architektura na świecie
Wieżowiec z problemami. Millennium Tower się przechyla
Wieżowiec Millennium Tower w San Francisco (58 pięter i 196.6 m wysokości) ma ogromny problem. Jak wykazują pomiary budynek się zapada i przechyla. Jaka jest przyczyna i czy budynkowi coś grozi?
Czy tak wygląda przyszłość wieżowców? Nowy projekt od Snohetta
Snohetta wygrała konkurs na nowy gmach dla Banque Libano Francaise w Bejrucie. To pierwszy projekt norweskiej pracowni, który ma zostać zrealizowany w Libanie. Ale wyróżnikiem nowego biurowca jest także nietypowa forma budynku.
The Smile - uśmiech architekta na London Design Festival
W ramach London Design Festival powstanie instalacja The Smile. Wykonana w całości z drewna konstrukcja ma tylko jeden punkt podparcia, a swoim kształtem przypomina uśmiech.
Muzeum Sztuki od Daniela Libeskinda. Nowy gmach MMC
Litewskie Muzeum MMC (Modernaus meno centras) powstało w 2009 roku. Choć posiada kolekcję, w której znajduje się kilak tysięcy wybitnych dzieł litewskich artystów, do dziś nie doczekało się stałej siedziby. Wszystko zmieni się już niebawem - w przyszłym roku ma ruszyć budowa nowego gmachu na potrzeby muzeum zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda.
Tokio, czyli las - wywiad z japońskim architektem Sou Fujimoto
Sou Fujimoto jest gwiazdą architektury. Podczas spotkania skromny i uprzejmie uśmiechnięty. Tymczasem jego realizacje budzą skrajne emocje. Tak było w Tokio, Londynie i podczas ostatnich targów w Mediolanie. Nasza redakcja, jako jedyna z Polski, miała okazję przeprowadzić z nim wywiad.
Droneport - Norman Foster projektuje system mający ratować życie
81-letni starchitekt Norman Foster zaprojektował m.in. centrum handlowo-biurowe Metropolitan w Warszawie, drugi największy budynek na ziemi - Terminal 3 w Pekinie, do niedawna najwyższy wieżowiec Europy - Commerzbank we Frankfurcie i najdroższe lotnisko świata na wyspie Chep Lak Kok w Hongkongu. Lord Foster jest naturalnie laureatem Nagrody Pritzkera (1999) i Nagrody Miesa van der Rohe(1990), a obecnie projektuje lotniska z błota w Rwandzie. Ekscesy starszego Pana?
W Amsterdamie powstanie podwodny parking rowerowy
Jeśli chcielibyśmy jakiemuś miastu nadać tytuł rowerowej stolicy świata, to bez wątpienia należałoby uhonorować tym wyróżnieniem Amsterdam. Choć już dziś jest to miasto, które jest niedoścignionym wzorem dla wielu europejskich metropolii to nowe projekty zdumiewają swym rozmachem nawet największych rowerowych optymistów.
Plaża z widokiem na architekturę. Najciekawsze miejskie plaże [TOP 10]
Latem każdy marzy o wypoczynku nad wodą. Plaża, piasek, słońce, palmy - to dla wielu z nas ideał wakacji. Ale jak relaks w szumie fal pogodzić z pasją do podziwiania ciekawej architektury? Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne! Na całym świecie znaleźć można plaże położone w sąsiedztwie lub na terenie miast. Co więcej, w okolicy piaszczystych miejsc wypoczynku można znaleźć prawdziwe architektoniczne perełki. Proponujemy wam plażę z widokiem na architekturę!
Gigantyczna replika Arki Noego [ZDJĘCIA]
W Stanach Zjednoczonych powstał gigantyczny budynek będącą repliką biblijnej Arki Noego. Ma wysokość kilkupiętrowego bloku i długość ponad 150 metrów. Arka to dzieło kreacjonistów ze stowarzyszenia Answers in Genesis. Wewnątrz zorganizowano wystawę prezentującą historię Noego i potopu opisane w Starym Testamencie.
Sprawiedliwość po holendersku. Nowy sąd w Amsterdamie
W miejscu istniejących budynków Sądu w Amsterdamie niebawem ma rozpocząć się budowa kompleksu największego sądu w Holandii. Wewnątrz znajdzie się 50 sal rozpraw i pokoi obrad oraz całe niezbędne zaplecze dla funkcjonowania sądu i jego 1000 pracowników.
Francuska modernizacja. Nowa skóra biurowca w Boulogne-Billancourt
Biurowce z lat 60., 70. czy 80. to dziś duży problem w wielu miastach. Często wykonywane w pośpiechu i z materiałów słabej jakości w wielu przypadkach zdążyły już się mocno zestarzeć i nie wyglądają zbyt estetycznie. Problemem są też niedostosowane do współczesnych realiów wnętrza. Co robić z architekturą tamtego okresu?
Stadion w Lille. Jedyny na świecie stadion ze składanym boiskiem
Euro 2016 to wielkie wydarzenie dla wszystkich fanów sportu. Ale stadiony, to obiekty, którymi zachwycają się także fani architektury. Nowe obiekty sportowe to często ogromy rozmach, ogromne koszty i najnowocześniejsze na świecie rozwiązania technologiczne czyniące z budynków stadionów multifunkcjonalne obiekty, które można wykorzystywać na wiele rożnych sposobów.
Lost in Paris. Dom dla 4 osób i 1200 paproci
Lost in Paris. Dom dla 4 osób i 1200 paproci
Budynki jak ogrody - fragment natury w centrum miasta [TOP 10]
Budynki jak ogrody - fragment natury w centrum miasta [TOP 10]
Formichetti w krainie czarów. Niezwykłe wnętrza salonu mody
Współczesne luksusowe showroomy i butiki z odzieżą przyzwyczaiły nas raczej do elegancji zbliżonej do minimalizmu. Utrzymane w tonacjach betonu, starają się być subtelnym tłem dla prezentowanej odzieży. Nowojorski butik Formichettiego pokazuje, że można pójść zupełnie inną drogą.
Łotewskie Muzeum Sztuki Współczesnej [WYNIKI KONKURSU]
Poznaliśmy wyniki konkursu na nowy gmach Łotewskiego Muzeum Sztuki Współczesnej w Rydze. Zwycięski projekt opracowała brytyjska pracownia Adjaye Associates we współpracy z AB3D.
Czy reklama da się lubić? Zielony labirynt z Londynu
Czy reklama da się lubić? Zielony labirynt z Londynu
Ruchome pokoje pozwalają na dowolną aranżację. Nowoczesny dom z Teheranu
Dom Sharifi-ha z pewnością wyróżnia się dzięki ruchomej elewacji tworzonej przez obracane pokoje. Za nietypowym pomysłem stoi jednak praktyczna idea - możliwość kreowania wnętrz otwartych i zamkniętych w zależności od aktualnych potrzeb mieszkańców i dostosowania ich do irańskiego klimatu.
Modna modernizacja, czyli domy w starych murach
Chciałbyś zamieszkać w miejscu nowoczesnym i wyjątkowym, a nie stać cię na nowy dom? Architekt wyczaruje dla Ciebie przytulne mieszkanie ze zrujnowanego magazynu, starego garażu, a nawet zabytkowego kościoła.
Miasta wracają do pieszych. 10 miejsc, które zmieniły się nie do poznania [PRZED I PO]
W Polsce dopiero rozpoczynamy dyskusję na temat tego, jak powinny wyglądać nasze miasta. Wiemy już, że ciągłe poszerzanie ulic wcale nie jest rozwiązaniem, które doprowadzi do udrożnienia ruchu. Zawsze pojawią się miejsca, w których wąskie gardła będą przyczyną powstawania korków.
Właśnie otwarto najdłuższy tunel na świecie. Podróż PRZEZ Alpy
Pierwszego czerwca oficjalnie otwarto najdłuższy na świecie tunel. W szwajcarskich Alpach powstały dwie równoległe nitki tunelu, każda o długości 57 kilometrów!
Polski projekt z międzynarodową nagrodą. Dom pod Londynem
Dom pod Londynem to projekt luksusowej rezydencji liczącej blisko 900 m kw. powierzchni, zaprojektowanej na międzynarodowy konkurs przez polskiego architekta Macieja Grelewicza. Projekt został doceniony przez międzynarodowe jury i znalazł się w gronie trzech zwycięskich projektów.
Brutalizm zmieniony w grecką świątynię - Architektura w obliczu rewolucji
Architektura zawsze była związana z panującą w danym czasie sytuacją polityczną, a władcy chętnie sięgali po nią, jako po doskonałe narzędzie propagandy. W Macedonii lokalne władze zdecydowały o realizacji gigantycznego projektu przebudowy stolicy, który niektórzy porównują do tworzenia gigantycznego kiczowatego Disneylandu. Architektura Skopje stała się też wielkim teatrem Kolorowej Rewolucji.
Poznaliśmy laureatów Brick Award 2016. Oto najlepsze ceglane budynki na świecie
Ponad 600 projektów z 55 krajów świata, żmudny proces selekcji i wyboru tych, które zasłużyły na prestiżowy tytuł najlepszych ceglanych budynków na świecie. Organizowany przez firmę Wienerberger konkurs Brick Award to bez wątpienia największe święto architektury powstałej z wykorzystaniem cegły. Zobaczcie, które budynki zostały nagrodzone podczas tegorocznej edycji.
Pływająca willa w Amsterdamie
W Holandii plątanina sieci kanałów coraz częściej służy nie tylko do transportu towarów, ale także jako miejsce do zamieszkania. Domy na wodzie już nikogo tu nie dziwią, choć zdarzają się obiekty wyjątkowe, jak ta willa w Amsterdamie.
HIT: Drewniany domek w Szwajcarii [ZDJĘCIA]
Drewniany dom powstał na zboczu wzgórza w niewielkiej miejscowości Balsthal w północnej Szwajcarii. Choć z zewnątrz wygląda niepozornie, wnętrze stwarza komfortową przestrzeń ze wspaniałym widokiem na okolicę.
Za takie rzeczy kochamy Nowy Jork. Park na estakadzie
Za takie rzeczy kochamy Nowy Jork. Park na estakadzie
Uwaga! Sztuka w mieście. Artyści i ich dzieła w przestrzeni publicznej [PRZEGLĄD]
W wakacje zwiedzamy miasta, najczęściej koncentrując się na najbardziej znanych atrakcjach turystycznych. Tymczasem jest wielu artystów, którzy w przestrzeniach wielkich miast umieszczają zaskakujące, szokujące, a nawet rozweselające niespodzianki. Warto ich poszukać, bo to często prace tymczasowe i bardzo ulotne
Jeśli nie Ritz, to co? Nietypowe hotele z całego świata!
Dla tych, którym zbudziły się pięciogwiazdkowe luksusy, i banalne łóżka piętrowe w hostelach mamy dobrą wiadomość: na świecie jest mnóstwo niezwykłych hoteli, w których pobyt na pewno trudno będzie zapomnieć. Zamieszkaj w beczce, na drzewie albo pod wodą.
Mies van der Rohe Award - najlepsze budynki w Europie
W marcu ubiegłego roku ogłosiliśmy wyniki konkursu BRYŁA ROKU 2014. Zaszczytny tytuł otrzymał wspaniały gmach Filharmonii Szczecińskiej, zaprojektowany przez biuro Barozzi Veiga. Zaledwie miesiąc później ten sam budynek zdobył Mies van der Rohe Award, najważniejszą w Europie nagrodę architektoniczną. W oczekiwaniu na wyniki tegorocznego plebiscytu BRYŁA ROKU przypomnijmy sobie laureatów firmowanej przez Komisję Europejską Mies van der Rohe Award - może w kolejnych jej edycjach znów zostanie dostrzeżona budynek nagrodzony w naszym konkursie?