Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

NAWA - rzeźba Oskara Zięty na Wyspie Daliowej we Wrocławiu

ao

Rzeźbę wykonaną w autorskiej technice "nadmuchiwania" stali - FIDU - opracowanej przez polskiego projektanta Oskara Ziętę - można oglądać na Wyspie Daliowej we Wrocławiu.

Nawa - rzeźba na Wyspie Daliowej we Wrocławiu, projekt: Oskar Zięta
Nawa - rzeźba na Wyspie Daliowej we Wrocławiu, projekt: Oskar Zięta
mat. prasowe

Budowa rzeźby NAWA stanowi część działań związanych z obchodami Europejskiej Stolicy Kultury. Odnosi się do głównego hasła, czyli “metamorfozy kultury”. Jej forma jest artystyczną interpretacją ciągłego przeobrażania się miasta. 

NAWA jest ultralekką, trwałą konstrukcją składającą się z 35 stalowych łuków tworzących bramę, przez którą można swobodnie przejść. Bioniczna forma sprawia wrażenie, jakby rzeźba wyrastała z podłoża. Polerowana powierzchnia odbija otoczenie, co daje możliwość oglądania zmieniającej się gry świateł w zależności od pory dnia.

Konstrukcja oparta na łukach koresponduje z pobliskimi zabytkami: Ossolineum, wieżą kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, Wrocławską Halą Targowej i Ostrowem Tumskim. Łuki pełnią funkcję konstrukcyjną i kształtują formę rzeźby.

Rzeźba miejska i rewitalizacja wyspy

NAWA otwiera kolejny rozdział w historii Wyspy Daliowej, zwracając ją mieszkańcom Wrocławia. Niedostępna dotychczas przestrzeń została zrewitalizowana i posłuży miastu jako miejsce spotkań i organizacji wydarzeń artystycznych.  

Jednym z głównych źródeł inspiracji dla Oskara Zięty jest bionika. Ta gałąź nauki pozwala znajdować rozwiązania technologiczne, które naśladują zachowanie żywych organizmów. Poszukiwanie form doprowadziło artystę do budowy łuków bionowych połączonych ze sobą. Forma rzeźby odnosi się zarówno do naturalnego otoczenia, jak i pobliskich budowli.

Projektowanie parametryczne, czyli proces szukania optymalnej formy

Bryła i jej charakterystyczne łuki są wynikiem projektowania parametrycznego. Ten sposób projektowania stosowany w architekturze, inżynierii i planowaniu miast opiera się na oprogramowaniu umożliwiającym generowanie form na podstawie zestawu parametrów wejściowych. Aby końcowa bryła jak najlepiej odpowiadała na zadany temat, szuka się jej optymalnej wielkości, ciężaru i korespondencji z otoczeniem. Program pomógł wygenerować 60 brył, które później zostały poddane modelowaniu i dostosowaniu do kontekstu.

FiDU - innowacyjna technika "nadmuchiwania" stali

Stworzenie ultralekkiej konstrukcji było możliwe dzięki FiDU - innowacyjnej technologii wynalezionej przez Oskara Ziętę. Pozwala ona na zmianę formy i kształtów elementów stalowych zespawanych ze sobą dzięki "nadmuchiwaniu" sprężonym powietrzem. Metalowe formy usztywniają się, co nadaje im trwałość i stabilność, zachowując przy tym lekkość. NAWA jest pierwszą konstrukcją FiDU w tak dużej skali, to zarazem manifest możliwości owej technologii. To jednocześnie rzeźba miejska, która zachęca mieszkańców do interakcji. 

 ZOBACZ ZDJĘCIA NOWEJ RZEŹBY MIEJSKIEJ WE WROCŁAWIU>>>

Skomentuj:

NAWA - rzeźba Oskara Zięty na Wyspie Daliowej we Wrocławiu