architektura na świecie

  • Wizualizacja Muzeum w Dalian. Widok za dnia.

    Nowoczesny wykwit technologii

    Nowoczesny projekt międzynarodowego biura projektowego 10 Design zaskakuje zaawansowanymi technologiami. Jego wielowarstwowa fasada przypomina skórę człowieka.

  • AAMI Park, Melbourne, Australia, 2010, proj. Cox Architects and Planners

    Najlepsze stadiony świata

    Czy polskie areny na Euro 2012 mają szansę z nimi konkurować?

  • Nakahouse

    Dom z widokiem na Hollywood

    Nie wiemy do kogo należy ten dom, ale jedno jest pewne - to willa godna prawdziwego gwiazdora

  • Stadion we Wrocławiu i Zenith Concert Hall w Stasburgu

    Architektoniczne bliźniaki

    Zobacz słynne budynki i ich znane sobowtóry. Czy podobieństwo stało się dziełem przypadku czy celowego zabiegu architekta, pewnie nigdy się nie dowiemy...

  • Dom Hellera

    Dom projektu Franka Lloyda Wrighta na sprzedaż

    Na rynku nieruchomości pojawiła się prawdziwa gratka. Dom zaprojektowany przez mistrza modernizmu może być Twój za bagatela 2,5 miliona dolarów.

  • Ordos

    Ordos - miasto duchów

    "New York Times" napisał o tym mieście, że jest tu wszystko, oprócz... ludzi. Gigantyczna inwestycja rządu chińskiego, rozpoczęta w 2005 roku okazała się fiaskiem. Przewidziane dla półtora miliona ludzi miasto jest kompletnie puste.

  • brutalizm, le corbusier, modernizm, architektura, miasto, architekt

    Jednostka mieszkalna Le Corbusiera w płomieniach

    Przyczyny pożaru słynnego założenia mieszkalnego Unite d`Habitation* w Marsylii nie są jeszcze znane, wiadomo natomiast, że wskutek ognia ucierpiała część mieszkań.

  • kamienny dom, flinstone, portugalia, dom

    Mieszkać jak Fred Flintstone

    Czy zastanawialiście się kiedyś jak mieszkało się w epoce kamienia? Właściciele Casa do Penedo, znajdującego się w górach Fafe w północnej Portugalii, zbudowali dom żywcem wyjęty z tej odległej epoki. Dom przywołujący skojarzenia z kreskówką o zabawnych Flintstone'ach, stał się jedną z największych atrakcji regionu i przyciąga rzesze turystów.

  • Willa Tugendhatów w Brnie. Trwają ostatnie prace modernizacyjne

    Na szlaku moderny: Willa Tugendhatów w Brnie

    Remont ikony modernizmu dobiega końca. Od 6 marca słynną willę projektu Miesa van der Rohe będzie można znowu zwiedzać.

  • Nowy londyński autobus, Proj. Heatherwick Studio

    Fotogaleria dnia: londyński piętrus zaprojektowany od nowa

    Na ulicach Londynu można zobaczyć niezwykły pojazd. To prototyp unowocześnionego Routemastera - symbolu brytyjskiej stolicy. Przeróbki ikony dokonali projektanci z Heatherwick Studio. Sądzicie, że nowy kształt autobusu się przyjmie?

  • Budowniczowie rewolucji

    Konstruktywiści rosyjscy - budowniczowie rewolucji

    Choć wiele z projektów radzieckich konstruktywistów pozostała na papierze, ich wizje nadal zaskakują rozmachem i pomysłowością.

  • ekologia, holandia, group a, biurowiec, rotterdam. bp

    Budynek schowany w ziemi

    Koncern naftowy BP konsekwentnie stara pokazać się opinii publicznej jako firma proekologiczna. To dążenie szczególnie wydać w architekturze rotterdamskiego biurowca firmy, który został w połowie zakopany w ziemi.

  • Szwedzki Skipark

    Skipark 360°, największy kryty stok narciarski świata

    W tym roku pogoda w Polsce nie rozpieszcza fanów sportów zimowych, mimo to dla miłośników białego szaleństwa mamy dobrą wiadomość - pod Sztokholmem powstanie największy kryty stok narciarski świata.

  • Publiczna Biblioteka San Antonio w Austin, Texas, 1995

    Ricardo Legorreta - kolory modernizmu

    Meksykański architekt Ricardo Legorreta odważnie operował kolorami przełamując stereotypowy wizerunek białej architektury modernistycznej. Oto kilka barwnych realizacji tego oryginalnego twórcy.

  • najdziwniejsze pomniki świata

    Pomniki świata, który najdziwniejszy?

    Rekin na dachu, prezydent w skale, czy 6 metrowy kartofel?

  • Zaha Hadid- Pierwsza Dama światowej architektury.

    Rok 2011 należał do Zahy Hadid

    Pierwsza Dama światowej architektury odniosła znaczące sukcesy - od otrzymania Nagrody Stirlinga, poprzez oddanie do użytku Riverside Museum, Olimpijskiego Centrum Sportów Wodnych czy opery w Guangzhou, aż po prezentację nowych koncepcji, które lada chwila zostaną urzeczywistnione.

  • Museum der Kulturen Basel

    Czarna narośl w Bazylei

    Po dwóch latach odbudowy, remontu i rozbudowy, Museum der Kulturen Basel zyskało nowy wygląd. Architekci z Herzog & De Meuron znów zaskoczyli odważną formą. Czy pozytywnie? Głosuj!

  • Disneyland widmo

    Fotogaleria dnia: Disneyland widmo

    Budowa chińskiego ​Wonderlandu nigdy nie została ukończona. Miał być największym parkiem rozrywki w Azji, jednak łatwiej dziś spotkać tam rolnika uprawiającego ziemię, niż turystę szukającego zabawy.

  • Tymczasowy pawilon w Porto wzniesiony w systemie TUBE-IN. Budownictwo tanie, łatwe i estetyczne.

    Architektura z plastiku. Hit czy kit?

    Co można zrobić z kilkuset metrów plastikowych peszli? Można wykorzystać je jako osłonę setek metrów kabli telefonicznych, albo... wybudować tymczasowy pawilon.

  • pr

    Projektowanie jest dla ludzi

    Na fali buntu i rozczarowania nieludzką skalą urbanistyki modernizmu, projektanci rozpoczęli poszukiwania rozwiązań skoncentrowanych na człowieku i jego relacjach z otoczeniem. Prezentujemy przykłady

  • Flatiron- trójkątny budynek-żelazko autorstwa pracowni Eastern Design Office.

    Ekstremalnie wąski budynek

    Takie rzeczy tylko w Japonii...

  • Punkt graniczny w Sarpi na granicy gruzińsko-tureckiej, zaprojektowany przez J. Mayer H. Architects. Nowoczesne i nietypowe formy budynku zapraszają do Gruzji turystów, a jednocześnie stanowią świadectwo przemian jakie dokonują się w kraju.

    Kosmiczne przejście graniczne

    Przejścia graniczne z reguły nie są miejscami w których chcemy spędzić choćby chwilę dłużej niż to konieczne. Co innego jeśli mamy do czynienia z tak nietypowym obiektem jak nowa realizacja w gruzińskim Sarpi.

  • BedZED, Hackbridge, Londyn, Wielka Brytania, 2002

    Domy przyszłości bez prądu

    Liczby są bezwzględne. Ponad 40% szkodliwego dwutlenku węgla, emitowanego rocznie do atmosfery produkują... budynki. Średniej wielkości wieżowiec zużywa tyle prądu, co 2 tysiące domków jednorodzinnych. Wniosek? Architektura może poważnie zaszkodzić środowisku! Rozwiązanie? Budujmy energooszczędnie!

  • Molo w St Petersburgu na Florydzie, proj. BIG

    Ślimak z Saint Petersburga

    Zobacz zakręcony projekt Duńczyków z pracowni BIG. Molo, które miałoby powstać na falach oceanu, wieńczy wielofunkcyjny budynek w kształcie olbrzymiej pętli.

  • Z wnętrza kapsuły roztacza się niesamowity widok na postrzępioną sylwetkę alpejskich szczytów- ponad chmurami.

    Architektura ponad chmurami

    Pośród nagich skał i alpejskich szczytów, na jednym ze zboczy Mont Blanc powstała nietypowa struktura inspirowana swetrem alpinisty...

  • Najwyższa wieża telewizyjna na świecie świecie - Tokyo Sky Tree

    Wieża w Tokio najwyższa na świecie

    Już oficjalnie. Trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa.

  • Kaplica św. Mikołaja w Springdale (Arkansas, USA), 2010. Projekt- Marlon Blackwell

    Kościół w starym garażu

    W miasteczku Springdale, w stanie Arkansas, powstała niezwykła świątynia. Kaplica św. Mikołaja w niczym nie przypomina typowej cerkwi, została zlokalizowana w... przebudowanym blaszanym garażu.

  • Small House

    Mały dom w Sydney - ciasny ale własny

    Ten australijski domek zdobył tegoroczną nagrodę World Architecture Festival w kategorii dom jednorodzinny. Powstał w miejscu małego parkingu. Chciałbyś w nim zamieszkać?

  • Dune House w hrabstwie Suffolk, projekt: Mole Architects

    Dom, który unosi się nad wydmami

    Pośród wydm angielskiego wybrzeża architekci z pracowni MOLE oraz JVA zaprojektowali dom letniskowy. Stworzyli nietypowy budynek, który nawiązuje zarówno do lokalnego budownictwa jak i ulotnego charakteru otaczających go wydm.

  • IBA Dock Hamburg - Architektura z kontenerów

    Życie w pudełku

    Kontenery kojarzą się z budownictwem tymczasowym, nieatrakcyjnym wizualnie i niskiej jakości. Tymczasem projektanci coraz częściej udowadniają, iż mogą stanowić one nie tylko atrakcyjne tworzywo, ale także są odpowiedzią na kilka problemów współczesnej architektury.