Powstaje nowa Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. To projekt Nizio Design International
Trwają właśnie pracę nad nową Galerią Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie, prezentującą cywilizacyjny dorobek Egiptu, Bliskiego Wschodu, Rzymu i Grecji. Aranżując nową przestrzeń, wyeksponowano motywy wyjęte ze sztuki, architektury i topografii starożytnych cywilizacji. Elegancka galeria powstaje według projektu pracowni Nizio Design International.
Prace wykończeniowe i wyposażeniowe na terenie Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie rozpoczęły się w 2019 roku. Autorski nadzór nad realizacją sprawuje pracownia Nizio Design International, która jest również autorem projektu ekspozycji.
Nowa Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie - projekt
Na wystawie wykonano m.in.: tynki dekoracyjne, posadzki i okładziny z kamienia. Grafitowy wapień zamontowano w czterech pomieszczeniach. W przestrzeni poświęconej Egiptowi użyto wapienia piaskowego, a szarego – w części dedykowanej starożytnemu Rzymowi. Biały marmur wykorzystano tam, gdzie ekspozycja opowiada o antycznej Grecji. W jednej z galerii egipskich ściany i sufit zostały wykończone płytami z odciskiem hieroglifów. W innej sufit w kształcie piramidy wyłożono grafitowym tynkiem akustycznym. Niepowtarzalny efekt dało zastosowanie na powierzchni ściany okładziny z malachitu, kamienia stosowanego na co dzień w jubilerstwie.
Zobacz także: Nizio Design International - najważniejsze realizacje i projekty>>
9 tematycznych galerii
Łącznie w przestrzeni ekspozycyjnej wyodrębnionych jest 9 tematycznych galerii. Każda z nich to świadectwo cywilizacyjnego dorobku potęg starożytnego świata: Egiptu, Bliskiego Wschodu, Rzymu i Grecji. Twórcy pokazują wzajemne przenikanie tych kultur oraz wpływ, jaki miały na rozwój nowożytnej Europy.
Projekt Galerii Sztuki Starożytnej stworzony przez Nizio Design International, nagrodzony w konkursie organizowanym przez Muzeum Narodowe w Warszawie, zakłada prowadzenie narracji opartej na kontraście między światłem a ciemnością, życiem i śmiercią. Scenografia, która powstanie w kolejnych etapach stworzy wraz z wykonywanymi obecnie elementami jednolite estetycznie tło dla muzealnych eksponatów.
Motywy ze sztuki, architektury i topografii
Troska o detale i jakość materiałów oraz spójność ze stylistyką panującą w danym obszarze kulturowym zaowocowały projektem, w którym scenografia nie dominuje, ale podporządkowuje się funkcji wystawienniczej, na pierwszym miejscu stawiając piękno i wartość muzealnych eksponatów. Charakterystyczne motywy wyjęte ze sztuki, architektury i topografii starożytnych cywilizacji stanowią element narracji umiejętnie zespolony z modernistycznym wnętrzem, w którym powstaje ekspozycja. Architekci wykorzystali możliwości, jakie daje zastany układ pomieszczeń muzealnych. Wyciemnienie okien i zamontowanie specjalnego oświetlenia pozwoli na zaakcentowanie symbolicznych treści, jak wędrówka słońca po niebie czy umowna granica między światem żywych i umarłych.
Zobacz także: Mirosław Nizio: Kilka ważnych muzealnych projektów w życiu zrobiłem [WYWIAD]>>
Wieści z budowy
Na terenie ekspozycji zakończono tzw. roboty brudne, czyli konstrukcyjne i instalacyjne. Gotowe są obudowy i ściany murowane oraz gipsowo-kartonowe, a także podwieszane sufity, posadzki i podkonstrukcje stalowe. Montowane były także gabloty ekspozycyjne. Latem, pod nadzorem autorskim Nizio Design International, w przestrzeniach wystawy będą malowane grafiki. Rozpoczną się też prace nad ekspozytorami. Wkrótce nastąpi montaż specjalnych szklanych blend, czyli podświetlanych elementów obudowy ścian, które zostaną zawieszone bezpośrednio nad gablotami. Tafle szkła o wymiarach 300x360 cm są podklejone folią z wyciętym symbolem spirali Fibonacciego, który zostanie uwydatniony światłem wydobywającym się zza szyb. Zespół pracowni Mirosława Nizio przygotowuje obecnie projekt systemu podpisów, które będą umieszczane w Galerii Sztuki Starożytnej.
Otwarcie nowej Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie planowane jest na grudzień 2020 roku.
- Więcej o:
Tak będzie wyglądał pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 autorstwa Nizio Design International. "To symbol odwrócenia biegu historii" [WIZUALIZACJE]
Tak będzie wyglądało Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej w Lublinie. Zwyciężył projekt WXCA i Ralph Appelbaum Associates
W hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu - wystawa zaprojektowana przez Nizio Design International w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach
Konkurs na Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu rozstrzygnięty! Wygrała pracownia WXCA z Warszawy
Mirosław Nizio projektuje Muzeum Historyczne Mcchety w Gruzji. Powstanie w modernistycznym budynku kina
Memoriał Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie. Nowy projekt Nizio Design International
Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej porośnięty zielenią. Wyróżniona koncepcja WXCA
Tak będzie wyglądać nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Zaprojektują ją architekci z WXCA