polska architektura

  • Warsaw Spire

    Dwa nowe wieżowce w Warszawie

    W Warszawie szykują się dwa nowe wieżowce, oba na Woli. Warsaw Spire ma mierzyć 222 metry. Będzie to jeden z najwyższych budynków stolicy. Firma Ghelamco uzyskała właśnie pozwolenie na jego budowę. Firma Atlas Estates z kolei chce postawić 167-metrowy biurowiec tuż obok hotelu Hilton. Zobacz wizualizacje >>

  • Gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu poddany termomodernizacji

    Antynagroda dla Miejskiej Biblioteki w Bytomiu

    Na modernizację gmachu wydano 5 mln zł, tymczasem zamiast poprawiać jakość obiektu, bezpowrotnie zniszczono jego wartość. Nieudolna termomodernizacja to najgorsza realizacja architektoniczna w aglomeracji katowickiej.

  • architekci łosiak-siwiak, łódź, polska, dom jednorodzinny, 4ONE

    Dom - kawalerka z opcją rodzinną

    Dla większości młodych ludzi własna kawalerka jest synonimem wolności i w pełni dorosłego życia. Kłopoty pojawiają się jednak wraz pojawieniem się rodziny. Wówczas takie małometrażowe mieszkania stają się niewystarczające do zapewnienia wygodnego życia. Architekci Łosiak-Siwiak zaproponowali swojemu inwestorowi inne rozwiązanie, dom 4ONE.

  • Superjednostka w Katowicach

    Superjednostka jest SUPER!

    W tym gigancie na żelbetowych nogach może mieszkać nawet 3 tys. ludzi. Superjednostka to do dziś największy budynek w Katowicach. Katarzyna Jendrośka i Małgorzata Orzechowska, studentki ASP tak zachwycił jej fenomen, że przez półtora roku fotografowały budynek na różne sposoby. Efekty pracy artystek będzie można podziwiać w Galerii Architektury SARP.

  • poznań, katowice, modernizm, wieżowce, warszawa, polska

    Niebotyki: sny o potędze

    O tym że w międzywojniu drapacze chmur rozpaliły wyobraźnie wielu architektów i inwestorów w całej Polsce świadczą liczne konkursy. Jednym z najgłośniejszych był ten na budowę siedziby PKO w Poznaniu. Wzięły w nim udział największe ówczesne sławy architektury, do realizacji wybrano pracę Jadwigi Dobrzyńskiej i Zygmunta Łobody. Niestety wojna przerwała wszelkie eksperymenty na tym polu...

  • 20.02.2010 PACANOW , EUROPEJSKIE CENTRUM BAJKI IM KOZIOLKA MATOLKA W PACANOWIE PRZED OFICJALNYM OTWARCIEM . FOT. PAWEL MALECKI / AGENCJA GAZETA

    Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

    Jak z bajki! Tylko tu zobaczysz Maczugę Zbója Madeja, poczujesz oddech smoka czy posłuchasz bajek opowiadanych przez konwalie - Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie otworzyło w środę swe podwoje. Projekt powstał w biurze Kulczyński Architekt.

  • śląsk, drewno, polska, dom jednorodzinny, medusa group

    Dom od medusa group jak uwspółcześniony familok

    Jedno z najsłynniejszych śląskich biur architektonicznych, które na polski grunt wprowadziło lofty, od lat wierne jest neomodernistycznej estetyce i skrajnej szczerości materiałowej. Taki jest również jeden z ich ostatnich domów jednorodzinnych, który powstał w Pyskowicach. Ma w sobie coś z ducha dawnych domów robotniczych

  • Ośrodek Kultury Muzułmańskiej zaprojektowała pracownia KAPS Architekci.

    Warszawski meczet od saudyjskiego sponsora

    Przy rondzie Zesłańców Syberyjskich z ziemi wyszła już budowa meczetu. Powstaje głównie dzięki pieniądzom saudyjskiego sponsora. - Będziemy się tam modlić i tłumaczyć Polakom, że islam jest religią umiarkowaną - zapowiadaj muzułmański inwestor. Ośrodek Kultury Muzułmańskiej zaprojektowała pracownia KAPS Architekci.

  • Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

    Chopin na swoim

    W 200. rocznicę urodzin Chopina każdy patriota powinien obowiązkowo odwiedzić miejsca związane z najwybitniejszym polskim kompozytorem. Kończą się prace nad Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, a już 1 marca odbędzie się wielkie otwarcie. Na melomanów, także tych architektonicznych czeka też zupełnie nowa twarz Żelazowej Woli.

  • poznań, katowice, modernizm, wieżowce, warszawa, polska

    Niebotyki: Prudential z flagą na dachu

    W kilka miesięcy po oddaniu do użytku drapacza chmur w Katowicach w Warszawie ukończono równie wysoki budynek, który zaledwie o kilka metrów prześcignął śląskiego giganta. Mowa o budynku Prudentialu, który niesłusznie pogrążył w cieniu i zapomnieniu katowicki wieżowiec.

  • Pawilon Polski na Expo 2010 w Szanghaju za projektowany przez zespół: Wojciech Kakowski, Marcin Mostafa oraz Natalia Paszkowska, budowa, zdjęcia, pawilon

    Polski Pawilon na EXPO robi furorę

    Zainspirowany ludową wycinanką Pawilon Polski na Wystawę Światową w Szanghaju jest już gotowy. Projekt zespołu młodych architektów z Warszawy spodobał się tak bardzo, że w grupie kilku wybranych pawilonów narodowych promuje wystawę EXPO 2010 w Chinach.

  • podsumowanie, bryła

    Stefan Kuryłowicz poprawi Le Corbusiera

    Siedziba ONZ w Nowym Jorku zmieni oblicze. 154-metrowy wieżowiec autorstwa  Le Corbusiera i Oscara Niemeyera zostanie gruntownie wyremontowany, aby sprostać dzisiejszym standardom. Stefan Kuryłowicz został zaproszony do Komitetu Doradczego, który ma nadzorować przebieg prac.

  • opole, teatr lalki i aktora, jacek rzyski, radosław stach

    Bajkowy teatr w Opolu

    Zwycięski projekt przebudowy wnętrz oraz elewacji opolskiego Teatru Lalki i Aktora dostarczy widzom nowych, wizualnych doznań. Projektanci z budynku z lat 50. uczynili nowoczesne miejsce, które ma szansę stać się jednym z najlepszych punktów na architektonicznej mapie Opola.

  • wieżowce, chicago, nowy jork, woolworth building, Monadnock Building

    Niebotyki: amerykańska dzielnica Polski

    W latach 30. w Polsce powstały pierwsze wieżowce, wtedy też w języku polskim pojawił się termin "drapacz nieba", czy "niebotyk". Najpierw wystrzeliły w Katowicach, potem w Warszawie. W końcu każde miasto w Rzeczpospolitej zapragnęło drapać chmury. Wybuch II wojny światowej ostudził i przerwał te zapały.

  • Szlak architektury PRL'u, Dom Partii, obecnie Uniwersytet w Białymstoku: Wydziały Filologiczny i Historyczno-Socjologiczny w Białymstoku

    Śladami architektury PRL

    Białystok doczekał unikatowego w skali kraju szlaku turystycznego. Dzięki wydanemu właśnie przewodnikowi "Ładniej? PRL w przestrzeni miasta" przeniesiemy się w świat neonów, socrealu i "dożynkowego futuryzmu" w architekturze.

  • I miejsce pracownia Paczowski et Fritsch Architectes

    Muzealna Warszawa

    W ciągu kilku lat Warszawa zamieni się w miasto muzeów. Powstaje ich kilka naraz - wszystkie mają być supernowoczesne; tętniące życiem centra kultury i rozrywki, koniecznie multimedialne i przyciągające tłumy. Czy uda im się zawalczyć o wolny czas Polaków z centrami handlowo-rozrywkowymi?

  • podsumowanie, bryła

    Zburzą Rotundę, aby wybudować nową

    Zniknie kolejny architektoniczny symbol Warszawy? Starą Rotundę u zbiegu Al. Jerozolimskich i Marszałkowskiej ma zastąpić nowa - też okrągła i przeszklona. Ratusz się zgadza, architekci i historycy sztuki pytają - po co likwidować dobrą architekturę?

  • Nagroda Architektoniczna im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego, Michał Podgórczyk

    Nagroda Architektoniczna im. Baczko i Zakrzewskiego

    Już po raz jedenasty przyznano nagrody dla młodych architektów i inżynierów budowlanych. Konkurs miał na celu wybór najlepszych projektów dyplomowych ukierunkowanych na budownictwo użyteczności publicznej i ekologiczne rozwiązania. Nagroda pieniężna umożliwi absolwentom architektury doskonalenie swoich umiejętności zawodowych.

  • Jedna z koncepcji zagospodarowania pl. Defilad

    Co wokół Muzeum Sztuki Nowoczesnej?

    Alejki z drzew i krzewów oraz wolno stojące pojedyncze krzesła zamiast przytwierdzanych do podłoża kilkuosobowych ławek - to niektóre z pomysłów szwajcarskiego architekta Gunthera Vogta na zmianę wizerunku Placu Defilad w Warszawie, w pobliżu którego za kilka lat stanąć ma Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

  • Przedszkole modułowe na warszawskiem Targówku, projekt Płaskowicki

    Modułowe przedszkolaki

    Architektoniczną edukację warto zacząć od najmłodszych lat. Na lekcję dobrej architektury mogą już od stycznia liczyć dzieci z warszawskiego Targówka. Dla nich wybudowano dwa modułowe przedszkola według projektu pracowni Płaskowicki & Partnerzy.

  • Nagroda SARP 2008 za najlepszy obiekt wzniesiony ze środków publicznych

    Polska architektura ze środków publicznych

    Jak co roku Nagrodę SARP przyznało Stowarzyszenie Architektów Polskich. Oto najlepsze budynki wzniesione ze środków publicznych w 2008 roku. Laur za "piękno, wdzięk i delikatność bycia w przestrzeni" przypadł Muzeum Wsi Opolskiej autorstwa młodych architektów db2 architekci.

  • konkurs, polska architektura, architektura drewniana, dom jednorodzinny

    Chata sudecka wiecznie żywa

    Pod koniec grudnia ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu architektonicznego na opracowanie modelowego jednorodzinnego domu sudeckiego, który nawiązywałby do regionalnej architektury ziemi kłodzkiej. Mimo trudnego tematu zgłoszono prawie 100 prac. Tradycyjna chata zainspirowała do bardzo odważnych koncepcji.

  • podsumowanie, bryła

    Bój o budynek Gehrego

    Około 150 zwolenników budowy centrum festiwalowego Camerimage od wczoraj okupuje salę obrad Rady Miejskiej w Łodzi. Wraz z organizatorem festiwalu Markiem Żydowiczem domagają się od radnych, by umożliwili budowę centrum według projektu Franka Gehrego.

  • Zwycięskie założenie urbanistyczne Stadionu we Wrocławiu i jego okolic projektu JSK Architekci

    Będzie handel przy stadionie

    Przy wrocławskim stadionie na Maślicach powstanie centrum handlowe. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce, gdzie obiekt sportowy współistnieje z kompleksem zakupowym. Jego forma stanowi naturalną kontynuację założeń urbanistycznych zwycięskiego projektu konkursowego pracowni JSK.

  • Muzeum Historii Polski, warszawa, architektura, zaha hadid

    Gdyby zrobiła to Zaha...

    Projekt zaszyfrowany jako "019801203" jest zupełnie inny od nagrodzonego "pudełka" Paczowskiego. Muzeum Historii Polski autorstwa pracowni Zaha Hadid Architects to obła bryła zawieszona nad Trasą Łazienkowską, przypominająca płaszczkę sunącą po dnie morza. Pomysł nie zyskał aprobaty Jury konkursowego. A Wy co myślicie o projekcie wielkiej Zahy?

  • 22.10.2009 LODZ , DANIEL LIBESKIND ( Z LEWEJ ) , SWIATOWEJ SLAWY ARCHITEKT , AUTOR PROJEKTU MUZEUM HOLOKAUSTU W BERLINIE W LODZ ART CENTER , ARTYSTA JEST GOSCIEM FESTIWALU DESIGNU " LODZ DESIGN " , KRZYSZTOF CANDROWICZ Z LODZ ART CENTER ( Z PRAWEJ ) . FOT . MARCIN STEPIEN / AGENCJA GAZETA

    Architekt z importu

    Najpierw Gehry, potem Libeskind, a na deser Zumthor. Dziś nie tylko pomysły na architekturę importujemy do Polski, coraz więcej architektów z zagranicy projektuje w naszym kraju.

  • Wystawa projektów konkursowych na gmach Muzeum Historii Polski

    Muzeum Historii Polski w 324 odsłonach

    Jeszcze tylko do niedzieli można oglądać wystawę wszystkich projektów nadesłanych na konkurs architektoniczny na Muzeum Historii Polski. Najwięcej prac pochodzi z Polski i Stanów Zjednoczonych, jednak wśród 70 krajów, z których wpłynęły zgłoszenia, były również tak odległe jak Trynidad i Tobago, Kazachstan, Malezja, Puerto Rico, czy Senegal.

  • Symulacja centrum Warszawy po wybudowaniu 180-metrowego wieżowca w miejscu pawilonu Cepelii i hotelu Metropol

    180-metrowy wieżowiec w centrum Warszawy

    180-metrowy drapacz chmur przy rondzie w centrum Warszawy zamiast pawilonu Cepelii i hotelu Metropol - zgodę na taki projekt rozpatrują miejscy urzędnicy. - Tak wysoko? To szaleństwo, a decyzja nie powinna zależeć od urzędnika - oburzają się urbaniści.

  • ECS CENTRUM SOLIDARNOSCI PROJEKT WIZUALIZACJA

    Europejskie Centrum Solidarności ekologicznie

    Trzy tygodnie temu wojewoda pomorski wydał pozwolenie na budowę Europejskiego Centrum Solidarności (ECS), teraz na terenie postoczniowym trwają prace archeologiczne. Centrum, które ma powstać w 2013 roku, będzie pierwszym budynkiem czerpiącym energię z głębi ziemi.

  • Neobarokowy hotel Monopol we Wrocławiu

    Monopol we Wrocławiu

    Z socjalistycznego skansenu stworzony został luksusowy hotel, który szczyci się standardem pięciu gwiazdek. Za pieczołowitą rewitalizacją ponad stuletniego hotelu Monopol stoją bracia Likusowie, którzy zaniedbanej budowli w centrum miasta nadali nowoczesny szlif i wysmakowaną elegancję.