Epidemic Babel: modułowy wieżowiec-szpital. Zwycięzcy konkursu eVolo 2020
Konkurs eVolo Skyscraper Competition 2020 wygrał projekt Epidemic Babel - modułowego wieżowca-szpitala, który można zbudować zaledwie w 5 dni. Zobaczcie prace wszystkich zwycięzców.
Epidemic Babel - zwycięzca eVolo Skyscraper Competition 2020
Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs eVolo Skyscraper Competition 2020, na projekt nowoczesnego, innowacyjnego wieżowca XXI wieku. Organizowany od 2005 roku przez nowojorską grupę grupa eVolo Architecture konkurs, nie ma sztywnych zasad i ograniczeń. Projekt musi spełniać kilka warunków - być przyjazny dla środowiska i technicznie możliwy do zrealizowania.
W tym roku na konkurs wpłynęły 473 prace. Jurorzy przyznali 3 nagrody oraz 22 wyróżnienia. Pierwsze miejsce zdobył projekt Epidemic Babel - modułowego wieżowca-szpitala. Przygotowali go D Lee, Gavin Shen, Weiyuan Xu, and Xinhao Yuan z Chin.
Bodźcem do zaprojektowania wieżowca Epidemic Babel była pandemia koronawirusa, która zaczęła się w chińskim mieście Wuhan. Epidemie rozprzeszeniają się bardzo szybko, nie pozostawiając decydentom czasu na reakcję. Słaba infrastruktura służby zdrowotnej może skutkować prawdziwą katastrofą.
Zobacz także: Polowe Centrum Ratunkowe - Marcin Wojnowski zaprojektował mobilny szpital>>
Epidemic Babel to prosta, szybka w montażu konstrukcja. Budynek składa sę ze stalowej ramy i montowanych do niej lekkich funkcjonalnych elementów/modułów. Każdy moduł ma być w pełni wyposażony i łatwy w transporcie - to od decydentów zależeć będzie, jakie elementy zostaną umieszczone na ramie. Jak zaznaczają twórcy projektu, wykwalifikowany zespół budowlany może postawić wieżowiec-szpital w ciągu pięciu dni. Pozwoli on szybko odciążyć przepełnione szpitale.
Zwycięzcy eVolo Skyscraper Competition 2020
Drugie miejsce zdobył projekt wieżowca-parku Egalitarian Nature, przygotowany przez Yutiana Tanga i Yuntao Xu ze Stanów Zjednoczonych. Młodzi architekci przygotowali projekt wertykalnego, ogólnodostępnego parku. Obiekty takie mogłyby powstawać gęsto zaludnionych miastach.
Trzecia nagroda trafiła do Charlesa Tzu Wei Chiang i Alejandra Moreno Guerrero z Tajwanu. Zaprojektowali oni Coastal Breakwater Community - wertykalną wioskę dla rybaków w St. Louis w Senegalu, których wzrost poziomu morza zmusza do przemieszczania się w głąb lądu. Wsparta na filarach konstrukcja ma powstać z użyciem tradycyjnych lokalnych metod budowlanych.
Przypomnijmy, drugie miejsce w ubiegłorocznym konkursie eVolo Skyscraper Competition zdobyli Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Zaprojektowali Airscraper - miejską maszynę do przetrwania, wieżowiec tworzący zrównoważone, wertykalne miasto>>
- Więcej o:
Farmy w wieżowcu, czyli sposób na miejskie ogrodnictwo
Vessel: wertykalna trasa spacerowa w Nowym Jorku otwarta
Wertykalna wioska. Blok, który łączy zalety życia na wsi i w mieście [WASZE PROJEKTY]
Wertykalna fawela, czyli Wieża Davida w Caracas. Najwyższy slums na świecie
Wertykalna farma w Dubaju
Najwyższe atrium na świecie w wieżowcu Leeza Soho w Pekinie. Budynek zaprojektowała pracownia Zaha Hadid Architects
Top Tower będzie najwyższym budynkiem w Czechach. Wieżowiec z wrakiem statku zaprojektowali Black n' Arch i David Černý
Oceanix City - pływające miasta od Bjarke Ingels Group