Mieszkańcy zdecydowali. Pomnik jednorożca w Łodzi zostaje na swoim miejscu
To już pewne. Decyzją mieszkańców, stojący od 2019 roku w Łodzi pomnik jednorożca autorstwa japońskiego artysty Tomohiro Inaby zostaje przed "Centralem".
Jednorożec Łódź - pomnik zostaje
W pierwszej połowie sierpnia, na wykorzystywanej przez Urząd Miasta Łodzi platformie Vox Populi, odbyło się referendum w sprawie przeniesienia pomnika jednorożca. Oryginalny pomnik stoi dziś przed "Centralem", w sąsiedztwie kolorowego przystanku tramwajowego, zwanego "Stajnią Jednorożców". Chociaż miejsce to traktowano dotychczas jako tymczasowe, metalowy pomnik mocno wrósł w pejzaż miasta. Zaproponowano inną lokalizację - narożnik al. Mickiewicza i ul. Piotrkowskiej, czyli skwer przed hotelem Hampton by Hilton kompleksu Hi Piotrkowska.
W internetowym referendum pt. „Gdzie ma stanąć jednorożec?” wzięło udział 2480 osób. Decyzją większości, pomnik jednorożca autorstwa Tomohiro Inaby pozostanie na swoim miejscu.
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, na swoim facebookowym profilu napisała:
„Początkowo planowaliśmy przenieść pomnik Jednorożca na drugą stronę Stajni, ale wyraźna większość z Was stwierdziła, że znajduje się w najlepszym możliwym miejscu. Skoro zadomowił się tu, gdzie stoi, to nie zamierzamy go ruszać”.
Pomnik jednorożca w Łodzi - historia
Przypomnijmy, pomnik jednorożca uroczyście odsłonięto 7 czerwca 2019 roku. Co robi jednorożec w Łodzi? Monument nawiązuje do wybudowanej w 2015 roku kolorowej wiaty tramwajowej stojącej w centrum miasta, którą mieszkańcy szybko ochrzcili "Stajnią Jednorożców:". Więcej przeczytacie o niej tu>>
Pomnik jednorożca, nazwany przez artystę "Unicorn: A place for stars" ma około 4 m długości, 0,5 m szerokości i 3 m wysokości. Stoi na betonowym cokole z czarnym nadbudowaniem. Metalowa rzeźba, przedstawiająca biegnącego jednorożca jest "rozszkicowana" - wygląda jakby zanikała. Postać ulega dezintegracji - mityczne stworzenie nie ma zadu ani tylnych nóg.
Pomnik jednorożca w Łodzi to pomysł Pawła Bąka, który zgłosił inicjatywę do łódzkiego budżetu obywatelskiego. Chciał on aby monument przedstawiał rodzinę jednorożców. W 2017 roku rozpisano konkurs na stworzenie awangardowej rzeźby. Do drugiego etapu zakwalifikowano pięć prac. Żadna z nich nie spotkała się jednak z pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców. Ostatecznie Łódzkie Centrum Wydarzeń wraz z Biurem ds. Partycypacji Społecznej oraz autorem wniosku do BO, zadecydowało, że pomnik zaprojektuje japoński artysta Tomohiro Inaba. Projekt powstał w trybie zamówienia z wolnej ręki.
Oryginalna praca od początku budziła mnóstwo kontrowersji, tym bardziej że pomnik kosztował aż 400 tysięcy złotych. Przed "Centralem" jednorożec miał stać tylko rok. Po tym czasie miano go przenieść przed ukończony kompleks Hi Piotrkowska. Już wiemy, że tak się jednak nie stanie.
Skomentuj:
Mieszkańcy zdecydowali. Pomnik jednorożca w Łodzi zostaje na swoim miejscu