polska architektura

  • Muzeum Narodowe w Warszawie

    Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie

    Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków stolicy. Ale wcale nie musiał wyglądać tak jak wygląda. Na konkurs na nowy gmach muzeum wpłynęło mnóstwo prac, w tym także klasycyzujących. Ostatecznie zatriumfował modernizm, ale mogło być zupełnie inaczej.

  • Dachologia odkrywa na nowo zapomniane przestrzenie. Cykl Synchronizacja, Fundacja Bęc Zmiana.

    Wespół Zespół. Projekty dla mieszkańców i z mieszkańcami

    Architekci coraz częściej wspólnie z mieszkańcami zmieniają przestrzeń publiczną. Powstają projekty, które aktywizują lokalną społeczność i zachęcają ją do podejmowania działań w najbliższym otoczeniu.

  • Filharmonia w Szczecinie

    Grzegorz Piątek: Budynkom trzeba dać trochę czasu [FELIETON]

    Budynkom trzeba dać trochę czasu. Aby w pełni (d)ocenić budynek, nie wystarczy obwąchać go z zewnątrz. Trzeba wejść do środka i zwyczajnie z niego skorzystać.

  • Dom aatrialny

    "Chcę się ścigać z całym światem, nawet jeśli ten świat o tym nie wie"

    Ambicją Roberta Koniecznego jest tworzenie rzeczy nietypowych, niestandardowych, szukanie ciekawych rozwiązań. Z tym że u podstaw tej pracy zawsze leży znalezienie dobrej odpowiedzi na zadany temat. Nagradzany na całym świecie architekt, szef biura KWK Promes mówi nam, jak do tych odpowiedzi dochodził.

  • Plac zabaw w Tychach nad jeziorem Paprocany

    Prawo do fikołków. Architektura do zabawy

    O architekturze przywykliśmy mówić w poważnym tonie. Na co dzień najczęściej oceniamy budowane "na serio" osiedla mieszkaniowe, biurowce, gmachy użyteczności publicznej, stylowe wille. Ale przecież architektura powstaje też, aby nieść radość.

  • Bałtyk w Wielkopolsce

    Inwestycje z przyszłością. Bryły w budowie

    Poznań z dostępem do Bałtyku, zielone handlowe serce Białołęki, ukłon dla katowickiego spodka i przejście ze starej do nowej Łodzi w stali i rdzy. Bryła.pl już teraz przygląda się nowym inwestycjom, które mają szansę na nominacje w niedalekiej przyszłości.

  • 25.05.2017 Warszawa , ul. Krakowskie Przedmiescie , Klub Niebo . Gala rozdania nagrod Bryla Roku . Organizator - Agora , portal bryla.pl Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
  • 'Czarne kwadraty...' Malewicza na warszawskim osiedlu Dudziarska

    Za co odpowiada architekt?

    Jedną z najprostszych definicji architektury jest ta, w której odwołujemy się do roli architekta jako kreatora przestrzeni. Z pustki lub z przestrzennego chaosu powołuje on do życia budynki, dzielnice lub - w konsekwencji tych procesów - także całe miasta. Ten trochę kosmogoniczny obraz stawia projektanta w roli demiurga, od którego decyzji zależy kształt przestrzeni, w której toczy się nasze życie.

  • 25.05.2017 Warszawa , ul. Krakowskie Przedmiescie . Klub Niebo . Gala rozdania nagrod Bryla Roku . Organizator - portal bryla.pl . Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

    BRYŁA ROKU 2016: relacja z gali wręczenia statuetek

    Głosami internautów serwerownia Beyond w Poznaniu została uznana za najpiękniejszy budynek w Polsce w 2016 roku. Nagrodę jury otrzymali autorzy projektu siedziby "Wiadomości Wrzesińskich", architekci z pracowni Ultra Architects.

  • BRYŁA ROKU 2016 - nagroda Internautów Serwerownia Beyond, projekt: ELD Poland

    BRYŁA ROKU 2016: poznajcie zwycięzców i zobaczcie najpiękniejsze budynki w Polsce

    To już dziesiąta, jubileuszowa edycja plebiscytu BRYŁA ROKU, w której to Internauci wybierają najlepiej zaprojektowany budynek w Polsce. W tym roku po raz drugi w historii jury przyznało nagrodę specjalną dla najlepszej realizacji architektonicznej. Statuetki właśnie zostały wręczone na uroczystej gali. Poznajcie tegorocznych laureatów!

  • Fence House - dom jednorodzinny

    Fence House: jeden dom, trzy bryły [POZNAŃ]

    W pracowni Modelina powstał projekt domu jednorodzinnego złożonego z trzech połączonych brył. Dwa skrzydła wyznaczają osobne strefy dla dzieci i rodziców, parter mieszczący funkcję dzienną stanowi przestrzeń wspólną. W osobnej, prostopadłościennej, ustawionej pod kątem do budynku bryle zlokalizowano garaż.

  • Nowa Papiernia we Wrocławiu. Mieszkania w XIX-wiecznej fabryce papieru

    Mieszkania w XIX-wiecznej fabryce papieru. Nowa Papiernia

    Coraz bardziej widoczna jest moda na rewitalizację starych obiektów i nadawanie im zupełnie nowych funkcji, najczęściej usługowo-mieszkalnych. Dotyczy to przede wszystkim budynków poprzemysłowych - browarów, cegielni, cukrowni, a także opuszczonych przedwojennych kamienic, szpitali i obiektów powojskowych.

  • Dom na wodzie w Porcie Czerniakowskim

    Dom na wodzie zacumował w Porcie Czerniakowskim

    Nietypowy, dwukondygnacyjny dom na wodzie zacumował w warszawskim porcie. W budynku można mieszkać cały rok, a energooszczędne rozwiązania zmniejszają koszty eksploatacji. Autorami projektu są: Mai Bui i Rafał Mazur.

  • EPiotr Krajewski - Fotografia Architektury / Architectural Photography

    Wiejski dom wśród pól. To widok ukształtował bryłę

    Architektura domu spod Głogowa dialoguje z tradycyjną wiejską zabudową równocześnie w dyskretny sposób wprowadza nowoczesne rozwiązania i formy. Projekt powstał w pracowni Blank Architects.

  • Dom Baby Jagi w Rzepiskach

    Ma 25 m kw. ale mieści się w nim wszystko co potrzeba. Dom rekreacyjny w Tatrach

    Kiedyś najpopularniejszym modelem domku letniskowego w Polsce była słynna Brda. Czy domek o wdzięcznej nazwie Dom Baby Jagi, który powstał jako prototyp systemowego domu rekreacyjnego powtórzy sukces i okaże się tak samo popularny?

  • Browary Warszawskie - projekt kompleksu powstał w pracowni JEMS Architekci

    Browary Warszawskie - wieści z budowy

    Za niespełna trzy lata teren niegdyś jednego z największych browarów Europy znów zatętni życiem. Na miejscu toczą się już prace budowlane. Zobaczcie, jak będzie wyglądała przestrzeń po przebudowie. Projekt kompleksu powstał w pracowni JEMS Architekci.

  • Monopolis: Projekt przebudowy dawnego Monopolu wódczanego w Łodzi

    Monopolis: wiemy jak zmieni się dawna rozlewnia wódki w Łodzi

    Zabytkowe przestrzenie dawnego Monopolu Wódczanego zamienią się w Monopolis - projekt, który połączy w sobie przestrzeń biurową, usługi i kulturę.

  • Zaproszenia na galę Bryły Roku 2016

    Zapraszamy czytelników na galę BRYŁA ROKU 2016

    Na stronie trwa głosowanie na najlepszą realizację architektoniczną 2016 roku. W redakcji praca wre, toczą się ostatnie przygotowania do gali BRYŁA ROKU 2016. Dziesiąta edycja plebiscytu nie może się odbyć bez naszych czytelników, dlatego przygotowaliśmy dla Was zaproszenia.

  • NIEMAPA - premiera spacerownika po Gdyni

    NIEMAPA: spacerownik po Gdyni

    Za nami premiera kolejnej NIEMAPY, czyli nietypowego spacerownika po Gdyni dla dorosłych i dla dzieci. Z NIEMAPĄ poznacie najważniejsze miejsca, kulturę oraz miejską gwarę.

  • Bryła Roku 2016

    BRYŁA ROKU 2016: który budynek zdobędzie nagrodę?

    Od 4 maja trwa głosowanie na najlepszą realizację architektoniczną 2016 roku. Na pierwszym miejscu wciąż odbywają się roszady. Pamiętajcie, że do 22 maja, czyli do momentu zamknięcia głosowania, decyzja jest wciąż w waszych rękach.

  • Galeriowiec Kleiburg - finalista nagrody Mies van der Rohe 2017

    Ocalony od wyburzenia blok zdobywcą nagrody Mies van der Rohe 2017

    "Blok jest pusty i można go kupić za jedno euro" - usłyszeli architekci w 2010 roku. Dzisiaj galeriowiec ocalony od wyburzenia został laureatem najważniejszej nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe.

  • Dark House - nietypowy domek letniskowy zamykany do wewnątrz

    Dark House - dom letniskowy zamykany nie tylko na klucz

    Zaprojektowanie domu letniego, który jest jednocześnie przestronny i niewielki, otwarty na otoczenie, ale i niedostępny dla intruzów, wydaje się zadaniem karkołomnym. Karkołomnym, ale nie niemożliwym. Architekci z pracowni Marek+Sikora Architektura podjęli wyzwanie i stworzyli Dark House.

  • Laureaci programu LECHSTARTER

    Znamy zwycięskie projekty w programie LECHSTARTER

    Dobiegło końca ogólnopolskie głosowanie w programie Lechstarter. 15 zwycięskich projektów pozytywnie odmieni oblicze wybranych polskich miast i zintegruje lokalne społeczności. Leszek Chmielewski przeznaczył na ten cel łącznie aż milion złotych.

  • Domek Czytelniczy nad Wisłą w Warszawie

    Bajkowa chatka literacka z widokiem na Wisłę stanęła w Warszawie

    Miłośnikom czytania w plenerze już nie straszny "marzec" w maju. A to za sprawą niezwykłego domku, który stanął nad Wisłą w Warszawie. Autorem projektu zrealizowanego na skwerze Kahla jest architekt Jan Strumiłło.

  • Dworzec Łódź Fabryczna

    Brak Łodzi Fabrycznej w finale Bryły Roku - wyjaśniamy dlaczego

    Po publikacji 10 nominowanych budynków do Bryły Roku pojawiły się głosy rozczarowania w związku z brakiem Łodzi Fabrycznej wśród finalistów. Nowy dworzec to z pewnością jedna z największych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji ubiegłego roku, tłumaczymy dlaczego nie ma jej w zestawieniu do głosowania.

  • Wizualizacja budynku mieszkalnego przy ulicy Sandomierskiej w Kielcach, projekt: Tera Group

    Seminaryjska w budowie. Nowy budynek mieszkalny w Kielcach

    W Kielcach trwa budowa nowego budynku mieszkalnego przy ulicy Seminaryjskiej.Projekt powstał w pracowni Tera Group.

  • Bryła Roku 2016: głosowanie

    BRYŁA ROKU 2016: Wybierz najpiękniejszy budynek w Polsce [GŁOSOWANIE]

    Który budynek zdobędzie tytuł BRYŁY ROKU 2016? Jury wybrało 10 nominacji spośród nadesłanych przez Was zgłoszeń. Dziś rozpoczynamy głosowanie, które potrwa do 22 maja 2017 roku, i z niecierpliwością czekamy na wasz werdykt. Pomóżcie nam wybrać najlepszą polską realizację architektoniczną ubiegłego roku. Zobaczcie nominowane obiekty i zdecydujcie, który z nich zasługuje na nagrodę! Zwycięzców poznamy 25 maja podczas gali rozdania statuetek, a wyniki zostaną opublikowane równocześnie na stronie Bryły.

  • Filip Springer i Robert Konieczny będą gośćmi specjalnymi podczas rozdania statuetek BRYŁY ROKU 2016. Podczas panelu dyskusyjnego poruszymy temat projektowania miast i wyzwań, jakie stają dziś przed architektami oraz urbanistami.

    Robert Konieczny i Filip Springer gośćmi specjalnymi gali Bryły Roku

    Na gali Bryły Roku oprócz ogłoszenia wyników właśnie trwającego głosowania zaplanowaliśmy dyskusję na temat współczesnych wyzwań, jakie stoją przed architektami i urbanistami projektującymi miasta. W panelu dyskusyjnym wezmą udział Filip Springer i Robert Konieczny.

  • Park Sensoryczny 'Rosa' w Rydułtowach

    Przy ulicach mniejszych miast [Księga Przestrzeni]

    Tym razem twórcy Księgi Przestrzeni zwracają uwagę na architekturę i urbanistykę mniejszych miast oraz wsi. W poszukiwaniu dobrych wzorców odwiedzą m.in. Wągrowiec, Rumię, Czarny Bór oraz Siechnice.

  • Mock-upy - wzorcowe makiety pokoi hotelowych 'Gwiazdy Morza' wybudowane w celach testowych w studiu w Krakowie, projekt pracownia Iliard

    Makiety wnętrz nadmorskiego hotelu w skali 1:1 w... Krakowie

    Wzorcowe wnętrza hotelu Gwiazda Morza - tzw. mock-upy - powstały ponad 600 km od Władysławowa. W wykonaniu ich z pełną starannością jeśli chodzi o najdrobniejsze detale brał udział cały dział hotelowy krakowskiej pracowni projektowej Iliard.