Wawel z dobudówką albo nowoczesne skrzydło Zamku Królewskiego? Niemożliwe? Sposobów na romans stylów jest przecież tak wiele... W galerii przedstawiamy jedne z lepszych modernizacji i adaptacji zabytkowych budynków.

  • wielka brytania, manchester, publiczne, sąd, wieżowiec, anglia

    Jak komoda z otwartymi szufladami

    Manchester Civil Justice Centre to jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów sądowniczych w całej Wielkiej Brytanii. Tworzy go smukły wieżowiec, którego bryłę wzbogacają powysuwane po bokach kubatury sal sądowych. Rozprawy odbywają się tutaj dosłownie w chmurach!

  • złoto, modernizacja, włochy, fasada, budynek

    Dom ze złota dla zuchwałych

    Złoto, niegdyś symbol bogactwa, dziś kojarzy się bardziej z kiczem. Złote są pałace szejków arabskich, w polskich warunkach nuworysze poprzestają na złotych klamkach i szprosach w oknach. Gambardella Architetti w swoim Palazzo d`Oro w Montesarchio we Włoszech odkrywają na nowo złoto dla współczesnej architektury

  • John McAslan, ambasada, algieria

    John McAslan - ambasador architektury w Algierze

    Nowa ambasada brytyjska to najodważniejszy przykład modernizmu w Algierii od czasów kiedy Oscar Niemeyer ukończył w 1969 roku kampus uniwersytetu Constantine.

  • muzeum, alberto campo baeza, granada, minimalizm, hiszpania, beton, architekt, biurowiec

    Alberto Campo Baeza i jego śpiewające arcydzieła

    Rzadko się zdarza, by współczesne budynki w kilka lat po ich wybudowaniu zyskiwały rangę klasyków. Jeszcze rzadziej, by w jednym mieście jeden architekt zdołał postawić obok siebie dwa arcydzieła. Ten wyczyn udał się Albertowi Campo Baezie w hiszpańskiej Granadzie, gdzie zaprojektował siedzibę banku Caja Granada i Muzeum Historii Andaluzji