architektura na świecie
Wieżowiec po metamorfozie najwyższy we Francji
Paryska dzielnica biznesowa La Defense wzbogaciła się o kolejny szklany wysokościowiec. Tour First zastąpił przestarzały biurowiec AXA, którego konstrukcję wykorzystali architekci z pracowni Kohn Pedersen Fox Associates.
Bezpieczne schronienie w rafie koralowej
Vincent Callebaut zaprojektował ekologiczną wioskę, która miałaby pomóc mieszkańcom stolicy Haiti, dotkniętych trzęsieniem ziemi. Poruszony ludzką tragedią architekt, chce oddać swój projekt za darmo. Niestety władze Port Au Prince nie mają pieniędzy na jego realizację.
Norman Foster próbuje dwa razy
Gdy coś się nie udaje, warto spróbować jeszcze raz. Tak było w przypadku projektu dzielnicy kulturalnej w Hong Kongu. Nawet najwięksi mają czasem "pod górkę".
Ekomuzeum pachnące drewnem
Ekomuzeum w Rennes we Francji to przykład zręcznego połączenia ekologicznego myślenia o przestrzeni z nowatorskimi rozwiązaniami budowlanymi, pokazujący jak wykorzystać energię, która płynie ze środowiska naturalnego.
Kaplica z widokiem na ocean
Skąpana w słońcu kaplica została ukończona niedawno, a już jest o niej głośno. Znajduje się na szczycie wzgórza w Acapulco, w Meksyku. Ten surowy, ale jednocześnie frapujący projekt pochodzi z pracowni BNKR Arquitectura.
Ikony architektury: Dzielnica przyszłości
W dawnym korycie rzeki powstał obiekt tak niezwykły, że mieszkańcy Walencji nazwali go miastem przyszłości. Miasto Sztuki i Nauki projektu Santiago Calatravy to jeden z najnowocześniejszych obiektów naukowych na świecie. I jeden z najlepiej zaprojektowanych.
Mediolan - stolica designu
Najwięksi projektanci i architekci z całego świata zjechali do Mediolanu na coroczne targi designu. Od 12 do 17 kwietnia można było oglądać najbardziej oryginalne projekty. Wśród nich instalacja Zahy Hadid i relaksacyjny mebel od Philippe'a Starcka.
Plac budowy World Trade Center
Po tragicznych zamachach z 11 września, kompleks World Trade Center znów pnie się w górę. Wielki plac budowy, jaki wyrósł na Manhattanie, połączył nazwiska takich gwiazd architektury jak: Santiago Calatrava, David Childs, Norman Foster, Frank Gehry, Fumihiko Maki, Richard Rogers i Daniel Libeskind. Pierwsze wystrzeliły w górę wieżowce.
Biblioteka pod chmurką
Niecodzienna biblioteka w Magdeburgu ma fasadę z odzysku, konstrukcję wykonaną z plastikowych skrzynek i innowacyjny design. Nie dziwi więc fakt, że Brytyjczycy uznali ją za najlepszy budynek 2010 roku.
Stare bloki do remontu!
Problem betonowych osiedli dotyczy wszystkich krajów bloku wschodniego. Polska nie jest w tej kwestii odosobniona. Zobacz modernizacje bloków mieszkalnych w Czechach i Słowacji.
Willis Tower - wieżowiec jak elektrownia słoneczna
A gdyby tak zamienić wieżowce w elektrownie słoneczne? Już niedługo będzie to możliwe dzięki zamontowaniu na fasadach drapaczy chmur odpowiednich kolektorów. Z korzyścią zarówno dla środowiska, jak i naszych portfeli.
Płaskie wieżowce i pożeracze śmieci
Rozstrzygnięto konkurs na najlepszy wieżowiec. Zwyciężyła koncepcja gigantycznego filtra, zbudowanego z wraków starych samochodów. Wśród innych eko-projektów młodych architektów pojawił się pomysły na Płaski Wieżowiec, Wieżę Umarłych, czy Kolekcjonera Odpadów. Organizatorem konkursu jest magazyn o wieżowcach EVolo.
Znamy najlepszy budynek Europy!
Wczoraj ogłoszono laureatów Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe. Zwyciężył gmach, który jeszcze do niedawna był kompletną ruiną. Rewitalizacji berlińskiego Neues Museum podjął się brytyjski architekt David Chipperfield. Zobacz zdjęcia>>
Drugie życie kopalni: HIT czy KIT?
Jak odnaleźć się w nowej globalnej gospodarce, jednocześnie nie niszcząc swojego dziedzictwa i historii? Na to pytanie wciąż próbują odpowiedzieć sobie mieszkańcy poprzemysłowej Europy. W Belgii industrialna przeszłość zaprocentowała na plus. W jednej z opuszczonych kopalń w Gandawie teraz uczą się studenci.
MASDAR - uczelnia na środku pustyni
Norman Foster zbudował szkołę... na środku pustyni. W przyszłości ma być częścią wielkiego ekomiasta. Niedawno oddany do użytku kompleks Masdar Institute of Science and Technology to początek wielkiego miejskiego eksperymentu ekologicznego!
Dziurawy wieżowiec w Dubaju prawie gotowy
Grochy stały się hitem mody w połowie ubiegłego wieku. Od niedawna ten sprawdzony wzór ubrań przenosi się w świat architektury. Dowodem tego może być najnowszy wieżowiec w Dubaju. Nakrapiany budynek o nazwie O-14 liczy ponad 1000 otworów.
House 135 - dom z Islandii
Dom jednorodzinny o mało oryginalnej nazwie, ale o ciekawych rozwiązaniach zaprojektowali islandzcy architekci z biura Kurtogpi Architects.
Architektoniczny hołd dla pingponga
Na niecodzienny pomysł wpadli Chińczycy, którzy od wielu lat dominują w światowym tenisie stołowym. W mieście Huainan (prowincja Anhui) zamierzają wybudować hotel w kształcie... pingpongowej rakietki. Będzie miał 150 metrów wysokości
Wieżowiec mieszkalny od Gehrego - HIT, czy KIT?
Olbrzymi, powleczony blachą wieżowiec przypomina topniejącą górę lodu. Któż inny mógłby zaprojektować tak charakterystyczny budynek jak nie sam Frank Gehry? To pierwszy wysokościowiec, z którym przypadło zmierzyć się starchitektowi. New York by Gehry stał się najwyższym budynkiem mieszkalnym Nowego Jorku, jednak czy najpiękniejszym?
Stadion Olimpijski w Londynie gotowy!
We wtorek zakończyła się budowa jednej z największych sportowych inwestycji. Stadion Olimpijski w Londynie oddano miesiąc przed terminem! W lipcu przyszłego roku roku zasiądą w nim tysiące kibiców letnich igrzysk olimpijskich. Budowa londyńskiej areny rozpoczęła się w 2008 roku, wtedy też ruszyły prace nad warszawskim Stadionem Narodowym, ten jednak wciąż pozostaje placem budowy.
Eduardo Souto de Moura - poeta architektury
Eduardo Souto de Moura został tegorocznym laureatem nagrody Pritzkera, nazywanej architektonicznym Noblem. W opinii jury, któremu przewodniczył Lord Peter Palumbo,"budynki tworzone przez Portugalczyka wymagają bliższego poznania, a nie tylko ukradkowego spojrzenia - jak poezja mają zdolność oddziaływania na emocje, jednak trzeba znaleźć czas, aby je wysłuchać."
6 budynków z Europy, który najlepszy?
Spośród ponad trzystu europejskich budynków zgłoszonych do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe, do ścisłego finału zakwalifikowano jedynie sześć. Szykuje się starcie gigantów, bo wśród autorów najlepszych europejskich realizacji znalazły się takie sławy jak Zaha Hadid, David Chipperfield, Jean Nouvel, czy Bernard Tschumi... Wybierz swojego faworyta i zagłosuj.
Architekt-filantrop buduje schroniska z tektury
Tysiące Japończyków pozbawionych dachu nad głową przebywają w tymczasowych schroniskach, a tam brakuje miejsca oraz prywatności. Shigeru Ban, japoński architekt znany z działalności charytatywnej opracował dla poszkodowanych modułowe schronisko.
Zaha Hadid podbiła Chiny
To, że Zaha Hadid jest zadeklarowaną przeciwniczką linii prostych wie każdy, jednak w swoim najnowszym budynku przeszłą samą siebie. Gmach Opery Narodowej w Guangzhou, w południowych Chinach, ma aż 64 różnie ukierunkowane fasady i ponad 40 rodzajów zakrzywień.
Najwyższa wieża na świecie
Od wczoraj stolica Japonii może pochwalić się najwyższą wieżą telewizyjną na świecie. Konstrukcja jest wciąż w budowie, jednak już prześcignęła 600-metrową wieżę z Kantonu, która od października nosiła to miano. Tokyo Sky Tree stało się też drugim po dubajskim wieżowcu Burj Khalifa, najwyższym budynkiem świata.
Niesamowite domy na sprzedaż
Nietypowa agencja nieruchomości z Londynu posiada w swojej ofercie łasy kąsek dla znawców i miłośników architektury. Nawet najbardziej wybredny klient znajdzie coś dla siebie.
Bierzmy przykład ze Słowenii!
Słowenia uznawana jest dziś za najszybciej rozwijający się kraj pośród dziesiątki nowych członków Unii Europejskiej. To niewielkie słowiańskie państewko coraz śmielej dobija się też do drzwi światowej architektury.
Projekty z przyszłości
Niektóre się już zestarzały. Ale nadal inspirują. Bo jednym z zadań architektury jest również stawianie pytań, o to, jak będzie wyglądał świat za kilkadziesiąt lat, gdybanie i wymyślanie nowych scenariuszy. Jak wyobrażają sobie przyszłość architekci?
Budują pierwszy budynek, który wyprodukuje energię
Masdar Headquarters będzie pierwszym na świecie budynkiem o dodatnim bilansie energetycznym. Znaczy to, iż będzie wytwarzał więcej energii niż jej zużywał.
Dom z zielonego wzgórza, HIT czy KIT?
Mała jaskinia z widokiem na Adriatyk? Czemu nie! Architekci z MVRDV zaprojektowali kompleks mieszkaniowy wkomponowany w stok pokryty soczystą zielenią. Trudno o bardziej harmonijne wkomponowanie architektury w krajobraz.