architektura na świecie
Nowy symbol Maroka?
Po rozsławionym w filmie "Sex and the City" supernowoczesnym lotnisku Marakesz Menara (które w istocie zagrało tam dubajski port lotniczy), na horyzoncie pojawia się kolejny odważny projekt, który ma szanse przyciągnąć oczy świata. Do akcji wkracza Zaha Hadid z aerodynamiczną bryłą Grand Theater.
Stadiony na Mundial 2018
Swoje zgłoszenie uczestnictwa potwierdzili w 2009 roku, wtedy też nie bacząc na werdykt ruszyły przygotowania zakrojone na wielka skalę. Już dziś możemy oglądać postępy prac, imponujące stadiony pną się w górę. W 2018 roku pomieszczą setki tysięcy kibiców z całego świata, a to za sprawą mistrzostw świata w piłce nożnej FIFA 2018. Zobacz czym zaskoczą nas Rosjanie!
Dom, który powstał z miłości dla matki
Najpiękniejszy dom na świecie znajduje się na Kostaryce, w miejscu prowizorycznej, leśnej chaty skleconej z gałęzi i plastikowej folii, która służyła jej właścicielce jako miejsce wyciszenia. Mimo współczesnego charakteru, dom A Forest for Moon Dazzler zachował urok poprzedniej konstrukcji, głównie dlatego, że architekt zaprojektował go dla swojej matki.
Architektura w służbie człowieka
Najciekawsze zaangażowane społecznie projekty prezentowane są właśnie w muzeum MoMA w Nowym Jorku w ramach wystawy Small Scale, Big Change. Pokazuje jak małe interwencje architektoniczne mogą zmienić całe dzielnice, polepszyć życie niejednej społeczności. Ekspozycja prezentuje m.in. afrykańską szkołę na sawannie jak i tanie domy socjalne w Chile.
MOCAK w Krakowie, nowe miejsce na sztukę
Pierwsze wybudowane od podstaw muzeum w Polsce eksponujące powojenną sztukę powstało w Krakowie. MOCAK, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej to jeden z najnowocześniejszych budynków w kraju. Już od wiosny będzie gościł zwiedzających, a jego sale zapełnią się dziełami sztuki. W listopadzie miało miejsce oddanie budynku. Jego autorem jest florencki architekt Claudio Nardi.
Architektura w Warszawie TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach
Tym razem proponujemy architektoniczny spacer po ulicach powojennej Warszawy. Jakie budynki w stolicy są najciekawsze i na trwałe wpisały się w historię polskiej architektury? Pokazujemy Wam to w naszym subiektywnym przewodniku architektonicznym po Warszawie - TOP 10.
Szkoła po hiszpańsku
Niedawno prezentowaliśmy Wam dynamiczną bryłę szkoły w Londynie autorstwa Zahy Hadid. Budynek kompletnie różnił się od tych budowanych w Polsce. Dziś prezentujemy równie nowoczesny obiekt, który powstał w Hiszpanii. Pracownia Grupo Aranea zdobyła za niego nagrodę FAD 2010 za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany w Hiszpanii i Portugalii w roku 2009 roku.
Mies van der Rohe Award - polskie nominacje
W tym roku aż trzynaście budynków z Polski powalczy o Europejską Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe. Choć w minionych latach żadnej polskiej realizacji nie udało się awansować do finałowej czterdziestki, to w tym roku nasza reprezentacja wydaje się wyjątkowo silna. Zobacz nominacje.
Lot nad slumsami w Caracas
Dzielnice biedy w Ameryce Południowej porastają najczęściej wzgórza, to olbrzymie połacie pełne chaotycznych domów, chat, baraków, gdzie nie docierają media ani komunikacja miejska. Caracas jako pierwsze na świecie miasto zamiast budować ulice w takich miejscach postawiło na kolejkę linową.
Architektoniczne opakowania
Obiekty wystawiennicze to często architektoniczne popisy ich twórców. Najlepszym przykładem są fantazyjne pawilony na tegoroczne EXPO. Ze względu na niepowtarzalność i ulotność tego typu struktur jury World Architecture Festival postanowiło nagrodzić najlepsze z nich w specjalnej kategorii. Zobacz wyróżnionych.
Węgorz w Seulu, czyli Korea buduje most
Ten most to rewolucyjne spojrzenie na tego typu konstrukcje. Paik Nam June Media Bridge nad rzeką Han w Seulu będzie pełnił nie tylko funkcje tradycyjnie pojmowanego mostu. Będzie także miejscem kultury, a może i nową wizytówką miasta. Stolicę Korei Południowej czeka prawdziwy architektoniczny przełom. Wszystko za sprawą Planning Korea.
Weneckie Biennale - quo vadis?
Jak co dwa lata architektoniczny świat spotkał się w Wenecji na największej i najważniejszej wystawie architektury. Jak zawsze Biennale z jednej strony podsumowywało minione dwa lata a z drugiej chciało wyjść w przyszłość. Jednak coraz wyraźniej zdaje się zarysowywać pytanie dla kogo tak naprawdę jest Biennale - dla profesjonalistów: architektów, urbanistów, krytyków i dziennikarzy architektonicznych, czy jednak z każdą edycją bardziej dla publiczności masowej?
Najlepszy hotel świata
Klifowe wybrzeże, turkusowa woda, orzeźwiająca bryza wiejąca od morza. Każdy z nas marzy o takich wakacjach. Na Bali oprócz bajkowego krajobrazu urzeknie Cię niepretensjonalna architektura. Mało kto wie, że ta indonezyjska wyspa kryje najlepszy hotel na świecie. Skromna bryła budynku wplata się w lokalny styl zabudowy, zachwyca prostotą. Projekt kompleksu Alila Villas Uluwatu powstał w biurze WOHA.
Pierwszy całkowicie szklany dom na świecie
Marzenie o szklanych domach jest tak stare jak nowoczesna architektura, od ponad 100 lat architekci dążą do coraz większej transparentności. Jednak wciąż były to tylko kompromisy, bo mimo szklanych ścian na resztę konstrukcji składały się beton bądź stal. Przełomem są koncepcje włoskich architektów Carlo Santambrogio i Ennio Arosio.
Projekt Zahy Hadid dla Warszawy
Już wiemy, że przy Grochowskiej 272 w Warszawie powstanie budynek projektu austriackich architektów Atelier Thomas Pucher z Grazu. Nowa siedziba Sinfonia Varsovia mogłaby jednak wyglądać zupełnie inaczej, gdyby konkurs zwyciężyła Zaha Hadid. Kolejny projekt sławnej Zahy pójdzie jednak do szuflady. Jej praca znalazła się "zaledwie" na drugim miejscu. Mamy czego żałować?
Megawieżowiec w świętym miejscu islamu
Co najmniej 2,5 mln muzułmanów wzięło udział w hadżdż, pielgrzymce do świętego miasta Mekka w Arabii Saudyjskiej, którą przynajmniej raz w życiu ma obowiązek odbyć każdy wyznawca islamu. W tym roku drogę wyznaczał im megawieżowiec Makkah Clock Royal Tower, który powstaje w centrum świętego założenia. Zobacz zdjęcia.
Architektura ze śmieci: Jellyfish Theatre
W Londynie powstał pierwszy na świecie teatr wybudowany z odpadków, starych palet, używanych drzwi, plastikowych butelek. Budynek z recyklingu ma promować idee zrównoważonego budownictwa także poprzez sztuki w nim grane, które są o ekologicznej tematyce. Teatr zbudowali wolontariusze wg projektu pary niemieckich architektów - Martina Kaltwassera i Folke Köbberling.
Relacja z Biennale, czyli people meet in buildings
Tegoroczne Biennale Architektury odbywające się pod hasłem "People meet in Architecture" zdaje się za wszelką cenę odróżnić od poprzedniego. Ale czy tak banalnie sformułowany temat międzynarodowej wystawy architektury mógł zmazać pesymistyczny czy wręcz apokaliptyczny wydźwięk "kryzysowej" ekspozycji "Architecture beyond building"?
Dom zawieszony w przestrzeni
Balancing Barn to najnowsza realizacja słynnej holenderskiej pracowni MVRDV. Ich projekty cechuje niezwykły rozmach i oryginalne podejście do architektury. Połowa budynku przypominającego kształtem wydłużoną stodołę, pozbawiona jest jakiejkolwiek podpory i zdaje się lewitować ponad stromym zboczem.
Najlepszy budynek świata
Rzymskie muzeum MAXXI autorstwa Zahy Hadid zostało uznane za najlepszy budynek minionego roku podczas zakończonego właśnie w Barcelonie Światowego Festiwalu Architektury. Wielka świątynia sztuki, jak betonowy wąż wyrasta ponad rzymskie kamienice. Zdaniem jurorów o tym budynku, historia architektury będzie mówić przez kolejne 50 lat.
BRYŁA w wielkim mieście: Pola Elizejskie
Uważane są za najpiękniejszą ulicę świata. Stanowią kwintesencję paryskiego szyku i blichtru, zarazem są pełne ważnych dla Francji symboli. Mowa o Polach Elizejskich, które na przestrzeni 2 kilometrów prezentują najwyższej klasy zabytki oraz najdroższe butki i restauracje w Paryżu
Toruń ma najlepszy projekt
Według jurorów 3. Światowego Festiwalu Architektury - World Architecture Festival - w niedalekiej przyszłości Polska wzbogaci się o jeden z najciekawszych na świecie projektów architektonicznych. W kategorii "Projekt dla przyszłości" wygrała sala koncertowa na Jordankach w Toruniu autorstwa Hiszpanów z Menis Arquitectos.
Potęga koloru w architekturze
W Polsce kolory traktuje się po macoszemu, to dodatek do architektury, do którego nie przykłada się zbytniej uwagi. Barwy mogą nie tylko jednak zdobić, ale i kreować budynki. Tak się stało z osiedlem mieszkalnym dla rybaków w Tyrze w Libanie projektu architekta Hashima Sarkisa. To istna symfonia kolorów sprzyjająca budowie tożsamości lokalnej społeczności.
Architektura w Nowym Jorku TOP 10 - najciekawsze wieżowce i budynki
Zobacz co jest najważniejsze, najciekawsze, najbardziej widowiskowe w "mieście, które nigdy nie śpi". Zobacz najwyższe wieżowce, siedziby znanych firm i organizacji, renomowane muzea. Po atrakcjach Nowego Jorku poprowadzi Cię nasz subiektywny przewodnik po architekturze TOP 10.
Najpiękniejsze świątynie konsumpcji
Fantazyjne wnętrza, nowoczesne bryły, medialne fasady, wreszcie zestaw usług daleko wykraczający poza funkcje standardowego sklepu. Tym wszystkim kuszą klientów najlepsze na świecie obiekty handlowe zaprezentowane w ramach tegorocznego World Architecture Festival.
Olimpiada 2016 w Brazylii, czym nas zaskoczy?
W ostatnim czasie triumfatorem w organizacji imprez na skalę światową jest Brazylia. Ten największy kraj Ameryki Południowej spotyka niezwykłe szczęście. W 2014 roku będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej (zobacz stadiony), a już dwa lata później poprowadzi Letnie Igrzyska Olimpijskie. Zobacz co oprócz sportowych emocji ma przyciągnąć turystów w 2016 roku.
Renzo Piano w Los Angeles
Czerwony dywan, śmietanka show biznesu, a na deser koncert Christiny Aguilery. W takim stylu otwarto nowy pawilon wystawienniczy Los Angeles County Museum of Art. Pomimo błysku fleszy i obecności samych znamienitych gwiazd, w centrum uwagi znalazła się architektura. W budynku autorstwa włoskiego architekta najważniejszą rolę gra naturalne światło.
Leśny dom z prefabrykatów
Dom z prefabrykatów nie musi być nudny i brzydki. Architekci z hiszpańskiego biura MYCC udowodnili, że ciekawy projekt oraz niebanalne zastosowanie materiałów wystarczą, by powstał ciekawy i ekologiczny dom. Zbudowanie Cedeira House zajęło zaledwie trzy dni.
Betonowa koronka z Lille
Od 26 września mamy nowe interesujące miejsce na kulturalnej mapie Europy. Muzeum Sztuki Współczesnej w Lille w ubiegłym tygodniu otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających. W ciekawej "koronkowej" architekturze podziwiać można jedną z największych kolekcji sztuki XX i XXI wieku. Nad projektem czuwała francuska architektka Manuelle Gautrand, autorka m. in. futurystycznego Salonu Citroena C-42 w Paryżu.
Postmodernizm z ludzką twarzą
Postmodernizm, w rozumieniu ideowego zerwania z zasadami architektury modernistycznej awangardy i próby włączenia form historycznych do nowoczesnych budynków ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Zdarzają się jednak architekci, którzy potrafią w sposób bezbolesny połączyć fascynację formami historycznymi ze skrajną nowoczesnością nie popadając w przesadę, kicz czy pastisz.