polska architektura

  • Nowo otwarty odcinek bulwarów wiślanych

    Nadwiślańskie bulwary już otwarte

    Otwarto kolejny odcinek bulwarów wiślanych pomiędzy mostem Świętokrzyskim a ulicą Karową w Warszawie. Projekt nabrzeża powstał w pracowni RS Architektura Krajobrazu, generalnym wykonawcą jest Skanska.

  • 'Dom J' - nowoczesna interpretacja polskiej kostki - projekt koncepcyjny

    Zbudować "dom-kostkę" od nowa [PROJEKT]

    "Dom J" stanowi współczesną interpretację kostki, która zadomowiła się w polskim krajobrazie w czasach PRL-u. Neutralna bryła oraz płaski dach, typowe dla kostki, pozostały, wnętrze natomiast ma układ funkcjonalny, odpowiadający potrzebom współczesnej rodziny 2+2.

  • Cuda krowskie, projekt: Artur Wosz

    Architaszki: Architektura na wynos

    Na płócienne torby, plecaki i poduszki nanosi wizerunki modernistycznych budynków. Artur Wosz zaczął od portretowania architektury Katowic, teraz szykuje kolekcję pereł polskiego modernizmu.

  • Projekt utworzenia Zielonej Obwodnicy Gdyni

    Zamiast Parku Centralnego Zielona Obwodnica Gdyni

    Miejscy aktywiści proponują znacznie bardziej śmiałą wizję wydania 35 mln złotych, które władze Gdyni zaplanowały na budowę parkingu podziemnego i tzw. Parku Centralnego przy Alei Piłsudskiego. Chcą utworzyć Zieloną Obwodnicę Gdyni - trasę dla pieszych i rowerzystów okalającą miasto.

  • 'Lampa w ciąży' - w jednej z lamp stojącej przy biurowcu Za bramką w Poznaniu zalęgły się sikorki

    Lampy w ciąży. Pierwsze na świecie latarnie z budkami dla ptaków są w Poznaniu

    Architekci z pracowni Ultra Architects zaprojektowali latarnie z drewnianymi budkami dla ptaków we wnętrzu. W jednej z nich zalęgły się sikorki.

  • Metamorfoza domu-kostki

    Metamorfoza bez przebudowy, czyli dom-kostka po liftingu

    Trochę fantazji, styropianu, projekt i jest - współczesna interpretacja domu-kostki. Wykonana bez ingerencji w oryginalną konstrukcję budynku. Tę zmianę można nazwać kosmetyczną, efekt już nie.

  • Konkurs Koło: Stare Koryto Warty, teren opracowania konkursowego

    Nowa toaleta publiczna w Poznaniu - zagłosuj na projekt!

    Już 15 czerwca upływa termin głosowania na najlepszy projekt budynku z funkcją toalety publicznej w Poznaniu. Na konkurs organizowany przez firmę KOŁO napłynęło blisko 300 prac.

  • Nowy projekt Pawła Grobelnego w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: 'Le Mouvement' 2

    Wielkoformatowe lustro, w którym przegląda się pałac

    Paweł Grobelny stworzył nową pracę w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Wielkoformatowe lustro odbija pałac Józefa Brandta. W owalnej powierzchni umieszczonej w trawniku można oglądać przesuwające się chmury, a także otaczającą architekturę.

  • Warsztaty Mood for Wood - plakat

    Mood for Wood - warsztaty projektowe dla studentów

    Mood for Wood to warsztaty projektowe dla studentów kierunków projektowych z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Grupa 45 studentów w terminie od 4 do 12 sierpnia swoimi projektami postara się zmienić pięć związanych z wodą lokalizacji w Poznaniu.

  • Tęcza na Placu Zbawiciela w Warszawie. Instalacja artystyczna autorstwa Julity Wójcik.

    Wspominamy Tęczę na Placu Zbawiciela. Sztuka nieobojętna

    Siedmiokrotnie palona i odbudowana po zniszczeniach dzięki wspólnej pracy ochotników. Z niewinnej instalacji artystycznej stała się symbolem sporu ideologicznego. Wspominamy jedno z szeroko komentowanych dzieł sztuki publicznej - "Tęczę" autorstwa Julity Wójcik.

  • Park Zdrojowy w Horyńcu Zdroju, projekt: RYSY Architekci

    Park Zdrojowy w Horyńcu w nowej odsłonie

    Park w Horyńcu Zdroju - to jedno z tych miejsc, które warto zaznaczyć na mapie podczas planowania wakacyjnych wycieczek. Projekt rewitalizacji parku założonego w latach 30. XX wieku przez rodzinę Karłowskich przygotowała pracownia Rysy Architekci.

  • Biuro Opera Software we Wrocławiu, projekt: mode:lina

    Polacy pokonali Coca-colę i PWC. Biuro ich projektu jest najlepsze!

    Projekt biura dla Opera Software we Wrocławiu zwyciężył w rywalizacji z wnętrzami takich firm jak: Coca Cola, nowojorskie PwC oraz Fiverr. Architekci z pracowni mode:lina jako pierwsi Polacy stanęli na podium Best Office Awards.

  • Wnętrza Domu Rudego w Rudach - finalisty plebiscytu Bryła Roku 2016

    Wewnątrz biel i szarość, a nazwali dom "Rudy". Zrozumiesz, gdy zobaczysz elewację

    Dom Rudy w Rudach jako jedyny budynek jednorodzinny został finalistą plebiscytu Bryła Roku 2016. Dotychczas przyglądaliśmy się jego formie, teraz czas zajrzeć do wnętrza. Za projektem stoi pracownia toprojekt.

  • Hotel Butikowy Lemon Resort SPA w Gródku nad Dunajcem

    Hotel butikowy- Lemon Resort SPA

    Lemon Resort Spa to nowoczesny hotel butikowy znajdujący się w Gródku nad Dunajcem. Jego wyjątkowa architektura bazuje na budynkach wzniesionych w tym miejscu w latach 70. XX wieku. Prosta bryła, płaski dach, kameralne założenie przestrzenne i przeszklenia otwierające wnętrze na otaczający krajobraz wyznaczyły koncepcję architektoniczną dla całego obiektu.

  • Muzeum Narodowe w Warszawie

    Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie

    Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków stolicy. Ale wcale nie musiał wyglądać tak jak wygląda. Na konkurs na nowy gmach muzeum wpłynęło mnóstwo prac, w tym także klasycyzujących. Ostatecznie zatriumfował modernizm, ale mogło być zupełnie inaczej.

  • Dachologia odkrywa na nowo zapomniane przestrzenie. Cykl Synchronizacja, Fundacja Bęc Zmiana.

    Wespół Zespół. Projekty dla mieszkańców i z mieszkańcami

    Architekci coraz częściej wspólnie z mieszkańcami zmieniają przestrzeń publiczną. Powstają projekty, które aktywizują lokalną społeczność i zachęcają ją do podejmowania działań w najbliższym otoczeniu.

  • Filharmonia w Szczecinie

    Grzegorz Piątek: Budynkom trzeba dać trochę czasu [FELIETON]

    Budynkom trzeba dać trochę czasu. Aby w pełni (d)ocenić budynek, nie wystarczy obwąchać go z zewnątrz. Trzeba wejść do środka i zwyczajnie z niego skorzystać.

  • Dom aatrialny

    "Chcę się ścigać z całym światem, nawet jeśli ten świat o tym nie wie"

    Ambicją Roberta Koniecznego jest tworzenie rzeczy nietypowych, niestandardowych, szukanie ciekawych rozwiązań. Z tym że u podstaw tej pracy zawsze leży znalezienie dobrej odpowiedzi na zadany temat. Nagradzany na całym świecie architekt, szef biura KWK Promes mówi nam, jak do tych odpowiedzi dochodził.

  • Plac zabaw w Tychach nad jeziorem Paprocany

    Prawo do fikołków. Architektura do zabawy

    O architekturze przywykliśmy mówić w poważnym tonie. Na co dzień najczęściej oceniamy budowane "na serio" osiedla mieszkaniowe, biurowce, gmachy użyteczności publicznej, stylowe wille. Ale przecież architektura powstaje też, aby nieść radość.

  • Bałtyk w Wielkopolsce

    Inwestycje z przyszłością. Bryły w budowie

    Poznań z dostępem do Bałtyku, zielone handlowe serce Białołęki, ukłon dla katowickiego spodka i przejście ze starej do nowej Łodzi w stali i rdzy. Bryła.pl już teraz przygląda się nowym inwestycjom, które mają szansę na nominacje w niedalekiej przyszłości.

  • 25.05.2017 Warszawa , ul. Krakowskie Przedmiescie , Klub Niebo . Gala rozdania nagrod Bryla Roku . Organizator - Agora , portal bryla.pl Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
  • 'Czarne kwadraty...' Malewicza na warszawskim osiedlu Dudziarska

    Za co odpowiada architekt?

    Jedną z najprostszych definicji architektury jest ta, w której odwołujemy się do roli architekta jako kreatora przestrzeni. Z pustki lub z przestrzennego chaosu powołuje on do życia budynki, dzielnice lub - w konsekwencji tych procesów - także całe miasta. Ten trochę kosmogoniczny obraz stawia projektanta w roli demiurga, od którego decyzji zależy kształt przestrzeni, w której toczy się nasze życie.

  • 25.05.2017 Warszawa , ul. Krakowskie Przedmiescie . Klub Niebo . Gala rozdania nagrod Bryla Roku . Organizator - portal bryla.pl . Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

    BRYŁA ROKU 2016: relacja z gali wręczenia statuetek

    Głosami internautów serwerownia Beyond w Poznaniu została uznana za najpiękniejszy budynek w Polsce w 2016 roku. Nagrodę jury otrzymali autorzy projektu siedziby "Wiadomości Wrzesińskich", architekci z pracowni Ultra Architects.

  • BRYŁA ROKU 2016 - nagroda Internautów Serwerownia Beyond, projekt: ELD Poland

    BRYŁA ROKU 2016: poznajcie zwycięzców i zobaczcie najpiękniejsze budynki w Polsce

    To już dziesiąta, jubileuszowa edycja plebiscytu BRYŁA ROKU, w której to Internauci wybierają najlepiej zaprojektowany budynek w Polsce. W tym roku po raz drugi w historii jury przyznało nagrodę specjalną dla najlepszej realizacji architektonicznej. Statuetki właśnie zostały wręczone na uroczystej gali. Poznajcie tegorocznych laureatów!

  • Fence House - dom jednorodzinny

    Fence House: jeden dom, trzy bryły [POZNAŃ]

    W pracowni Modelina powstał projekt domu jednorodzinnego złożonego z trzech połączonych brył. Dwa skrzydła wyznaczają osobne strefy dla dzieci i rodziców, parter mieszczący funkcję dzienną stanowi przestrzeń wspólną. W osobnej, prostopadłościennej, ustawionej pod kątem do budynku bryle zlokalizowano garaż.

  • Nowa Papiernia we Wrocławiu. Mieszkania w XIX-wiecznej fabryce papieru

    Mieszkania w XIX-wiecznej fabryce papieru. Nowa Papiernia

    Coraz bardziej widoczna jest moda na rewitalizację starych obiektów i nadawanie im zupełnie nowych funkcji, najczęściej usługowo-mieszkalnych. Dotyczy to przede wszystkim budynków poprzemysłowych - browarów, cegielni, cukrowni, a także opuszczonych przedwojennych kamienic, szpitali i obiektów powojskowych.

  • Dom na wodzie w Porcie Czerniakowskim

    Dom na wodzie zacumował w Porcie Czerniakowskim

    Nietypowy, dwukondygnacyjny dom na wodzie zacumował w warszawskim porcie. W budynku można mieszkać cały rok, a energooszczędne rozwiązania zmniejszają koszty eksploatacji. Autorami projektu są: Mai Bui i Rafał Mazur.

  • EPiotr Krajewski - Fotografia Architektury / Architectural Photography

    Wiejski dom wśród pól. To widok ukształtował bryłę

    Architektura domu spod Głogowa dialoguje z tradycyjną wiejską zabudową równocześnie w dyskretny sposób wprowadza nowoczesne rozwiązania i formy. Projekt powstał w pracowni Blank Architects.

  • Dom Baby Jagi w Rzepiskach

    Ma 25 m kw. ale mieści się w nim wszystko co potrzeba. Dom rekreacyjny w Tatrach

    Kiedyś najpopularniejszym modelem domku letniskowego w Polsce była słynna Brda. Czy domek o wdzięcznej nazwie Dom Baby Jagi, który powstał jako prototyp systemowego domu rekreacyjnego powtórzy sukces i okaże się tak samo popularny?

  • Browary Warszawskie - projekt kompleksu powstał w pracowni JEMS Architekci

    Browary Warszawskie - wieści z budowy

    Za niespełna trzy lata teren niegdyś jednego z największych browarów Europy znów zatętni życiem. Na miejscu toczą się już prace budowlane. Zobaczcie, jak będzie wyglądała przestrzeń po przebudowie. Projekt kompleksu powstał w pracowni JEMS Architekci.