polska architektura
Mistrzowie Architektury: MVRDV
Już w najbliższy czwartek 12 maja o godzinie 18:00 odbędzie się kolejny wykład z cyklu Mistrzowie Architektury. W sali audytoryjnej ING Banku Śląskiego (ul. Sokolska 34) w Katowicach będzie można posłuchać Nathalie de Vries, jednej z trojga partnerów-założycieli znanej holenderskiej pracowni architektonicznej MVRDV.
ARCHISŁAW: Szał konkursów
Wraz z magazynem Zawód:Architekt zapraszamy na kolejny odcinek komiksu z cyklu humor architekta.
Geocentrum we Wrocławiu
W poniedziałek wmurowano kamień węgielny pod budowę jednego z najnowocześniejszych kompleksów uczelnianych w Polsce. Czarna bryła pomieści wnętrza z laboratoriami i pracowniami, a na dachu znajdą się zielone ogrody.
Spór o NCS S 2050-Y30R
Pod tą techniczną nazwą kryje się odcień ugru, koloru pomarańczowo-jasnobrązowego, na który pomalowane zostaną elewacje Dworca Głównego we Wrocławiu. Będzie ciemniejszy i bardziej kontrastowy niż zakładano dotychczas. Czy to dobry wybór?
Legia: parking zamiast zabytku
- Ogromnym uszczerbkiem dla naszej kultury jest utrata tak cennego obiektu - pisze nasz czytelnik i przesyła zdjęcia z rozbiórki modernistycznego kompleksu basenów Legii w Warszawie. W jego miejscu powstanie parking na 700 aut, który służyć ma odnowionemu niedawno stadionowi.
Stadion Narodowy z nieco innej perspektywy
Z zapartym tchem śledzimy wieści z budowy największej i najdroższej areny sportowej w Polsce. Czy warszawiacy będą zadowoleni z gigantycznego Stadionu Narodowego, który powstaje przy Wiśle? Przekonamy się o tym już w wakacje, kiedy nastąpi uroczyste otwarcie. Dziś prezentujemy Wam stadion z lotu ptaka. Jak Wam się podoba?
Apartamenty przy plaży - HIT, czy KIT?
Wysokie hotele, a nawet całe osiedla wieżowców wpisały się na stałe w krajobraz południowych wybrzeży Europy. Teraz czas na Bałtyk! W Mielnie powstaje luksusowy apartamentowiec, zaledwie kilkanaście kroków od plaży. Deweloper chwali się, że "to jedyna inwestycja w Polsce budowana tak blisko morza".
Solpol do rozbiórki, czyli budynek legenda znika z mapy Wrocławia
To już pewne. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych budynków Wrocławia przestanie istnieć. Solpol I przy ulicy Świdnickiej, który stał się już ikoną postmodernizmu zostanie wyburzony na jesieni 2012 roku.
Nowoczesna klinika powstanie we Wrocławiu
We Wrocławiu powstanie nowoczesna klinika dla dzieci chorych na nowotwory. Projekt nowoczesnego gmachu pochodzi z pracowni Hoppe Sommer Plannungs ze Stuttgartu, która wygrała konkurs architektoniczny.
Budynek jak transatlantyk "zacumuje" w Szczecinie
Praca warszawskiego biura Płaskowicki & Partnerzy Architekci zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na projekt Muzeum Morskiego. - Zaprojektowaliśmy go jako kadłub statku, który "zaparkował" przy Odrze - mówią architekci. Głosuj HIT, czy KIT?
Floating Arena, nie tylko dla olimpijczyków
Szczecin to miasto portowe, przez wieki mocno związane z wodą, a od kilku miesięcy pochwalić się może najnowocześniejszą pływalnią w kraju.
Modernistyczny biurowiec Leykama odzyskuje dawny blask
W centrum Warszawy, przy ul. Wspólnej 62 trwają prace remontowe i adaptacyjne na ekskluzywne biura dawnego budynku prezydium rządu Bolesława Bieruta. Pełna rozmachu inwestycja ulokowana jest w gmachu autorstwa wybitnego architekta Marka Leykama.
Pierwszy taki hotel w Polsce
Architekci z pracowni APA Hubka podjęli się trudnego zadania wkomponowania nowoczesnej architektury w rytm zabytkowej pierzei jednej z piękniejszych ulic Wrocławia. Tak powstał inteligentny hotel PURO.
Zapomniane klisze: Kino Skarpa w Warszawie
Dziś w miejscu zburzonego kina stoi pięciopiętrowy apartamentowiec, a pamięć o modernistycznym przodku powoli zanika. Bryła dokopała się do archiwalnych zdjęć kina Skarpa. Przypomnijmy sobie jak wyglądała w 1960 roku>>
Dekoracje plastyczne w architekturze
Były ich setki. Sgraffita, murale, mozaiki i inne dekoracje plastyczne zdobiące setki nowych budynków w czasach PRL-u. Dziś są dewastowane lub niszczeją w zapomnieniu. 28 kwietnia będzie się można posłuchać jak je ratować. Konferencja odbędzie się w "Domu Chłopa" zdobionym w 1961 roku kompozycjami ściennymi przez Hannę i Gabriela Rechowiczów.
MAKABRYŁA ROKU 2010 - wyniki głosowania
Wśród dziesięciu nominowanych budowli, świebodziński pomnik nie miał sobie równych - liczbą 4444 głosów wygrał tegoroczny plebiscyt na Makabryłę Roku 2010. W tym roku było rekordowo - głosowało ponad 15 tys. osób! Dziękujemy! W czołówce także hotel, stacja benzynowa i kolorowe bloki po termoizolacji. Zobacz największe grzechy polskiego budownictwa w 2010 roku >>
Giełda Papierów Wartościowych [ZDJĘCIA]
W sobotę 16 kwietnia przypada 20. rocznica pierwszej powojennej sesji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie rewelacyjny budynek projektu Stanisława Fiszera i Andrzeja Chołdzyńskiego z 2000 roku.
Wieżowiec z pracowni JEMS zamiast Mennicy
130-metrowy budynek zaprojektowany przez pracownię JEMS Architekci ma powstać na miejscu nieco wycofanego od pierzei Prostej trzypiętrowego socrealistycznego biurowca zbudowanego na początku lat 50.
Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach
Mieszczące się w parterowym pawilonie Muzeum Walki i Męczeństwa to pierwszy obiekt muzealny w Warszawie i okolicach wzniesiony od podstaw po II wojnie światowej. Architekci z pracowni WXCA obłożyli go skorodowaną blachą,w której wykonali otwory przypominające ślady po pociskach - to symboliczne nawiązanie do rozstrzelanych ofiar.
Apartamentowiec Thespian we Wrocławiu
We Wrocławiu kupujesz mieszkanie, a firanki dostajesz gratis. Ten niecodzienny pomysł zastosowali architekci z pracowni Zbigniewa Maćkowa w najnowszej realizacji mieszkaniowej.
Wysyp pomnikowych pomysłów
O tym czy w Warszawie powstanie nowy pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej zdecydują wyniki sondażu opinii publicznej, nie zmienia to jednak faktu, że nowe projekty pojawiają się jak grzyby po deszczu.
Poznaj nowe Muzeum Śląskie
Rozmawiamy z Anną Pędziwiatr z austriackiego biura architektonicznego Riegler Riewe Architekten z Grazu odpowiedzialnego za projekt siedziby Muzeum Śląskiego i zarazem architektem prowadzącym projekt od początku jego powstawania.
BRYŁA ROKU 2010 - zwyciężył pawilon!
Znamy już zwycięzcę plebiscytu na najlepszą realizację ubiegłego roku. Przez 3 dni oddaliście ponad 8 tysięcy głosów, aby spośród 10 nominowanych budynków wybrać ten jeden. BRYŁĄ ROKU 2010 został Polski Pawilon na EXPO 2010 w Szanghaju, autorstwa warszawskiej pracowni WWAA. Gratulujemy! Wśród finalistów znalazł się też budynek biblioteki oraz dwa domy jednorodzinne.
Zamiast szpecącej dobudówki, nowoczesny pawilon
- To jasne, że obiekt powstający współcześnie powinien odzwierciedlać ducha swoich czasów. Nie ma sensu udawać, że ten pawilon zbudowano sto lat temu - mówił Krzysztof Zalewski, projektant nowoczesnego pawilonu wejściowego do zabytkowego budynku gliwickiej szkoły.
Miejsce dobrze zrobione
- Przepraszam, gdzie jest Plac Wałowy? - pytam na gdańskiej Starówce. Długo nikt nie potrafi mi pomóc. Gdy docieram na miejsce nie mam wątpliwości dlaczego nawet mieszkający od kilku lat w Gdańsku przechodnie nie potrafią wskazać tej lokalizacji
Wolf Bracka w Warszawie
Dobiega końca jedna z bardziej emocjonujących warszawskich inwestycji: galeria handlowa Wolf Bracka, autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates. Budynek ma ukończoną elewację, prace trwają w jego wnętrzach. Zarówno architektura jak i lokalizacja budynku - przecinająca historyczną oś widokową - budzą wśród warszawiaków sporo emocji.
Arsenale otwórz się!
Poznański Arsenał jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych budynków stolicy Wielkopolski. Jego lokalizacja stała się źródłem skrajnych emocji. Modernistyczna bryła z lat 60. powstała w sercu starówki, tuż obok renesansowego ratusza. Teraz budynek ma ulec gruntownej przebudowie, a dokona tego pracownia BPW?
Jan Głuszak Dagarama, architekt - wizjoner
- Niedoścignioną architekturę posiadają układy naturalne zwierzęce i roślinne, a także układy, w które są ukształtowane różne rodzaje materii nieożywionej - mówił Jan Głuszak, autor ponad 50 futurystycznych projektów, które prezentowane były w marcu w Muzeum Architektury We Wrocławiu.
Wychowanie (fizyczne) w dobrej przestrzeni
Czasy, kiedy zajęcia WF-u odbywały się na szkolnych korytarzach zdają się odchodzić w zapomnienie, przynajmniej dla uczniów tych wrocławskich szkół. Oba budynki połączyła wspólna przestrzeń sportowa o ciekawej architekturze. Projektem zajęła się pracownia major architekci.
Tak powstaje PGE Arena Gdańsk
Do końca kwietnia stadion będzie gotowy. Jego elewację pokryją aż 44 tys. metrów kwadratowych poliwęglanowych paneli w różnych odcieniach. Z daleka stadion przypominać ma mieniący się w słońcu bursztyn. Pierwszy mecz - Polska/Francja - już 9 czerwca!