architektura na świecie
Najlepszy budynek świata stoi w Barcelonie
Biurowiec Media-ICT w Barcelonie, zaprojektowany przez architektów ze studia Cloud 9 został uhonorowany tytułem najlepszego budynku świata podczas World Architecture Festiwal. Doceniono nowoczesne technologie
Muzeum Wojskowości w Dreźnie
Kolejny widowiskowy projekt Daniela Libeskinda ukończony. Szklany klin wbił się w zabytkowy gmach muzeum.
Paryż vs Nowy Jork. Które miasto wybierasz?
"Paris versuss New York, a tally of two cities" to album przeciwieństw. Nowojorski grafik i miłośnik Paryża, Vahram Muratyan w błyskotliwy sposób zestawia ze sobą uproszczone ilustracje architektury, stereotypowe wyobrażenia mieszkańców, czy umiejętnie zaobserwowane detale dwu wielkich metropolii.
Miejskie plomby
Od lat ceny gruntów w metropoliach stają się coraz wyższe, a każda wolna działka w mieście jest na wagę złota. Powstają więc plomby - nowe obiekty, wciśnięte pomiędzy istniejącą od dawna zabudowę. Czy wciskana w wolne miejskie przestrzenie nowe budynki muszą się upodabniać do sąsiadów? Wiele światowych realizacji pokazuje, że nie.
Dla Coop Himmelb(l)au nie ma rzeczy niemożliwych
Kończy się budowa jednego z najbardziej nieprawdopodobnych budynków w historii architektury. Skomplikowana do granic możliwości bryła Centrum Filmowego w Korei Południowej wprawia w osłupienie.
Helmut Jahn - między modernizmem a widowiskiem
13 października w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej odbędzie się wykład amerykańskiego architekta niemieckiego pochodzenia, Helmuta Jahna. Zaproszony w ramach trzeciej edycji festiwalu Warszawa w Budowie autor zabudowy berlińskiego Placu Poczdamskiego ma swoje doświadczenia odnieść do naszych kłopotów z planem zagospodarowania stołecznego Placu Defilad...
(Nie)zwykłe domy dla zwykłych ludzi
Energooszczędne budynki nie muszą być brzydkie - udowadniają studenci architektury z różnych krajów. Zobacz projekty domów stworzone podczas Solar Decathlon w USA. Oto architektura w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem.
Odyseja Kosmiczna Fostera
Na pustynnych terenach Nowego Meksyku pojawił się nietypowy obiekt przypominający swą sylwetką ufo. Inwazja obcej cywilizacji? Nie, to tylko kosmiczna realizacja biura Foster & Partners. Spaceport America to pierwszy komercyjny port lotniczy oferujący podróże w kosmos.
Odwrócony wieżowiec w Meksyku
Jak nazwać ten nieprawdopodobny budynek? Zobacz galerię prezentującą wywrotowy projekt pracowni BNKR Arquitectura.
Fotogaleria dnia: Architektura z odzysku
Szwajcarska firma Freitag specjalizuje się w recyklingu. Nie dość, że swoje produkty - oryginalne i kolorowe torby - wykonuje m.in. ze zużytych plandek na ciężarówki, to jej flagowy sklep w Zurichu od lat służy za wzorowy przykład wtórnego wykorzystania kontenerów w architekturze.
Projekty przyszłości - mniej betonu, więcej ekologii
Pływające miasta, które uratują przed klęską żywiołową, biura sprawdzające stan zdrowia pracowników, czy wreszcie wieżowce, w których znajdą się pola uprawne i pastwiska dla zwierząt. Futurystyczne projekty architektoniczne coraz bardziej realne.
Neosecesja? Zobacz dziwny dom w Londynie. HIT czy KIT?
Architekci z brytyjskiej pracowni Atmos Studio wyraźnie zatęsknili za klimatem secesyjnych kamienic. W swoim najnowszym projekcie linie proste ograniczyli do absolutnego minimum.
Architektura 60+
Domy spokojnej starości powstają jak grzyby po deszczu. Zobacz architektoniczną odpowiedź na problem starzejącego się społeczeństwa Zachodu.
Renzo Piano vs Le Corbusier, czyli nowy sąsiad słynnej kaplicy w Ronchamp
Przy słynnej kaplicy Notre-Dame du Haut w Ronchamp we Francji, zbudowanej w latach 50. XX wieku przez Le Corbusiera, powstał klasztor klarysek. Za projekt odpowiada włoski architekt Renzo Piano.
Nowy Dom Jabłkowskich w Warszawie. HIT czy KIT?
Przez lata narożnik ulic Chmielnej i Brackiej straszył prowizorycznym parkingiem i budami. Dziś w tym miejscu powstała architektoniczna plomba autorstwa Atelier 3 Girtler & Girtler. Czy efekt wypełnienia można uznać za udany? Wyraź swoją opinię i zagłosuj
Muzeum Sztuk w Tel Awiwie. Jego bryła to wizualna łamigłówka
Ostre kąty, załamania i flirt z geometrią sprawiają, że budynek telawiwskiego Muzeum Sztuk nikogo nie pozostawia obojętnym.
Dziesięć pomysłów na niebanalny dom
Na całym świecie, niezależnie od kręgu kulturowego, wielu ludzi marzy o przysłowiowym domku z ogródkiem. Niektórym to marzenie udaje się spełnić, a przy okazji zamieszkać w budowli pięknej, oryginalnej, a czasem nawet bardzo dziwnej.
Modernizm w Łodzi, przewodnik architektoniczny
Łódź kojarzona jest głównie z fabrykami czasów "Ziemi Obiecanej" oraz eklektycznymi kamienicami. Pomimo coraz większej "mody na modernizm" nadal niewielu wie, że w międzywojniu powstawały tam nowoczesne obiekty porównywalne do tych z Gdyni czy Warszawy.
Sanatorium Drużba - wypoczynek w "stacji kosmicznej"
Sanatorium Drużba w Kurpati na Krymie to jeden z najbardziej oryginalnych modernistycznych budynków na świecie. Karierę na zachodzie zrobił dzięki albumowi zdjęć Frédérika Chaubina. Przeczytaj relację z pobytu w tym niesamowitym budynku, którą przygotował autor bloga lessmore.blox.pl.
Betonowa podstawówka: HIT czy KIT
Posłalibyście do niej swoje dziecko?
Domy handlowe z prawdziwego zdarzenia
Promocje, obniżki, wyprzedaże, oferty "dwa za cenę jednego" - to na pewno przyciąga nas do sklepów. A czy do zakupów może zachęcić architektura? Patrząc na niektóre, zbudowane na świecie centra handlowe, można powiedzieć, że tak.
One World Trade Center - najwyższy budynek USA
Nowy Jork wciąż zapełnia urbanistyczną lukę, która powstała po tragicznych zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Na wielkim placu budowy szczególnie wyróżnia się konstrukcja wieżowca One World Trade Center (1WTC), zwanego także Freedom Tower. Przyjrzyjmy się mu bliżej...
Apartamentowce, mrówkowce i mieszkalne wieże
Budynki wielorodzinne, czyli bloki będą powstawać zawsze, ponieważ to skuteczny sposób rozwiązywania kwestii mieszkaniowych. Niektóre z nich, niezależnie od tego, czy są luksusowe, "zwykłe", czy wręcz przeznaczone dla najuboższych, potrafią mieć wyjątkowo ciekawe formy. Oto kilka przykładów.
Witaj szkoło! Najciekawsze budynki szkolne ostatnich lat
Zero linoleum i turkusowych lamperii na ścianach, w zamian przyjazne sale lekcyjne, boiska sportowe z prawdziwego zdarzenia i dobra architektura.
Pałac Kongresowy w Águilas. Siła umiaru od Estudio Barozzi Veiga
Pod koniec marca oddano do użytku Audytorium i Pałac Kongresowy Infanta Doña Elena w Águilas. Autorem tego projektu jest pracownia Estudio Barozzi Veiga, znana w Polsce z niezwykle efektownego projektu Filharmonii Szczecińskiej. Zobacz zdjęcia!
World Architecture Festival: finaliści wyłonieni!
Hala sportowa Na Skarpie z Bytomia, budynek biurowo-mieszkalny Thespian we Wrocławiu (Maćków Pracownia Projektowa) oraz koncepcja Miami Pier Museum of Latin American Immigrants (projekt niezrealizowany Macieja Jakuba Zawadzkiego) to polscy pretendenci do miana najlepszego budynku na świecie mijającego roku.
Sztuka między budynkami
Miasto to nie tylko budynki i ulice. Są artyści, dla których każda metropolia świata może stać się salą wystawową, lepszą niż muzealna, bo dostępną za darmo dla każdego! Oto przegląd prac twórców, którzy od ciasnych sal galerii wolą otwarte przestrzenie miast.
Kościół od Coop Himmelb(l)au. Hit czy kit?
W Hainburgu nad Dunajem powstał nowy projekt Coop Himmelb(l)au. Ekspresyjna bryła kościoła Marcina Lutra stanęła w centrum zabytkowego miasteczka. Wyobrażacie sobie taki kościół w którymś z polskich miast?
Zawód: Architekt/ka
Zaha Hadid jest bez wątpienia nie tylko najsłynniejszą architektką świata, ale też pierwszą kobietą, która w tym niezwykle zmaskulinizowanym zawodzie zrobiła wielką międzynarodową karierę. Jednak obecność kobiet w architekturze, choć często pomijana lub niedoceniana, nie ogranicza się tylko do działalności Zahy Hadid.
Thomas Heatherwick - architekt wyjątkowy
Dzięki uprzejmości F5 Trend Book przedstawiamy sylwetkę jednego z najbardziej znanych projektantów młodego pokolenia - Thomasa Heatherwicka. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z twórcą kontrowersyjnego B of the Bang oraz obejrzenia galerii jego pozostałych prac.