polska architektura

  • Moderna

    Gdynia stawia na Modernizm

    Władze Gdyni postanowiły wykorzystać cenną architekturę do promocji miasta. Tak powstał pierwszy w Polsce Szlak Architektury Modernistycznej. Wybraliśmy dla was TOP 10 gdyńskiej moderny. Naprawdę warto tam pojechać!

  • Instalacja Add or Alive

    Oddychający budynek Add or Alive

    Oddychający budynek Add or Alive powstanie w Katowicach, przy ul Mariackiej 10. Artystka Matylda Sałajewska i holenderski architekt Jan Körbes użyli do projektu billboardy z odrzutu.

  • Tarnów. 1000 lat nowoczesności

    Tarnów. 1000 lat nowoczesności

    Jeżeli nie macie planów wakacyjnych na sierpień, proponujemy wycieczkę z cyklu "przyjemne z pożytecznym". W ramach projektu "Tarnów. 1000 lat nowoczesności" ruszyła wystawa prezentująca historię przedwojennych Mościc - modernistycznej dzielnicy Tarnowa, zanurzonej w bujnej zieleni.

  • Pk-house

    W prostocie siła! Zobacz domy od Tamizo

    Łodzianie z Tamizo Architects Group projektują ambitnie, łącząc funkcjonalność z wyjątkową prostotą swoich budynków. Słowa "less is more" architekta Miesa van der Rohe nie są im obce zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Zobacz jak swoje ideały wykorzystują w projektowaniu domów.

  • Nowa siedziba PZPN. Widok od frontu budynku.

    Nowe wizualizacje przyszłej siedziby PZPN

    Niedaleko Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie powstanie nowa siedziba Polskiego Związku Piłki Nożnej. Projekt z pracowni Konior Studio zapowiada się niezwykle interesująco. A Wy co o nim sądzicie?

  • Nowy budynek Instytutu Historycznego. Wizualizacja.

    Nowy budynek Instytutu Historycznego UW

    W marcu 2010 roku rozpoczęto prace budowlane nad nowym budynkiem naukowo - dydaktycznym Instytutu Historycznego UW. Prawdopodobnie już za kilka miesięcy studenci warszawskiej uczelni będą się mogli cieszyć nowym obiektem.

  • 10081281 https bi

    Portfolio miesiąca: deigie architekci

    Po raz drugi wybraliście najlepsze portfolio. Za najlepsze uznaliście projekty łódzkiej pracowni deigie architekci. Zobaczcie wyniki sondażu.

  • Widok od strony ul. Senatorskiej: od lewej Pałac Biskupów Krakowskich, nowy budynek, Pałac Małachowskich

    Nowoczesny pałac przy Placu Zamkowym?

    "Projektujemy modernistyczny budynek z wysokim dachem, prostym, eleganckim detalem" - tak charakteryzuje nowy pomysł architekt z RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. Obiekt ma powstać w bardzo prestiżowym miejscu - tuż przy placu Zamkowym. Nic dziwnego, że ta koncepcja wzbudza coraz większe emocje i kontrowersje.

  • Park rozrywki w Grodzisku Mazowieckim

    Adventure World Warsaw - magiczny park rozrywki pod Warszawą. HIT czy KIT?

    Za trzy lata w Grodzisku Mazowieckim nastąpi otwarcie gigantycznego parku rozrywki - Adventure World Warsaw. Będzie to pierwszy w naszej części Europy park tematyczny podobny do Disneylandu.

  • Projekt kolektury Lotto, autorstwa WWAA

    Kiosk Lotto. Zamiast żółtej budy - nowoczesny pawilon od WWAA

    O warszawskiej pracowni WWAA wspominamy nie po raz pierwszy, autorzy Polskiego Pawilonu na Expo w Chinach, zaskoczyli nas po raz kolejny. Architekci wygrali konkurs na kiosk kolektury Lotto. Stare i mało atrakcyjne budki, zastąpić ma wielofunkcyjny mebel miejski.

  • Prudential

    Prudential, historia jednego budynku

    Do momentu wybudowania Pałacu Kultury i Nauki, Prudential był najwyższym budynkiem w Polsce. Poznaj historię wieżowca, który stał się symbol nowoczesnej Warszawy międzywojnia.

  • Bartosz Mucha, 52 lazy weeks

    Paraarchitektura: najdziwniejsze pomysły na dom

    Bartosz Mucha musiał być konsekwentny. Postanowił w ciągu roku stworzyć kilkadziesiąt projektów domów. W ten sposób powstała kolekcja wyjątkowych projektów nazwana "52 leniwe tygodnie". Prezentujemy wybrane prace, a wśród nich dom-TESCO, dom-mebel, a nawet dom-konfesjonał...

  • Dom w Poznaniu łączy ciepło rodzinnego ogniska z dobrze prosperującym biznesem.

    Dom dla przedsiębiorczej rodziny

    Dom w Poznaniu łączy ciepło rodzinnego ogniska z dobrze prosperującym biznesem.

  • Biurowiec w Kopalni

    Biurowiec w kopalni węgla [Zalewski Architecture Group]

    Wyłączone z użytku kopalnie to szansa na rozwój biznesu. Przykładem może być elegancki biurowiec, który wyrósł nieopodal hałd i dawnych szybów. W przyszłości powstaną tu "Nowe Gliwice".

  • 9986130 https bi

    Port Praski - nowe centrum Warszawy według JEMS

    Tu gdzie dziś wałęsają się bezpańskie psy, straszą ceglane baraki i wraki statków powstaną drapacze chmur i ekskluzywne mieszkania w portowych dokach. Koparki wjadą na budowę już za rok.

  • Tegoroczny labirynt w Kurozwękach. Wykonano go na polu kukurydzy, jest największy w Polsce

    Labirynt w polu kukurydzy, orientuj się!

    Jedyne takie miejsce w Polsce! Ponad czterokilometrowy labirynt w polu kukurydzy zostanie otwarty w sobotę.

  • Centrum Profilaktyki Nowotworów Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie - pierwsza tego typu placówka w Polsce, proj. APA Kuryłowicz

    Centrum Profilaktyki Onkologicznej na Ursynowie [proj. Kuryłowicz & Associates]

    Najnowsza warszawska klinika niczym nie przypomina tradycyjnych placówek. Jej nowoczesna architektura ma zapewnić godne warunki korzystania z publicznej służby zdrowia.

  • Dom igloo we Wrocławiu, proj. Witold Lipiński

    Dom Igloo na trudne czasy

    Dom Igloo wymyślony przez wrocławskiego architekta Witolda Lipińskiego to jeden z najbardziej oryginalnych domów jednorodzinnych w Polsce.

  • Biuro87a Architekci, rewitalizacja, polska architektura, amfiteatr, polska, przebudowa, opole, Małgorzata Adamowicz- Nowacka, Marek Nowacki, Sabina Curzytek- Rabenda

    Amfiteatr w Opolu po remoncie

    Po ponad 50-latach, słynny obiekt doczekał się gruntownej przebudowy. Estrada ożywa nocą, rozświetlona światłami LED-owymi.

  • Modernizm w Warszawie

    Archimapa - spaceruj szlakiem moderny

    Jarosław Trybuś i Grzegorz Piątek przygotowali architektoniczną mapę Warszawy. Zaznaczyli na niej sto kluczowych budynków międzywojnia - od stylu dworkowego, po skrajną awangardę. Przespaceruj się z nami ich śladem!

  • Na muzeum ma dominować wieża widokowa.

    Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli - nowe wizualizacje

    Masywny budynek na osi al. Wojska Polskiego i Bramy Straceń, dwa pawilony po bokach, a pośrodku historyczny pl. Gwardii. Do tej koncepcji doszła jeszcze wieża widokowa, przypominająca wielki peryskop obrócony w stronę Wisły.

  • Nowy budynek Politechniki Opolskiej powstanie na terenu kampusu przy ul. Prószkowskiej

    Newton, nowy budynek Politechniki Opolskiej

    Pracownia Heinle, Wischer Und Partner Architekci zwyciężyła w konkursie na nowy budynek Politechniki Opolskiej. Newton składać się będzie z czterech brył, które pomieszczą: bibliotekę, aulę, stołówkę i salę seminaryjną. Projekt konkurował z innymi 47 pracami (niektóre z nich zobaczysz tutaj).

  • SPOT PROMUJACY POLSKA PREZYDENCJE W EU

    FILM promujący Polską Prezydencję w EU - architektura i taniec

    Tomek Bagiński i Agustin Egurrola stworzyli taneczną miniaturę by pokazać rolę Polski w budowaniu wspólnoty państw Europy. Czy film skutecznie wypromuje Polską Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej?

  • v

    Muzeum Kereza zagrożone. Czy w ogóle powstanie?

    Pozwolenie na budowę muzeum miało być gotowe we wrześniu ubiegłego roku, a do dziś Christian Kertez nie złożył nawet wniosku o wydanie tego dokumentu. Co dalej z losami stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej?

  • Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, proj Tomasz Konior (Konior Studio)

    Siedziba NOSPR w Katowicach - akustyczny eksperyment Tomasza Koniora

    Architekt nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach zdradza nam tajniki projektowania sali koncertowej.

  • Stadion Narodowy Warszawa. Główny stadion Euro 2012 będzie kosztował blisko 2 mld złotych

    Stadion Narodowy - najdroższy na świecie

    Znany polski architekt Edmund Obiała budował stadiony na całym świecie. W wywiadzie dzieli się swymi spostrzeżeniami na temat wysokich kosztów budowy Stadionu Narodowego. - To w końcu nie jest żadne cudo techniki, żeby tyle kosztowało - mówi.

  • UFO na Rozdrożu już działa!

    UFO wylądowało w Warszawie

    UFO wylądowało na Rozdrożu i rozpoczęło nieoczekiwaną okupację fontanny. Za ten niezidentyfikowany obiekt odpowiada artystyczny kolektyw EXYZT. Artyści przez dwa letnie miesiące będą animować wydarzenia kulturalne i zachęcać do relaksu przy białym spodku.

  • Demonstracyjny Dom Pasywny koło Złotowa, proj. Dom Architektów.

    Dom pasywny i z pasją do architektury

    Postawiono na eliminację chemii budowlanej i naturalne materiały. Powstał dom, który nie tylko oszczędza energię, ale także cieszy oko.

  • Ruiny Warszawy i odbudowa stolicy po wojnie

    Ruiny Warszawy na starych fotografiach

    Unikatowe zdjęcia stolicy pokazujące niewyobrażalną skalę powojennych zniszczeń oraz żmudny proces odbudowy stolicy prezentowane były niedawno w Domu Spotkań z Historią w Warszawie

  • Dworzec Centralny w remoncie

    Dworzec Centralny - odkurzona ikona

    O to dlaczego "święte kamyczki" powinny pozostać na Centralnym i czy dobry miejski design ma szansę zaistnieć w Warszawie pyta Agnieszka Kowalska. Rozmowa z Jerzym Porębskim z Towarzystwa Projektowego.