polska architektura
Pałac Kultury ma 55 lat!
55 lat temu oddano do użytku Pałac Kultury i Nauki. Ponad dwustumetrowy wieżowiec wyrósł w centrum Warszawy jako "dar narodu radzieckiego dla Polski". Jego architektem był Lew Rudniew, a radzieccy budowniczowie wznosili go przez 1175 dni. Pekin jest dziś prawnie chronionym zabytkiem, nie brakuje jednak fanów rozbiórki socrealistycznego gmachu. A Ty co o nim sądzisz? Zagłosuj w naszym sondażu!
Muzeum Historii Żydów Polskich już rok w budowie
Budowa Muzeum Historii Żydów Polskich przy pomniku Bohaterów Getta na Muranowie według projektu fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamäki zaczęła się 1 lipca 2009 roku. Po upływie roku widać już bryłę budynku, który gotowy ma być w marcu 2012.
Młodzi, zdolni i z Polski - laureaci konkursu 20+10+X
Przebudowa "domu-kostki" i centrum rekreacyjno-sportowe schowane pod ziemią, to polskie projekty, nagrodzone w siódmym międzynarodowym konkursie 20+10+X. Prezentujemy prace młodych zdolnych architektów z S3NS|architektura oraz Ligenza Nagorski Architects.
Budowa Stadionu Narodowego coraz bliżej finiszu
Budowa Stadionu Narodowego w Warszawie idzie pełną parą. Niebawem upłyną dwa lata od jej rozpoczęcia - a już za niecały rok stadion będzie gotowy. Prezentujemy najnowsze zdjęcia z budowy.
Bliźniaki inne niż wszytkie z Wrocławia
Architektura domów w zabudowie szeregowej jest zwykle nudną wyliczanką tych samych form i materiałów. Projektanci z wrocławskiego biura Arc 2 postanowili to zmienić, budując na własny koszt ciąg domów o odważnej stylistyce.
Drapacze chmur na placu Defilad
Jest nowy plan zagospodarowania ścisłego centrum Warszawy. Pięć drapaczy chmur - najwyższy ma mieć 242 metry, "rowerowa oranżeria" w parku Świętokrzyskim, dużo pasów dla pieszych, m.in. na Marszałkowskiej. A przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki - agora z fontannami. Plan powstał w miejskiej pracowni pod kierunkiem Jolanty Urbanowskiej. - Będzie wyłożony w Pałacu Kultury do 16 sierpnia. A 22 lipca robimy dyskusję publiczną - zapowiada Tomasz Andryszczyk, rzecznik ratusza.
Galeria MM w Poznaniu
Nowe centrum handlowe w Poznaniu - Galeria MM powstaje w miejscu Pasażu MM, który został wybudowany na początku lat 90 po to, by z centrum miasta usunąć stoliki i łóżka służące handlarzom za lady sklepowe. Budynek ze szkła i nierównych płaszczyzn naturalnego kamienia zaprojektowało poznańskie Studio ADS, projektanci m.in. Starego Browaru i terminalu portu lotniczego Ławica.
Zapomniane klisze: Dworzec Gdański
Gdański był pierwszym nowoczesnym dworcem powojennej Warszawy. Powstawał w latach 1958-59 według projektu S. Kallera. Na archiwalnych zdjęciach przeszklona bryła budynku prezentuje się dostojnie, zupełnie inaczej niż współcześnie. Zaniedbany dworzec jest dziś w złym stanie technicznym, a wokół straszy rozkopaną budową. PKP planuje w tym miejscu wysoki biurowiec lub hotel z częścią dworcową.
Super widok z dachu "Kopernika"
Powstaje nowy ogród na dachu Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie z pięknym widokiem na Wisłę, zieleń praskiego brzegu i kosz Stadionu Narodowego. Ogród o powierzchni ok. 8,5 tys. m kw. dr Jan Kubec - główny projektant gmachu - zapowiadał jako geologiczny. Będzie to widok i spacer dla każdego.
Spodek uratowany!
Nie będzie balustrad ze szkła i stali ani srebrnych łusek. Spodek zachowa swój dawny charakter. Piotr Uszok, prezydent Katowic, obiecał to w czwartek wojewodzie. Zmiany wyglądu hali mają być odtąd konsultowane z wojewódzkim konserwatorem zabytków i architektami.
Ale murale!
Mural to dzieło sztuki malowane bezpośrednio na ścianie, suficie lub innej dużej trwałej strukturze. Murale często są nośnikiem poważnych treści. Doskonałym przykładem "zaangażowanej" muralistyki są dzieła powstałe na gdańskiej Zaspie podczas pierwszej edycji Festiwalu Monumental Art. Murale poświęcono m.in. 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce czy 50. rocznicy pierwszego koncertu rockowego.
Burzyć bloki czy nie?
Po ogłoszeniu wyroku NSA uniemożliwiającego wznowienie budowy wieżowca projektu Daniela Libeskinda w centrum Warszawy, Burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski ogłosił "ponure zwycięstwo starego PRL-owskiego bloku nad wybitną architekturą XXI w". W swoich kolejnych wypowiedziach nawołuje do wyburzenia bloków w Śródmieściu. Urbaniści oraz władze miasta odniosły się bardzo chłodno do tego pomysłu. A Wy jak myślicie?
Architektura pamięci w wydaniu Nizio Design
Rozmowa z Mirosławem Nizio, właścicielem biura Nizio Design International, które specjalizuje się w projektach nowoczesnych muzeów. Autor Muzeum Powstania Warszawskiego i najnowszego muzeum we Wrocławiu opowiada o budowaniu tożsamości i pamięci poprzez architekturę.
Pomniejszą Sky Tower
212 metrów - na taką wysokość urośnie Sky Tower we Wrocławiu do końca 2012 r. Pierwotnie zakładano, że wyrośnie na 258 m, licząc razem z iglicą. Według nowych planów masztu nie będzie, a najwyższym punktem budynku ma być ścianka osłonowa z oświetlonym logo Sky Tower.
Dworce PKP w remoncie
W Polsce jest ponad 2640 dworców, w tym 1010 działających. Większość w opłakanym stanie. W tym roku PKP rozpoczyna remont 36 z nich. W wielu przypadkach będzie pierwszym od momentu powstania budynku... Nie ma pewności, czy chociaż część będzie gotowa na Euro 2012, ale na pewno cieszy fakt, że coś się zmienia.
Sposób na betonowe blokowiska?
Popularność murali rośnie z roku na rok. Zamiast partyzanckich działań licealistów, na ścianach budynków pojawia się sztuka. Szczególnie widać to na gdańskim osiedlu Zaspa, gdzie do 15 lipca trwa Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego. Tu powstaje pierwsza i jak dotąd jedyna galeria malarstwa monumentalnego na blokach z wielkiej płyty.
Muzeum Współczesne we Wrocławiu
Zbliża się moment rozpoczęcia budowy jednego z najbardziej nowoczesnych muzeów w Polsce. Oryginalny projekt czarnej skręconej osiowo bryły pochodzi z pracowni Nizio Design. Ci sami architekci odpowiadają za projekt ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Nowoczesny gmach będzie służył do gromadzenia i wystawiania sztuki najnowszej. Zobacz film>>
20/20 - Architektura Wrocławia 1990-2010
Jak zmienił się Wrocław w ciągu ostatnich 20 lat? Jak zmieni się w najbliżej przyszłości? Na te pytania próbuje odpowiedzieć najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu, zatytułowana 20/20 - Architektura Wrocławia 1990-2010. Na wystawie, która potrwa do 5 września zaprezentowano w sumie 150 obiektów.
Przebudowa Dworca Wschodniego w Warszawie
Na początku lipca startuje przebudowa dwóch warszawskich dworców - Centralnego i Wschodniego. W przyszły wtorek na plac budowy Dworca Wschodniego wejdą robotnicy. Pozostawiony zostanie tylko szkielet konstrukcji, a reszta - elewacje, posadzki, okładziny, oświetlenie - mają być wymienione.
Przed i po: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
18 lutego 2007 roku rozstrzygnięto konkurs na siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, budynku, który ma stać się jednym z symboli stolicy. Zwycięzcą okazał się szwajcarski architekt Christian Kerez. Jego minimalistyczny projekt internauci ochrzcili wówczas mianem Carrefour'a. Przez 3 lata projekt ewoluował, a w połowie czerwca poznaliśmy jego ostateczną wersję. Czy lepszą? Oceńcie sami.
Przebudowa domu kostki we Wrocławiu
Czarna Kostka powstała w konsekwencji przebudowy niczym nie wyróżniającego się domu jednorodzinnego z lat 70., który wcześniej był typową "białą kostką". Młodzi architekci z pracowni Kameleon Lab oprócz koloru elewacji zmienili w nim znacznie więcej. Wnętrza stały się przestronne i widne, a bryła podwoiła swą kubaturę.
Od dzisiaj Warszawa ma swojego Szkieletora. Oficjalnie!
Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że nie przywróci pozwolenia na budowę 192-metrowego wieżowca obok Złotych Tarasów. Zbudowany do 1/3 wysokości szkielet apartamentowca z pracowni Daniela Libeskinda, będzie straszył w samym centrum Warszawy w trakcie Euro 2012.
Warszawskie blokowisko oczami Austriaczki
Gigantyczne warszawskie blokowisko Za Żelazną Bramą stało się inspiracją dla młodej austriackiej artystki Heidrun Holzfeind, która od lat interesuje się architekturą powojennego modernizmu. Instalację wideo artystki można oglądać w warszawskim CSW do 11 lipca. BRYLE udało się porozmawiać z autorką, która przekonuje, że do szczęścia wcale nie potrzeba balkonów ani widnych kuchni.
Szkieletor stanie się Treimorfą?
W zeszłym tygodniu po raz pierwszy zaprezentowano publicznie najnowszą koncepcję krakowskiego Szkieletora opracowaną przez pracownię DDJM. Stalowo-szklane elewacje, ogromny kamienny portal i najlepszy widok w mieście - ta wizja nawiązuje do pomysłu stworzenia przy rondzie Mogilskim krakowskiego Manhattanu.
Superszalet z tarasem
Do końca 2010 roku na praskim brzegu Wisły powstaną ścieżki edukacyjne, plaża i... nowe sanitariaty. We wtorek ratusz rozstrzygnął konkurs na projekt toalety publicznej, która stanie między mostami Poniatowskiego a średnicowym. Grand Prix "Projekt Łazienki 2010", zdobyły trzy studentki architektury z Politechniki Warszawskiej: Katarzyna Szpicmacher, Maja Matuszewska i Aleksandra Krzywańska.
Stadion w Białymstoku od Kuryłowicza
Już za dwa lata Białystok wzbogaci się o nowoczesny stadion sportowy. Autorami projektu są architekci z warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates. Ażurowa konstrukcja obiektu zainspirowana została grą świateł i cieni. Stadion, którego budowa właśnie się rozpoczęła ma pomieści ponad 22 tys widzów.
Projekt nowego amfiteatru w Gorzowie Wielkopolskim
Architekt Piotr Bach stworzył projekt renowacji amfiteatru w Gorzowie Wielkopolskim. Choć inwestycja oficjalnie jest tylko modernizacją, to jednak przedsięwzięcie polega na tak gruntownej przebudowie, że będzie to de facto nowy obiekt. Zmieni się zwłaszcza z zewnątrz. Z dawnego amfiteatru pozostanie chyba jedynie nazwa i miejsce.
Dawny Dukat nie wróci
Ruszyła przebudowa słynnego domu handlowego w Olsztynie Dukat, ale architekci i społecznicy są rozgoryczeni. Twierdzą, że zabrakło dobrej woli ze strony inwestora i nowy budynek nie oddda klasy pierwowzoru zaprojektowanego przez słynnych polskich architektów - Jerzego Sołtana (który szkolił się u samego Le Corbusiera) i Zbigniewa Ihnatowicza. Olsztyńscy architekci pokazują, że Dukat można przebudować z większym poszanowaniem oryginału.
Nowy plac Trzech Krzyży w Warszawie
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję przebudowy pl. Trzech Krzyży. Plac zamieni się w jajowate rondo z sakralną wyspą z granitu po środku i szpalerem drzew. Twórcy przebudowy Krakowskiego Przedmieścia, którzy chcieli więcej miejsca na knajpy - pokonani w konkursie.
Czarna perła od Medusa Group prawie gotowa
Dobiega końca kolejny projekt bytomskiej pracowni Medusa Group w Gliwicach. Na wskroś współczesną bryłę biurowca otaczają historyczne zabudowania. Jej grafitowa elewacja żyje. W pochmurne dni nie kryje swojej surowości, w słoneczne mieni się odcieniami. Wieczorami sama rozbłyska światłem. Ten biurowiec to królestwo kontrastów