Dachy
Dach: jakie pokrycie będzie najlepsze?
Jaki materiał jest najlepszy do krycia dachu? Co wybrać: dachówkę ceramiczną czy cementową? A może lepiej zdecydować się na blachę profilowaną lub płaską? Odpowiedź jest prosta: odpowiednio dobrane do dachu (jego konstrukcji, kąta nachylenia, sposobu wykonania wstępnego krycia), a wyglądem pasujące do stylu domu. Wybór nie jest jednak łatwy, głównie ze względu na różnorodność modeli i kolorów pokrycia. Nie ułatwia go świadomość, że to wybór na lata. Wszak pokrycia nie wymienia się co roku wraz ze zmieniającymi się trendami w architekturze. Na początek dobrze jest więc zdać się na projektanta, który tak dobierze materiał na dach, aby wyglądał estetycznie i był funkcjonalny, a koszty były w zasięgu naszych możliwości. Nie warto zmieniać rodzaju pokrycia tylko dlatego, że inne wydaje się ładniejsze lub tańsze.
Dach stromy: obróbki i akcesoria
Obróbki blacharskie uszczelniają dach tam, gdzie nie da się ułożyć pokrycia, a akcesoria zapewniają prawidłowe funkcjonowanie dachu. Przy każdym z tych elementów obowiązują inne zasady wykonania.
Jak znaleźć dobrego dekarza?
Jak znaleźć dobrego dekarza? Właśnie powstał serwis, dzięki któremu dotarcie do sprawdzonego, rzetelnego wykonawcy jest bardzo proste.
Na co zwrócić uwagę podczas oceny więźby dachowej?
Na co zwrócić uwagę podczas oceny więźby dachowej? Odpowiedź brzmi: trzeba się przyjrzeć pracom ciesielskim. Od ich poprawnego wykonania zależy wytrzymałość i stabilność konstrukcji dachu.
Jak zabezpieczyć dach przed deszczem?
Pokrycia dachowe na ogół nie są stuprocentowo szczelne. Stąd pytanie: jak zabezpieczyć dach przed deszczem? Jak nie dopuścić do zawilgocenia jego konstrukcji oraz wnętrza domu ewentualnymi przeciekami?
Szare pokrycia dachowe
Szary to kolor uniwersalny, dobrze wpisujący się w otoczenie każdego domu, więc od lat chętnie wybierany na dach. Nie ma znaczenia, czy jest on wykonany z blachy, ceramiki, cementu czy też włóknocementu, bo współczesne szare pokrycia zaskakują różnorodnością odcieni - stalowy, srebrny, popielaty, gołębi, tytanowy, łupkowy, aluminiowy, grafitowy, antracytowy.
Porwana membrana dachowa
Ubiegłej jesieni nie zdążyliśmy wykończyć okapu dachu. Zimą sporo i mocno wiało. Skutek tego jest taki, że w kilku miejscach folia wstępnego krycia się podarła. Czy da się ją naprawić bez zdejmowania dachówki? I czy w ogóle naprawa jest konieczna - może wystarczy przymocować podbitkę? Małgorzata K., Jeżewice
Jak wybrać dekarza?
Dach, zwłaszcza skomplikowany, jest jednym z trudniejszych do wykonania elementów domu. Warto, aby zrobiła go dobra ekipa.
Dom pasywny: izolacja dachu
Planujemy budowę domu w standardzie pasywnym NF15. O ile łatwo jest nam wybrać materiały i sposób wykonania fundamentów i ścian zewnętrznych, to nie wiemy, czym ocieplić dach, aby miał bardzo dobrą izolacyjność. Jak należy to zrobić i na co zwrócić uwagę, aby osiągnąć zamierzone parametry? Adam T.
Blachodachówka rdzewieje
Kupiłem w promocji tanią blachodachówkę, z której po kilku miesiącach po ułożeniu zaczęła łuszczyć się farba, a potem pojawiła się rdza. Czy to wina samego produktu, czy też dekarza, który krył dach? Andrzej M., Radom
Konserwacja rynien po zimie
Wiosenne sprawdzenie stanu technicznego rynien pozwala wykryć ewentualne uszkodzenia spowodowane przez zalegający śnieg i zamarzniętą wodę, a także zauważyć zanieczyszczenia, zmniejszające ich drożność: błoto, zalegające liście czy gałęzie.
Naprawa dachu
Na szczęście konieczność remontu dachu nie zdarza się często. A jeśli już, z reguły dotyczy raczej naprawy uszkodzonych fragmentów pokrycia na części połaci.
Jaka powinna być wysokość ścian kolankowych
Nie ma przepisów określających jak wysokie powinny być ściany kolankowe. Jest to kwestia indywidualna, związana z konkretnym projektem.
Sufit poddasza z widocznymi belkami
Planując dach z belkami widocznymi od dołu, trzeba zwrócić uwagę na jakość drewna na konstrukcję. Krokwie, płatwie i deski muszą być wykonane z drewna najwyższego gatunku - bez sęków, suszonego komorowo i struganego.
Membrana dachowa: właściwości
Producenci folii dachowych stale je udoskonalają. Sprzedawane dziś produkty są bardziej wytrzymałe, szczelne dla wody opadowej i lepiej przepuszczalne dla pary; mają też szereg innych właściwości, które mają wpływ na jakość i trwałość produktu.
Czyszczenie dachu: dachówki cementowe
Dwa lata temu na dachu mojego domu ułożono dachówki cementowe. Są dość mocno zabrudzone i zazielenione na połaci, przy której rośnie drzewo. W jaki sposób je odnowić? Andrzej M., Bałtów
Remont dachu: zabezpieczenie stropu i konstrukcji
Planuję wymianę pokrycia i więźby starego dachu. Jak mogę zabezpieczyć przed deszczem drewniany strop na czas trwania remontu? Czy wystarczą płachty, czy potrzebne będzie jakieś tymczasowe zadaszenie? Anna B., Częstochowa
Pokrycia na dachy wielopołaciowe
Choć dachy dwuspadowe są obecnie modne, wciąż dużą popularnością cieszą się też efektowne dachy wielospadowe. Można je przykryć dowolnym rodzajem materiału, ale niektóre z nich są bardziej ekonomiczne.
Jak budować z ceramiki?
Technologia murowana jest najczęściej stosowaną w polskim budownictwie jednorodzinnym metodą wznoszenia ścian. Polega ona na układaniu na przykład pustaków czy cegieł oraz łączeniu ich ze sobą zaprawą. Wybór ceramiki na ściany domu to jedno, druga kwestia to wybór konstrukcji, w jakiej chcemy je zbudować. Możemy zdecydować się na ściany nieocieplone albo z ociepleniem.
Pokrycie dachowe: dziewięć najczęściej popełnianych błędów
Zazwyczaj przy kryciu dachu najwięcej kłopotów sprawiają trudne miejsca - kosz, okap, komin. Ale nie tylko. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby pokrycia nie trzeba było poprawiać wkrótce po ułożeniu.
Wstępne krycie w kalenicy
Mój dom ma prosty, dwuspadowy dach. Na połaciach wykonawca ułożył folię dachową tak, że nie zachowuje ona ciągłości na górze (pasy membrany nie dochodzą do siebie). Na moje pytanie, czy dach nie będzie przeciekać, odpowiedział, że tak właśnie musi być, by mógł się ?wentylować?, a i tak wszystko przykryją gąsiory. Grzegorz Gajewski, Nowy Dwór Mazowiecki
Prosty dwuspadowy dach: czym go pokryć
Na rynku jest spory wybór materiałów do krycia dachów, jednak największą popularnością cieszą się niezmiennie dachówki ceramiczne i cementowe oraz blachodachówka. Dość często wybierany jest także gont bitumiczny, a ostatnimi laty do łask wraca też blacha płaska, w nowocześniejszym i ładniejszym wydaniu.
Odśnieżanie dachu stromego
Śnieg zsuwający się z dachu może uszkadzać rynny i elewacje. Spadające sople często zagrażają bezpieczeństwu ludzi. Ten zatem, kto na etapie krycia dachu oszczędza na montażu akcesoriów przeciwśnieżnych, sporo ryzykuje...
Nowoczesny dach płaski
Budując dach płaski zyskuje się maksymalną powierzchnię użytkową domu o pełnowartościowej wysokości, eliminuje mostki termiczne typowe dla dachu stromego oraz ogranicza oddziaływanie wiatru na konstrukcję. Co więcej, powierzchnię takiego dachu można wykorzystać jako taras lub ogród.
Jak zabezpieczyć dach płaski przed śniegiem?
Śnieg zalegający na płaskim dachu, pod wpływem zmian temperatury staje się coraz cięższy. By nie stwarzał zagrożenia, warto usuwać każdą nową warstwę powstałą po obfitych opadach, ale z zachowaniem ostrożności.
Mistrzostwa Świata Młodych Dekarzy
Polskie Stowarzyszenie Dekarzy w porozumieniu z Międzynarodową Federacją IFD organizuje Mistrzostwa Świata Młodych Dekarzy.
Jak dobrać blachę płaską
Chcecie, żeby pokrycie zmieniało kolor? Myślicie o wykończeniu blachą elewacji? Zastanawiacie się, co zrobić, aby dach wygłuszał deszcz? Nie wiecie, jak dobrać blachę płaską?
Wydajność krycia blachą
Nie da się kupić żadnego materiału do krycia dachu dokładnie w takiej ilości, która pokryje powierzchnię połaci. Zawsze trzeba zamówić pokrycie z pewnym bezpiecznym zapasem i od razu pogodzić się z tym, że jego część będzie niewykorzystanymi odpadami z przycinania.
Krycie blachą: na co zwrócić uwagę
Blacha jest jednym z najpopularniejszych materiałów do krycia dachów. Wydawałoby się, że krycie blachą, jej ułożenie - niezależnie od modelu i formatu - nie powinno sprawiać nawet najmniejszych kłopotów. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób uniknąć ewentualnych błędów przy kryciu tym materiałem.