architektura na świecie
Little Island w Nowym Jorku - park na rzece Hudson. Czy eksperyment się udał?
Little Island to wyjątkowy park publiczny zlokalizowany na rzece Hudson w Nowym Jorku. Park zaprojektowany przez Heatherwick Studio, brytyjską firmę architektoniczną prowadzoną przez Thomasa Heatherwicka, we współpracy z amerykańską firmą krajobrazową MNLA, otwarto w maju 2021 roku. Jego oryginalna konstrukcja robi spore wrażenie. Jak po trzech latach oceniana jest ta realizacja?
Kompleks Pixel w Abu Zabi. MVRDV prezentuje alternatywne podejście do rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
W Abu Zabi zakończono budowę kompleksu Pixel, zaprojektowanego przez holenderską pracownię MVRDV. Obejmuje on 525 apartamentów wraz ze sklepami, biurami i usługami. To przykład innowacyjnego podejścia do projektowania kompleksów mieszkalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Brama Brandenburska w Berlinie. Jej historia odzwierciedla burzliwe dzieje miasta
Zaprojektowana przez Carla Gottharda Langhansa Brama Brandenburska to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Berlina i Niemiec, mający ogromne znaczenie historyczne i kulturowe. Przetrwała burzliwe dzieje, od czasów jej budowy w XVIII wieku, przez okres II wojny światowej, aż po upadek Muru Berlińskiego
Fumihiko Maki nie żyje. W 1993 roku zdobył Nagrodę Pritzkera
W wieku 95 lat zmarł Fumihiko Maki, japoński architekt, laureat nagrody Pritzkera z 1993 roku. Wśród jego realizacji warto wymienić chociażby Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej w Kioto, Centrum Kultury Spiral w Tokio czy wieżowiec World Trade Center 4 należący do kompleksu zbudowanego w Strefie Zero w Nowym Jorku.
Ogrody Turii w Walencji. Dawne koryto rzeki zamienili w piękny park
Ogrody Turii w Walencji, to jedno z ciekawszych przekształceń przestrzeni w ubiegłym wieku. Powstały w osuszonym korycie płynącej niegdyś przez środek miasta rzeki. Obszar o powierzchni około 110 hektarów i długości dziewięciu kilometrów jest oazą wyłączoną z miejskiego gwaru.
Dworzec kolejowy w Tallinie od Zaha Hadid Architects. Będzie to stacja Rail Baltica
Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego terminalu pasażerskiego Ülemiste w Tallinie. W 2019 roku konkurs architektoniczny na projekt nowego dworca zwyciężyła pracownia Zaha Hadid Architects. Ülemiste Terminal będzie ostatnią stacją szybkiej kolei Rail Baltica, łączącej stolice nadbałtyckich krajów.
KIOSK: Ostatnie modernistyczne budki w Europie Środkowo-Wschodniej. Wyjątkowy album Zupagrafika
Na rynku ukazała się właśnie najnowsza książka wydawnictwa Zupagrafika " KIOSK: The Last Modernist Booths Across Central and Eastern Europe". Album zawiera niepublikowane dotąd, wyjątkowe zdjęcia ostatnich modernistycznych kiosków, znalezionych od Lublany po Warszawę i od Belgradu po Berlin.
Zwycięzcy Baumit Life Challenge 2024 - wybrano najpiękniejsze fasady Europy. Wśród nich polska realizacja!
Ponad 300 europejskich budynków wzięło udział w tegorocznej odsłonie międzynarodowego konkursu architektonicznego Baumit Life Challenge. Po raz pierwszy w historii konkursu, w jednej z kategorii triumfował obiekt z Polski, zdobywając tym samym tytuł Europejskiej Fasady Roku. W grupie budynków po renowacji jurorzy najwyżej ocenili Hospicjum dziecięce Caritas w Olsztynie
Myśliwce ze skrzydłami motyli. Nowe rzeźby Davida Cernego hołdem dla pilotów
Na fasadzie praskiego domu towarowego Máj pojawiły się dwie nowe rzeźby Davida Černego - jednego z najsłynniejszych czeskich rzeźbiarzy. "Efekt motyla" to dwa modele myśliwców Spitfire ze skrzydłami motyli zamiast samolotowych skrzydeł. Praca ma być hołdem dla czechosłowackich pilotów, służących w brytyjskich Królewskich Siłach Powietrznych (RAF) podczas II wojny światowej.
W Budapeszcie powstanie Swissôtel Budapest Lagoon. Hotel nad laguną z prywatną plażą nad Dunajem
Accor powiększa portfolio hoteli na Węgrzech, ogłaszając podpisanie umowy na Swissôtel Budapest Lagoon, pierwszy obiekt szwajcarskiej marki premium w kraju. Hotel, którego otwarcie jest zaplanowane na 2028 rok, zaoferuje gościom 200 pokoi i apartamentów z widokiem na wybudowaną w ramach inwestycji lagunę nad Dunajem.
Hotele-ikony, które musi odwiedzić każdy fan architektury
Niektóre znajdują się w budynkach przeznaczonych pierwotnie do innych funkcji. Inne zostały wręcz z premedytacją zaprojektowane dla koneserów wzornictwa. Wielbiciele architektury będą usatysfakcjonowani wyborem któregokolwiek z nich.
César Manrique - architekt, który zaprojektował Lanzarote
Gdyby nie César Manrique (1919-1992), wulkaniczna wyspa Lanzarote w archipelagu Wysp Kanaryjskich wyglądałaby dziś zupełnie inaczej. To właśnie jemu temu hiszpańskiemu malarzowi, rzeźbiarzowi i architektowi zawdzięczamy niezwykły charakter wyspy.
Wood City w Sztokholmie - największa drewniana inwestycja na świecie. Rendery stworzyło polskie studio ELEMENT
W stolicy Szwecji powstaje Wood City- dzielnica, w której głównym elementem konstrukcyjnym będzie drewno. Będzie to największa tego typu realizacja na świecie. Za projekt architektoniczny odpowiadają duńska pracownia Henning Larsen oraz szwedzkie biuro White Arkitekter. Rendery inwestycji stworzyło studio wizualizacji architektonicznych ELEMENT z Trójmiasta. Rozpoczęły się przygotowania do budowy pierwszego z budynków kompleksu
Podparyski letni dom Marii Skłodowskiej-Curie. Dominika Kulczyk tworzy tu Dom Siostrzeństwa
W domu, w którym kilkakrotnie wypoczywała Maria Skłodowska-Curie, w podparyskiej miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse powstanie Dom Siostrzeństwa. Wystawiony na sprzedaż budynek w 2022 roku kupiła Dominika Kulczyk – Prezeska Kulczyk Foundation.
Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen. Maczka
Największa mapa topograficzna na świecie znajduje się w Szkocji, na terenie zamku Barony Castle. Chociaż mapa, którą dziś oglądamy powstała po II wojnie, jej historia rozpoczyna się kilka lat wcześniej. To Wielka Polska Mapa Szkocji.
Signal Iduna Park w Dortmundzie - tu odbędzie się mecz Polska-Francja na EURO. Stadio Borrussi z rozwiązaniami przyjaznymi środowisku
Obchodzący właśnie 50-lecie stadion Signal Iduna Park w Dortmundzie , będzie areną meczu Francja-Polska w trakcie EURO, który zostanie rozegrany 25 czerwca. Występujący na co dzień na tym obiekcie, półfinalista tegorocznej Ligi Mistrzów odpowiedzialnie podchodzi do przyszłości. Sferą ujętą w strategii rozwoju Borrussi są zagadnienia zrównoważonego wpływu na środowisko. Klub podejmuje działania by go minimalizować na przykład poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w zarządzanych przez siebie obiektach, stawiając przy tym m.in. na pompy ciepła.
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
Albert Einstein był wymagającym inwestorem. Jego dom w Caputh pod Poczdamem jest rezultatem zaciętych sporów prowadzonych z architektem, Konradem Wachsmannem. Ze współpracy tak odmiennych osobowości, powstał budynek, który sprytnie łączy tradycję i nowoczesność
Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu przyznane. Zobaczcie zrównoważone, inkluzywne i piękne projekty z całej Europy
W piątek, 12 kwietnia br., Komisja Europejska ogłosiła 20 laureatów Nagród Nowego Europejskiego Bauhausu 2024, konkursu organizowanego czwarty rok z rzędu ze środków polityki spójności. Oto najlepsze projekty z całej Europy.
Zatankuj u Miesa van der Rohe - stacja benzynowa autorstwa mistrza modernizmu
Rewitalizacja stacji benzynowej? Czemu nie. W końcu mamy do czynienia z budynkiem zaprojektowanym przez mistrza modernizmu - Miesa van der Rohe. W 2011 roku roku stację benzynową na wyspie Nun's Island w Montrealu zaadaptowano na Dom Pokoleń.
Kunsthofpassage w Dreźnie - Pasaż Artystycznych Dziedzińców
Kunsthofpassage w Dreźnie tworzy pięć połączonych ze sobą podwórek starych kamienic. Każde zaprojektował inny artysta, każde ma inny styl i charakter. To galeria sztuki pod gołym niebem, pełna małych sklepików i uroczych kawiarni.
Sagrada Familia w Barcelonie ma zostać ukończona w 2026 roku. To inspirujący przykład stosowania niskoemisyjnych rozwiązań w budownictwie
Bazylika Sagrada Familia Antoniego Gaudiego w Barcelonie ma zostać ukończona już za dwa lata, sto lat po śmierci swojego twórcy. 14 marca w Warszawie Tristram Carfrae, inżynier kierujący zespołem Arup, pomagającym ukończyć Sagradę Familię, opowiadał o niskoemisyjnych rozwiązaniach zastosowanych w świątyni.
Most przy Zaporze Hoovera [NIESAMOWITE KONSTRUKCJE]
Otwarty w 2010 roku most przy Zaporze Hoovera, na granicy stanów Arizona i Nevada to jeden z najbardziej malowniczych mostów na świecie. Wielkie betonowe łuki Mike O'Callaghan – Pat Tillman Memorial Bridge wznoszą się 270 metrów nad lustrem rzeki Kolorado, a widoki z niego przyprawiają o zawrót głowy!
Mies van der Rohe w USA - najsłynniejsze realizacje. Amerykański sen mistrza modernizmu
W 1938 roku najsłynniejszy niemiecki architekt XX wieku opuszcza opętany przez nazistów Berlin i udaje się na emigrację. Ludwig Mies van der Rohe w Ameryce rewolucjonizuje budynki, obdziera je z dekoracji i przyobleka w gładką skórę ze szkła jak Seagram Building Nowym Jorku.
Heatherwick Studio projektuje nowy budynek Uniwersytetu EAN w Bogocie. Kolorowe kolumny robią wrażenie!
W Bogocie w 2025 roku rozpocznie się budowa nowej siedziby Uniwersytetu EAN w Kolumbii. To pierwszy projekt w Ameryce Południowej stworzony przez brytyjską pracownię Heatherwick Studio.
Hans Poelzig - architekt, nauczyciel, artysta
Hans Poelzig był jednym z najważniejszych architektów niemieckich początku XX wieku. Był scenografem filmowym i teatralnym oraz jednym z głównych działaczy Werkbundu.
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
"Architekci tworzą architekturę, Phyllis Lambert stworzyła architektów" - powiedział w 2014 roku kurator Biennale Architektury w Wenecji , Rem Koolhaas, uzasadniając swoją decyzję o przyznaniu nagrody Złotego Lwa za dokonania życia Kanadyjce, Phyllis Lambert.
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
W 1992 roku dawną, zabytkową halę dworca kolejowego Atocha w Madrycie zamieniono w prawdziwą dżunglę. Zasadzono tu tysiące tropikalnych roślin. Bez wątpienia to dworzec, który robi ogromne wrażenie!
Nowa siedziba Google w Nowym Jorku. Zrewitalizowano i nadbudowano dworzec kolejowy z lat 30.
Zabytkowy dworzec St. John's Terminal w Nowym Jorku zmienił się nie do poznania: został zrewitalizowany i nadbudowany o dziewięć kondygnacji. Stał się siedzibą firmy Google. Za adaptację odpowiada studio architektoniczne CookFox Architects we współpracy z pracownią Gensler.
Replika Białego Domu na szczycie 34-piętrowego wieżowca w Bengaluru. Wybudował ją indyjski miliarder
Na szczycie 34-piętrowego wieżowca Kingfisher Towers w Bengaluru (Indie) stoi replika Białego Domu. Właścicielem rezydencji jest indyjski biznesmen Vijay Mallya, który prawdopodobnie nigdy w niej nie zamieszka.
Oto finaliści nagrody im. Miesa van der Rohe 2024. Zobaczcie 7 najlepszych europejskich realizacji
Poznaliśmy finalistów Nagrody Miesa van der Rohe 2024. O główną nagrodę powalczy siedem prac: pięć w kategorii "Architektura", dwie – "Wschodzący artysta". Przyjrzyjmy się dokładniej wszystkim najlepszym europejskim realizacjom.