Szyny sufitowe - porady i inspiracje
Szyny sufitowe są jednym z mniej widocznych elementów wyposażenia wnętrz, a jednocześnie znacząco wpływającym na aranżację. Wpisują się w minimalistyczne podejście do urządzania przestrzeni, mogą też stanowić część nowoczesnego rozwiązania połączonego z sufitem podwieszanym. Dlaczego jeszcze warto postawić na szyny sufitowe?
Szyny sufitowe - podstawowe informacje
Szyny sufitowe mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium. Profile montuje się - jak sama nazwa wskazuje - na suficie, za pomocą śrub i kołków umieszczonych w wywierconych wcześniej otworach. Szyny mogą być 1-torowe - przeznaczone na samą firanę lub zasłonę, oraz 2-torowe - wtedy możemy sobie pozwolić zarówno na firanę, jak i na zasłonę jednocześnie.
Szyny sufitowe są wyjątkowo subtelne pod względem wyglądu - nie posiadają wsporników oraz dodatkowych wzmocnień,więc ich montaż jest prosty i szybki. To produkt na lata - nie psuje się, a jego umiejscowienie na suficie sprawia, że nie jesteśmy w stanie "niechcący" go uszkodzić. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest możliwość przycinania szyn - zarówno metalowych, jak i plastikowych. Specjalne zaślepki pozwalają na estetyczne wykończenie rozwiązania. Szyny sufitowe można też łączyć ze sobą, jeśli potrzebujemy większej długości niż jest dostępna w postaci gotowych elementów. W narożnikach mamy do dyspozycji dwie opcje: połączenie szyn pod kątem prostym lub zastosowanie specjalnego łącznika w kształcie łuku, dzięki któremu uzyskamy łagodne, zaoblone "przejście".
Zasłony i firany na szynach sufitowych umieszczamy za pomocą tak zwanych żabek lub specjalnych agrafek. Kupując gotowe tekstylia do dekoracji okien musimy pamiętać, że w górnej części tkaniny powinny mieć wzmocnienie, które zapobiegnie uszkodzeniu ich przy mocowaniu i zdejmowaniu z karnisza.
Zobacz także:
Szyny sufitowe w aranżacjach
Szyny sufitowe mają bardzo prostą, minimalistyczną budowę, dlatego sprawdzają się w aranżacjach utrzymanych w różnych stylach. Są dobrą alternatywą dla tradycyjnych karniszy, montowanych na wspornikach, kiedy na te drugie zwyczajnie brakuje miejsca. Szyny, zarówno metalowe, jak i plastikowe, dostępne są w różnej kolorystyce - od bieli, przez szarości i beże, po czerń, dzięki czemu można dopasować je do kolorystyki wnętrza. Szyny sufitowe są też produkowane w bardziej wyrazistych kolorach, jak intensywna czerwień, zieleń czy żółć, co pozwala wprowadzić do aranżacji nietuzinkową ozdobę.
Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak biała szyna, która na tle sufitu w tym samym kolorze stanie się niemal niewidoczna. Szyny sufitowe można stosować jako jedyny element systemu, ale można też dodać maskownicę, która ukryje miejsce mocowania i doda waloru dekoracyjnego do aranżacji. Najprostsze, a zarazem najtańsze, maskownice są wykonane z tworzywa sztucznego i można je "prowadzić" również po łuku. Droższe, ale i zdecydowanie bardziej efektowne, są maskownice z MDF-u lub polistyrenu ekstrudowanego.
Zobacz także:
Szyna sufitowa 2-torowa
W przeciwieństwie do 1-torowej, szyna sufitowa 2-torowa pozwala na uzyskanie bogatszej i ciekawszej dekoracji okna. Możemy na niej umieścić bogato marszczoną firanę (od strony okna) oraz zasłonę ("na zewnątrz", czyli od strony pomieszczenia). Podwójną szynę, podobnie jak pojedynczą, można przycinać i zaślepiać, a także łączyć dowolną liczbę szyn. Podobnie jest w przypadku maskownicy - jeśli tylko projekt aranżacji przewiduje jej zastosowanie, nie ma przeszkód, aby jej użyć. Szyna sufitowa 2-torowa może się też znaleźć w zagłębieniu sufitu podwieszanego - wtedy miejsce mocowania stanie się całkiem niewidoczne, a całość będzie się prezentowała nowocześnie i elegancko.
Zobacz także:
Zasłony na szyny sufitowe
Planując zakup zasłon na szyny sufitowe musimy pamiętać, że będzie potrzeba więcej materiału niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego karnisza na wspornikach - od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Standardowa długość gotowych zasłon sprzedawanych w sklepach to zwykle 250-270 cm, choć są też krótsze, o długości 140 cm, ale takie mają sięgać do parapetu. Zasłony na szyny sufitowe powinny mieć mniej więcej taką długość, jaką ma wysokość pomieszczenia, w którym się znajdą. W nowym budownictwie może to być nawet 280-300 cm. Zbyt długie zasłony można oczywiście można skrócić - najlepiej w dolnej części, nawet, jeśli została tam umieszczona taśma obciążająca.
Zobacz także:
- Więcej o:
Meble z lustrzanym połyskiem
Ciepłe wnętrza na zimowe wieczory
Modna podłoga w 2025 roku
Modne lampy dekoracyjne w 2025 roku: połączenie elegancji i futurystycznej wizji
Jak stworzyć wnętrze z duszą kawiarni?
Najgorętsze trendy w salonie w 2025 roku według projektantów wnętrz
Pomysły na zabudowanie wnęki – funkcjonalne i estetyczne aranżacje wnętrz
Stylowe małe mieszkanie