Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Modernizacja dworca w Białymstoku. Odtworzono wnętrza z 1910 roku

Mat. prasowe/red. WG
Hol dworca kolejowego w Białymstoku. - Fot. Mat. prasowe PKP

Dworzec kolejowy w Białymstoku odzyskuje blask. Przywrócony został pierwotny wystrój wnętrz z ok. 1910 roku. Pojawiły się zdobienia ścian i sufitów, żeliwne słupy oraz ozdobne posadzki.

Dobiega końca przebudowa zabytkowego XIX-wiecznego dworca kolejowego w Białymstoku - to jedna z największych inwestycji programu modernizacji dworców PKP na latach 2016-2023. Cały projekt przebudowy został uzgodniony z Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Dworzec w Białymstoku - modernizacja

Dworzec kolejowy w Białymstoku wybudowano ok. 1862 roku, równolegle z uruchomieniem linii kolejowej Warszawa–Petersburg. Duża liczba pasażerów sprawiła, że już pod koniec XIX wieku konieczna była rozbudowa obiektu. W tym czasie dworzec w Białystoku uznawany był za jeden z najbardziej eleganckich dworców przy trasie kolei Warszawsko-Petersburskiej. Budynek został zniszczony zarówno podczas I, jak i II wojny światowej. Odbudowany i przekształcany, zatracił pierwotny zamysł architektoniczny.

W ramach trwającego kilka lat ostatniego remontu, przywrócony został pierwotny wystrój wnętrz uwzględnieniem takich elementów jak zdobienia ścian i sufitów, żeliwne słupy oraz ozdobne posadzki. Tym samym wnętrze obiektu nawiązuje swoim wyglądem do tego z około 1910 roku. Wyburzono przybudówkę z lat 80. XX wieku i antresolę wykonaną podczas poprzedniej modernizacji dworca.

Zobacz także: Białystok: Spodki zostaną uznane za zabytek?>>

Dworzec kolejowy w Białymstoku - elewacja od strony peronu. - Fot. mat. prasowe PKP
Hol dworca kolejowego w Białymstoku. - Fot. mat. prasowe PKP

Zmieniła się również przestrzeń wokół dworca. Nasadzono ozdobne drzewa i krzewy, powstały nowe parkingi i miejsca postojowe. Jednocześnie cały obiekt został przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, w tym podróżnych z niepełnosprawnościami.

Przebudowa białostockiego dworca kosztowała ponad ponad 36 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana przez UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.Generalnym wykonawcą robót jest firma Budimex.

Dworzec w Białymstoku - kiedy otwarcie?

Większość robót została już zrealizowana, a 2 czerwca 2020 roku Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytkowych dokonał odbioru prac konserwatorskich ujętych w projekcie. Zakończenie całej inwestycji planowane jest październiku, ale władze PKP przewidują, że pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z dworca jeszcze w miesiącach wakacyjnych.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Mozaika z lat 60. znów na dworcu kolejowym w Oświęcimiu. "Wyzwolenie" zdobi teraz elewację nowego budynku
Dworzec Częstochowa Główna - jak będzie wyglądać? Powstanie odważna, wyrazista bryła. Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny
„Osiedlownik”, czyli przewodnik po osiedlach Białegostoku

Skomentuj:

Modernizacja dworca w Białymstoku. Odtworzono wnętrza z 1910 roku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej