polska architektura

  • MVRDV

    Mistrzowie Architektury: MVRDV

    Już w najbliższy czwartek 12 maja o godzinie 18:00 odbędzie się kolejny wykład z cyklu Mistrzowie Architektury. W sali audytoryjnej ING Banku Śląskiego (ul. Sokolska 34) w Katowicach będzie można posłuchać Nathalie de Vries, jednej z trojga partnerów-założycieli znanej holenderskiej pracowni architektonicznej MVRDV.

  • Zocha

    ARCHISŁAW: Szał konkursów

    Wraz z magazynem Zawód:Architekt zapraszamy na kolejny odcinek komiksu z cyklu humor architekta.

  • Kompleks edukacyjno-badawczy Geocentrum we Wrocławiu, proj. Kuryłowicz

    Geocentrum we Wrocławiu

    W poniedziałek wmurowano kamień węgielny pod budowę jednego z najnowocześniejszych kompleksów uczelnianych w Polsce. Czarna bryła pomieści wnętrza z laboratoriami i pracowniami, a na dachu znajdą się zielone ogrody.

  • dworzec, wrocław, polska architektura, Grupa 5 Architekci

    Spór o NCS S 2050-Y30R

    Pod tą techniczną nazwą kryje się odcień ugru, koloru pomarańczowo-jasnobrązowego, na który pomalowane zostaną elewacje Dworca Głównego we Wrocławiu. Będzie ciemniejszy i bardziej kontrastowy niż zakładano dotychczas. Czy to dobry wybór?

  • Rozbiórka modernistycznych budynków tworzących niegdyś kompleks basenów Legii

    Legia: parking zamiast zabytku

    - Ogromnym uszczerbkiem dla naszej kultury jest utrata tak cennego obiektu - pisze nasz czytelnik i przesyła zdjęcia z rozbiórki modernistycznego kompleksu basenów Legii w Warszawie. W jego miejscu powstanie parking na 700 aut, który służyć ma odnowionemu niedawno stadionowi.

  • Stadion Narodowy z lotu ptaka

    Stadion Narodowy z nieco innej perspektywy

    Z zapartym tchem śledzimy wieści z budowy największej i najdroższej areny sportowej w Polsce. Czy warszawiacy będą zadowoleni z gigantycznego Stadionu Narodowego, który powstaje przy Wiśle? Przekonamy się o tym już w wakacje, kiedy nastąpi uroczyste otwarcie. Dziś prezentujemy Wam stadion z lotu ptaka. Jak Wam się podoba?

  • Dune - apartamentowiec w Mielnie

    Apartamenty przy plaży - HIT, czy KIT?

    Wysokie hotele, a nawet całe osiedla wieżowców wpisały się na stałe w krajobraz południowych wybrzeży Europy. Teraz czas na Bałtyk! W Mielnie powstaje luksusowy apartamentowiec, zaledwie kilkanaście kroków od plaży. Deweloper chwali się, że "to jedyna inwestycja w Polsce budowana tak blisko morza".

  • Solpol we Wrocławiu

    Solpol do rozbiórki, czyli budynek legenda znika z mapy Wrocławia

    To już pewne. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych budynków Wrocławia przestanie istnieć. Solpol I przy ulicy Świdnickiej, który stał się już ikoną postmodernizmu zostanie wyburzony na jesieni 2012 roku.

  • WROCLAW , NOWY GMACH KLINIKI TRANSPLANTACJI SZPIKU , ONKOLOGII I HEMATOLOGII DZIECIECEJ PRZY ULICY SPISKIEJ . AUTOR : MATERIALY FUNDACJI NA RATUNEK DZIECIOM Z CHOROBA NOWOTWOROWA SLOWA KLUCZOWE: WIZUALIZACJA ARCHIWUM WEWNETRZNE KLINIKA TRANSPLANTACJI SZPITAL

    Nowoczesna klinika powstanie we Wrocławiu

    We Wrocławiu powstanie nowoczesna klinika dla dzieci chorych na nowotwory. Projekt nowoczesnego gmachu pochodzi z pracowni Hoppe Sommer Plannungs ze Stuttgartu, która wygrała konkurs architektoniczny.

  • 21.04.2011 SZCZECIN , PROJEKT KTORY ZAJAL PIERWSZE MIEJSCE W KONKURSIE NA MUZEUM MORSKIE W SZCZECINIE . FOT. CEZARY ASZKIELOWICZ / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE:

    Budynek jak transatlantyk "zacumuje" w Szczecinie

    Praca warszawskiego biura Płaskowicki & Partnerzy Architekci zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na projekt Muzeum Morskiego. - Zaprojektowaliśmy go jako kadłub statku, który "zaparkował" przy Odrze - mówią architekci. Głosuj HIT, czy KIT?

  • Floating Arena

    Floating Arena, nie tylko dla olimpijczyków

    Szczecin to miasto portowe, przez wieki mocno związane z wodą, a od kilku miesięcy pochwalić się może najnowocześniejszą pływalnią w kraju.

  • Biurowiec, proj Marek Leykam

    Modernistyczny biurowiec Leykama odzyskuje dawny blask

    W centrum Warszawy, przy ul. Wspólnej 62 trwają prace remontowe i adaptacyjne na ekskluzywne biura dawnego budynku prezydium rządu Bolesława Bieruta. Pełna rozmachu inwestycja ulokowana jest w gmachu autorstwa wybitnego architekta Marka Leykama.

  • APA Hubka, Wrocław, polska architektura, hotel, Puro Hotels

    Pierwszy taki hotel w Polsce

    Architekci z pracowni APA Hubka podjęli się trudnego zadania wkomponowania nowoczesnej architektury w rytm zabytkowej pierzei jednej z piękniejszych ulic Wrocławia. Tak powstał inteligentny hotel PURO.

  • Kino Skarpa w Warszawie - Ludzie stojący w kolejce do kasy. Widoczne dekoracje reklamujące film "Krzyżacy".

    Zapomniane klisze: Kino Skarpa w Warszawie

    Dziś w miejscu zburzonego kina stoi pięciopiętrowy apartamentowiec, a pamięć o modernistycznym przodku powoli zanika. Bryła dokopała się do archiwalnych zdjęć kina Skarpa. Przypomnijmy sobie jak wyglądała w 1960 roku>>

  • Gabriel Rechowicz, projekt kompozycji przestrzennej w ogrodzie prywatnej rezydencji w Paryżu, lata 80-te XX wieku

    Dekoracje plastyczne w architekturze

    Były ich setki. Sgraffita, murale, mozaiki i inne dekoracje plastyczne zdobiące setki nowych budynków w czasach PRL-u. Dziś są dewastowane lub niszczeją w zapomnieniu. 28 kwietnia będzie się można posłuchać jak je ratować. Konferencja odbędzie się w "Domu Chłopa" zdobionym w 1961 roku kompozycjami ściennymi przez Hannę i Gabriela Rechowiczów.

  • 9457836 https bi

    MAKABRYŁA ROKU 2010 - wyniki głosowania

    Wśród dziesięciu nominowanych budowli, świebodziński pomnik nie miał sobie równych - liczbą 4444 głosów wygrał tegoroczny plebiscyt na Makabryłę Roku 2010. W tym roku było rekordowo - głosowało ponad 15 tys. osób! Dziękujemy! W czołówce także hotel, stacja benzynowa i kolorowe bloki po termoizolacji. Zobacz największe grzechy polskiego budownictwa w 2010 roku >>

  • Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

    Giełda Papierów Wartościowych [ZDJĘCIA]

    W sobotę 16 kwietnia przypada 20. rocznica pierwszej powojennej sesji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie rewelacyjny budynek projektu Stanisława Fiszera i Andrzeja Chołdzyńskiego z 2000 roku.

  • 130-metrowy wieżowiec u zbiegu Prostej i Żelaznej na miejscu socrealistycznego budynku Mennicy

    Wieżowiec z pracowni JEMS zamiast Mennicy

    130-metrowy budynek zaprojektowany przez pracownię JEMS Architekci ma powstać na miejscu nieco wycofanego od pierzei Prostej trzypiętrowego socrealistycznego biurowca zbudowanego na początku lat 50.

  • 28.03.2011 PALMIRY K. WARSZAWY . BUDYNEK MUZEUM OFIAR ZBRODNI HITLEROWSKICH W PALMIRACH . FOT. KUBA ATYS / AGENCJA GAZETA

    Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach

    Mieszczące się w parterowym pawilonie Muzeum Walki i Męczeństwa to pierwszy obiekt muzealny w Warszawie i okolicach wzniesiony od podstaw po II wojnie światowej. Architekci z pracowni WXCA obłożyli go skorodowaną blachą,w której wykonali otwory przypominające ślady po pociskach - to symboliczne nawiązanie do rozstrzelanych ofiar.

  • Apartamentowiec Thespian we Wrocławiu proj. Maćków Pracownia Projektowa

    Apartamentowiec Thespian we Wrocławiu

    We Wrocławiu kupujesz mieszkanie, a firanki dostajesz gratis. Ten niecodzienny pomysł zastosowali architekci z pracowni Zbigniewa Maćkowa w najnowszej realizacji mieszkaniowej.

  • Wizualizacje Pomnika Światła - niemożliwe do uzyskania bez mgły lub dymu

    Wysyp pomnikowych pomysłów

    O tym czy w Warszawie powstanie nowy pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej zdecydują wyniki sondażu opinii publicznej, nie zmienia to jednak faktu, że nowe projekty pojawiają się jak grzyby po deszczu.

  • Projekt Muzeum Śląskiego w Katowicach - Riegler Riewe Architekten

    Poznaj nowe Muzeum Śląskie

    Rozmawiamy z Anną Pędziwiatr z austriackiego biura architektonicznego Riegler Riewe Architekten z Grazu odpowiedzialnego za projekt siedziby Muzeum Śląskiego i zarazem architektem prowadzącym projekt od początku jego powstawania.

  • podsumowanie, bryła

    BRYŁA ROKU 2010 - zwyciężył pawilon!

    Znamy już zwycięzcę plebiscytu na najlepszą realizację ubiegłego roku. Przez 3 dni oddaliście ponad 8 tysięcy głosów, aby spośród 10 nominowanych budynków wybrać ten jeden. BRYŁĄ ROKU 2010 został Polski Pawilon na EXPO 2010 w Szanghaju, autorstwa warszawskiej pracowni WWAA. Gratulujemy! Wśród finalistów znalazł się też budynek biblioteki oraz dwa domy jednorodzinne.

  • Pawilon z windą dla niepełnosprawnych przy bocznym wejściu do budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach.

    Zamiast szpecącej dobudówki, nowoczesny pawilon

    - To jasne, że obiekt powstający współcześnie powinien odzwierciedlać ducha swoich czasów. Nie ma sensu udawać, że ten pawilon zbudowano sto lat temu - mówił Krzysztof Zalewski, projektant nowoczesnego pawilonu wejściowego do zabytkowego budynku gliwickiej szkoły.

  • Pierwsza nagroda równorzędna za projekt rewitalizacji gdańskiego Placu Wałowego. Autorzy: Miłosz Zieliński i Laura Klimczak.

    Miejsce dobrze zrobione

    - Przepraszam, gdzie jest Plac Wałowy? - pytam na gdańskiej Starówce. Długo nikt nie potrafi mi pomóc. Gdy docieram na miejsce nie mam wątpliwości dlaczego nawet mieszkający od kilku lat w Gdańsku przechodnie nie potrafią wskazać tej lokalizacji

  • Wolf Bracka

    Wolf Bracka w Warszawie

    Dobiega końca jedna z bardziej emocjonujących warszawskich inwestycji: galeria handlowa Wolf Bracka, autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates. Budynek ma ukończoną elewację, prace trwają w jego wnętrzach. Zarówno architektura jak i lokalizacja budynku - przecinająca historyczną oś widokową - budzą wśród warszawiaków sporo emocji.

  • poznań, projekt, bpw, galerie, polska architektura, arsenał, polska, muzea

    Arsenale otwórz się!

    Poznański Arsenał jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych budynków stolicy Wielkopolski. Jego lokalizacja stała się źródłem skrajnych emocji. Modernistyczna bryła z lat 60. powstała w sercu starówki, tuż obok renesansowego ratusza. Teraz budynek ma ulec gruntownej przebudowie, a dokona tego pracownia BPW?

  • 9273647 https bi

    Jan Głuszak Dagarama, architekt - wizjoner

    - Niedoścignioną architekturę posiadają układy naturalne zwierzęce i roślinne, a także układy, w które są ukształtowane różne rodzaje materii nieożywionej - mówił Jan Głuszak, autor ponad 50 futurystycznych projektów, które prezentowane były w marcu w Muzeum Architektury We Wrocławiu.

  • 9309100 https bi

    Wychowanie (fizyczne) w dobrej przestrzeni

    Czasy, kiedy zajęcia WF-u odbywały się na szkolnych korytarzach zdają się odchodzić w zapomnienie, przynajmniej dla uczniów tych wrocławskich szkół. Oba budynki połączyła wspólna przestrzeń sportowa o ciekawej architekturze. Projektem zajęła się pracownia major architekci.

  • 23.02.2011GDANSK , LETNICA . PGE ARENA , BUDOWA NARODOWEGO STADIONU PILKARSKIEGO NA MISTRZOSTWA EUROPY EURO 2012 . FOT. RENATA DABROWSKA / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: EURO 2012 STADION BUDOWA PGE ARENA pilkarski

    Tak powstaje PGE Arena Gdańsk

    Do końca kwietnia stadion będzie gotowy. Jego elewację pokryją aż 44 tys. metrów kwadratowych poliwęglanowych paneli w różnych odcieniach. Z daleka stadion przypominać ma mieniący się w słońcu bursztyn. Pierwszy mecz - Polska/Francja - już 9 czerwca!