polska architektura

  • 24.08.2010 WARSZAWA , SKUWANIE SOCREALISTYCZNYCH KOLUMN PODCZAS REMONTU BUDYNKU PRUDENTIAL PRZY PL. POWSTANCOW WARSZAWY . FOT. ROBERT KOWALEWSKI / AGENCJA GAZETA

    Przebudowa Prudentialu wstrzymana

    - Remont odbywał się bez kierownika budowy, a inwestor nie poinformował projektantów rewitalizacji o rozpoczęciu prac - informuje "Życie Warszawy".

  • Lodowy dom to dzieło krakowskiej pracowni nsMoonStudio. W obiekcie zastosowano podwójną elewację składającą się z wertykalnie osadzonych marmurowych żyletek

    Lodowy Dom w Krakowie

    Lodowy dom to nowa realizacja polskiego biura nsMoonStudio. Obiekt znajduje się w spokojnej dzielnicy willowej tuż przy Parku Decjusza w Krakowie. Podwójna elewacja składająca się z wertykalnie osadzonych marmurowych żyletek nadaje budynkowi lekkości i wprowadza nowoczesny akcent w masywną bryłę domu.

  • Eksport architektury i urbanistyki z Polski Ludowej

    Eksport z Polski Ludowej

    Dorobek polskich architektów w okresie PRL zaprezentowano na otwartej w piątek wystawie w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki pt. "PRL™. Eksport architektury i urbanistyki z Polski Ludowej". Ekspozycja prezentuje projekty zrealizowane w okresie zimnej wojny w postkolonialnych krajach Południa.

  • W ramach festiwalu 'Warszawa w budowie 2', odbyła się wycieczka na plac budowy Stadionu Narodowego, prowadzona śladem koncepcji JSK Architekci - autorów projektu. Uczestników oprowadzał wiceprezes firmy JSK Architekci, Mariusz Rutz.

    Stadion w budowie

    W ramach festiwalu Warszawa w Budowie, odbyła się wycieczka na plac budowy Stadionu Narodowego, prowadzona śladem koncepcji JSK Architekci - autorów projektu. Uczestników oprowadzał wiceprezes firmy JSK Architekci, Mariusz Rutz. Zobacz jak było.

  • Domy sąsiedzkie w Rybniku projektu jojko nawrocki architekci

    Obiekt Roku na Śląsku - Domy sąsiedzkie

    Konkurs Architektura Roku to największy przegląd współczesnej architektury Województwa Śląskiego. Organizowany jest przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice od 16 lat. W tym Obiektem Roku Województwa Śląskiego są Domy sąsiedzkie w Rybniku autorstwa jojko+nawrocki architekci.

  • Taller: obiekt - ubranie projekty Maryli Sobek - wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

    Ubiory-obiekty w muzeum

    Podnoszenie mody do rangi sztuki i wprowadzanie jej do muzeów staje się faktem. Najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu zatytułowana Taller: obiekt - ubranie projekty Maryli Sobek, prezentuje prace znajdujące się na pograniczu dwóch dyscyplin: architektury i mody. Zobacz ubrania inspirowane architekturą.

  • domy sąsiedzkie w Rybniku,jojko+nawrocki architekci

    Najlepsze budynki ze Śląska

    Oto najlepsze realizacje architektoniczne w województwie śląskim. Wśród 12 nominowanych obiektów znajdziemy domy jednorodzinne, lofty, obiekty publiczne, kaplicę, a nawet toaletę. Niebawem poznamy wyniki16 edycji konkursu architektura roku województwa śląskiego 2010. Teraz zobacz nominowane obiekty i zdecyduj, który z nich podoba się Tobie najbardziej?

  • biurowce, domicz, rewitalizacja, polska architektura, renowacja, adaptacja, polska, opole

    Mistery Architektury Opolszczyzny

    W tym roku jurorzy postanowili przyznać dwa pierwsze miejsca w konkursie na najpiękniejszy budynek Opolszczyzny oddany w latach 2008-2009. Trafiły one do autorów projektów budynku administracyjnego Muzeum Wsi Opolskiej oraz przebudowanego biurowca w Brzeziu. Jurorzy przyznali także wyróżnienie w kategorii "Cegła Gotycka" za najlepszą renowację.

  • Dom handlowy Cora

    Topniejący modernizm

    - Nie budzi wątpliwości wartość przedwojennej architektury modernistycznej. Tymczasem modernizm powojenny często bywa lekceważony - przyznaje Barbara Jezierska, mazowiecki konserwator zabytków. Burzenie tych obiektów jest nagminne. Tym razem kolej padła na dom handlowy Cora na warszawskiej Pradze-Południe.

  • 22.06.2010 WARSZAWA , PRZERWANA BUDOWA WIEZOWCA LIBESKINDA PRZY UL . ZLOTEJ 44 . FOT. ROBERT KOWALEWSKI / AGENCJA GAZETA

    Złota 44: Można budować wieżowiec

    Na opuszczone rusztowania mogą wrócić robotnicy! Wstrzymana budowa apartamentowca projektu Daniela Libeskinda ma szansę znów ruszyć pełną parą. Wojewoda mazowiecki utrzymał w mocy pozwolenie na budowę 192-metrowego wieżowca w Warszawie.

  • Fontanna na Rynku Głównym w Krakowie

    Kraków jak Paryż, ma swoją piramid(k)ę. Hit czy kit?

    Kraków doczekał się kolejnej "multimedialnej" fontanny. Po mrugającej fali na placu Szczepańskim, druga stanęła przy Sukiennicach na Rynku Głównym i stanowi część podziemnego muzeum. Przypominająca egipską piramidę struktura ze szkła, gra i świeci we wszystkich kolorach tęczy. Czyżby pomysłodawcy chcieli nawiązać do słynnej piramidy sprzed Luwru autorstwa Ieoh Minga Peia?

  • Posiadło Księży Młyn w Łodzi. Industrialna perełka już wkrótce odzyska blask

    Posiadło Księży Młyn - nowa łódzka inwestycja

    Łódź się odradza! Po udanych rewitalizacjach Przędzalni Poznańskiego, czy Scheiblera, teraz pora na zapomniane budynki dawnej Elektrowni. XIX-wieczne ceglane mury kryją bogactwo secesyjnego detalu i zabytkowe maszyny. Pofabryczne obiekty już wkrótce wypełnią się nowym życiem. Inwestor zapowiada, że zachowa niepowtarzalny klimat tego miejsca. Zobacz nieznane oblicze Łodzi.

  • Jeden z dworców kolei średnicowej - Warszawa Powiśle

    "Wystawa średnicowa" na stacji Warszawa Powiśle

    Wystawę archiwalnych rysunków i zdjęć warszawskiej średnicowej linii kolejowej autorstwa Arseniusza Romanowicza, Piotra Szymaniaka i współpracowników od soboty można oglądać podczas trwającego właśnie festiwalu Warszawa w Budowie II. To unikalna szansa poznania warsztatu i codziennej pracy warszawskich architektów połowy dwudziestego wieku.

  • Widok ogólny na nawierzchnię wyremontowanej ulicy Paryskiej.

    Krakowskie Przedmieście prawego brzegu Wisły?

    Wczesną jesienią 2009 roku rozpoczął się remont ulic Francuskiej i Paryskiej na warszawskiej Saskiej Kępie. Od początku budowy prawobrzeżnego odpowiednika Krakowskiego Przedmieścia upłynął rok, a jak na razie ukończono jedynie remont ulicy Paryskiej. Francuska wciąż w trakcie prac. Sprawdźmy, jak wyglądają efekty ponadrocznej budowy. Czy rzeczywiście będzie się czym pochwalić?

  • podsumowanie, bryła

    Podziemne muzeum w Krakowie już otwarte

    W ostatni piątek nastąpiło uroczyste otwarcie podziemnego muzeum w Krakowie, którego budowa trwała od 2005 roku. Trasa zwiedzania wiedzie 4 metry pod płytą Rynku Głównego.

  • warszawa, jems architekci, projekt, targowisko, banacha, zieleniak

    Nowy projekt JEMS Architekci zablokowany

    Nowy projekt pracowni JEMS Architekci - lekki, przeszklony pawilon handlowy, który miał stać się częścią  modernizacji bazaru przy Banacha w Warszawie nie doczeka się realizacji w tym roku. Sąsiadująca z Zieleniakiem wspólnota mieszkaniowa oprotestowała warunki zabudowy - pawilon zasłoniłby reklamę na ich domu.

  • dom, marcin rubik, projekt, warszawa

    Dom dla dwojga w warszawskim Wawrze

    - Miał być odważny, ale nie dziwny. Trochę tajemniczy, najlepiej niewidoczny z ulicy- architekt Marcin Rubik opowiada  o zrealizowanym w warszawskim Wawrze projekcie. Budynek to nie tyle dom jednorodzinny, co dom dla dwojga. Powstał z myślą o wygodzie dwójki dorosłych ludzi, którzy już wychowali dzieci i mogą pomyśleć przede wszystkim o sobie.

  • 20.09.2010 POZNAN , STADION MIEJSKI PRZY ULICY BULGARSKIEJ , CEREMONIA OTWARCIA STADIONU . FOT. TOMASZ KAMINSKI / AGENCJA GAZETA

    Poznań: pierwszy stadion na Euro 2012 otwarty!

    Wczoraj nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego stadionu, na którym mają być rozgrywane mecze Euro 2012 w Polsce. Poznańska arena będzie miała klasę Elite, czyli spełniała wszelkie wymogi organizacji meczów piłkarskich najwyższej rangi. Obiekt powstał w wyniku modernizacji Stadionu Miejskiego z 1980 roku. Autorem projektu przebudowy jest pracownia Modern Construction Systems.

  • I Nagroda 80.000 Euro - praca nr 117- numer identyfikacyjny 84171358 - Studio Architektoniczne 'Kwadrat' z Gdyni, Polska.

    Muzeum II Wojny Światowej - protest w sprawie wyników

    Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej oddaliło protest dotyczący wyników konkursu architektonicznego na siedzibę muzeum. Krakowska pracownia projektowa K3 Architekci, która złożyła protest, zapowiada złożenie zażalenia, dołączy do niej warszawska pracownia Piotr Płaskowicki & Partnerzy Architekci.

  • podsumowanie, bryła

    Szklany pawilon przy Hali Stulecia we Wrocławiu

    Od wczoraj przy Hali Stulecia funkcjonuje Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej. Przeszklony pawilon to jeden z elementów kompleksowej modernizacji zabytkowych terenów targowych. Nowoczesna struktura powstała w miejscu przyległego do Hali pawilonu restauracji.

  • 10.09.2010 WARSZAWA , BUDOWA CENTRUM HISTORII ZYDOW POLSKICH PRZY UL. ANIELEWICZA . FOT; KRZYSZTOF MILLER / AGENCJA GAZETA

    Muzeum Historii Żydów Polskich nabiera kształtów

    Trwa budowa Muzeum Historii Żydów Polskich na warszawskim Muranowie. Widać już kontury krętego tunelu, który będzie przebijać gmach na wylot. Autorzy projektu fińscy architekci Ilmari Lahdelma i Rainer Mahlamäki pragną aby charakterystyczny ażur przecinający muzeum przywodził na myśl kanion wyrzeźbiony w miękkiej skale przez płynący przez tysiąclecia potok.

  • isla polonia, grupo aranea

    Posiedź sobie na wyspie

    Na pytanie o to, co zabrać ze sobą na bezludną wyspę, wiele osób bez wahania odpowiada: książkę! Wyspa, która powstanie w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach, co prawda bezludna nie będzie, ale opanują ją książki. Premiera projektu Isla Polonia autorstwa hiszpańskiego biura Grupo Aranea już w październiku.

  • Wolf Marszałkowska , stefan kuryłowicz

    Wolf Marszałkowska - nowy biurowiec w Warszawie

    Oddany niedawno do użytku biurowiec Wolf Marszałkowska to przykład eleganckiej architektury biurowej. Projektowi Stefana Kuryłowicza nie można zarzucić nic poza zachowawczym podejściem do tematu. A Ty co sądzisz o nowym budynku w centrum stolicy? Zagłosuj!

  • Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Graffiti Outline Colour Festival

    Wielkie święto graffiti

    Za nami dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Graffiti Outline Colour Festival. Z okazji imprezy, do Łodzi zjechali znani graficiarze, min. amerykańska ekipa Tats Cru czy Case, czy współzałożyciel niemieckiej grupy Maclaim. Malowali po ścianach budynków, na wagonach kolejowych. Zobacz efekty ich pracy i wyraź swoją opinię. Czy w przestrzeni miejskiej jest miejsce na graffiti?

  • Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie proj. Pysall-Ruge Architekten

    Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

    18 września uroczyste otwarcie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. To będzie jeden z najnowocześniejszych gmachów publicznych w Polsce. Budynek z berlińskiego biura Pysall-Ruge Architekten będzie dostosowany do światowych standardów architektury pasywnej, a jego bryła przypomina ogromne śmigło.

  • Peter Zumthor (drugi od lewej) podczas rozmów o przebudowie synagogi w Kielcach

    Peter Zumthor dla Kielc?

    Peter Zumthor, laureat nagrody Pritzkera, wizytował niedawno w Kielcach. Przybył tu za sprawą starej synagogi, która ma ulec przebudowie. Światowej sławy architekt oglądał miejsce inwestycji i rozmawiał z władzami miasta o swojej koncepcji przebudowy. W zabytku ma powstać Centrum Spotkań - Nowy Teatr.

  • Domek Mai, Ultra Architects

    Mały wielki domek

    Jak przekonać inwestora, że "ładny dom" ma płaski dach i minimalistyczną bryłę? Trudno, zwłaszcza jeśli inwestor ma dopiero 6 lat.

  • 01.06.2010 RZESZOW , ULICA KUSTRONIA , NOWA SIEDZIBA SADU REJONOWEGO , FOT. PATRYK OGORZALEK / AGENCJA GAZETA

    Betonowy sąd na rzeszowskim blokowisku

    Nowoczesny choć nie pozbawiony klasycznych motywów sąd rejonowy ukończono w Rzeszowie. Najbardziej zadziwia lokalizacja budynku autorstwa Tomasza Koniora. Stanął w nijakim otoczeniu bloków z wielkiej płyty. Włodarze jednak uspokajają - ma tam powstać kompleks budynków sądowniczych i administracyjnych.

  • ANDRZEJ PĄGOWSKI, ARCHITEKT DANIEL LIBESKIND, PREMIER DONALD TUSK I MINISTER KULTURY BOGDAN ZDROJEWSKI (P) PODCZAS OGŁOSZENIA WYNIKÓW MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU ARCHITEKTONICZNEGO NA KONCEPCJE BUDYNKU MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

    Muzeum II Wojny Światowej - rozstrzygnięcie konkursu

    Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku powstanie według projektu Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni. Duża część muzeum znajdzie się pod ziemią, na powierzchni stanie przekrzywiona, trójkątna wieża. Projekt został wybrany spośród 240 prac z 33 krajów.

  • Silesia City Center, Katowice, Bose International Planning and Architecture, centrum handlowe

    Nowa Silesia City Center w Katowicach

    W zeszłym tygodniu  po raz pierwszy zaprezentowano koncepcję architektoniczną nowego segmentu centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach. Dobudowana część będzie bardziej nowoczesna i stonowana niż obecne centrum handlowe. Stworzenie jej koncepcji powierzono tym samym architektom, którzy projektowali istniejącą SCC - pracowni Bose International Planning and Architecture.