polska architektura
Podziemne muzeum w Krakowie już otwarte
W ostatni piątek nastąpiło uroczyste otwarcie podziemnego muzeum w Krakowie, którego budowa trwała od 2005 roku. Trasa zwiedzania wiedzie 4 metry pod płytą Rynku Głównego.
Nowy projekt JEMS Architekci zablokowany
Nowy projekt pracowni JEMS Architekci - lekki, przeszklony pawilon handlowy, który miał stać się częścią modernizacji bazaru przy Banacha w Warszawie nie doczeka się realizacji w tym roku. Sąsiadująca z Zieleniakiem wspólnota mieszkaniowa oprotestowała warunki zabudowy - pawilon zasłoniłby reklamę na ich domu.
Dom dla dwojga w warszawskim Wawrze
- Miał być odważny, ale nie dziwny. Trochę tajemniczy, najlepiej niewidoczny z ulicy- architekt Marcin Rubik opowiada o zrealizowanym w warszawskim Wawrze projekcie. Budynek to nie tyle dom jednorodzinny, co dom dla dwojga. Powstał z myślą o wygodzie dwójki dorosłych ludzi, którzy już wychowali dzieci i mogą pomyśleć przede wszystkim o sobie.
Poznań: pierwszy stadion na Euro 2012 otwarty!
Wczoraj nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego stadionu, na którym mają być rozgrywane mecze Euro 2012 w Polsce. Poznańska arena będzie miała klasę Elite, czyli spełniała wszelkie wymogi organizacji meczów piłkarskich najwyższej rangi. Obiekt powstał w wyniku modernizacji Stadionu Miejskiego z 1980 roku. Autorem projektu przebudowy jest pracownia Modern Construction Systems.
Muzeum II Wojny Światowej - protest w sprawie wyników
Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej oddaliło protest dotyczący wyników konkursu architektonicznego na siedzibę muzeum. Krakowska pracownia projektowa K3 Architekci, która złożyła protest, zapowiada złożenie zażalenia, dołączy do niej warszawska pracownia Piotr Płaskowicki & Partnerzy Architekci.
Szklany pawilon przy Hali Stulecia we Wrocławiu
Od wczoraj przy Hali Stulecia funkcjonuje Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej. Przeszklony pawilon to jeden z elementów kompleksowej modernizacji zabytkowych terenów targowych. Nowoczesna struktura powstała w miejscu przyległego do Hali pawilonu restauracji.
Muzeum Historii Żydów Polskich nabiera kształtów
Trwa budowa Muzeum Historii Żydów Polskich na warszawskim Muranowie. Widać już kontury krętego tunelu, który będzie przebijać gmach na wylot. Autorzy projektu fińscy architekci Ilmari Lahdelma i Rainer Mahlamäki pragną aby charakterystyczny ażur przecinający muzeum przywodził na myśl kanion wyrzeźbiony w miękkiej skale przez płynący przez tysiąclecia potok.
Posiedź sobie na wyspie
Na pytanie o to, co zabrać ze sobą na bezludną wyspę, wiele osób bez wahania odpowiada: książkę! Wyspa, która powstanie w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach, co prawda bezludna nie będzie, ale opanują ją książki. Premiera projektu Isla Polonia autorstwa hiszpańskiego biura Grupo Aranea już w październiku.
Wolf Marszałkowska - nowy biurowiec w Warszawie
Oddany niedawno do użytku biurowiec Wolf Marszałkowska to przykład eleganckiej architektury biurowej. Projektowi Stefana Kuryłowicza nie można zarzucić nic poza zachowawczym podejściem do tematu. A Ty co sądzisz o nowym budynku w centrum stolicy? Zagłosuj!
Wielkie święto graffiti
Za nami dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Graffiti Outline Colour Festival. Z okazji imprezy, do Łodzi zjechali znani graficiarze, min. amerykańska ekipa Tats Cru czy Case, czy współzałożyciel niemieckiej grupy Maclaim. Malowali po ścianach budynków, na wagonach kolejowych. Zobacz efekty ich pracy i wyraź swoją opinię. Czy w przestrzeni miejskiej jest miejsce na graffiti?
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
18 września uroczyste otwarcie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. To będzie jeden z najnowocześniejszych gmachów publicznych w Polsce. Budynek z berlińskiego biura Pysall-Ruge Architekten będzie dostosowany do światowych standardów architektury pasywnej, a jego bryła przypomina ogromne śmigło.
Peter Zumthor dla Kielc?
Peter Zumthor, laureat nagrody Pritzkera, wizytował niedawno w Kielcach. Przybył tu za sprawą starej synagogi, która ma ulec przebudowie. Światowej sławy architekt oglądał miejsce inwestycji i rozmawiał z władzami miasta o swojej koncepcji przebudowy. W zabytku ma powstać Centrum Spotkań - Nowy Teatr.
Mały wielki domek
Jak przekonać inwestora, że "ładny dom" ma płaski dach i minimalistyczną bryłę? Trudno, zwłaszcza jeśli inwestor ma dopiero 6 lat.
Betonowy sąd na rzeszowskim blokowisku
Nowoczesny choć nie pozbawiony klasycznych motywów sąd rejonowy ukończono w Rzeszowie. Najbardziej zadziwia lokalizacja budynku autorstwa Tomasza Koniora. Stanął w nijakim otoczeniu bloków z wielkiej płyty. Włodarze jednak uspokajają - ma tam powstać kompleks budynków sądowniczych i administracyjnych.
Muzeum II Wojny Światowej - rozstrzygnięcie konkursu
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku powstanie według projektu Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni. Duża część muzeum znajdzie się pod ziemią, na powierzchni stanie przekrzywiona, trójkątna wieża. Projekt został wybrany spośród 240 prac z 33 krajów.
Nowa Silesia City Center w Katowicach
W zeszłym tygodniu po raz pierwszy zaprezentowano koncepcję architektoniczną nowego segmentu centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach. Dobudowana część będzie bardziej nowoczesna i stonowana niż obecne centrum handlowe. Stworzenie jej koncepcji powierzono tym samym architektom, którzy projektowali istniejącą SCC - pracowni Bose International Planning and Architecture.
Dworzec w Katowicach ma swoje koszulki!
Brutalistyczny dworzec kolejowy ze stolicy Śląska być może już za miesiąc będzie wyburzony. To nie przeszkadza mu jednak prowadzić bujne życie w internecie. Jego facebookowy profili w dwa tygodnie zebrał 3 tysiące fanów. Ci przygotowali już przeszło 25 projektów T-shirtów z kielichami dworca w Katowicach w roli głównej.
Nie-typowy dom pod Poznaniem
Na jednym z typowych polskich osiedli, pośród chaotycznej zabudowy jednorodzinnej powstał dom, który zamiast dwu kolumn z przodu i wielospadowego czerwonego dachu, epatuje prostotą i wyważonymi proporcjami. Jak architektom z pracowni PL.architekci udało się przełamać konwencję katalogowca oceńcie sami!
Centrum pod Wawelem
Już pod koniec września ma nastąpić otwarcie skrytego w skarpie Wzgórza Wawelskiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Istotą koncepcji budynku miał być całkowity niemal brak architektury. Dzięki schowaniu obiektu w nasypie wzgórza CORT miało szansę stać się w Krakowie obiektem nowatorskim. Niestety w trakcie realizacji ciekawie zapowiadający się projekt pracowni IMB Asymetria został brutalnie odczarowany.
Powojenny modernizm - niechciane dziecko PRL-u
Świat docenił powojenny modernizm. Ukazują się publikacje na ten temat, budynkom poświęcane są wystawy, a one same rosną do rangi atrakcji turystycznych. W Polsce natomiast, jeden po drugim, znikają kolejne BRYLAnty polskiego kanonu architektury. Dlaczego tak się dzieje pytamy historyka architektury i konserwatora zabytków prof. Jakuba Lewickiego.
Pomnik ku czci ofiar katastrofy powstaje na Powązkach
Blok białego granitu, złamanego na dwie części i zagłębionego w ziemię. W tle ciemna nawierzchnia, a w sąsiedztwie nagrobki z czarnego granitu. Tak będzie wyglądał pomnik upamiętniający ofiary katastrofy w Smoleńsku. Dzisiaj na warszawskich Powązkach rusza jego budowa.
W Katowicach powstaje kolejne centrum
... ale nie handlowe. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka budzi zainteresowanie jeszcze w stanie surowym. Już teraz widać, że powstaje obiekt wyjątkowej i oryginalnej urody. Zaprojektowany został przez pracownię HS99.
Pierwszy kielich dworca w Katowicach sprzedany!
Grupa Napraw Sobie Miasto chce sprzedać kielichy katowickiego dworca architektom z różnych stron świata. Jej członkowie liczą na to, że w ten sposób uwaga międzynarodowego środowiska skupi się na placu Szewczyka. Nie zdążyli jeszcze rozesłać ofert kupna kielichów, a pierwszy chętny już zgłosił się sam. Szczęśliwym posiadaczem kielicha został Tomasz Konior.
Architekci projektują za darmo
Koncepcję architektoniczną osiedli opracowali bezpłatnie. Wszystko, aby pomóc najbardziej potrzebującym. JEMS architekci oraz biuro architektoniczne Artura Jasińskiego poszli z pomocą dla ofiar majowych osuwisk w gminie Lanckorona. Domy dla 31 poszkodowanych rodzin będą ekologiczne, energooszczędne i zbudowane z lokalnego budulca.
Centralny w remoncie
Dworzec Centralny doczekał się remontu. Lifting zakłada odnowienie peronów i hali głównej oraz przeszklonej elewacji i potężnego dachu dworca. Część hali głównej już została wyłączona z użytku. Odgrodzono też zewnętrzną ścianę budynku od strony Alej Jerozolimskich. Zobacz jak zmienia się Centralny.
W podziemiach Krakowa
Już we wrześniu będzie można przespacerować się podziemiami Rynku Głównego w Krakowie. Wystawa "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" będzie stanowić szlak turystyczny wypełniony historią miasta. - To nie będzie zwyczajna wystawa - mówi Marcin Pietuch, jeden z twórców projektu - wykorzystamy niecodzienne i pierwsze w Krakowie połączenie elementów archeologicznych, scenograficznych, multimedialnych i świetlnych.
Ergo Arena
Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Uroczyste otwarcie, które miało miejsce 18 sierpnia 2010 ukoronowało spotkanie dwóch potęg siatkarskich - Brazylii i Polski. Już w ubiegły wtorek było wiadomo, że 11-tysięczna hala będzie pękała w szwach.
Fałszywy architekt wpadł w ręce policji
- Co najmniej sześć budynków powstało na podstawie projektów fałszywego architekta z Tarnowskich Gór. Mężczyzna, który nie skończył żadnych studiów, wykonywał projekty budowlane na podstawie podrobionych dokumentów i pieczątek. Zaprojektował też własny dom.
Projekt pomnika - "Obelisk wierności ojczyźnie"
Tzw. obrońcy krzyża zaprezentowali projekt obelisku, który miałby uczcić pamięć ofiar katastrofy w Smoleńsku. Pomnik przedstawia dłonie wyłaniające się z ziemi. Autorem jest Maksymilian Biskupski, twórca m.in. warszawskiego pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.
Nowoczesne domki wiejskie pod Warszawą
To brzmi jak oksymoron - nowoczesne domki wiejskie. Niemniej jednak tę wydawałoby się sprzeczność udało się przeskoczyć architektom z warszawskiego Studia Projektowego Utopia w przebudowie dwóch starych domów letniskowych. Na ich bazie wyczarowali współczesną interpretację mazowieckiej chaty