architektura na świecie
Nowoczesny wykwit technologii
Nowoczesny projekt międzynarodowego biura projektowego 10 Design zaskakuje zaawansowanymi technologiami. Jego wielowarstwowa fasada przypomina skórę człowieka.
Najlepsze stadiony świata
Czy polskie areny na Euro 2012 mają szansę z nimi konkurować?
Dom z widokiem na Hollywood
Nie wiemy do kogo należy ten dom, ale jedno jest pewne - to willa godna prawdziwego gwiazdora
Architektoniczne bliźniaki
Zobacz słynne budynki i ich znane sobowtóry. Czy podobieństwo stało się dziełem przypadku czy celowego zabiegu architekta, pewnie nigdy się nie dowiemy...
Dom projektu Franka Lloyda Wrighta na sprzedaż
Na rynku nieruchomości pojawiła się prawdziwa gratka. Dom zaprojektowany przez mistrza modernizmu może być Twój za bagatela 2,5 miliona dolarów.
Ordos - miasto duchów
"New York Times" napisał o tym mieście, że jest tu wszystko, oprócz... ludzi. Gigantyczna inwestycja rządu chińskiego, rozpoczęta w 2005 roku okazała się fiaskiem. Przewidziane dla półtora miliona ludzi miasto jest kompletnie puste.
Jednostka mieszkalna Le Corbusiera w płomieniach
Przyczyny pożaru słynnego założenia mieszkalnego Unite d`Habitation* w Marsylii nie są jeszcze znane, wiadomo natomiast, że wskutek ognia ucierpiała część mieszkań.
Mieszkać jak Fred Flintstone
Czy zastanawialiście się kiedyś jak mieszkało się w epoce kamienia? Właściciele Casa do Penedo, znajdującego się w górach Fafe w północnej Portugalii, zbudowali dom żywcem wyjęty z tej odległej epoki. Dom przywołujący skojarzenia z kreskówką o zabawnych Flintstone'ach, stał się jedną z największych atrakcji regionu i przyciąga rzesze turystów.
Na szlaku moderny: Willa Tugendhatów w Brnie
Remont ikony modernizmu dobiega końca. Od 6 marca słynną willę projektu Miesa van der Rohe będzie można znowu zwiedzać.
Fotogaleria dnia: londyński piętrus zaprojektowany od nowa
Na ulicach Londynu można zobaczyć niezwykły pojazd. To prototyp unowocześnionego Routemastera - symbolu brytyjskiej stolicy. Przeróbki ikony dokonali projektanci z Heatherwick Studio. Sądzicie, że nowy kształt autobusu się przyjmie?
Konstruktywiści rosyjscy - budowniczowie rewolucji
Choć wiele z projektów radzieckich konstruktywistów pozostała na papierze, ich wizje nadal zaskakują rozmachem i pomysłowością.
Budynek schowany w ziemi
Koncern naftowy BP konsekwentnie stara pokazać się opinii publicznej jako firma proekologiczna. To dążenie szczególnie wydać w architekturze rotterdamskiego biurowca firmy, który został w połowie zakopany w ziemi.
Skipark 360°, największy kryty stok narciarski świata
W tym roku pogoda w Polsce nie rozpieszcza fanów sportów zimowych, mimo to dla miłośników białego szaleństwa mamy dobrą wiadomość - pod Sztokholmem powstanie największy kryty stok narciarski świata.
Ricardo Legorreta - kolory modernizmu
Meksykański architekt Ricardo Legorreta odważnie operował kolorami przełamując stereotypowy wizerunek białej architektury modernistycznej. Oto kilka barwnych realizacji tego oryginalnego twórcy.
Pomniki świata, który najdziwniejszy?
Rekin na dachu, prezydent w skale, czy 6 metrowy kartofel?
Rok 2011 należał do Zahy Hadid
Pierwsza Dama światowej architektury odniosła znaczące sukcesy - od otrzymania Nagrody Stirlinga, poprzez oddanie do użytku Riverside Museum, Olimpijskiego Centrum Sportów Wodnych czy opery w Guangzhou, aż po prezentację nowych koncepcji, które lada chwila zostaną urzeczywistnione.
Czarna narośl w Bazylei
Po dwóch latach odbudowy, remontu i rozbudowy, Museum der Kulturen Basel zyskało nowy wygląd. Architekci z Herzog & De Meuron znów zaskoczyli odważną formą. Czy pozytywnie? Głosuj!
Fotogaleria dnia: Disneyland widmo
Budowa chińskiego ​Wonderlandu nigdy nie została ukończona. Miał być największym parkiem rozrywki w Azji, jednak łatwiej dziś spotkać tam rolnika uprawiającego ziemię, niż turystę szukającego zabawy.
Architektura z plastiku. Hit czy kit?
Co można zrobić z kilkuset metrów plastikowych peszli? Można wykorzystać je jako osłonę setek metrów kabli telefonicznych, albo... wybudować tymczasowy pawilon.
Projektowanie jest dla ludzi
Na fali buntu i rozczarowania nieludzką skalą urbanistyki modernizmu, projektanci rozpoczęli poszukiwania rozwiązań skoncentrowanych na człowieku i jego relacjach z otoczeniem. Prezentujemy przykłady
Ekstremalnie wąski budynek
Takie rzeczy tylko w Japonii...
Kosmiczne przejście graniczne
Przejścia graniczne z reguły nie są miejscami w których chcemy spędzić choćby chwilę dłużej niż to konieczne. Co innego jeśli mamy do czynienia z tak nietypowym obiektem jak nowa realizacja w gruzińskim Sarpi.
Domy przyszłości bez prądu
Liczby są bezwzględne. Ponad 40% szkodliwego dwutlenku węgla, emitowanego rocznie do atmosfery produkują... budynki. Średniej wielkości wieżowiec zużywa tyle prądu, co 2 tysiące domków jednorodzinnych. Wniosek? Architektura może poważnie zaszkodzić środowisku! Rozwiązanie? Budujmy energooszczędnie!
Ślimak z Saint Petersburga
Zobacz zakręcony projekt Duńczyków z pracowni BIG. Molo, które miałoby powstać na falach oceanu, wieńczy wielofunkcyjny budynek w kształcie olbrzymiej pętli.
Architektura ponad chmurami
Pośród nagich skał i alpejskich szczytów, na jednym ze zboczy Mont Blanc powstała nietypowa struktura inspirowana swetrem alpinisty...
Wieża w Tokio najwyższa na świecie
Już oficjalnie. Trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa.
Kościół w starym garażu
W miasteczku Springdale, w stanie Arkansas, powstała niezwykła świątynia. Kaplica św. Mikołaja w niczym nie przypomina typowej cerkwi, została zlokalizowana w... przebudowanym blaszanym garażu.
Mały dom w Sydney - ciasny ale własny
Ten australijski domek zdobył tegoroczną nagrodę World Architecture Festival w kategorii dom jednorodzinny. Powstał w miejscu małego parkingu. Chciałbyś w nim zamieszkać?
Dom, który unosi się nad wydmami
Pośród wydm angielskiego wybrzeża architekci z pracowni MOLE oraz JVA zaprojektowali dom letniskowy. Stworzyli nietypowy budynek, który nawiązuje zarówno do lokalnego budownictwa jak i ulotnego charakteru otaczających go wydm.
Życie w pudełku
Kontenery kojarzą się z budownictwem tymczasowym, nieatrakcyjnym wizualnie i niskiej jakości. Tymczasem projektanci coraz częściej udowadniają, iż mogą stanowić one nie tylko atrakcyjne tworzywo, ale także są odpowiedzią na kilka problemów współczesnej architektury.