Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowa Rotunda PKO w Warszawie już otwarta

Redakcja Pressland/WG/mp

W piątek, 29 listopada 2019 roku, po prawie trzech latach budowy, otwarto budynek Rotundy PKO. W zaprojektowanej przez pracownię Gowin&Siuta Nowej Rotundzie znalazła się m.in. Strefa Spotkań z kawiarnią.

Nowa Rotunda PKO w Warszawie
Nowa Rotunda PKO w Warszawie
Fot. mat. prasowe PKO BP

Rotunda PKO - ten niewielki, modernistyczny budynek, wrósł się silnie w świadomość mieszkańców Warszawy. Śmiało można powiedzieć, że stał się jednym z symboli miasta. Rotunda od samego początku była też doskonałym punktem orientacyjnym i popularnym miejscem spotkań. "Pod Rotundą" umawiało się kilka pokoleń warszawiaków.

Wolnostojący gmach, założony na planie koła jest częścią tzw. Ściany Wschodniej. To jedyne zrealizowane w Warszawie po II wojnie światowej tak duże i spójne założenie urbanistyczne. Zostało zaprojektowane jako wielkomiejska przeciwwaga dla sylwetki Pałacu Kultury. Projekt architektoniczny, oddanej do użytku w 1966 roku Rotundy PKO, przygotował Jerzy Jakubowicz. Oryginalną, stalową konstrukcję zaprojektowali Stanisław Więcek i Włodzimierz Wojnowski. Budynek nazywano "czapką generalską" - z powodu kształtu dachy o charakterystycznym ząbkowaniu.

Po wybuchu gazu w 1979 roku oryginalna konstrukcja Rotundy została w dużym stopniu zniszczona. W trakcie odbudowy przezroczyste przeszklenia zastąpiono szkłem refleksyjnym w grafitowym odcieniu. Niestety, Rotundę rzadko można było oglądać w pełnej okazałości, ponieważ służyła nieustannie jako wieszak na wielkoformatowe reklamy. Otrzymała nawet w 2014 roku tytuł Miastoszpeciciela.

Bank podjął decyzję o rewitalizacji ze względu na zły stan techniczny budynku. Projekt nowej PKO Rotundy wyłoniono w międzynarodowym konkursie Changing the face, Rotunda Warsaw 2013, a zwycięzcą zostało krakowskie biuro projektowe Gowin&Siuta. Prace nad projektem poprzedziły konsultacje społeczne. Wzięło w nich udział ponad 10 tys. osób, które zgłosiły 1500 pomysłów na funkcje społeczne budynku.

Na podstawie przesłanek o złym stanie technicznym i niezachowaniu oryginalnego szkieletu została wydana zgoda na rozbiórkę budynku - podpisał w 2015 roku ówczesny konserwator zabytków Piotr Brabander. Prace rozbiórkowe ruszyły w 2017 roku. W połowie marca, roboty wstrzymał Michał Krasucki, pełniący obowiązki stołecznego konserwatora zabytków. Po rozpoczęciu demontażu okazało się, że oryginalna konstrukcja przetrwała. Prace wstrzymano niemal na trzy tygodnie. Zdecydowano o zastosowaniu innej technologii i powołano zespół ekspertów, który miał czuwać nad demontażem szkieletu Rotundy. Niektóre elementy oryginalnej konstrukcji - między innymi centralny element w formie charakterystycznego parasola, czy niektóre dźwigary dachu - zostały zachowane (bez pełnienia funkcji konstrukcyjnych).

Otwarta pod koniec listopada 2019 roku Nowa Rotunda, jest nie tylko nowoczesną siedzibą banku, ale także otwartą dla wszystkich i przyjazną przestrzenią. Projekt nawiązuje do pierwotnego projektu Jerzego Jakubowicza, zrealizowanego w 1966 roku, i wzbogaca go o nowoczesne rozwiązania. Przywrócono transparentność szklanej elewacji, utrzymując jednocześnie komfort termiczny wewnątrz budynku. Zachowano kształt charakterystycznego, ząbkowanego dachu budynku, rezygnując jednak z mocnego podkreślenia metalowych elementów konstrukcyjnych. Budynek zachował dotychczasowy kształt i wielkość. PKO Rotunda bierze udział w procesie certyfikacji ekologicznej LEED i BREEAM.

Konstrukcja stalowa nowej Rotundy waży ponad 500 ton. Na jej szkielet złożyły się: 21-tonowy słup o wysokości ponad 13,5 m, 13 podziemnych słupów obwodowych o wysokości 3,5-4 m oraz 48 słupów naziemnych, których wysokość wynosi 11-13 m. Po zakończeniu tego etapu zrealizowano prace związane z powstaniem żelbetowego stropu. W kolejnym kroku zamontowano elementy związane z konstrukcją fasady. Zastosowano tzw. „podwójną fasadę”, wykonaną ze szkła laminowanego, dzięki czemu uzyskano wyjątkowy efekt wizualny. Na uwagę zasługują same gabaryty szyb, które mają od około 5 do 9 metrów wysokości, a średnia masa szkła fasadowego to prawie 100 kg/m2. W dalszej kolejności nastąpił montaż konstrukcji dachu, który składa się z ok. 1200 elementów i szklanej elewacji zewnętrznej oraz prowadzone były prace wewnątrz budynku.

Zrewitalizowany został również teren przed Rotundą. Dobudowano zewnętrzne patio w formie amfiteatru z żywymi fasadami z roślin takich jak skrzyp zimowy, paprotka zwyczajna, turzyce, jałowce, trawy, trzmielina niska, sukulenty, które będą zielone przez cały rok. Fasady mają własny system nawadniania z wykorzystaniem deszczówki. W całej Rotundzie jest prawie 17 tysięcy roślin: 11,5 tysiąca posadzono na zewnątrz, a 5,5 tysiąca wewnątrz budynku. Tutaj także została przeniesiona tablica pamiątkowa upamiętniająca ofiary katastrofy sprzed 40 lat.

Nowa Rotunda PKO w Warszawie
Nowa Rotunda PKO w Warszawie - Strefa Spotkań
Fot. mat. PKO BP

Na poziomie 0 i -1 znajduje się placówka bankowa. Na poziomie +1 w wyniku konsultacji społecznych powstała nowa przestrzeń. W Strefie Spotkań, otwartej siedem dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku w godzinach 8-21 i 10-21 w weekend), można skorzystać z oferty kawiarni, odpocząć albo też popracować, spotkać się ze znajomymi czy wziąć udział w ciekawym wydarzeniu. Bank udostępnia tę przestrzeń organizacjom wspierającym rozwój startupów w Polsce, a także zamierza promować ciekawe wydarzenia kulturalne i prezentować najnowsze rozwiązania technologiczne z różnych dziedzin życia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowa Rotunda PKO w Warszawie już otwarta