architektura na świecie
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Był jednym z najwybitniejszych architektów XX wieku. Walter Gropius, założyciel i współtwórca koncepcji Bauhausu, połączył artystów, rzemieślników i przemysłowców. Jego prace miały olbrzymi wpływ na całą nowoczesną architekturę. A wszystko zaczęło się od niezgody na brzydotę.
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Natura kryje rozwiązania najwyższej jakości. Tym tropem poszli architekci z pracowni HENN z Monachium, projektując wnętrza nowoczesnej filharmonii w niemieckim miasteczku Weikersheim. Sala koncertowa w tym mieście zaskakuje ciepłem, prostotą oraz kojącą dla ucha i duszy akustyką.
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Marka Kave Home zaprojektowała wystrój Czytelni 22, która została całkowicie przeprojektowana na potrzeby nowej wystawy MiróMatisse, „Más allá de las imágenes" w wyjątkowym budynku Fundació Joan Miró w Barcelonie.
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Gdyby nie buty, a właściwie zakłady Baty, maleńki Zlin w Czechach byłby jednym z wielu miasteczek. To właśnie rodzina Bat`a rozsławiła miasto nie tylko dzięki swemu koncernowi, ale poprzez nowoczesną rozbudowę. Stało się ono pierwszym funkcjonalistycznym miastem na świecie, o jego projektowanie starał się sam Le Corbusier
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Kolorowy modernizm? To brzmi jak oksymoron. Jednak mity dotyczące moderny, że to tylko styl białych pudełek, obalają dzieła Brunona Tauta, który tworzył genialne, kolorowe i pełne zieleni osiedla w Berlinie.
Wnętrza kancelarii SUŁKOWSKI LEGAL od mow.design. IUS EST ARS. Prawo jest sztuką
Przestrzeń kancelarii prawnej SUŁKOWSKI LEGAL, zaprojektowana przez renomowaną warszawską pracownię mow.design, mieści się w parterowym budynku przy ruchliwym rondzie w Katowicach. Po adaptacji autorstwa MUS Architekci, czarno-biały pawilon w pełni odzwierciedla ducha współczesnej estetyki. Przemyślany układ budynku dobrze koresponduje z charakterem działalności kancelarii, specjalizującej się w prawie handlowym i gospodarczym. Właściciele, aktywnie zaangażowani w proces projektowy, od samego początku kierowali się zasadą „less is more”, dążąc do stworzenia przestrzeni harmonijnie łączącej pożądany styl i funkcjonalność. W efekcie powstały stylowe wnętrza, wspierające prawniczą precyzję i inspirujące do codziennej pracy w otoczeniu wyrafinowanego designu
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia
W Downey w Kalifornii przy skrzyżowaniu 10207 Lakewood Boulevard i Florence Avenue znajduje się najstarsza działająca restauracja McDonald's. Została otwarta 18 sierpnia 1953 roku.
Holandia: Niemiecka baza wojskowa z czasów II wojny światowej zamieniona w przyjemne miasteczko
MVRDV, studio projektowe Buro Harro i deweloper KondorWessels Projecten ukończyli projekt Buitenplaats Koningsweg, przekształcając byłą niemiecką bazę wojskową z czasów II wojny światowej w enklawę mieszkaniową i kulturalną w jednym z najcenniejszych naturalnych krajobrazów Holandii.
Postmodernizm wiecznie żywy. Architektura postmodernistyczna w Polsce i na świecie
Mimo że wielu badaczy uważa postmodernizm za epokę minioną, do dziś powstają obiekty, które można do niej zaklasyfikować. Wybraliśmy kilka przykładów postmodernistycznej architektury z Polski i ze świata.
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
- Nie interesują mnie kąty proste - mówił Oscar Niemeyer - ani wymyślone przez człowieka linie proste, sztywne i bezduszne. Interesują mnie krzywizny, swobodne i zmysłowe, takie, jakie spostrzegam w górzystych krajobrazach mojej ojczyzny, meandrujących rzekach, falującym morzu i ciele kobiety, którą kocham.
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Gerrit Rietveld pierwsze kroki w projektowaniu stawiał w zakładzie stolarskim ojca, jednak pomimo wielkiego talentu meblarskiego postanowił poświęcić się także architekturze. W jego głowie powstały przełomowe dla architektury projekty, w tym jeden, który na owe czasy był kwintesencją nowoczesności. Nazywana ""Domem Rietvelda" willa w Utrechcie, zaprojektowana dla Truus Schröder-Schräder, stała się prawdziwą ikoną architektury.
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Wiedeńska secesja to arcydzieła malarskie Gustava Klimta, majestatyczne bryły budowli Ottona Wagnera, ale także bardziej minimalistyczny nurt Warsztatów Wiedeńskich (Wiener Werkstätte). W ramach tej kooperatywy powstawały przedmioty użytkowe i obiekty rzemiosła artystycznego w bardziej minimalistycznym, geometrycznym stylu. Stał się on inspiracją dla pracowni AKA Studio, odpowiedzialnej za metamorfozę hotelu w sercu Wiednia. Projekt zdobył nagrodę w konkursie „International Property Awards” 2024 w kategorii „Wnętrza Hotelu” dla Austrii.
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
The Walled City of Kowloon zostało zburzone w 1994 roku. W sercu Hong Kongu, na powierzchni zaledwie 100 na 200 metrów i 14 piętrach wysokości mieszkało ponad 50 tysięcy ludzi. Było to prawdopodobnie najbardziej samowystarczalne i pozbawione regulacji osiedle jakie zostało zbudowane.
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Philip Johnson jest jedną z najbardziej znaczących postaci architektury XX wieku. Chociaż swój pierwszy budynek zaprojektował w wieku 36 lat pozostawił po sobie bogaty dorobek projektów, które zmieniały się na przestrzeni lat wraz z jego artystycznymi fascynacjami.
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Willa Schulenburga w Gerze, zaprojektowana przez Henry'ego van de Velde, jest elegancka i pełna prostego piękna. Wybudowana dla bajecznie bogatego fabrykanta, po wojnie mieściła szkołę pielęgniarek. Przez wiele lat opuszczony budynek niszczał, aż kupił go prywatny właściciel. Dziś willa znów zachwyca. Poznajcie jej historię!
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Symbolem epoki komunizmu w Chorwacji jest zachwycający budynek ze stalowych paneli, zbudowany na Petrovej Gorze w czasach reżimu marszałka Tito. Budynek powstał w 1981 roku jako pomnik antyfaszystowskiej rebelii ludności byłej Jugosławii. W jego wnętrzu znajdować się miało muzeum, wystawy, biblioteki, teatr - wielkie centrum kultury szerzące wiedzę o powstaniu i ruchu wyzwoleńczym. Dziś jego ściany rozpadają się na kawałki, a stal została rozkradziona. Jednak widmo komunizmu wciąż odbija się tu echem...
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Dla wielu wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu jest najbrzydszym budynkiem na świecie. Dla niektórych to klejnot brutalizmu. Dominujący nad Belgradem, 140-metrowy drapacz chmur budzi mieszane uczucia, ale nie można pozostać wobec niego obojętnym. Zaprojektowany w 1977 roku dla firmy Genex, od czasu bombardowań NATO w latach 90. jest obrazem upadku.
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design
Dwunastopiętrowa wieża mieszkalna Sarvasva we wschodnim Mumbaju jest przykładem rozwiązania problemu braku przestrzeni w środowisku miejskim. Dom jest dziełem studia Spasm Design z Indii
Budynek Sidera w Forlì. Nowa siedziba główna CIA Conad autorstwa polsko - włoskiej pracowni
Zaprojektowany przez polsko-włoską pracownię tissellistudioarchitetti budynek Sidera w Forli (północne włochy) to nowa siedziba główna CIA Conad - największej we Włoszech sieci handlowej skierowanej do masowego odbiorcy. Architekci zaprojektowali obiekt z myślą o zapewnieniu optymalnych warunków pracy, opierając się zasadach neuroarchitektury.
Drugie życie opuszczonej fabryki cementu - fascynująca metamorfoza!
Gdy tylko Ricardo Bofill zobaczył w 1973 roku opuszczoną fabrykę cementu w Sant Just Desvern w pobliżu Barcelony, postanowił tchnąć w nią drugie życie. Tak powstała La Fábrica - malownicza ruina przekształcona w dom i pracownię architekta.
Tak będzie wyglądał największy stadion piłkarski na świecie. Grand Stade Hassan II powstanie w Maroku na Mistrzostwa Świata 2030
Są już wizualizacje największego piłkarskiego stadionu na świecie. Zaprojektowany przez pracownie Oualalou + Choi i Populous Grand Stade Hassan II ma pomieścić 115 000 kibiców. Obiekt powstanie w mieście Benslimane, około 40 kilometrów od Casablanki.
Brytyjski brutalizm - antyludzki czy przyjazny? Ikony z betonu [TOP 10]
Brutalizm - surowa, monumentalna architektura. Masa szarego betonu górująca nad otoczeniem. Groźna bryła przypominająca fortecę. Śmiałe linie. Zacieki na fasadzie i widoczne odciski szalunków. Taka właśnie jest architektura brutalizmu. Przed Wami 10 ikon brytyjskiego brutalizmu.
Osiedla Werkbundu 1927 - 1932. Eksperymentalne, wzorcowe miejsca do mieszkania
Wystawy Werkbundu miały ogromny wpływ na rozwój myśli architektonicznej i urbanistycznej. Realizowane z wielkim rozmachem, projektowane przez najwybitniejszych architektów wdrażały w życie nowoczesne i śmiałe idee, które na zawsze zmieniły sposób projektowania. Zobaczcie wzorcowe osiedla Werkubundu powstałe w latach 1927-1932. Komisja Europejska przyznała im w 2020 roku prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego.
Caixa Forum w Madrycie - lewitujące centrum sztuki od Herzog & de Meuron
Jak stworzyć budynek, który zdaje się lewitować nad poziomem ulicy? W 2008 roku architekci Jacques Herzog i Pierre de Meuron zaprojektowali Caixa Forum. Oryginalna bryła stała się symbolem nowoczesnego Madrytu.
Architektoniczne inspiracje ze świata arch. Magdaleny Federowicz-Boule
Podróże są nieodłącznym elementem zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego architektki Magdaleny Federowicz-Boule, założycielki wielokrotnie nagradzanej pracowni Tremend i Ambasadorki Saint-Gobain Glass. W każdym zakątku świata, od eleganckiego Paryża po dynamiczny Nowy Jork, odkrywa każdorazowo nowe inspiracje. Globalne metropolie, z ich unikalnym połączeniem historii i współczesności, kształtują wrażliwość architektki, wpływając na realizowane później przez Tremend projekty na całym świecie. Fascynację różnorodnymi stylami i materiałami jej pracownia przekształca w budynki i wnętrza pełne światła, elegancji i nowoczesności.
Architektoniczne atrakcje w pobliżu popularnych lotnisk
Zanim odjedziecie w stronę Mediolanu, Paryża, Amsterdamu i innych chętnie odwiedzanych europejskich miast, do których można dotrzeć tanimi liniami lotniczymi, warto rozejrzeć się w pobliżu lotniska. Prezentujemy 10 miejsc, które są często niesłusznie pomijane na turystycznym szlaku.
Metamorfoza centum handlowego Hanwha Galleria w Seulu. To projekt Heatherwick Studio
Brytyjska pracownia Heatherwick Studio wygrała konkurs na projekt przebudowy słynnego centrum handlowego Hanwha Galleria w Seulu. Dwie nowoczesne bryły mają otworzyć galerię na miasto.
Znani architekci: Frank Lloyd Wright. Architektura organiczna, dom nad wodospadem i inne projekty
Frank Lloyd Wright jest uważany za jednego z najwybitniejszych amerykańskich architektów XX wieku. Autor teorii architektury organicznej już za życia stał się legendą, a wiele jego prac to ikony amerykańskiej sztuki modernistycznej.
Vele di Scampia w Neapolu - osiedle z lat 60. było symbolem Camorry
W lutym 2020 r. rozpoczęło się wyburzanie ostatnich bloków modernistycznego osiedla Vele di Scampia w Neapolu, zaprojektowanego przez Franza Di Salvo. Zbudowane w latach 1962-75 „Żagle”, miały być wyrazem postępu. Stały się symbolem przestępczości, handlu narkotykami i działalności gangów Camorry.
Little Island w Nowym Jorku - park na rzece Hudson. Czy eksperyment się udał?
Little Island to wyjątkowy park publiczny zlokalizowany na rzece Hudson w Nowym Jorku. Park zaprojektowany przez Heatherwick Studio, brytyjską firmę architektoniczną prowadzoną przez Thomasa Heatherwicka, we współpracy z amerykańską firmą krajobrazową MNLA, otwarto w maju 2021 roku. Jego oryginalna konstrukcja robi spore wrażenie. Jak po trzech latach oceniana jest ta realizacja?