Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Koncepcja rozbudowy Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. Jak może wyglądać Miejski Ośrodek Botaniczny?

mat. architektów/red. WG
Koncepcja rozbudowy Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu - Miejski Ośrodek Botaniczny. Proj. Studio BB Architekci - Wiz. Studio BB Architekci

Architekci z pracowni Studio BB Architekci przygotowali koncepcję przebudowy istniejących budynków i budowy nowych obiektów na terenie Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. Spore wrażenie robi projekt Miejskiego Ośrodka Botanicznego, który przede wszystkim ma pełnić funkcje edukacyjne.

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu - rozbudowa

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu został otwarty dla publiczności w 1938 roku. Dziś jest to jedna z atrakcji Zabrza, która ze względu na swoją rangę i obecny plan wymaga zmian. Projekt koncepcyjny Miejskiego Ośrodka Botanicznego (MOB) zrealizowano dla miasta Zabrze w 2018 roku. Jego autorami są architekci Tomasz Bradecki, Barbara Uherek-Bradecka, Paweł Gembalczyk i Julia Ledwoń z pracowni Studio BB Architekci.

Przygotowany projekt obejmuje zagospodarowanie części terenu oraz projekt koncepcyjny przebudowy budynku istniejącej szklarni oraz dalszej jej etapowej rozbudowy na potrzeby ochrony i przywracania różnorodności biologicznej.

Miejski Ośrodek Botaniczny w Zabrzu ma służyć nie tylko zwiedzającym, ale ma także być przydatny do celów edukacyjnych. Architekci zaplanowali więc salę edukacyjną z miejscem na prezentacje, demonstracje i możliwość prób sadzenia. Przewidziano również strefę na stoły służące do segregacji nasion, pielęgnacji sadzonek oraz ich rozmnażania. Budynek ma pełnić ważne funkcje edukacyjne od wejścia poprzez całą drogę wewnątrz, aż po wyjście na dach części gastronomicznej, gdzie zaproponowano zielony dach oraz ule dla pszczół.

Zobacz także: Kościół św. Józefa w Zabrzu - najwspanialsza świątynia okresu międzywojennego w Polsce>>

Miejski Ośrodek Botaniczny - architektura

Kompleks zaprojektowano jako przeszkloną szklarnię z dachem dwuspadowym. Bryłę przełamuje klatka schodowa, na której wyeksponowano odciski paproci w węglu. Jest to odniesienie do dziedzictwa Śląska, który powstał dzięki węglowi: w sąsiedztwie MOB znajdują się liczne kopalnie. Odcisk paproci to także odniesienie do roli roślin, jaką pełnią w naszym życiu: kiedyś przyczyniły się do powstania węgla, dziś są nam potrzebne, troszczymy się o nie, eksponujemy i doceniamy. Nad głównym wejściem do MOB zaprojektowano salę edukacyjną jako prostopadłościan pokryty drewnem, wkomponowany w główny budynek szklarni. Obok szklarni jako jeden z etapów zaproponowano niewielki budynek usługowy gastronomiczny. Miałby on obsługiwać gości i jednocześnie pozwalać na serwowanie potraw w części szklarni podczas wyjątkowych imprez organizowanych poza godzinami zwiedzania. Taki pomysł miałby pozwolić na wzajemne wsparcie funkcji komercyjnych z edukacyjnymi.

Koncepcja zakłada w pełni współczesne i ekologiczne podejście do projektowania zrównoważonego. Na dachu zaproponowano ogniwa fotowoltaiczne, ruchome panele szklane mają służyć do regulacji temperatury w szklarni latem, zaproponowano także minispalarnię bioodpadów na potrzeby generowania ciepła. Biomasa miałaby być pozyskiwana z odpadów i części roślin z terenu całego terenu Ośrodka Botanicznego.

Zobacz także: Centrum Promocji Drewna w leśnictwie Jata pod Łukowem. Tradycyjna architektura w nowoczesnym i ekologicznym wydaniu>>

Miejski Ośrodek Botaniczny w Zabrzu. Proj. Studio BB Architekci - Mat. Studio BB Architekci

Rozbudowa Miejskiego Ogrodu Botanicznego została przewidziana jako 3 etapowa. W pierwszym etapie przebudowane mają zostać już istniejące szklarnie oraz budynek kotłowni. W późniejszym czasie planuje się budowę drugiego segmentu szklarni o dwóch kondygnacjach wraz z całym zapleczem technicznym. W ostatnim, trzecim etapie, ma powstać budynek usługowy wraz z zapleczem sanitarnym.

Chociaż na razie to tylko koncepcja, być może wkrótce zostanie zrealizowana?

 

Miejski Ośrodek Botaniczny w Zabrzu - schemat ścieżki edukacyjnej. Proj. Studio BB Architekci - Proj. Studio BB Architekci
Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Przedszkole w Zabrzu - świat widziany przez okno sztuki
Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu. Architektura, która integruje się z otoczeniem
Rozbudowa Śląskiego Centrum Chorób Serca im. Zbigniewa Religii w Zabrzu

Skomentuj:

Koncepcja rozbudowy Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. Jak może wyglądać Miejski Ośrodek Botaniczny?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej