architektura na świecie

  • willa w Jordanii, projekt domu BXBstudio Bogusław Barnaś

    Willa w Jordanii [PROJEKT]

    Odpowiednie naświetlenie wnętrza domu to jedno z podstawowych, a zarazem kluczowych zadań architekta. Uzyskanie optymalnych parametrów zależy od usytuowania domu względem słońca, położenia działki i takiego ukształtowania bryły budynku, by można było zacienić wybrane przestrzenie, a doświetlić inne. Przedstawiamy projekt wilii w Jordanii, w którym forma architektoniczna wynika z analizy ekspozycji słońca.

  • WLOCHY WENECJA ARCHITECTURE BIENNALE 2016 LETS TALK ABOUT GARBAGE PROJEKT HUGON KOWALSKI I MARCIN SZCZELINA

    Architektura i śmieci: Let's talk about garbage

    Let's talk about garbage to projekt autorstwa Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny prezentowany podczas 15. Biennale Architektury w Wenecji. Po raz pierwszy w historii Polacy zostali zaproszeni do współtworzenia wystawy głównej mieszczącej się w Arsenale. Po Wenecji projekt będzie pokazywany w Parlamencie Europejskim, następnie przyjedzie do Polski.

  • Nagroda Young Talent Architecture Award

    Iwo Borkowicz z nagrodą YTAA! Projekt budownictwa socjalnego na Kubie

    Iwo Borkowicz zwyciężył w międzynarodowym konkursie na najlepszy dyplom z dziedziny architektury, urbanistyki i projektowania krajobrazu. Jury Fundacji Mies van der Rohe uznało projekt budownictwa socjalnego w Hawanie połączonego z modelem rozwoju biznesowego za najlepszą pracę obronioną w latach 2015-2016 w Europie.

  • San Francisco w 1906 po trzęsieniu ziemi

    Wielkie odbudowy po trzęsieniu ziemi

    ?Miasto przestało istnieć? - tak często brzmi pierwszy komunikat korespondentów z miejsc dotkniętych trzęsieniem ziemi. A jednak większość miast podnosi się z gruzów. Wolniej lub szybciej, z lepszym lub gorszym skutkiem. Katastrofa zawsze niszczy dawną zabudowę, przerywa historyczną ciągłość miasta. Ale czasem, gdy gruzy zostaną uprzątnięte, bywa postrzegana jako szansa na stworzenie miasta lepszego, nowocześniejszego.

  • American Housewife

    Jak kuchnia stała się nowoczesna? Historie kuchenne

    Nowocześnie, czyli jak? Przedstawimy ewolucje funkcjonalnych rozwiązań kuchennych zaczynając od XIX wieku, a kończąc na nowinkach technologicznych z początku XXI wieku wpisujących się w najnowsze trendy w światowym designie.

  • Muzeum Transportu i Komunikacji, Glasgow, proj. Zaha Hadid

    Najciekawsze muzea, nie tylko sztuki

    Świat masowo buduje muzea, które nie służą już tylko sztuce - można w nich oglądać samochody, komiksy, szkło, a nawet drzewa. Budynki te często same stanowią niezwykle interesujące eksponaty. Zobacz najciekawsze z nich

  • Budynek znajduje się w Jałcie

    Te budynki wyglądają kosmicznie, a powstały w czasach głębokiego socjalizmu [ZDJĘCIA]

    W latach 70. i 80. w krajach bloku wschodniego zaczęły wyrastać niesamowite futurystyczne gmachy: w kształcie statków kosmicznych albo świątyń pozaziemskich cywilizacji. Kuriozalne budynki od lat fotografuje ich pasjonat - francuski fotograf Frederic Chaubin

  • Projekt Kina Mori w Moskwie - Robert Majkut

    Kino Mori w Moskwie: nowy projekt Roberta Majkuta

    Robert Majkut zaprojektował kino Mori w moskiewskim obiekcie Kuntsevo. Cały kompleks powstał w znanej pracowni architektonicznej Jerde Design. Punktem wyjścia do stworzenia linii stylistycznej wnętrza było malarstwo Kazimierza Malewicza.

  • Książka "Adrichalim. Architekci", pod red. Bogny Świątkowskiej, Bęc Zmiana, Warszawa 2016

    "Adrichalim. Architekci": pionierzy, budowniczowie, wizjonerzy. [KSIĄŻKA]

    "Adrichalim" to książka przybliżająca osiągnięcia architektów, którzy wyjechali z Polski w XX wieku i projektowali na terenie Izraela i Palestyny. Leksykon opatrzony jest szkicami wykonanymi przez młodych polskich architektów, to oni również opisują prace i życiorysy żydowskich twórców. To pierwsza publikacja przedstawiająca ten temat polskim czytelnikom.

  • The Dream City, Doha, Qatar

    Interakcyjne rzeźby miejskie z kolorowego piasku

    Projekty interakcyjne Adama Kalinowskiego z użyciem kolorowego piasku obrazują zjawisko entropii, zanikania barwy. Przy tym mają bardzo sensualny charakter, ponieważ to właśnie za pomocą dotyku zmieniają się konfiguracje kolorów. Artysta zaprasza mieszkańców miast do interakcji z barwą i wciąż zmieniająca się formą piaskowej rzeźby. Jego projekty mają wyzwalać w uczestnikach kreatywność i rozbudzać niczym nieskrępowaną chęć tworzenia.

  • Wizualizacja drewnianego stadionu Forest Green Rovers

    Jedyny na świecie drewniany stadion według projektu Zahy Hadid

    Poznaliśmy zwycięzcę konkursu na projekt ekologicznego stadionu w Anglii dla klubu piłkarskiego Forest Green Lovers. Jedyny taki obiekt na świecie, zaprojektowany w większości z drewna, zostanie zrealizowany według projektu pracowni Zaha Hadid Architects.

  • Mobius Architekci

    Współczesne trendy w projektowaniu. Minimalizm

    Prezentujemy 10 współczesnych projektów, które przekonają Was, że minimalizm, to współczesny trend, który ma wiele zastosowań. W zestawieniu znalazły się przykłady świetnej architektury i designu z całego świata. Zobaczcie, kolejne interpretacje słynnej maksymy "mniej znaczy więcej".

  • Tate Modern, projekt: Herzog de Meuron

    Rozbudowa Tate Modern - nowa przestrzeń dla sztuki

    Nowy budynek Tate Modern powiększa dotychczasową przestrzeń wystawienniczą o 60 procent. Projekt dynamicznej, piramidalnej bryły powstał w pracowni Herzog & de Meuron. Ciemna cegła nawiązuje do charakteru modernistycznej elektrowni zaprojektowanej przez Gilesa Gilberta Scotta, natomiast skręcona wieża ze ściętymi pod kątem ścianami operuje nowoczesną formą wyznaczając wyraźną różnicę między starą a nową częścią kompleksu.

  • Dom w Malmo KMA Architekci

    Dom w Malmö. Fasady bez okien, czy to architektoniczny trend?

    Coraz częściej pokazujemy projekty domów, które w części frontowej pozbawione są okien. Architekci tłumaczą takie rozwiązania chęcią uproszczenia bryły, uzyskaniem klarownego rysunku całości i oddzieleniem domu od otoczenia, w taki sposób, by zapewnić prywatność mieszkańcom. Czy to odwracanie się budynków od ulic, zamykanie frontów można odczytać jako znak czasu?

  • Mies
  • The Tower w Dubaju

    Ruszyła budowa najwyższej wieży na świecie. The Tower w Dubaju prześcignie o 100 metrów Burdż Chalifa

    The Tower w Dubaju przewyższy o 100 metrów najwyższy do tej pory budynek świata, czyli Burdż Chalifa, który mierzy 828 metrów. Termin ukończenia budowy przewidziano na 2020 rok. W tym samym roku ma zostać oddany do użytku Jeddah Tower w mieście Dżudda. Wysokość wieżowca, który powstaje w Arabii Saudyjskiej ma przekroczyć 1000 metrów. Jeśli The Tower w Dubaju będzie pierwszy to na jakiś czas stanie się najwyższym budynkiem świata. Wyścig trwa.

  • aranżacja kuchni
  • Santiago Bernabéu - projekt przebudowy stadionu

    Przebudowa Santiago Bernabéu. Jak zmieni się stadion Realu Madryt?

    Istnieje szansa, że już niedługo rozpocznie się zapowiedziana w styczniu 2014 roku przebudowa jednego z najbardziej rozpoznawalnych stadionów na świecie. Słynny Santiago Bernabéu zyska nową formę, a jego elewacja zmieni się nie do poznania. 11 października Florentino Pérez wraz z burmistrz Madrytu Manuelą Carmeną przedstawił na konferencji prasowej nowe porozumienie dotyczące przebudowy stadionu. Zaprezentowano znane już wcześniej wizualizacje wykonane przez GMP Architekten-L35-Riba. Jednak zapowiadane są zmiany w projekcie architektonicznym. Jak bardzo będą się różnić od przyjętej wersji?

  • Ginasio Paulistano Athletic Club

    Złoty medal RIBA 2017 dla Paulo Mendesa da Rocha

    Paulo Mendes da Rocha, brazylijski architekt wielokrotnie nagradzany m.in. nagrodą Pritzkera, Oscarem w dziedzinie architektury oraz najważniejszym europejskim wyróżnieniem nagrodą Miesa van der Rohe został uhonorowany w zeszłym tygodniu złotym medalem przyznawanym przez Królewski Instytut Brytyjskich Architektów RIBA.

  • .
  • Vessel, projekt: Thomas Heatherwick Studio

    Nowojorski Vessel - czy zyska miano wieży Eiffla naszych czasów? [PROJEKT]

    Vessel to spektakularna konstrukcja architektoniczna, która pozwoli oglądać Nowy Jork z nowej perspektywy. Zawieszona nad miastem i umieszczona pomiędzy drapaczami chmur wielokondygnacyjna, otwarta wieża intryguje. Za projektem stoi londyńskie biuro Thomasa Heatherwicka.

  • Instalacja "The Smile"

    London Design Festival - architektura, która się uśmiecha

    "The Smile" autorstwa Alison Brook, to nowa atrakcja Londynu, która powstała w ramach London Design Festival. Rzeźbiarska forma architektoniczna pojawiała się w przestrzeni miejskiej na terenie Rootstein Hopkins Parade Ground w Chelsea College of Arts. Na stronie Bryły pokazywaliśmy niedawno wizualizację projektu, teraz piszemy o jej realizacji. Po drewnianym tunelu można spacerować do 12 października.

  • Jeddah Masterplan

    Polak zaprojektował fragment miasta w Arabii Saudyjskiej

    Polska pracownia architektoniczna BXBstudio Bogusław Barnaś stworzyła plan zagospodarowania i koncepcji architektonicznej wschodniego kwartału w mieście Jeddah (Dżudda) w Arabii Saudyjskiej. We wschodniej części 3,5 milionowego, dynamicznie rozwijającego się miasta ma powstać dziesięć 17-kondygnacyjnych apartamentowców, a w ich okolicach centrum sportu, pasaż handlowy oraz supermarket. Z najwyższych pięter wieżowców rozciąga się widok na Morze Czerwone.

  • Muzeum Kurdystanu

    Muzeum Kurdystanu. Niezwykły projekt Daniela Libeskinda

    Daniel Libeskind przyzwyczaił nas już do ostrych, dynamicznych i silnie ekspresyjnych kształtów swoich budynków. W tym dobrze znanym stylu zaprojektował także gmach nowego Muzeum Kurdystanu, które miałoby powstać na terenie starej cytadeli.

  • Centrum Pompidou w Paryżu, proj. Renzo Piano i Richard Rogers

    Technologia w służbie architektury. Czym jest high-tech?

    Technologia w służbie architektury. Czym jest high-tech?

  • Kuchnia Frankfurcka

    Matka nowoczesnej kuchni - Margarete Schütte-Lihotzky

    Matka nowoczesnej kuchni - Margarete Schütte-Lihotzky

  • Projekt schroniska dla wędrowców na Islandii

    Islandzkie kryształy. Projekt schroniska dla wędrowców po magicznej wyspie

    Istnieje legenda, która mówi, że Wikingom udawało się pokonywać morza i oceany dzięki tajemniczym jarzącym się kryształom, które pozwalały wyznaczyć właściwy kierunek podróży nawet w czasie niepogody. Jedna z teorii mówi, że był to islandzki szpat.

  • Dom w Wilnie, proj. Aketuri architektai

    Dom przełamujący schematy. Drewniany dom z Wilna

    Na obrzeżach Wilna pracownia Aketuri architektai zaprojektowała nieduży dom jednorodzinny. Wybrana została nowoczesna, modernistyczna stylistyka zrywającą z istniejącym otoczeniemotoczeniem.

  • Cloud Pavilion w Sznghaju

    Lekki jak chmura. Cloud Pavilion z Szanghaju

    Nad brzegiem rzeki HuangPu w Szanghaju powstał lekki, niewielki pawilon kształtem przypominający chmurę. W nowej przestrzeni znajdzie się miejsce dla sztuki - w jego wnętrzu mają odbywać się wystawy i różne wydarzenia artystyczne.

  • Casa Fray León

    Zbudowany między drzewami. Dom o modernistycznej bryle

    Nowoczesny, modernistyczny dom dla chilijskiej rodziny powstał na przedmieściach Santiago. Zaplanowany został tak, by zachować rosnące na działce drzewa i by jak najlepiej dostosować się do panujących w Chile warunków klimatycznych. Ale taki otwarty na światło i zabezpieczony przed zimnymi wiatrami dom, świetnie sprawdziłby się także w naszej szerokości geograficznej.