polska architektura

  • 11.05.2010 , KATOWICE , PRZEBUDOWA DWORCA PKP , MIEJSCE W KTORYM POWSTANA ZASTEPCZE KASY BILETOWE. FOT. DAWID CHALIMONIUK / AGENCJA GAZETA

    Dworzec w Katowicach niknie w oczach

    Trwa przebudowa dworca kolejowego w Katowicach. Powoli znikają do niedawna działające tu budki i sklepiki. Bryła budynku jest coraz bardziej widoczna. Losy kielichów zdają się być jednak przesądzone. Kolejne etapy przebudowy dworca w Katowicach można na bieżąco śledzić TUTAJ. Prezentujemy Wam galerię zdjęć z placu budowy.

  • pininski, projekt, przystanek, suwalki, miejska architektura, bialystok

    Koniec z nudą miejskiej architektury?

    Przystanek autobusowy w kształcie wozu strażackiego w płomieniach, a na dachu strażak - taki projekt ma szansę powstać w Suwałkach za sprawą Zbigniewa Pinińskiego, architekta mieszkającego w Niemczech. Podobne propozycje ożywienia przestrzeni publicznej chce też zaproponować Białemustokowi.

  • Tak ma wyglądać nowy budynek na miejscu Sezamu

    Zburzą Sezam, wybudują szklany dom

    Sezam przy Marszałkowskiej ma niebawem zniknąć z panoramy Warszawy. To już kolejny obiekt ściany wschodniej, który poddany będzie rozbiórce. Ma podzielić losy pobliskiej Rotundy oraz Kina Relax. W miejscu zburzonego budynku powstanie szklany dom handlowy. Jak go oceniacie?

  • Centrum Nauki Kopernik podczas powodzi

    Centrum Nauki Kopernik coraz bliżej Wisły

    Wisła wtargnęła na teren budowy jednego z najnowocześniejszych muzeów powstających w Polsce. "Fundamenty wytrzymują, budynek się broni" - uspokajają pracownicy warszawskiego Centrum Nauki Kopernik na swoim profilu Facebook. Sytuacja obserwowana z mostu wygląda jednak dramatycznie.

  • Ściana Wschodnia w Warszawie. Układ urbanistyczny projektu Zbigniewa Wacławka

    Szklana piramida zamiast kina Relax

    Futurystyczna siedmiopiętrowa przekrzywiona szklana piramida - taki budynek na miejscu kina Relax przy ul. Złotej zaprojektowała pracownia Jakuba Wacławka. - Postanowiliśmy nie udawać architektury Ściany Wschodniej, postawiliśmy na kontrast - nie ukrywa architekt.

  • Lofty w dawnej przędzalni Scheiblera

    Lofty u Scheiblera gotowe

    Przebudowa niemal 140-letniej fabryki na mieszkania okazała się nie lada wyzwaniem. Na lofty w zabytkowej przędzalni Karola Scheiblera na Księżym Młynie czekaliśmy prawie pięć lat. Wczoraj odbyło się oficjalnie otwarcie łódzkiej inwestycji. Za projekt odpowiedzialny jest Australijczyk Gary Wolff oraz polski duet Marciniak & Witasiak.

  • podsumowanie, bryła

    Polski pawilon na EXPO 2010 w Szanghaju w czołówce

    Według opinii mediów, polski pawilon na wystawie EXPO 2010 w Szanghaju znajduje się w pierwszej piątce pod względem zainteresowania zwiedzających. Do jego wejścia ustawiają się kolejki. W czołówce rankingu są także: Wielka Brytania, Chiny, Arabia Saudyjska, Niemcy i Francja. Przez najbliższe pół roku nasz pawilon ma szansę obejrzeć milion Chińczyków.

  • neon, karwińska, muzeum architektury, wystawa

    Polski Neon

    Polski neonowy boom rozbłysnął w latach 50. Artystyczną wartość neonów potrafimy docenić, jednak dopiero teraz, kiedy zachowało się ich tak niewiele. Do 13 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę fotografii Ilony Karwińskiej, pt. "Polski neon?, która na nowo odkrywa fenomen polskich neonów lat 60. i 70.

  • projekt, dworzec, pkp, poznań, trigranit

    Nowy dworzec PKP. Lokomotywa czy kombajn?

    Na dole kasy, nad nimi dwa piętra ze sklepami - kolej po raz pierwszy pokazała projekt wnętrza nowej hali dworca głównego w Poznaniu wykonany przez pracownię TriGranit. Od razu pojawiły się pierwsze skojarzenia. Jarosław Trybuś porównuje bryłę dworca do kombajnu, a Wam z czym się kojarzy ten projekt?

  • Miasteczko Wilanów w Warszawie zakwalifikowało się do finału międzynarodowego konkursu Urban Land Institute (ULI)

    Miasteczko Wilanów w finale konkursu Urban Land Institute

    Warszawskie Miasteczko Wilanów znalazło się w czołówce międzynarodowego konkursu Urban Land Institute (ULI). By dotrzeć do finału "Miasteczko" musiało pokonać kilkudziesięciu przeciwników z Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

  • Corte Verona, nowe osiedle we Wrocławiu zaprojektowane w pracowni Lewicki Łatak Architekci

    Nowe osiedle we Wrocławiu

    Budynek projektu krakowskiej pracowni Lewicki Łatak Architekci kontynuuje, charakterystyczne dla Wrocławia, wielowiekowe użycie cegły. Jego pomysłowa architektura nawiązuje do sąsiadujących realizacji powstałych na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku, takich jak osiedle Grabiszyn - autorstwa Paula Heim'a  i  Alberta Kempter'a.

  • rar2_laboratorium architektury, kubec, projekt, konkurs, rotunda, warszawa

    Rotunda jak ze Star Treka - tak mogła wyglądać

    W konkursie na nowy budynek Rotundy pierwszą nagrodę przyznano gdańskiej pracowni KD Kozikowski Design. Czy koncepcje zaproponowane przez studio Jana Kubeca i pracownię Kontrapunkt były jednak lepsze?

  • Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat, koszalin, filharmonia

    Filharmonia Koszalińska jak bursztynowy kolos

    Ogromna bryła nowej sali koncertowej Filharmonii Koszalińskiej wygląda niczym wielki bursztyn zatopiony w stalowo - szklanej otoczce. To dzieło poznańskiego zespołu projektowego APA - Jacek Bułat.

  • Dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

    Zieleń w wielkim mieście

    Lepszy krajobraz miejski, to krajobraz zielony, nasycony kolorami natury, dający ukojenie od codziennego zgiełku i zanieczyszczeń. - Architektura otoczona przemyślaną zielenią automatycznie zyskuje na wartości. To po prostu znakomita inwestycja! O projektowaniu zieleni miejskiej rozmawiamy z architektką krajobrazu Agnieszką Duc.

  • Ghelamco Poland

    Bank Polski będzie biurowcem

    Projekt Senator przy ul. Bielańskiej będzie nowoczesnym budynkiem biurowym. Dotkliwie zniszczony podczas Powstania Warszawskiego budynek dawnego Banku Polskiego dziś stoi w Warszawie opustoszały. Ruiny tego zabytku mają zostać uzupełnione nowoczesną architekturą. Prace potrwają do 2012 roku.

  • Projekt wiaty przystankowej dla Warszawy, który zwyciężył w konkursie w 2006 roku. Autor: Towarzystwo Projektowe Grzegorz Niwiński i Jerzy Porębski oraz firma Tejbrant Polska.

    Nowe przystanki dla Warszawy

    Czy Warszawa upora się w końcu chaosem panującym w przestrzeni miasta? Pierwszym krokiem ku temu ma być wymiana tzw. mebli miejskich. Ratusz ma na dniach ogłosić przetarg na ustawienie i utrzymanie blisko 1,6 tys. nowych wiat przystankowych w stolicy. Już wiadomo, że 560 z nich powstanie według projektu Towarzystwa Projektowego, wygląd pozostałych zaproponują firmy outdoorowe...

  • Dworzec Centralny w Warszawie

    Centralny idzie pod skalpel

    Podczas gdy w Katowicach toczy się debata o tym, czy zburzyć dworzec PKP, w Warszawie zdecydowano się na lifting. Odnowiony budynek ma być gotowy do Euro 2012. Zmiany przygotowało Towarzystwo Projektowe. - Dworzec Centralny to jedna z ikon miasta. Nie zmieniamy jej bryły. Chodziło o to, żeby podnieść jakość przestrzeni - mówił Jerzy Porębski, główny projektant remontu.

  • 7.07.2008 KATOWICE CENTRUM DWORZEC PKP PLAC SZEWCZYKA FOT . DAWID CHALIMONIUK / AGENCJA GAZETA

    Ukryte piękno dworca w Katowicach

    Historycy architektury oraz znawcy modernizmu nie zgadzają się na wyburzenie dworca w Katowicach, jednak mimo powszechnego sprzeciwu tych środowisk wszystko wskazuje na to, że jego los jest już przesądzony. Rozmawiamy z młodym artystą Tomaszem Kiełkowskim, który swój sprzeciw wobec zburzenia wyraził fotografią, ukazując ukryte piękno brutalizmu.

  • 7813598 https bi

    Hala w Bytomiu jak bryła węgla

    Ze śląskiej ziemi wyłonił się całkowicie czarny budynek. Hala sportowa w Bytomiu, to jeden z nowocześniejszych obiektów sportowy w kraju. Projekt pochodzi z tej samej pracowni, co wrocławska Renoma.

  • Kielichy dworca PKP w obiektywie Tomasza Kiełkowskiego

    Kielichy dworca PKP

    Za kilka miesięcy hala główna katowickiego dworca ma zostać zamknięta dla pasażerów i oddana w ręce ekipy rozbiórkowej. Tymczasem piękno betonowej konstrukcji dostrzegają nie tylko obrońcy modernizmu, ale także artyści, którzy coraz częściej odwiedzają dworzec. Jednym z nich jest Tomasz Kiełkowski, który uchwycił kielichy w swoim obiektywie.

  • Wienerberger Brick Award 2010

    Najlepsze budynki z cegły

    Jury nie miało łatwego zadania. Na konkurs Brick Award 2010 wpłynęło bowiem aż 260 projektów z 32 krajów. Wszystkie budynki musiały posiadać innowacyjną formę oraz stosować cegłę ceramiczną. Dodatkowo oceniono funkcjonalność i ekologiczność budynku. Zobacz najlepsze z nich.

  • Art Modern, Domino, łódzkie osiedle

    Art Modern - nowe łódzkie osiedle

    Art Modern powstanie na terenie dawnej farbiarni wełny Karla Gottlieba Sängera przy ul. Wólczańskiej i Wróblewskiego. Inwestor chciał, aby architektura nawiązywała do najlepszych tradycji łódzkiego modernizmu. Konkurs na koncepcję osiedla wygrała szczecińska pracownia Domino.

  • biurowce, bolesław stelmach, sarp, lublin, polska architektura, zana house

    Zana House - milczący biurowiec

    Biurowiec, który powstał w Lublinie jest surowy i stanowczy. Zana House stanowi wyspę pośród morza architektonicznego chaosu. Autorami tego monolitycznego gmachu są architekci z pracowni Stelmach i Partnerzy.

  • Pawilon Wyspiański 2000

    Polskie projekty w finale Brick Award

    Dwa polskie obiekty zakwalifikowały się do finałowej 40 najlepszych budynków świata konkursu "Brick Award". Gmach katowickiego sądu okręgowego projektu Archistudia Studniarek+Pilinkiewicz oraz krakowski Pawilon Wyspiański 2000 Krzysztofa Ingardena. O nagrody rywalizować będą z projektami z 27 krajów.

  • Tak ma wyglądać okolica Okęcia według architektów z pracowni JEMS

    JEMS Architekci zdobywają Okęcie

    Wypielęgnowany park i miejski plac na zwieńczeniu osi Żwirki i Wigury oraz nowe budynki, w tym hala konferencyjno-wystawowa - tak wygląda koncepcja pracowni JEMS Architekci, która wygrała konkurs na zaplanowanie kompleksu biurowo-usługowego obok lotniska Okęcie

  • Tak wygląda ostateczna koncepcja budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej

    Skomplikowany projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej

    W porównaniu z koncepcyjnymi szkicami sprzed kilku miesięcy temu projekt gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy pl. Defilad znacznie się już wykrystalizował. Wciąż jest jednak daleki od ostatecznej formy. Według umowy podpisanej z ratuszem Christian Kerez ma na jej przedstawienie czas do 8 maja.

  • biurowce, domicz, rewitalizacja, polska architektura, renowacja, adaptacja, polska, opole

    Czarodzieje z Opola: magazyn w Brzeziu

    - Żeby przekształcić przaśny peerelowski magazyn w Brzeziu pod Opolem, w nowoczesny reprezentacyjny biurowiec, wystarczyło go tylko uporządkować - mówi architekt Antoni Domicz, który wraz z żoną Małgorzatą Pizio-Domicz przeprowadzili modernizacje starych magazynów w nowoczesny biurowiec.

  • modernizacja, modernizm, tarnów, makabryła

    Makabryła: Gwiezdne Wojny w Tarnowie Mościcach

    Trwa modernizacja Mościckiego Centrum Kultury, które mieści się w dawnym Zakładowym Domu Kultury "Azoty". Budynek z lat 70. był jednym ze sztandarowych dzieł modernizmu. Był, bowiem autorzy przebudowy postanowili go "udoskonalić" i przeobrazić w krzykliwy postmodernistyczny twór, niczym statki kosmiczne z radzieckich filmów s-f

  • konkurs, 20 10 x, drewno, polska architektura, nagroda, plus48, dom jednorodzinny, dom z opału

    Dom z opału

    Jeśli kiedykolwiek chcieliście zamieszkać w lesie, to projekt domu jednorodzinnego autorstwa pracowni plus48 będzie dla was w sam raz! Łupane pnie sosnowe, tworzące jak gdyby barierę dzielącą przytulne wnętrze domu od przestrzeni ogrodu - lasu

  • Hotel Forum w Krakowie, modernizm

    Hotel Forum - zachować czy burzyć?

    Architekci szukają sposobu, jak ochronić budynek hotelu Forum przed wyburzeniem. Batalia miłośników współczesnej architektury Krakowa o zachowanie budynku trwa już dobrych kilka lat, od niedawna przynosi pierwsze pozytywne rozwiązania.