architektura na świecie
Libeskind Villa w Datteln
Dom powstał we współpracy z Danielem Libeskindem. Sam architekt przyrównuje swój projekt do "wyrastającego na skale kryształu". Ekspresyjna forma niesie jednak za sobą szereg energooszczędnych rozwiązań i stanowi prototyp ekologicznego domu jednorodzinnego przeznaczonego do seryjnej produkcji.
Architektura w Kopenhadze TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach
Jeśli chcesz poznać współczesną duńską architekturę, to będąc w Kopenhadze, musisz koniecznie zobaczyć te budynki. Oprócz budynku Jeana Nouvela oraz realizacji takich pracowni jak 3xN, czy Lundgaard & Tranberg, szczególnie warte uwagi są fantazyjne projekty, które sygnował Bjarke Ingels, międzynarodowej sławy architekt, który urodził się w tym mieście.
Najpiękniejsze projekty domów jednorodzinnych
Małe, duże, nowoczesne, czy z tradycją, w Norwegii albo w Singapurze. Zobacz jak różnorodne i oryginalne są domy jednorodzinne na świecie. Przedstawiamy Wam najpiękniejsze domy, które zostały wytypowane do finału w swojej kategorii w prestiżowym festiwalu architektury - World Architecture Festival.
Dom w Burowie
Czy współczesna willa może być tradycyjna? Architekci z pracowni Wizja również zadali sobie to pytanie. Odpowiedzią może być ich najnowsza realizacja, która dowodzi, że to możliwe. Dom w Burowie stanowi autorską interpretację stylu zakopiańskiego. Dom został nagrodzony w konkursie na najlepszą realizację w województwie małopolskim.
Pan Smith od wieżowców
Adrian Smith, jeden z czołowych architektów w ogromnej pracowni Skidmore Owings & Merill od niedawna prowadzi własne biuro architektoniczne i powoli wyrasta na jednego z najbardziej rozpoznawalnych architektów na świecie. Realizacja najwyższego obiektu na ziemi - dubajskiej Burj Khalifa - zapewniła mu trwałe miejsce w historii architektury.
Architektura w Dubaju TOP 10 - przewodnik po wieżowcach i nie tylko
Chyba żadne miasto nie przeżyło takiego boomu inwestycyjnego w ciągu ostatniej dekady, jak Dubaj. Przedstawiamy najciekawsze, choć nie zawsze najlepsze architektonicznie miejsca, które warto zobaczyć będąc w tym przedziwnym mieście - niemieście.
Szklana zagadka Salvadora Dalego
Olbrzymi wielokomórkowy organizm próbuje wedrzeć się do wnętrza bryły, w środku plątanina schodów i gra świateł - zupełnie jak w surrealistycznych obrazach. Nie przez przypadek, bo ten nietypowy budynek będzie prawdziwą gratką dla fanów twórczości Salvadora Dalego. Muzeum surrealisty powstaje właśnie w St. Petersburgu w Stanach Zjednoczonych.
EXPO 2010 - TOP 10 pawilonów
W Szanghaju trwa największa w historii wystawa światowa. Na terenie o powierzchni 5,28 km2 prezentują się państwa, miasta i światowe koncerny. Przyglądamy się najciekawszym propozycjom architektonicznym na EXPO 2010. Wybierz swojego faworyta!
Singing Ringing tree, czyli śpiewająca rzeźba
Od lat zadajemy sobie pytanie gdzie leży i czy w ogóle istnieje granica dzieląca architekturę i rzeźbę. Z całą pewnością jedno i drugie jest znakiem w przestrzeni. Singing Ringing Tree to dzieło, które nie tylko współgra z tą przestrzenią, ale dosłownie wygrywa dzięki niej milion melodii każdemu, kto pojawi się w pobliżu.
Architektura "na ratunek"
W obliczu wielkich katastrof świat na chwilę zamiera. Jeżeli jednak tragedia nie dotyka bezpośrednio nas lub naszych sąsiadów, szybko zapominamy o jej skutkach. Tereny dotknięte huraganem Katrina 5 lat temu nie zostały jednak pozostawione same sobie. Brad Pitt zakończył tu projekt "Make It Right". W odbudowę dzielnicy zaangażowało się wielu architektów z całego świata. Zobacz efekty.
Znikający, szklany dom
Dom, który wstydzi się swojego otoczenia? To możliwe. Celem przyjętych rozwiązań architektonicznych Casa Q, było spowodowanie efektu rozmycia budynku w krajobrazie, lub nawet jego całkowitego zniknięcia.
Flatiron Building po australijsku
Jak widać na załączonym obrazku, Australijczycy podążają w architekturze zupełnie odmienną drogą niż Europejczycy. Wygięte ściany, niecodzienne materiały na elewacjach i nieforemne bryły, to specjalność Durbach Block Architects. Architekci ukończyli właśnie biurowiec w Sydney - Rosylin Street Bar/Restaurant.
Snohetta i morze pomysłów
Snohetta już nie raz udowodniła, że nie boi się odważnych pomysłów. To właśnie dzięki nim otrzymała prestiżową nagrodę Miesa van der Rohe 2009 za budynek Norweskiej Opery Narodowej w Oslo. Jednak architekci nie spoczęli na laurach, a dziś BRYŁA prezentuje ich nowy projekt Ocean Space Centre w Trondheim.
Najlepsze modernizacje
Pisaliśmy już, że wrocławska Renoma zaprojektowana przez biuro Maćków Pracownia Projektowa zakwalifikowała się do konkursu World Architecture Festival i ma szansę powalczy o laur zwycięstwa w listopadowym finale. Wcześniej jednak musi zmierzyć się z innymi budynkami w swojej kategorii (new&old). W galerii prezentujemy Wam najlepsze światowe realizacje łączące "stare z nowym", w otoczeniu których znalazł się polski budynek. Myślicie, że ma szanse?
Stadiony na Mundial 2014 w Brazylii
Minęło dopiero kilka tygodni od zakończenia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w RPA, a już możemy oglądać najnowsze projekty stadionów na Mundial za cztery lata. W 2014 roku najlepsi piłkarze powalczą na brazylijskiej murawie. Tu w ilości projektów przoduje pracownia Castro Mello Arquitetos. Czy spośród wizualizacji stadionów wybija się przyszła ikona architektury?
Minimalist House, czyli szczyt japońskiego minimalizmu
Najnowszy dom jednorodzinny od architektów z Shinichi Ogawa & Associates wydaje się być już skrajnym zastosowaniem w praktyce maksymy Miesa van der Rohe - "mniej znaczy więcej". Trochę ponad 100-metrowy dom to w zasadzie tylko cztery, gładkie białe ściany i podłużne atrium.
Fab Lab House - ekologiczny robal
W Madrycie odbyła się niedawno pierwsza edycja konkursu Solar Decathlon Europe, w którym uniwersytety z całego świata zbudowały 17 prototypowych ekodomów. Nagrodę publiczności zdobył drewniany, przypominający żuka dom Fab Lab House. Jako jeden z nielicznych na wystawie będzie produkowany masowo!
Biała willa pod Lizboną
Luksusowa willa pod Lizboną to wymarzone miejsce na upalny dzień. Białe ściany odbijają światło, a liczne zakamarki pozwalają cieszyć się z lata w dającym wytchnienie cieniu. Architekt Duarte Pinto Coelho zrezygnował z zastosowania tradycyjnych materiałów i do pokrycia elewacji użył Corianu, plastycznego tworzywa, pozwalającego na formowanie jednolitych i gładkich powierzchni. Jak Wam się podoba takie rozwiązanie?
Renoma w finale World Architecture Festival
Znamy już finalistów konkursu "Building of the year 2010". W tegorocznej trzeciej edycji World Architecture Festival odbywającej się w Barcelonie do finału zakwalifikowano rewitalizację wrocławskiej pracowni Maćków Pracownia Projektowa. Dom towarowy Renoma powalczy o główną nagrodę już na jesieni. Trzymamy kciuki!
Architektura w Paryżu TOP 10 - przewodnik po budynkach
Paryż, światowa stolica kultury i mody od stuleci wyznacza też trendy w architekturze, także tej nowoczesnej. Nie boi się awangardowych budynków, które wzbudzają kontrowersje wśród tradycjonalistów, jak choćby szklana piramida I. M. Pei stojąca przed XVII-wiecznym Luwrem, czy Centrum Pompidou, wyglądające jak fabryka w środku Paryża.
Zielony labirynt w centrum Londynu
Na placu Trafalgar Square w Londynie pojawił się tajemniczy labirynt. Mieszkańcy i goście stolicy zachęcani są, by zagubić się w zielonym gąszczu jego korytarzy... Zielony labirynt stanowi nietypową kampanię promocyjną jednej z dzielnic Londynu.
Mózg Gehry`ego w Las Vegas
Budynek jak dwie półkule mózgu otwarto właśnie w stolicy amerykańskiego hazardu - Las Vegas. Bynajmniej to nie kolejne kasyno ani hotel. Lou Ruvo Center for Brain Health to spektakularne dzieło Franka Gehry`ego, w którym będzie się leczyć choroby m.in. Parkinsona i Alzheimera
Polacy wśród 40 najlepszych w Europie
Po raz kolejny w prestiżowym rankingu Europe 40 under 40 wyróżniono polskich architektów. W tym roku uznanie krytyków zyskali Wojciech Subalski z koszalińskiej pracowni HS99 oraz Piotr Nawara i Agnieszka Szulik z nsMoon Studio z Krakowa.
Aligator z Nowego Orleanu
Po huraganie Katrina, który w 2005 roku nawiedził Nowy Orlean, miasto opracowuje program odbudowy. Priorytetem jest stworzenie tanich i ekonomicznych domów, które zachęciłyby emigrantów do powrotu. Dziś przedstawiamy wam jeden z takich obiektów - dom aligator biura Buildingstudio
Het Schip, ceglany okręt z Amsterdamu
Amsterdam to miasto eksperymentów architektonicznych, a Het Schip, osiedle powstałe na początku ubiegłego wieku, jest tego najlepszym przykładem.
Najniezwyklejsze kościoły świata
Przed nami wakacje, czas podróżowania i odkrywania nowych miejsc. Punktem obowiązkowym każdej wycieczki są zazwyczaj kościoły - najwspanialsze i najpotężniejsze budowle, jakie zbudował człowiek. Bryła wybrała dla planujących dalekie wyjazdy przewodnik po najbardziej niezwykłych, dziwnych i niespotykanych świątyniach na świecie.
Adaptacja zabytku według bureau SLA
Architekci z bureau SLA połączyli dwie zabytkowe wille holenderskiego Narodowego Muzeum Szklarstwa w Leerdam serią tub-mostów. Dzięki temu uzyskano dodatkową powierzchnię wystawową, a gościom zaoferowano nowy sposób doświadczenia ekspozycji.
Architektura w Londynie TOP 10 - przewodnik po budynkach
Londyn, tętniąca życiem stolica Wielkiej Brytanii to jedna z największych światowych metropolii. Miasto od lat inspiruje artystów z całego świata, przyciąga też turystów i wielki biznes, tu w dzielnicy City mieści się światowe centrum finansowe - europejski Manhattan. Bogactwo różnorodności funkcji i kultur oprawione jest często w ramy nowoczesnej architektury, prym wiodą dzieła Normana Fostera. Bryła zaprasza na archi-wycieczkę po Londynie.
Marina Bay Sands i podniebny basen
Marina Bay Sands to kompleks składający się min. z trzech wieżowców połączonych jednym dachem, na którym znajduje się najdłuższy na świecie podwyższony basen. Gigantyczna inwestycja, która pochłonęła 5,6 miliarda dolarów, stać się ma turystyczną wizytówką Singapuru. Jego projektantem jest Moshe Safdie, twórca ikony modernizmu z 1967 roku...
Nowy projekt Medusa Group, tym razem na ruinach
Budynki XIX-wiecznej cementowni Szczakowa w Jaworznie zrównywane są z ziemią, a wraz z nimi liczne plany rewitalizacji zdegradowanego terenu. Ostatecznie na zlecenie prywatnej firmy powstał projekt autorstwa znanej już pracowni Medusa Group.