architektura na świecie
Budynek Fostera z artystyczną windą
Ulica Bowery na Manhattanie od lat staje się zagłębiem życia artystycznego Nowym Jorku. Co kilka lat powstają tu obiekty największych sław architektury. W 2007 roku otwarto The New Museum projektu Sejima + Nishizawa z SANAA. Tuż obok stanął teraz kolejny magnes na amatorów sztuki. Sperone Westwater Gallery to projekt samego Normana Fostera.
Kolejny sukces BIG!
Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o debiucie BIG w Nowym Jorku. W czwartek, architekci zostali laureatami konkursu na Muzeum Narodowe w Grenlandii! To kolejny projekt duńskiej grupy w Ameryce Północnej. Zdecydowanie sprzyjająco rozpoczynają nowy rok, dlatego czekamy na następne sukcesy!
Wypoczynek po japońsku
Małe ale wielofunkcyjne, skromne ale piękne, proste ale ekonomiczne - to główne cechy japońskiego minimalizmu. Z surową estetyką japońskich budynków idzie w parze ich niewielki rozmiar. Te wszystkie cechy odnajdziemy w najnowszym kompleksie hotelowym Bayside Marina Hotel w pobliżu Jokohamy. Każdy z "rozrzuconych" nad malowniczą zatoką domków to wyprodukowany w fabryce kontener.
BIG-piramida na Manhattanie: HIT, czy KIT?
Duńscy architekci zamierzają zrewolucjonizować nudną i powtarzalną architekturę amerykańską. W samym sercu Manhattanu zaprojektowali zaskakujący w formie apartamentowiec, który kształtem odbiega od tradycyjnych wysokościowców stojących w okolicy. To już pewne, że odważny projekt Europejczyków wywróci do góry nogami architektoniczny krajobraz Nowego Jorku, jednak czy jego mieszkańcy są na to gotowi?
Hotel Pantone'a do zakochania
Czterdzieści pięć lat temu amerykańska korporacja Pantone zrewolucjonizowała graficzny przemysł, opracowując i wydając unikatową skalę kolorów, która stanowi dziś wzorzec barw dla projektantów mody, czy architektów. Niecałe pół wieku później, belgijski artysta - Michel Penneman i architekt - Olivier Hannaert, zainspirowani sławną paletą barw, zaproponowali wystrój i systematykę hotelu butikowego w centrum Brukseli.
Muzyka w starym gołębniku
Snape w hrabstwie Suffolk jeszcze do niedawna było opustoszałą wioską. Pozostałoby nią zapewne jeszcze przez lata, gdyby nie pomysł kompozytora Benjamina Brittena, który w dawnych stajniach i magazynach stworzył szkołę muzyczną. Pomimo śmierci założyciela, kampus Aldeburgh Music do dziś prężnie się rozwija. Architekci z pracowni Hawortha Tompkinsa zaproponowali właśnie nowe życie dla starego gołębnika.
"Deweloperka" po chińsku
O błyskawicznym rozwoju Chin świadczy tempo w jakim buduje się tam drogi, lotniska, czy nowe linie kolejowe. Najwięcej jednak przybywa nowych mieszkań. Masowo powstające osiedla swoją skalą przyprawiają o zawrót głowy. Zobacz jak wyglądają wielkie osiedla w wydaniu Państwa Środka.
ANTYKATALOGOWIEC jak "kopnięty" dom
Projekt zaskakuje swoim pomysłem i nazwą - 3x DOM TYPOWY. Do tej pory na co dzień mogliśmy spotkać "kopnięty" kwadrat, dziś autorki antykatalogowego projektu, Agnieszka Morga i Ewa Odyjas, proponują "kopnięty" dom, który mógłby powstać wszędzie. Pierwsze wrażenie, jakie sprawia wizualizacja projektu, wydaje się być żartem, jednak propozycja ma głęboką ideę i jest w pełni funkcjonalna.
One Hyde Park - adres za miliony
Właśnie otwarto najdroższy apartamentowiec na świecie. Za kawalerkę zapłacisz tu blisko 30 milionów złotych, ponad dwadzieścia razy więcej za penthouse! One Hyde Park to najwyższej klasy budynek mieszkalny projektu Richarda Rogersa, położony w najbardziej eleganckiej części Londynu. Dla chętnych podajemy, że są jeszcze wolne apartamenty! Wszystkie w najwyższym standardzie.
Futurystyczna błyskotka od Coop Himmelb(l)au
Najsłynniejsze pismo o designie i architekturze ogłosiło swoje coroczne nagrody Wallpaper Design Award, które punktują najbardziej innowacyjne i najciekawsze zjawiska w świecie szeroko pojętego wzornictwa i projektowania. W kategorii Best Building Sites (najlepszy obiekt w budowie) zwyciężyło międzynarodowe centrum konferencyjne Dalian w Chinach projektu austriackiego biura Coop Himmelb(l)au
Największe miasto świata
Urbaniści z południowych Chin stworzyli ambitny plan połączenia dziewięciu miast położonych w delcie Rzeki Perłowej w jedną mega-metropolię - donosi brytyjski "Daily Telegraph". Miasto będzie liczyć 42 mln mieszkańców - to o 4 miliony więcej niż cała Polska.
Architektura w zgodzie z naturą
Nie od dziś wiadomo, że architektura tworzona w myśl zrównoważonego rozwoju daje zaskakujące rezultaty. Wizjonerskie pomysły nie tylko są estetyczne, bo często wykorzystują naturalne materiały oraz roślinność, ale mogą także przyczynić się do zmniejszenia globalnego zużycia energii. The Zumtobel Group Award co roku wyłania najlepsze pomysły ekologicznych rozwiązań w architekturze, zobacz co zachwyciło Jury w 2010 roku.
Polski projekt w Miami
Maciej Jakub Zawadzki, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, jako jedyny Polak znalazł się na liście najlepszych absolwentów szkół designu magazynu Wallpaper. Redaktorów brytyjskiego pisma zaintrygowały komputerowo wygenerowane spiralne formy, które stały się głównym motywem jego projektu dla muzeum w Miami.
Hotel w starym porcie
W zaniedbanej dzielnicy portowej Szanghaju powstał obiekt wybitnie ekskluzywny. Obdrapane ściany starego magazynu kryją jeden z najdroższych typów hoteli na świecie - hotel butikowy. Ten awangardowy projekt powstał w chińskiej pracowni Neri & Hu Design and Research Office.
Muzeum Salvadora Dalego
Magiczną datą 11 stycznia 2011 roku, punktualnie o godzinie 11:00 otwarto nowy gmach muzeum poświęconego twórczości Salvadora Dalego. Zarówno data otwarcia budynku dla zwiedzających (1.11.11) jak i ceremonia poprzedzona maskaradą przebierańców, czy w końcu sam budynek z betonu i szkła mają oddawać zagadkowy nastrój panujący w dziełach sławnego artysty.
Miliarder zbuduje własne muzeum
Amerykański miliarder Eli Broad ujawnił projekt muzeum, które pomieści jego pokaźną kolekcję sztuki współczesnej. Budynek, na którego budowę przeznaczył 130 milionów dolarów, stanie przy Grand Avenue w Los Angeles, nieopodal Walt Disney Concert Hall autorstwa Franka Gehrego. Lekki i ażurowy budynek projektu nowojorskiej pracowni Diller Scofidio + Renfro ma duże szanse stać się kolejną ikoną architektoniczną Miasta Aniołów.
Najwyższy hotel świata rośnie w Chinach
W Szanghaju powstaje najwyższy hotel świata. Wieżowiec Shanghai Tower osiągnie 632 metry wysokości i będzie ponad 100 metrów wyższy od sąsiadującego z nim Shanghai World Financial Center, uznawanego za jeden z najwyższych budynków globu. Jin Jiang International Hotel znajdzie się między 84. a 110. piętrem wieżowca i przywita pierwszych gości już w 2014 roku.
Zagubiony w architekturze
11 stycznia w galerii 2.0 przy Krakowskim Przedmieściu 5 (ostatnie piętro Pałacu Raczyńskich - Rektorat ASP) w Warszawie odbędzie się spotkanie z Mikołajem Grospierrem, współautorem projektu "Hotel Polonia" nagrodzonego Złotym Lwem na Biennale Architektury w Wenecji (2008). Fotograf zaprezentuje dokumentację swoich najnowszych prac oraz znajdzie czas na dyskusję.
Mieszkanie na miarę XXI wieku
Ten mieszkalny wieżowiec był nie lada wyzwaniem architektonicznym. Wielki gmach niemalże wcisnął się w ciasną tkankę miejską Singapuru.
Pięć wybranych pawilonów
Los czasowych konstrukcji, które powstają na potrzeby wielkich Wystaw Światowych jest zazwyczaj przesądzony. Jak ogłasza organizator tegorocznego Expo w Szanghaju, nie wszystkie pawilony zostaną jednak rozebrane. Spośród kilkudziesięciu z nich, pięć pozostanie na ulicach miasta i będzie nadal służyła. Wytypowane kraje przekażą wkrótce swoje pawilony, aby tak jak do dziś Wieża Eiffla, stały się symbolem i pamiątką po wydarzeniu.
Najlepsze budynki 2010 roku
Jury Międzynarodowego Festiwalu Architektury w Barcelonie każdego roku przyznaje kilkanaście wyróżnień dla obiektów z całego świata. Wśród nagrodzonych pojawiają się znane nazwiska, nie brak również małych i mniej znanych pracowni, których kunszt dostrzegli architekci, krytycy architektury oraz dziennikarze zasiadający w jury. Prezentujemy budynki, które wstrząsnęły ubiegłym rokiem.
Najlepsze osiedla mieszkaniowe na świecie
Boom mieszkaniowy, który szczególnie odczuwaliśmy w ubiegłych latach pokazał, że stare bloki to przeżytek. Chcemy mieszkać ładnie i wygodnie. Zobacz najlepsze realizacje mieszkaniowe z 2010 roku. W którym z nich chciałbyś zamieszkać?
Więzienie w nagrodę?
W Norwegii to możliwe! Pracownia Erik Møller Architects stworzyła więzienie, którego nie powstydziłby się niejeden polski deweloper. Nie ma tu betonu i krat, królują za to duże przeszklenia, cegła i ocynkowana stal na elewacji. Wszystko okraszone sztuką, bo na murach powstało jedno z najdroższych graffiti na świecie.
Stadion Olimpijski w Londynie już świeci!
Jeszcze niedawno wszyscy śledzili powstawanie stadionu na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Konstrukcja - gniazdo budziła ogromny podziw wśród publiczności. Minęły dwa lata i już w tym tygodniu zapłonęły światła na nowym stadionie olimpijskim, tym razem w Londynie.
Architektura w Pradze TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach
Czeska Praga jest znana z imponującego Starego Miasta, czerwonych dachów i pięknej secesji. Odkryjesz tu jednak nie tylko zabytki przeszłości, ale i nowoczesne realizacje współczesnych architektów, które umiejętnie wpasowują się w charakter miasta. Po obu stronach Wełtawy spotkasz szklane biurowce, minimalistyczne domy mieszkalne, a także ciekawe przykłady modernizmu.
Stadiony na Mundial 2022 w Katarze
Państwo, które swoją wielkością nie przekracza powierzchni województwa świętokrzyskiego buduje perły sportowej architektury. Za projekt pięciu wielkich stadionów, które mają powstać w Katarze, odpowiedzialne jest niemieckie biuro Albert Speer & Partner GmbH. Zobacz co szykują organizatorzy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022.
Najeżona Opera w Monachium
Stolica Bawarii wzbogaciła się o kolejne dzieło światowej architektury. Austriaccy architekci z pracowni Coop Himmelb(l)au, którzy zasłynęli tu kosmiczną bryłą BMW Welt, zaprezentowali niedawno swoje możliwości i wyobraźnię w sferze kulturalnej tego miasta. Zobacz najeżony budynek Bawarskiej Opery Narodowej.
Oscar Niemeyer skończył 103 lata!
Pomimo sędziwego wieku Oscar Niemeyer, jeden z najsłynniejszych architektów XX-wiecznego modernizmu nadal projektuje. W czwartek odbędzie się uroczyste oddanie najnowszego budynku jego projektu, który powstał w Hiszpanii. Już dziś o inwestycji Niemeyer Art Center w Aviles mówi się, że ma szansę powtórzyć sukces Bilbao.
Antonio Gaudi świętym?
Na początku listopada papież Benedykt XVI podczas wizyty w Barcelonie konsekrował największe dzieło Antoniego Gaudiego - bazylikę Sagrada Familia. Mówi się jednak, że to pierwszy krok do beatyfikacji katalońskiego architekta...
Magia świątecznego miasta
Święta tuż tuż! Na głównych placach wielkich miast stanęły imponujące choinki, a ulice rozbłysły tysiącami lampek. Zobacz najpiękniejsze dekoracje w Moskwie, Berlinie, Paryżu i innych światowych metropoliach.