architektura na świecie
Archi-Zagadka: Pomnik na cześć...
Tajemniczy monument powstał przed rokiem, stanął w samym sercu hiszpańskiej La Manchy, a dokładniej w maleńkim miasteczku Calzada de Calatrava. Pewnie nikt by nie słyszał o tej kastylijskiej miejscowości, gdyby nie jej słynny obywatel. O imię tego artysty pytaliśmy Was w zeszłotygodniowej ARCHI-ZAGADCE. Jak sobie z nią poradziliście? Dziś podajemy odpowiedź!
Dom Trufla
Architekci z Ensamble Studio słyną z niekonwencjonalnych pomysłów oraz błyskawicznego tempa realizacji swoich projektów. Niedawno prezentowaliśmy dom z elementów przemysłowych, który powstał w siedem dni. Ich kolejny projekt to niewielki dom weekendowy który z zewnątrz przypomina soczystą truflę, wewnątrz zaś betonową grotę...
Eko-miasta przyszłości coraz realniejsze!
Samowystarczalne energetycznie miasta, które w ogóle nie emitują dwutlenku węgla, przetwarzają wszystkie śmiecie i ścieki. Mrzonka? Takie projekty już się planuje, a niektóre nawet realizuje w Chinach i na Bliskim Wschodzie. Zrównoważony rozwój będzie już wkrótce podstawą urbanistyki przyszłości!
Architektura w Rzymie TOP 10 - przewodnik po budynkach
W przerwie pomiędzy zwiedzaniem Koloseum, Bazyliki Św. Piotra i Muzeów Watykańskich warto zobaczyć także budynki, które tworzą współczesne dziedzictwo Rzymu. Prezentujemy Wam nowoczesne oblicze Wiecznego Miasta, które stworzyli Zaha Hadid, Renzo Piano, czy Richard Meier.
W kuluarach Sejmu RP
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Miejsce obrad rządu, znane z telewizji, filmu, gazet. Rozpoznawalne po charakterystycznej bryle rotundy zwieńczonej szklanym stożkiem i łopoczącą na wietrze biało-czerwoną flagą. Bryła zlustrowała budynek iście architektonicznym spojrzeniem. Zobacz z nami kuluary parlamentu: korytarze, kaplicę, poselski hotel...
Architekci kontra katastrofy
W czasie powodzi czy trzęsień ziemi w jednej chwili ludzie tracą domy, szkoły, miejsca pracy. Odbudowa może trwać latami. Jednak po katastrofie na Haiti świat architektury zaczął szukać szybszych i tańszych rozwiązań. W odbudowę Port-au-Prince zaangażował się znany z innowacyjności Shigeru Ban oraz wielu innych architektów
Zaha Hadid Artystką dla Pokoju UNESCO
W czwartek 24 czerwca w centralnej siedzibie UNESCO w Paryżu Zaha Hadid zostanie oficjalnie uhonorowana tytułem Artysty dla Pokoju UNESCO w uznaniu jej pracy promującej "międzykulturowy dialog i doskonały design".
Renzo Piano przełamuje złą passę Whitney Museum
Whitney, nie mylić ze słynną piosenkarką, to potoczne określenie The Whitney Museum of American Art. To jedno z najważniejszych muzeów sztuki współczesnej w Nowym Jorku od 25 lat boryka się z problemem rozbudowy, w końcu po wielu bojach realizowany będzie projekt włoskiego architekta Renzo Piano
Jakie budynki zagrały w filmie?
Architektura to wdzięczne tło dla filmowców, by tylko wspomnieć najsłynniejszą scenę w światowym kinie, w której King-Kong wspina się na szczyt Empire State Building. Mamy do Was zagadkę, jakie dwa słynne budynki zagrały w filmie "The International" w reżyserii Toma Tykwyra?
Architektura parametryczna symbolem XXI wieku?
W przeciągu setek lat przyczyną zmian w architekturze były nowe rozwiązania konstrukcyjne oraz rozwój myśli architektonicznej. XXI wiek niesie ze sobą kolejny wielki przełom! Nowy nurt myślenia o przestrzeni wynika z wyparcia tradycyjnych metod projektowania przez projektowanie komputacyjne nazywane modelowaniem parametrycznym. Czy oznacza to, że po raz kolejny w historii urzeczywistnią się nasze futurystyczne wizje?
Proste jak Snohetta
Snohetta przyjęła nazwę od jednej z najwyższych gór w Norwegii. Dziś jest równie wielka, jak norweski szczyt. Ich proste projekty to również ukłon w stronę norweskiej tradycji architektonicznej, uzależnionej od klimatu i przyrody oraz zdominowanej przez skromny modernizm.
Step Up - najlepszy dom w Ameryce
Amerykański Instytut Architektów (AIA) ogłosił właśnie zwycięzców w swoim corocznym konkursie na najlepsze obiekty mieszkalne w USA - 2010 Housing Awards. Zwycięzcą w kategorii mieszkalnictwo specjalne okazał się obiekt Step Up on 5th w Santa Monica, czyli dom dla ludzi powracających na łono społeczeństwa. To przykład, że architektura może być też częścią rehabilitacji
Życie w kole się toczy
Willa 360st. jest dziełem hiszpańskiej pracowni architektonicznej Subarqitectura. Jej niecodzienna forma stanowi odpowiedź na wymagania inwestora, pragnącego zbudować budynek na stoku - otwarty na otoczenie, wyczulony na urokliwy krajobraz lecz jednocześnie chroniący prywatność jego mieszkańców.
Herzog de Meuron z wizytą w Hamburgu
Przy brzegach Łaby wyrasta nowe miasto. W Hafencity powstają nowoczesne biurowce oraz apartamenty. Na końcu cypla portowego pnie się w górę także najnowszy budynek zaprojektowany przez szwajcarski duet architektoniczny Herzog & De Meuron, który wizytował niedawno budowę. Nowa filharmonia wyrasta nad ceglanym magazynem. Budynek z pewnością stanie się nową ikoną miasta.
Zaha Hadid i betonowa świątynia sztuki
BRYŁA wybrała się do Rzymu, aby specjalnie dla was zrelacjonować uroczyste otwarcie MAXXI - nowego muzeum sztuki i architektury XXI wieku. Na podstawie naszego spotkania z Zahą Hadid, która zaprojektowała budynek, powstał film, który opublikujemy już 10 czerwca. MAXXI to jak dotąd najbardziej spektakularna realizacja Zahy Hadid, jednak złośliwi twierdzą, że to kolejny betonowy pomnik, który wystawiła sobie gwiazda. Oceńcie sami!
Świątynie sztuki nowoczesnej
Projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie autorstwa Christiana Kereza, od samego początku budził kontrowersje. Krytykowany jako zbyt zachowawczy i oszczędny. Czy rzeczywiście mamy powody, aby tak sądzić? Jego sylwetkę przedstawiamy na tle światowej czołówki muzeów sztuki współczesnej. Osadźcie nasz warszawski MSN w szerszym kontekście...
Budynek jak wyprawa do wnętrza Ferrari
Chciałbyś znaleźć się w środku silnika Ferrari 599 GTB Fiorano, zobaczyć interaktywne muzeum samochodowe lub przejechać się superbolidem ze słynnym logiem z czarnym rumakiem? Te i inne atrakcje dla fanów motoryzacji będą dostępne już w październiku w jedynym takim parku tematycznym - Ferrari World w Abu Dhabi
Stararchitekci projektują za darmo!
Najsłynniejsi architekci są zarazem najdrożsi. Jednak dla organizacji budującej ośrodki pomocy dla osób chorych na raka - Maggie`s Cancer Center - zrezygnowali ze swoich sowitych wynagrodzeń. Dotychczas powstały już centra projektu Zahy Hadid, Richarda Rogersa i Franka Gehry`ego, w planach są m.in. od Rema Koolhaasa. Mamy do czynienia z narodzinami starfilantropów?
Sposób na kryzys: zbuduj dom z sąsiadem
Marzysz o własnej willi, ale brakuje Ci pieniędzy? Bierz przykład z przedsiębiorczych Holendrów z Almere. Pięć rodzin złożyło się tam na wspólny dom, dzięki czemu każda mieszka jak we własnej willi, choć ma sąsiadów. W pojedynkę nie byłoby ich stać na budowę, a tak mogli pozwolić sobie nie tylko na spory ogród, ale i świetny budynek projektu Next Architects
Japońscy ornamentaliści
W stechnicyzowanej Japonii, która słynie ze skrajnie nowoczesnej architektury pojawiła się pracownia tęskniąca za ornamentem. Ten wróg numer jeden współczesnej architektury w realizacjach EASTERN design Office odzyskuje pierwszoplanową rolę. Ornamenty w ich wydaniu są efektowne, przeskalowane i piękne
Podziemny dom w Seulu
Niektórzy zamiast o przestronnej willi marzą o ziemiance. Wszak od setek lat wiadomo, że dom w ziemi najlepiej trzyma temperaturę. Ziemianki były tradycyjnymi chatami na zimnej Islandii. Jednak architekt Byoung Soo Cho wzniósł swój podziemny Earth House w Korei Południowej!
Libeskind rozbuduje Muzeum Żydowskie w Berlinie
Muzeum Żydowskie w Berlinie ujawniło plany rozbudowy. Autorem budynku, który stanie się częścią sławnego kompleksu muzealnego przypominającego zdeformowaną gwiazdę Dawida jest Daniel Libeskind. Architekt, który prawie 10 lat temu stworzył tę niesamowitą bryłę.
Parking jak przekładaniec od Herzog & de Meuron
Wielopoziomowy parking to zazwyczaj bezduszna szafa na samochody, wszystkie takie miejsca są podobne do siebie i raczej nie goszczą na łamach prasy architektonicznej. Ale parking 1111 Lincoln Road w Miami, projektu szwajcarskiego tandemu Herzog & de Meuron, to istna rewolucja w tym temacie. Autorzy Stadionu Olimpijskiego w Pekinie stworzyli nowy typ parkingu - przekładaniec różnych funkcji!
Pierwszy wieżowiec w Rzymie
W wiecznym mieście powstaje pierwszy drapacz chmur, który będzie liczył 120 metrów i 28 pięter. Będzie to jeden z najwyższych i najbardziej ekologicznych budynków we Włoszech. Autorem jest włoski architekt Franco Purini.
Biurowiec jak wąż
W przemysłowej dzielnicy Antwerpii stanął budynek, który wygląda niczym wijący się wąż. Pofałdowana bryła budynku, zaprojektowana przez belgijską architektkę Sylvie Bruyninckx przybrała bardzo dynamiczną formę. Elewacje wykonano ze szkła, betonu, cynku i aluminium.
Centrum Pompidou w Metz gotowe!
We wtorek 11 maja nastąpiło uroczyste otwarcie Centrum Pompidou w Metzu. Słynny paryski ośrodek sztuki nowoczesnej - Centrum Pompidou - doczekał się "młodszego brata" w północno-wschodniej Francji. Shigeru Ban oraz Jeane de Gastines, przyznają, iż kształt bryły zainspirowany jest tradycyjnym chińskim kapeluszem znalezionym na jednym z paryskich targów...
Stadiony na Mistrzostwa Świata w RPA
Dzisiaj w RPA rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. To nie lada gratka nie tylko dla zagorzałych miłośników sportu, ale także dla smakoszy architektury. Czy RPA przygotowało się na medal?
Przewodnik architektoniczny Hamburg TOP 10
Hamburg to drugi najważniejszy port w Europie i siódmy na świecie, gdzie można podziwiać Speicherstadt - miasto spichlerzy z XIX wieku oraz jego współczesny odpowiednik Hafencity - najambitniejszy projekt rewitalizacji terenów poportowych w Europie. Nowoczesne apartamentowce, biurowce, oraz odważny projekt Herzoga & de Meurona sprawiają, że to wspaniałe miejsce na architektoniczną wycieczkę.
Dom nad rozlewiskiem
W połowie drogi między Hamburgiem a Berlinem znajduje się małe jezioro Arend. To właśnie tam powstał przytulny dom letniskowy dalece odbiegający od przepychu obu metropolii. Niepozorny od strony ulicy, budzi ciekawość od strony jeziora. Prezentujemy dom nad jeziorem projektu Pfeiffer Architekten z Berlina.
Architektoniczna modelina
Nieskazitelne elewacje odporne na brud i graffiti, fantazyjne formy małej architektury i wystroju wnętrz, a także interaktywne meble rodem z filmów sci-fi - takie możliwości daje ultranowoczesny materiał DuPont Corian. Zobacz galerię najciekawszych realizacji wykorzystujących to plastyczne tworzywo.