architektura na świecie

  • MOCCA Museum, Nowy Jork

    Komiksowe muzea

    Jeśli ktoś uważa, że komiks zalicza się do kultury niskiej, ten się myli. Już niedługo powstaną dwa duże muzea dokumentujące historię obrazkowych historyjek. A każdy niedowiarek powinien odwiedzić te miejsca.

  • Summer terrace for TV show, ZA BOR architects, taras dla TV show, ganek domu

    Lifting po rosyjsku: HIT czy KIT?

    W Rosji rekordy popularności bije program telewizyjny, w którym dom lub jego część poddawana jest szybkiej metamorfozie. Ulepsza się funkcję lub zmienia wizerunek obiektu.   Jaki przepis na "lifting" domu jednorodzinnego znaleźli Rosjanie?

  • 10025029 https bi

    Billboard na eksport

    W Berlinie można ostatnio poczuć się swojsko, całkiem jak w Polsce. Ojczyste akcenty gwarantuje ambasada przy Unter den Linden, której budynek postanowiono przykryć ogromnym billboardem.

  • Londyn 2012, Igrzyska Olimpijskie, Pawilon informacyjny
  • Rzeźba Marilyn Monroe w centrum Chicago

    Gigantyczna rzeźba Marilyn Monroe w Chicago

    Chicago to wielka galeria sztuki i kolejne jej eksponaty już nikogo nie dziwią. Chyba, że staje się nim 8-metrowa podobizna Marilyn Monroe w rozwianej wiatrem sukni...

  • Architekt Stéphane Malka buduje ze śmieci - Akademik ze zużytych palet w Paryżu

    Architektura ze śmieci: paryski szyk z drewnianych palet - HIT czy KIT?

    Wiele mówi się o architekturze zrównoważonej, ekologicznej, takiej która pozostaje w zgodzie z naturą. Pewien francuski architekt poszedł w tych rozważaniach o krok dalej - zaprojektował budynek z odpadków.

  • Ghery

    La Rioja: wyborne wino i mocna dawka architektury

    Wino z La Rioja, jednego z najstarszych regionów winiarskich Hiszpanii, charakteryzuje się aromatem malin i truskawek oraz delikatną nutą dębu. Jego kuszący smak zwabił tu największe sławy architektury: Zahę Hadid, Franka Gehry'ego, czy Santiago Calatravę.

  • Prora nad Bałtykiem, nazistowski ośrodek wczasowy na 20 tys. miejsc. Dziś powstaje tu hostel - Jugendherberge Prora

    Prora na Rugii - nazistowski moloch wczasowy

    W ośmiu gigantycznych blokach - każdy o długości pięciu boisk piłkarskich - miało wypoczywać jednocześnie 20 tys. robotników. Nigdy nie dokończone dzieło hitlerowskiej propagandy właśnie zamieniono w hostel młodzieżowy. Chcielibyście tam wypoczywać?

  • Kompleks wielofunkcyjny z dworcem autobusowym przy ulicach: Borowskiej, Suchej, Joannitów i Dyrekcyjnej we Wrocławiu

    WASZE PROJEKTY: dworzec autobusowy we Wrocławiu

    Dawid Celek prezentuje nam swój projekt dyplomowy na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wielofunkcyjny kompleks obejmujący m.in. wieżowiec, hotel i galerię handlową zaskakuje dynamiką formy architektonicznej i przemyślaną funkcją.

  • arabia saudyjska, world trade centre, world trade center, rijad, gensler, wieżowce, biurowiec

    World Trade Centre w Arabii Saudyjskiej

    W stolicy Arabii Saudyjskiej powstaje gigantyczna dzielnica finansowa o łącznej powierzchni 1 600 000 mkw. Jednym z biurowców będzie 300 metrowa wieża World Trade Centre, zaprojektowana przez londyński oddział firmy Gensler.

  • 9478742 https bi

    Architektura pod parasolem

    Dobra przestrzeń publiczna jest wiele warta - organizuje życie miasta i staje się wizytówką, przyciągającą rzesze turystów. Architekci prześcigają się więc w pomysłach na miejskie place i skwery. Bardzo często inspirują ich organiczne, naturalne formy, przypominające gigantyczne grzyby lub parasole.

  • TreeHotel

    Idealny hotel? To proste - domek na drzewie!

    Jesteś zmęczony? Chcesz odpocząć od zgiełku wielkiego miasta? Wybierz się na wakacje i zamieszkaj w hotelu na drzewie. Cena za nocleg wśród szumiących sosen to bagatela 330 euro.

  • zaha hadid, glasgow, szkocja, muzeum, riverside museum

    Zaha Hadid i nowe muzeum w Glasgow

    Choć uroczyste otwarcie miało miejsce dzisiaj, krytycy już wcześniej przyrównywali najnowszy budynek Hadid do hali hipermarketu z ogromnym parkingiem. A Ty co myślisz o najnowszej realizacji słynnej architektki? Zobacz i oceń - Muzeum Transportu w Glasgow.

  • Sala kongresowa w Perros Guirec, Francja, 1968-69, proj. Andre (Andrzej) Mrowiec

    Nieznane projekty polskich architektów

    Polscy architekci czasów PRL-u mieli nieograniczoną swobodę twórczą i wiele interesujących zleceń. Powstawały budynki odważne i niezwykłe, szkoda tylko, że to wszystko działo się za granicą... Zobacz projekty, których nie powstydziłby się sam Le Corbusier!

  • 9791502 https bi

    Architektura w Monachium TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach

    Monachium kojarzone jest głównie z piwnym świętem Oktoberfest. Zanim jednak zasiądziemy do biesiadnego stołu i jodłowania warto poznać miasto z innej strony, podążając szlakiem takich architektonicznych sław jak CoopHimmelb(l)au, Herzog & de Meuron, czy MVRDV.

  • Typowy dom kostka zamieniony w nowoczesną willę - Residence Schmuck we Frankfurcie, proj. Meixner Schluter Wendt

    Jak typowy dom "kostka" stał się nowoczesną willą

    Przechodząc obojętnie obok zaniedbanych reliktów architektury często nie zdajemy sobie sprawy jak wielki drzemie w nich potencjał. Właścicielom tego domu uświadomili go dopiero architekci z pracowni Meixner Schluter Wendt, którzy nieciekawą bryłę z lat 50. zaczarowali w ultranowoczesną willę.

  • Konsorcjum Winiarskie 'Ribera del Duero' w Hiszpanii, proj. Estudio Barozzi Veiga

    Estudio Barozzi Veiga. Architektura dobra jak wino

    Pracownia Estudio Barozzi Veiga znana jest w Polsce z niezwykle efektownego projektu Filharmonii Szczecińskiej. Jedną z najnowszych realizacji hiszpańskich architektów jest Konsorcjum Winiarskie "Ribera del Duero" położone w historycznym zakątku regionu Burgos w Hiszpanii.

  • Blok przy Oleanderweg, Halle, proj. Stefan Forster

    Wielka płyta i co dalej?

    Stefan Forster ma na koncie sporo wyburzeń. Lubi też zamurowywać klatki schodowe, przesuwać ściany i dobudowywać balkony. Wbrew pozorom nie sieje spustoszenia lecz skutecznie odmładza bloki. Zarządcy naszych blokowisk powinni się od niego uczyć!

  • 9736450 https bi

    "Zarośnięty" przystanek w Gdańsku: HIT, czy KIT?

    Czy wiaty przystankowe mogą zamienić się w prawdziwe ogrodowe oranżerie? Gdańszczanie przekonali się, że mogą. A Wy jak myślicie - warto przystrajać obiekty małej architektury zielonymi akcentami?

  • The Floating Island is lit up on Han River in Seoul May 23, 2011. The world's largest artificial 'floating island', housing three inter-connected cultural centres on Seoul's Han River, was unveiled to the public in the latest addition to the city's multi-billion dollar makeover last Saturday. Thousands of people turned out for the partial opening of the trendy 20,400 square-metre development, which was privately funded at a cost of about 88 million dollars. It is scheduled for completion in September. To match Reuters Life! KOREA-CULTURE/ REUTERS/Truth Leem (SOUTH KOREA - Tags: CITYSCAPE SOCIETY)

    Największa sztuczna wyspa na świecie

    W Seulu, na rzece Han pływa sztuczna wyspa. Floating Island to największa tego typu struktura na świecie. Olbrzymi budynek unoszący się na wodach rzeki Han mieści kulturalne centrum. W ubiegłą niedzielę świętowano połowiczne otwarcie tego kulturalnego centrum stolicy Korei Południowej. 88 milionowa inwestycja zostanie ukończona we wrześniu.

  • Jestico Whiles, W London, Leicester Square, Londyn, hotel

    W London - niezwykły hotel już otwarty

    Jeśli wybierasz się do Londynu na lipcową premierę Harrego Pottera, możesz zatrzymać się w nowoczesnym hotelu W London przy samym Leicester Square. Stamtąd jest już tylko kilka kroków do czerwonego dywanu...

  • Edouardo Souto de Moura - Muzeum malarki Pauli Rego w Cascai w Portugalii (2009)

    Souto de Moura: Budynki, które musisz zobaczyć!

    Architektonicznego Nobla otrzymał w tym roku Portugalczyk, Eduardo Souto de Moura. Wszystkie najważniejsze realizacje architekta znajdują się w jego rodzinnym kraju. Może planując wakacyjne eskapady warto uwzględnić je na swojej mapie podróży?

  • konkurs, włochy, przedszkole, Karolina Studzińska

    Sukces studentki architektury! We Włoszech zbuduje przedszkole

    Karolina Studzińska, absolwentka WA Politechniki Wrocławskiej, wraz z grupą młodych włoskich architektów, wygrała konkurs na projekt przedszkola i żłobka w miejscowości Brigniano Gera d'Adda we Włoszech. Jak się Wam podoba?

  • Euro 2012: Stadion piłkarski we Lwowie (Ukraina)

    Euro 2012: Budowa stadionów na Ukrainie się ociąga

    Jak podaje dzisiejsze wydanie "Dziennika Gazety Prawnej" (przeczytaj tutaj), opóźnienie w budowie Stadionu Narodowego może sięgnąć aż dziesięciu miesięcy. Sądząc jednak po stanie prac na Ukrainie, to nasi wschodni sąsiedzi mają chyba poważniejsze powody do niepokoju. Zdjęcia zrobiono 23 maja w Kijowie, Lwowie i Charkowie.

  • przedszkole, Słowenia, Lublana, Arhitektura Jure Kotnik

    Jure Kotnik i przedszkolaki

    Projektowanie dla najmłodszych to dodatkowe wyzwanie. Słoweński architekt Jure Kotnik udowodnił, że budynek z myślą o najmłodszych nie musi być karykaturą jakiejś baśniowej budowli. O wyglądzie tego przedszkola samodzielnie decydują jego mali podopieczni.

  • Stedelijk Museum, Amsterdam 2004-2011, proj. Benthem Crouwel

    Tak to robią architekci z Amsterdamu

    Holenderska pracownia Benthem Crouwel zasłynęła lewitującym domem jednorodzinnym w Alemre, a ostatnio projektem rozbudowy Muzeum Stedlijk w Amsterdamie, które ukończone zostanie w tym roku. Jeden z założycieli przyjedzie w czwartek do Krakowa.

  • Olympiabulgalows - Monachium

    Studenckie M1 przeżywa renesans

    Zaniedbana wioska olimpijska zamieniła się w małe Beverly Hills, a studenci zamieszkali w jednoosobowych willach.

  • Willa w Darvishabad, dom, Iran

    Dom na kurzej nóżce: HIT, czy KIT?

    Irański architekt Pouya Khazaeli Parsa łączy w swoich projektach inspiracje modernizmem i perską tradycją budowlaną. Połączenie tych dwu nazywa "Modersian space".

  • Anish Kapoor: Leviathan

    Daj się pochłonąć olbrzymowi [film]

    W secesyjnej hali wystawowej Grand Palais w Paryżu stanęła niezwykła rzeźba brytyjskiego artysty Anisha Kapoora, który znany jest z upodobania do nieludzkiej skali swoich  projektów. Wielką strukturę można oglądać zarówno z zewnątrz, jak i od środka - wtedy przypomina żyjący organizm, w którego wnętrzu właśnie się znaleźliśmy...

  • urbanistyka, architecture studio, kabul, afganistan

    Afganistan: Nowe miasto wyrośnie na pustyni

    Po latach rozdzierającego Afganistan konfliktu, jego obywatele znów optymistycznie patrzą w przyszłość. Futurystyczne miasto, które już za niecałe 15 lat ma wyrosnąć niedaleko Kabulu stanie się nową stolicą kraju. Jedyny warunek jego powstania to pokój.