Żaluzje drewniane na wymiar. Jak wybrać, zamontować i czyścić?
Żaluzje drewniane są funkcjonalne, a jednocześnie pełnią funkcję dekoracyjną. Duży wybór modeli pozwala z łatwością dopasować kolor oraz rodzaj drewna do stylistyki wnętrza.
Osłony okien: dlaczego warto zdecydować się na żaluzje drewniane?
Dzięki żaluzjom drewnianym można regulować ilość wpadającego do wnętrza światła. Przydatne są więc w pomieszczeniach biurowych, sypialniach, gabinetach oraz w pokojach na poddaszu, gdzie słońce najbardziej nagrzewa wnętrza. Zapewniają poczucie prywatności oraz komfort termiczny. Ponadto stanowią często doskonałe dopełnienie aranżacji wnętrza. Można zdecydować się na zamocowanie tego samego modelu żaluzji w każdym pomieszczeniu lub kierując się stylistyką wybrać inne żaluzje drewniane w kuchni, a inne w salonie.
Rodzaje żaluzji drewnianych
Żaluzje drewniane pionowe
Zamocowane są na szynie, która przypomina karnisz. W szynie znajdują się prowadnice, do których doczepia się kolejne lamele żaluzji. Poszczególne elementy mogą obracać się o 180 stopni, dzięki czemu użytkownik ma bardzo dużą kontrolę nad ilością wpadającego światła słonecznego. Ich zaletą jest to, że można zsunąć je na dowolny bok. Poza osłoną okien wykorzystywane są również do oddzielenia przestrzeni jako drzwi lub ścianki działowe.
Żaluzje poziome drewniane
Nadają się do powieszenia na suficie, na ścianie oraz w ramie okna. Wśród najchętniej wybieranych są te z lamelami o szerokości 25 mm oraz 50 mm, jednak grubsze, a co za tym idzie cięższe żaluzje poziome, nie powinny być mocowane bezpośrednio w ramie okna. Jeśli zależy nam na tym, aby żaluzje mniej rzucały się w oczy oraz były łatwiejsze w montażu, zdecydujmy się na żaluzje 25 mm. Często dodatkowo montuje się w nich żyłkę, aby przylegały do okna, gdy jest uchylone.
Jak zamontować żaluzje drewniane?
Żaluzje drewniane możemy zamontować samodzielnie lub zamówić żaluzje drewniane z montażem. Sposób mocowania zależy od typu żaluzji - żaluzja pozioma – może być mocowana do ściany, do sufitu lub do ramy okiennej; żaluzja pionowa – może być mocowana do ściany lub do sufitu. Do montażu używa się śrub oraz kołków dopasowanych do rodzaju ościeżnicy. Zwykle są one dodawane do zestawu wraz z żaluzjami. Przed rozpoczęciem prac trzeba się upewnić, że złożona żaluzja nie będzie utrudniała otwierania okna, a po rozłożeniu nie zasłoni mebli czy kaloryfera. Zdecydowanie prostszy jest montaż bezinwazyjny żaluzji drewnianych. Jeśli nie chcemy wiercić w ścianie, wybierzmy żaluzje montowane bezpośrednio na ramę okienną.
Jak czyścić żaluzje drewniane?
Na lamelach żaluzji drewnianych może osadzać się kurz, chociaż samo drewno ma właściwości antystatyczne, co przeciwdziała osadzaniu się na nich drobinek. W przypadku modeli lakierowanych żaluzje musimy czyścić częściej. Przyda się szczotka do kurzu z miękkim włosiem, przyrząd do czyszczenia obustronnego, odkurzacz ze specjalną nakładką. Szczotka sprawdzi się gdy regularnie sprzątamy mieszkanie. Przyrząd obustronnie obłożony mikrofibrą lub inną tkaniną o podobnych właściwościach pozwala na równomierne czyszczenie z obu stron, co przyspiesza prace. Najwygodniejszym narzędziem jest odkurzacz, jednak żeby podczas sprzątania nie uszkodzić delikatnych elementów żaluzji, konieczna jest ssawka z miękkim włosiem. Odkurzacz powinien być ponadto ustawiony na możliwie najmniejszą moc. Jeśli zabrudzenia są duże i dość stare warto sięgnąć po preparaty do drewna, najlepiej w wygodnej formie do rozpylania. Trzeba aplikować je na ściereczkę, a nie bezpośrednio na drewno i nie przesadzać z ilością środka.
Od czego zależy cena żaluzji drewnianych?
Cena żaluzji drewnianych zależy od kilku czynników:
- rozmiaru żaluzji (im większe okna, tym wyższe i szersze będą żaluzje),
- drewna, z którego wykonano lamele (drewno egzotyczne lub drewno pomalowane na niestandardowy odcień zawsze zwiększa cenę),
- szerokości lameli (lamele 25 mm - żaluzja jest tańsza, 50 mm - żaluzja jest droższa),
- kształtu (nietypowe kształty żaluzji drewnianych np. trapezy, sześciokąty, trójkąty mogą być nawet pięciokrotnie droższe od prostokątnych),
- sposobu montowania (montaż na zaczepy, które nie uszkadzają struktury okna, jest droższy),
- założenia prowadnic bocznych (prowadnice odpowiadają za utrzymanie żaluzji w niezmienionej pozycji mimo otwarcia okna).
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach