Triglav od Zieta Studio. Świecznik inspirowany gotyckimi katedrami
Strzeliste, surowe, gotyckie katedry od setek lat fascynują ludzi na całym świecie. Podobnie było z projektami z Zieta Studio, którzy z miłości do natury i architektury zaprojektowali świecznik Triglav inspirowany gotyckimi katedrami. Wykonano go w technologii FiDU.

Triglav to nowe akcesorium w portfolio Zieta Studio. Stalowy trójramienny kandelabr swoją minimalistyczną, a zarazem złożoną formą przywodzi na myśl wieże gotyckich katedr oraz ich piękne ostrołukowe sklepienia. Wykonany został on w technologii FiDU – opartej na tworzeniu zoptymalizowanych trójwymiarowych form z dwuwymiarowych kawałków metalu.
Zobacz, co o technologii FiDU mówi Oskar Zięta>>
Esencją Triglava jest zestawienie dwóch przeciwstawnych jakości: chłodu wypolerowanej stali z organicznym kształtem ramion świecznika, które niczym gałęzie drzew „wyrastają” z jego podstawy, stając się strzelistymi kolumnami.

Choć kandelabr Triglav to kolejna bioniczna forma w Zieta Collection, to jego kształt zakorzeniony jest w historii architektury. Kształt łuku, będący centralnym elementem harmonii i równowagi Triglava, został zainspirowany gotyckim sklepieniem. Ostrołuk natomiast związany jest z architektoniczną interpretacją struktury koron drzew i powiązanych ze sobą gałęzi tworzących łukowate formy. Ta teoria wzajemnego powiązania architektury i natury znajduje swoje historyczne podstawy w takich pismach jak „De Architectura” Witruwiusza czy „De Germania”.
Nieoczywista forma świecznika Triglav jest zatem aluzją zarówno do świata natury, jak i do zasad rządzących architektonicznymi konstrukcjami. Podoba nam się ta rzeźbiarska bryła!
Zobacz także: NAWA - rzeźba Oskara Zięty na Wyspie Daliowej we Wrocławiu>>

- Więcej o:
IKEA odświeża swoje najlepsze projekty. Kolekcja Nytillverkad to vintage na nowo
Zielony dach na ZUSOK został ukończony. Jak wyglądała przemiana obiektu podczas prac?
Arup wskazuje kierunek rozwoju projektowania generatywnego. Z tego narzędzia korzystają tysiące inżynierów na całym świecie
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski. Dołączą do zarządu pracowni
Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni
Amaron Chevron – francuska jodełka po raz pierwszy w winylach z zamkami 5G