polska architektura

  • 27.10.2006 , WARSZAWA , UL. KORZONA 2 , OTWARCIE PRZEDSZKOLA IM. KROLA MACIUSIA I , PRZEDSZKOLE

    Przedszkole z salą-dynią

    Aula w kształcie dyni, atrium z diodami zamontowanymi w podłodze tworzącymi gwiazdozbiór, a w salach rolety sterowane pilotem - tak wygląda otwarte w październiku przedszkole na Targówku. Autorem projektu przedszkola jest Piotr Płaskowicki.

  • Po lewej projekt najwęższego domu w Warszawie, a może i na świecie. Inwestycja zmieści się w szparze między blokami przy Żelaznej 74 i Chłodnej 22

    Dom cienki jak zapałka. Kto w nim zamieszka?

    Między kamienicą przy Żelaznej 74 a jedenastopiętrowym wieżowcem przy Chłodnej 22 w Warszawie powstanie dom, który w najszerszym miejscu ma 152 cm.

  • 9850633 https bi

    Portfolio miesiąca: Pracownia111

    Przez miesiąc pokazywaliśmy Wam portfolia młodych pracowni architektonicznych. W sondażu  wybraliście pracownię, która Waszym zdaniem przedstawiła najlepsze projekty. Zobacz wyniki!

  • Osiedle Górczewska Park. Warszawa, ul. Górczewska 181, proj JEMS Architekci

    J.W. Construction + JEMS = Osiedle Górczewska Park

    Osiedle Górczewska Park to wynik współpracy największego polskiego dewelopera J.W. Construction i jednej z najbardziej cenionych pracowni architektonicznych w Polsce - JEMS Architekci. Rachunek na plus, czy na minus?

  • Pałac Kultury i Nauki w 1955 roku

    Socrealizm - trudne dziedzictwo, którym można się chwalić

    Socrealistyczne zespoły budynków, choć zostały wzniesione w trudnym powojennym okresie i są kojarzone ze stalinizmem, powinny być w całości poddane ochronie konserwatorskiej - oceniają eksperci. To obiekty wyjątkowe w dziejach polskiej architektury!

  • 9825662 https bi

    Architektura we Wrocławiu: TOP 10 najciekawszych budynków ESK 2016

    Zobacz czym pochwalić się może najbardziej europejskie z polskich miast. Na architektonicznej mapie Wrocławia, które już w 2016 roku będzie nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zobaczysz min.: pierwszy w Polsce dom na wodzie, wieżowiec sięgający nieba, biurowiec, którego za rok już nie będzie, a także najpiękniejsze apartamentowce i wyjątkowe hotele.

  • Cottbus, osiedle Sachsendorf-Madlow

    Blokowiska: reaktywacja - to możliwe!

    Jednym z elementów poszukiwania najlepszych sposobów odnowy osiedli jest czerpanie z doświadczeń innych. Według specjalistów z Niemiec blokowiska można zmienić w idealne miejsce do życia - o tym jak tego dokonać, opowiadali w weekend na Targówku.

  • poznań, dom jednorodzinny, dom, neostudio, neostudio architekci, polska, adaptacja

    Dom jednorodzinny z odzysku, nie miał okien i straszył

    Neostudio to dziś jedna z najbardziej rozpoznawalnych pracowni w Wielkopolsce. Ten projekt postawił przed nimi ambitne zadanie - adaptację starego i opuszczonego budynku na dom mieszkalny. Sprostali mu bez zarzutu, zobaczcie efekty.

  • wrocław, dom na wodzie, DNW, Kamil Zaremba

    Dom Na Wodzie we Wrocławiu - pierwszy w Polsce!

    O planach pływającego domu głośno było już w 2009 roku. Nikt wtedy nie wierzył w ich powodzenie. Kamil Zaremba nie dał jednak za wygraną, przetarł wszelkie możliwe szlaki i dziś pochwalić się może pięknym widokiem na nurt Odry ze swojego wodnego lokum.

  • 9781791 https bi

    UFO w Warszawie, poznaj "obcych"

    16 czerwca warszawski Plac na Rozdrożu zamieni się w lądowisko dla UFO. Nieoczekiwaną okupacją fontanny (Unexpected Fountain Occupation) zajmą się przybysze z francuskiego kolektywu EXYZT! Kim są i czego możemy się po nich spodziewać? Zobaczcie sami!

  • Takie osiedle powstanie w Eko Parku na Mokotowie

    Osiedle Eko-Park prawie gotowe

    Trzy budynki o nazwie Apartamenty Grazioso będą ostatnim elementem kompleksu osiedla Eko-Park w Warszawie. To także jeden z ostatnich projektów, które stworzył Stefan Kuryłowicz.

  • "Time Machine" na Dworcu Centralnym

    Dworzec Centralny po remoncie, z wieżą do teleportacji!

    W hali Dworca Centralnego w Warszawie stanęła zagadkowa konstrukcja. Wehikuł mieści dwie osoby, a podróż nim można odbyć codziennie w godzinach 12:00 - 20:00.

  • Kolejny apartamentowiec położony jest również w ścisłym centrum, nieopodal Placu Grzybowskiego i historycznej ulicy Próżnej.

    Apartamentowce Top 10. Tak mieszka Warszawa!

    Zobacz na jakie luksusy stać najbogatszych warszawiaków. W bryłowym rankingu prezentujemy 10 topowych adresów, na które pozwolić mogą sobie tylko nieliczni.

  • Fabryka Projektowa ArC2

    Apartamentowce na błysk

    Architekci z Fabryki Projektowej ArC2 lubią eksperymentować z materiałami. W swoim najnowszym projekcie stworzyli szarą fasadę, która połyskuje kolorami tęczy. Jak uzyskali taki efekt? To proste użyli ceramicznych kafelków.

  • SLOWA KLUCZOWE:

    Biurowiec za 50 milionów, tanio?

    - Chcieliśmy, aby budynek nie był ponadstandardowo drogi oraz reprezentował wysoką jakość architektoniczną - mówią architekci z pracowni Projekt Grupa Sławomir Kostur, którzy wygrali konkurs na budynek biurowy w Bielanach Wrocławskich. Deweloper koszt inwestycji szacuje na mniej więcej 50 mln zł.

  • 9739945 https bi

    Projekty Stefana Kuryłowicza

    Stefan Kuryłowicz pozostawił po sobie kilkadziesiąt budynków, wiele z nich to kluczowe obiekty stolicy. Prezentujemy kilka ostatnich projektów architekta, które są obecnie w realizacji.

  • polska architektura, top 10, dzieci, sala koncertowa, isba grupa projektowa, warszawa

    10 budynków na Dzień Dziecka

    Przyjazne szkoły, kolorowe przedszkola, teatry, a nawet muzea. W Polsce powstaje coraz więcej budynków projektowanych tylko i wyłącznie z myślą o najmłodszych. Jeśli nie znasz jeszcze takich miejsc, koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem.

  • 09.09.2010 WARSZAWA , WYREMONTOWANA KAMIENICA ZE SZKLANA KOPULA U ZBIEGU ULIC SPACEROWEJ I KLONOWEJ . FOT. ROBERT KOWALEWSKI / AGENCJA GAZETA

    Remont modernistycznej kamienicy: HIT, czy KIT?

    Wspólnoty mieszkaniowej nie stać było na gruntowny remont. Na ratunek przyszedł prywatny inwestor, tylko czy rzeczywiście uratował tę kamienicę? Oceńcie sami!

  • domicz, rewitalizacja, polska architektura, renowacja, adaptacja, biurowiec, polska, opole, ARTPUNKT

    Rewitalizacja z Opola. PRL-owski blok zmienił się nie do poznania!

    Za zaniedbany hotel robotniczy z lat 70. wzięli się specjaliści od metamorfoz budynków - Małgorzata i Antoni Domicz. Efekt końcowy zaskoczył wszystkich.

  • 9694385 https bi

    Pływający skate park w Miami

    Młoda polska pracownia SCOLIOSIS z Wrocławia zajęła czwarte miejsce w amerykańskim konkursie DawnTown w Miami. Nagrodę zdobyła za projekt pływającej sali koncertowej, która za dnia pełnić ma zgoła inną funkcję...

  • Stadion we Wrocławiu nabiera kształtów

    Stadion we Wrocławiu - lampion nabiera kształtów

    Gotowa jest już korona, ale w środku obiektu do wykonania pozostało jeszcze wiele prac wykończeniowych. Wykonawca podtrzymuje, że stadion będzie gotowy do końca czerwca.

  • Projekt budynku komisji sejmowych

    Będzie rozbudowa Sejmu, posłom jest za ciasno

    Nowy, 23-metrowy budynek ma powstać w kompleksie sejmowym. Szklana bryła stanie w miejscu wyasfaltowanego dziedzińca u zbiegu Górnośląskiej i Maszyńskiego. Autorem projektu jest Bolesław Stelmach.

  • Gdyński Szlak Modernizmu, modernizm, architektura międzywojenna

    Startuje Gdyński Szlak Modernizmu

    Gdynia będzie się chwalić swoim modernizmem. Postawiła na promocję przedwojennej architektury.

  • Woman in hard hat holding drafts with towers in background --- Image by cultura/Corbis

    Architektów z uprawnieniami coraz więcej!

    W Polsce jest już blisko 10 tysięcy uprawnionych do wykonywania zawodu architektów. A Ty kiedy zrobisz swoje uprawnienia?

  • 15.11.201 KRAKOW , MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ ` MOCAK ` NA KRAKOWSKIM ZABLOCIU W FABRYCE OSKARA SCHINDLERA ,

    MOCAK - nowe muzeum, nowoczesny budynek

    Dziś oficjalne otwarcie MOCAK-u w Krakowie. To pierwsze w Polsce muzeum sztuki współczesnej wybudowane od podstaw po II wojnie światowej. Betonowy budynek powstał na terenie zabytkowej Fabryki Schindlera, a autorem projektu jest włoski architekt Claudio Nardi. Zobacz jak powstawał.

  • dworzec,modernizm, katowice, pkp, przebudowa, modernizacja

    Dworzec w Katowicach można było uratować, teraz jest już za późno

    Kontrowersje wokół budowy nowego dworca w Katowicach. Piotr Żuchowski, generalny konserwator zabytków, unieważnił postanowienie śląskiego konserwatora w sprawie nowego zagospodarowania placu Szewczyka. To oznacza, że architekci, którzy przestrzegali przed rozpoczęciem budowy w tym miejscu, mieli rację.

  • Pierwszym krokiem rewitalizacji osiedla WUWA będzie odbudowa spalonego budynku przedszkola,

    WUWA wypięknieje w ciągu trzech lat

    Jak donosi serwis tuwroclaw.com, jedna z najbardziej zaniedbanych perełek wrocławskiego modernizmu najdalej za trzy lata znów będzie błyszczeć. Pierwszym krokiem rewitalizacji osiedla WUWA będzie odbudowa spalonego budynku przedszkola.

  • Pawilon jak statek kosmiczny (UFO) na placu Na Rozdrożu, proj. EXYZT

    UFO w Warszawie: HIT, czy KIT?

    Ten kosmiczny pomysł zrodził się w głowach artystów z międzynarodowego kolektywu EXYZT. Pawilon przypominający latający talerz stanie w czerwcu na placu Na Rozdrożu. Przez całe wakacje będzie tam można moczyć nogi w basenie, wylegiwać się z drinkiem na leżaku i nie tylko...

  • Twarze Małopolski - XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego - 14 i 15 maj 2011 r., Instalacja LATALAdesign

    Labirynt ze sznurków na Małym Rynku

    Krakowska przestrzeń miejska przeżywa w ostatnim czasie oblężenie. Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o pawilonie, który stanął na placu Szczepańskim. Do niedzieli można było oglądać inną ciekawą instalację architektoniczną zatytułowaną "Powiązania". Las falujących sznurków powiewał do niedzieli na Małym Rynku.

  • 9584966 https bi

    Pawilon Miłosza w Krakowie: HIT czy KIT?

    Na słynnym z kontrowersyjnej rewitalizacji Placu Szczepańskim, pojawił się futurystyczny pawilon wystawienniczy. Czy najeżony multimediami obiekt ma szansę poprawić wizerunek tego miejsca?